آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که خطر بیماری‌های قلبی را به‌دنبال دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که خطر بیماری‌های قلبی را به‌دنبال دارند

آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که خطر بیماری‌های قلبی را به‌دنبال دارند

زومیتخبرگزاری زومیت |
به‌تازگی دانشمندان کشف کردند که مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌های رایج سبب نارسایی‌های قلبی می‌شوند.

دانشمندان برای اولین‌بار میان دو نوع از بیماری‌های قلبی و مصرف یکی از رایج‌ترین انواع آنتی‌بیوتیک رابطه‌ای کشف کردند. در مطالعه‌ای که در نشریه‌ی دانشکده‌ی قلب و عروق آمریکا منتشر شده است، محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) در واحد ارزیابی درمان با همکاری مرجع خدمات درمانی و بهداشتی استانی (PHSA) دریافتند که مصرف‌کنندگان آنتی‌بیوتیک‌های فلوروکینولون مانند سیپروفلوکساسین یا سیپرو در مقایسه با بیمارانی که آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر آموکسی‌سیلین مصرف می‌کنند، بیش از ۲/۴ برابر در معرض خطر ابتلا به نارسایی دریچه‌ی میترال و آئورت قرار دارند که در نتیجه‌ی آن، خونی که با انقباض قلب به بیرون رانده می‌شود، مجددا به قلب بازمی‌گردد. این افزایش احتمال خطر، به‌مدت ۳۰ روز پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در مصرف‌کنندگان ایجاد می‌شود. مطالعات دیگر هم سایر مشکلات قلبی را به مصرف همین دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها نسبت داده‌اند.

برخی از پزشکان تجویز آنتی‌بیوتیک‌های فلوروکینولون را به‌خاطر داشتن طیف وسیعی از فعالیت‌های ضدباکتریایی و جذب بالای نوع خوراکی آن که تاثیرش برابر با تزریق وریدی (IV) است، ترجیح می‌دهند.

مهیار اطمینان، مولف اصلی و استادیار چشم پزشکی و علوم بینایی در دانشکده پزشکی دانشگاه UBC گفته است:

پزشک می‌تواند با تجویز روزی یک عدد از این قرص‌ها، با خیالی آسوده بیمار را راهی خانه‌اش کند. اگرچه این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها را می‌توان با آسودگی خاطر از لحاظ اثربخشی در درمان بیماری مصرف کرد، باید دانست که در اکثر مواقع تجویز این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌ویژه برای درمان عفونت‌های شایع در میان مردم ضرورتی ندارد؛ ضمن آنکه تجویز بی‌رویه‌ی این دسته از داروها می‌توانند باعث افزایش مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها شده و نیز مشکلات قلبی جدی را برای بیماران ایجاد کند.

محققان این مطالعه امیدوار هستند که نتایج حاصل از مطالعه‌ی آنان به گوش عموم و نیز سایر پزشکان برسد و در نتیجه اگر بیماری با مشکلات قلبی به پزشکان مراجعه کرد، در صورتی‌که هیچ‌گونه علتی برای توجیه بیماری وی نیافتند، باید تأثیر مصرف این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها را در ایجاد مشکلات قلبی بیمار محتمل بدانند.

دکتر بروس کارلتون، مدیر و محقق واحد تحقیقات بخش کودکان بیمارستان بریتیش کلمبیا (BC) در راستای برنامه‌ای از سوی PHSA گفت:

یکی از اهداف اصلی واحد ارزیابی درمان این است برای تعیین میزان اثربخشی داروها و فناوری‌های درمانی به بررسی آن‌ها پرداخته تا مشخص شود این داروها و فناوری‌ها تا چه اندازه به افزایش کیفیت برنامه‌های مراقبتی ارائه‌شده از سوی پزشکان و نیز به بهبود نتایج حاصل از درمان بیماران کمک می‌کنند. مطالعه‌ی اخیر نشان می‌دهد که پزشکان باید هنگام تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برای بیمارن دقت بیشتری کنند چراکه این دسته از داروها ممکن است مضراتی برای بیماران داشته باشند. ما باید در راستای حمایت از این مطالعه به همکاری خود با انجمن فعالیت‌های ضدمیکروبی BC ادامه داده تا از تجویز این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها در شرایط مناسب اطمینان حاصل کنیم و از تجویز این داروها در مواقع غیرضروری و نامناسب بکاهیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

طی این مطالعه، محققان اطلاعات «سامانه‌ی ثبت و گزارش ایمنی و عوارض ناخواسته فرآورده» سازمان غذا و دارو ایالات متحده را بررسی کردند. آن‌ها همچنین به آنالیز پایگاه عظیم داده‌های یک بیمه‌ی خصوصی در آمریکا پرداخته که شامل مشخصات جمعیتی بیماران، مشخصات دارو، دوز تجویز شده و مدت زمان درمان است. محققان موفق شدند ۱۲، ۵۰۵ مورد نارسایی دریچه‌ی قلب را به‌عنوان نمونه‌ی تصادفی از میان بیش از ۹ میلیون بیمار با وجود ۱۲۵، ۰۲۰ مورد نمونه‌ی کنترل (گواه) کشف کنند. دانشمندان در این مطالعه، مفهوم «استفاده‌ی فعلی» از فلوروکینولون را به مصرف سی روزه‌ این دارو پیش از بروز عوارض ناخواسته نسبت داده و مفهوم «استفاده‌ی اخیر» از این آنتی‌بیوتیک‌ها را به مصرف این دارو از روز سی‌ویکم تا شصتم پیش از حادث‌شدن عوارض نامطلوب و مفهوم «سابقه‌ی استفاده» را هم به مصرف این داروها از ۶۱ روز قبل تا یک سال قبل از بروز عوارض مطلوب تعریف کردند. دانشمندان نتایج مصرف فلوروکینولون را در مقابل مصرف آنتی‌بیوتیک‌های آموکسی‌سیسلسن و آزیترومایسین مورد مقایسه قرار دادند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد که خطر ابتلا به نارسایی دریچه‌های میترال و آئورت به‌ترتیب در موارد «استفاده‌ی فعلی» و «استفاده‌ی اخیر» در بالاترین سطح خود قرار دارد. در بررسی‌ها مشخص شد که هیچ خطری موارد دارای «سابقه‌ی استفاده» از این آنتی‌بیوتیک‌ها را تهدید نمی‌کند.

اطمینان اظهار امیدواری کرد که در صورت حمایت و تأیید سایر مطالعات از این یافته‌ها، آژانس‌های نظارتی خطر نارسایی دریچه‌های آئورت و میترال را به‌عنوان عوارض جانبی احتمالی در هشدارهای ناشی از مصرف این دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها بیافزایند.

این مطالعه توسط بخش چشم‌پزشکی و واحد ارزیابی درمان در مرجع خدمات درمانی استانی (PHSA) تأمین و انجام شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری18 ساعت قبل
دویچه وله نوشت: بیش از ۵ میلیارد انسان، در زندگی روزمره‌شان بدون این‌که بدانند از انبار کوچکی از مواد خام استفاده می‌کنند. فلزات کمیاب به مواد خامی اطلاق می‌شوند که بسیاری از کارکردهای تلفن همراه را میسر می‌سازند. اما پس از آن چه؟ بازیافت همه فلزات موجود در تلفن‌ همراه کماکان برای علم و صنعت امری بسیار دشوار است. زیرا استخراج مواد خام تقریبا همیشه هزینه‌های سنگینی را برای انسان و محیط زیست در بردارد. او می‌گوید: رویای ما جامعه‌ای است که بتواند با مواد خام خودش تا مدت‌ها حیات خود را حفظ کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، از آنجا که این روزها اخبار زیادی مبنی بر آسیب‌پذیری‌های امنیتی و نفوذ بدافزارهای خطرناک به رایانه کاربران و شرکت‌های تجاری در جهان منتشر شده است، بنابراین پژوهشگران بسیاری درصدد کشف هرگونه بدافزار در نرم‌افزار، برنامه و اپلیکیشن‌های مختلف هستند تا کاربران را از آسیب‌های احتمالی حملات سایبری و بدافزاری مصون بدارند. حالا به تازگی محققان امنیتی دریافته‌اند که ۱۵ اپلیکیشن موجود در پلت‌فرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور میزبان بدافزارهای خطرناکی هستند که امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی کاربران را به شدت تهدید می‌کنند. این کارشناسان در گزارشی به گوگل به عنوان توسعه دهنده این فروشگاه، از این غول تکنولوژی درخواست کرده‌اند که هر چه سریعتر به مقابله با اپلیکیشن‌های مذکور بپردازد و جلوی انتشار آزادانه بدافزارهای موجود در آنها را بگیرد. البته گوگل در تمام این سالها در تلاش بی‌وقفه و مداومی سعی کرده تا نفوذپذیری دستگاه‌های مبتنی بر اندروید را به شدت کاهش دهد. به‌عنوان مثال گفته می‌شود در طول یک سال یعنی مارس ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ میلادی، رصد و بررسی‌های دقیق گوگل موجب کاهش تعداد گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های آلوده به بدافزار chamois از ۷٫۴ میلیون به تنها ۷۰۰ هزار دستگاه شده است.
دنیای خودرودنیای خودرو7 ساعت قبل
مواد اولیه‌ای که قبلا از خارج از کشور وارد می‌شد و حالا قرار است توسط صنایع مادر همچون صنایع فولاد، آلومینیوم، مس و غیره تامین شود. بااین‌حال روند داخلی‌سازی این صنایع به‌قدری طولانی است که به‌نظر نمی‌رسد بتوانند نیاز قطعه‌سازان را به‌موقع برطرف کنند. دراین‌خصوص بیگلو بیان می‌کند: «هنوز به‌این مرحله که شرایط عمومی قراردادها و یا نحوه پرداخت آن‌ها تغییر کند، نرسیده‌ایم. ما الان به‌سمتی می‌رویم که مواد اولیه داخلی را نداریم؛ مثل آلیاژهای فولادی، آلومینیومی، مسی و حتی بسیاری از محصولات پتروشیمی که درکشور تولید نمی‌شود و جای تاسف دارد. پیشنهاد ما از روز اول این بود که میزهای داخلی‌سازی مواد اولیه باید زودتر از میزهای صنعت‌قطعه برگزار می‌شد.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار15 ساعت قبل
یک تصویر واقعی که گفته می‌شود متعلق به کیت توسعه پلی استیشن ۵ است، به عنوان بخشی از یک ویدیوی یوتیوب به فضای آنلاین راه پیدا کرده است. این ممکن است تصویری باشد که بسیاری از گیمرها در انتظار دیدن آن هستند، یک تصویر واقعی از کیت توسعه پلی استیشن ۵. با توجه به ویدیو منتشر شده از ZONEofTECH، تصویر منتشر شده از کیت توسعه پلی استیشن ۵ برای موسس این شرکت ارسال شده. همانطور که قبلا اشاره شده کیت توسعه بسیار متفاوت از محصول نهایی خواهد بود که به خانه‌های ما راه پیدا می‌کند. پلی استیشن ۳ از PlayStation Eye بهره می‌برد و پلی استیشن ۴ نیز PlayStation Camera را داشت، بنابراین چندان غیر منطقی نیست که سونی یک دوربین را به همراه کنسول نسل بعدی پلی استیشن ۵ عرضه کند، بخصوص برای بهبود گیم پلی VR یا واقعیت مجازی.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
اگرچه از هفته پیش اعلام شده بود که گوشی‌های وان پلاس ۶ و T۶ به روزرسانی اندروید ۱۰ را دریافت می‌کنند اما اکنون جزئیات دقیق‌تری اعلام و مشخص شده که این گوشی‌ها به روزرسانی Open Beta دریافت می‌کنند. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، به روزرسانی Open Beta ۱ مبتنی بر اندروید۱۰ و شامل طراحی جدید UI و مجوزهای مکانی برای وان پلاس۶ و ۶T است. افزون بر این، به روزرسانی مذکور امکان حرکات تمام صفحه فراهم می‌کند که به نوارهای داخلی از لبه سمت چپ یا راست صفحه اجازه می‌دهد به عقب برگردند. به روزرسانی بتا همچنین شامل ویژگی جدیدی به نام گیم اسپیس است که دسترسی سریع به همه بازی‌ها و گزینه‌های شما مانند Fnatic Mode و Optimization Graphic را در یک مکان ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که ساخت بتا فقط برای انواع بدون قفل OnePlus ۶ و ۶T است.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
اخیرا کشف شده است که تمام تلفن‌های هوشمند سامسونگ با خوانشگر اثر انگشت اولتراسونیک خود مشکل دارند و این به معنی تمامی گوشی‌های گلکسی اس ۱۰، اس ۱۰ پلاس، اس ۱۰ ۵G، نوت ۱۰، نوت ۱۰ پلاس و نوت ۱۰ پلاس ۵G است. سامسونگ قول داده که این مشکل را برطرف کند و به نظر می‌رسد نخستین تلفن همراه برای دریافت این به روزرسانی امنیتی گوشی گلکسی نوت ۱۰ پلاس ۵G است. این دومین به روزرسانی سریالی گوشی‌های مذکور در این ماه است و این نسخه فقط ۱۸ مگابایت حجم دارد. به نظر می‌رسد این به روزرسانی باعث می‌شود عملکرد تشخیص اثر انگشت بهبود یابد. باید دید با ورود این به روزرسانی به گوشی‌های هوشمند شاهد چه تغییراتی خواهیم بود.

نظرها

اخبار بیشتر