متقی: نباید اروپا را متمایز از آمریکا می‌دانستیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی

متقی: نباید اروپا را متمایز از آمریکا می‌دانستیم

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : ابراهیم متقی، استاد دانشگاه تهران در سخنانی گفت: «شاید نگاه روحانی به مذاکره با آمریکا خوش‌بینانه است اما او هم واقف است در شرایط موجود مذاکرات با ترامپ که هیچ‌کدام از تعهداتش را در سطح جهان انجام نمی‌دهد توجیهی ندارد.»

به گزارش «ایسنا» متقی در نشست خبری تحلیلی با موضوع «مذاکره مجدد با آمریکا، راهگشا یا بن‌بستی دیگر» که عصر روز یکشنبه در محل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، گفت: «بقای نظام سیاسی نیازمند درک راهبردی است. ترامپ از جمله زمامدارانی است که بازی را از طریق هیاهو پیگیری می‌کند. از طرفی رهبری ما اعلام کردند آمریکا به تعهداتش درباره برجام عمل نکرده و وقتی تعهداتی که آمریکا براساس ساختار سیاسی‌اش پذیرفته است را اجرا نمی‌کند چگونه می‌توان به آن اعتماد کرد.» وی افزود: «برای ایجاد اعتماد میان ایران و آمریکا طبعا باید آمریکا نوعی برگشت‌پذیری از اقداماتش را انجام دهد. کنار گذاشتن بولتون نشانه‌ای از این برگشت‌پذیری است.»

متقی ادامه داد: «در عین حال معتقدم رئیس‌جمهور ایران نگاهش در نقطه مقابل رهبری در دروازه سیاست خارجی نخواهد بود. شاید نگاه روحانی به مذاکره با آمریکا خوش‌بینانه است، اما او هم واقف است در شرایط موجود مذاکرات با ترامپ که هیچ‌کدام از تعهداتش را در سطح جهان انجام نمی‌دهد، توجیهی ندارد. زمینه انجام مذاکره آن است که تحریم‌ها برداشته شود و هر نوع مذاکره باید ماهیت دقیق داشته باشد تا منافع ملی کشور با چالش مواجه نشود.» وی درباره تاثیر برکناری بولتون در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران گفت: «بولتون از سیاست برخورد با ایران حمایت کرده و الگوهای رفتاری‌اش نشان می‌دهد بحث اصلی‌اش در ارتباط با ایران تغییر رژیم است. او نیروی جدی و تاثیرگذاری در کابینه آمریکا نبوده است. بعد از برکناری او پمپئو و منوچین اعلام کردند که سیاست آمریکا همچنان فشار حداکثری است مگر ایران سیاستش را تغییر دهد.»

وی افزود: «اگر آمریکا بخواهد ایران وارد مذاکره شود باید برخی تحریم‌ها برداشته شود، اما من می‌گویم ایران باید از لیست گروه‌های تروریستی خارج شود. برخی می‌گویند ما ایران را از فصل هفتم منشور خارج کردیم، اما تا زمانی که ایران در لیست کشورهای حامی گروه‌های تروریستی است انجام هیچ‌گونه ابتکاری از سوی آمریکا برای کاهش معنی‌دار تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست از این‌رو دیپلماسی همچنان ادامه دارد و مذاکرات در سطوح کارشناسی و وزرای خارجه هست مثل آنچه در عمان اتفاق افتاد، اما این مساله به معنای حل مسائل ایران و آمریکا در هفت، هشت ماه آینده نیست.» متقی تاکید کرد: «مذاکره در سطح روسای‌جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بعید به‌نظر می‌رسد.»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «اروپایی‌ها تمایل به بقای برجام دارند، اما واقعیت این است در فضای موجود اروپا بدون موافقت آمریکا تا چه حد می‌تواند کار عملی انجام دهد. آیا می‌توانند طرح ۱۵ میلیارد دلاری را محقق کنند؟ طبعا بدون موافقت آمریکا امکان‌پذیر نیست. در این میان شرکت‌های اروپایی نیز چشمشان به آمریکاست، از این‌رو بعید است اروپا بدون موافقت آمریکا بتواند با ایران به نتایج مشخصی دست پیدا کند.»

متقی گفت: «تفکر اشتباه دولت این بود که اروپا را متمایز از آمریکا می‌دانست، بنابراین در تصمیم‌گیری‌ها بعد از خروج ترامپ از برجام در شرایط وقفه و تعلل و تردید هستند. گام سوم ایران بسیار محدود است. ما می‌توانستیم تعهدات‌مان را در پروتکل الحاقی متوقف کنیم و این برای همه تعهداتی که آنها انجام ندادند کافی بود. افزایش سطح و میزان غنی‌سازی ما را به جایی نمی‌رساند، آمریکا اقدامات بنیادی برای متزلزل ساختن برجام انجام داد، اما اقدامات ایران این ویژگی را ندارد. فشارهای آمریکا در این دوران پر شدت و حداکثری بوده اما اقدامات ایران حداقلی بوده است. اگر نتوانیم از سازوکار موازنه تهدید به خوبی استفاده کنیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم/ بدرقه باشکوه آمریکایی‌ها با سیب زمینی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

راه اندازی مراکز ترک اعتیاد به تلفن همراه در کره جنوبی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی از معتادان به تلفن همراه ساعت‌ها و شاید بیش از ده یا پانزده ساعت به صورت مستمر به کار با گوشی همراه مشغولند بدون آنکه خودشان متوجه باشند. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. کسانیکه به این مراکز ترک اعتیاد خاص می‌روند، روزانه دوازده ساعت بدون دسترسی به تلفن همراه خود سپری می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال دو هزار و هجده، نود و هشت درصد نوجوانان در کره جنوبی از تلفن همراه استفاده می‌کردند.
الفالف1 روز قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:
صدا و سیماصدا و سیما40 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مراسم روز ملی آمار و برنامه ریزی گفت: برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی، ۸ برنامه، تعریف و تدوین شده است. آقای محمدباقر نوبخت افزود: اکنون هر استان یک برنامه اشتغال دارد که در پایان هر هفته پیگیری می‌شود. وی با بیان اینکه ۲۵ درصد پولی که باید به دستگاه‌ها برای ایجاد اشتغال می‌دادیم پرداخت شده است گفت: مثلا در بخش مسکن چقدر باید ساختمان سازی شود و چه میزان بافت فرسوده باید احیا شود و در بخش کشاورزی نیز چه میزان پرورش ماهی در قفس باید صورت گیرد؟ که این‌ها همه با برنامه ریزی و نظارت انجام می‌شود. آقای نوبخت با بیان اینکه مجموعه برنامه اشتغال از سال گذشته آغاز شده است و مرتب پیگیری می‌شود افزود: هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی و ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات بانکی استفاده شده است تا این میزان اشتغال در ۸ برنامه انجام شود. وی گفت: با اجازه مقام معظم رهبری قرار شد یک و نیم میلیارد دلار برای اشتغال پرداخت شود که تاکنون یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار پرداخت شده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: برای ۲۳۷ هزار نفر در طرح استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی که یک و نیم میلیارد دلار است اشتغال ایجاد شده است. وی با تأکید بر اینکه آمار‌های اعلامی از سوی مرکز آمار متقن است گفت: نباید در این آمار رسمی تشکیک شود. آقای نوبخت با اشاره به اینکه برخی اصطلاحات آماری تخصصی است و توده مردم از آن اطلاع ندارند افزود: برای بررسی آمار‌های اعلامی از سوی مرکز آمار نباید از مردم راجع به صحت و سقم آن سؤال کرد چرا که از برنامه ریزی و اطلاعات جانبی مطلع نیستند و بدیهی است با توجه به ظواهر و بررسی اطراف خود این آمار را قبول نکنند. وی با بیان اینکه آمار مرکز آمار باید به سرعت منتشر شود و در عین حال صحت داشته باشد گفت: باید برای کشور و به ویژه ایجاد اشتغال تلاش کنیم و برنامه داشته باشیم. آقای نوبخت با اشاره به آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار در تابستان امسال و اینکه یک و هشت دهم واحد درصد نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته کاهش یافت افزود: ۸۴۳ هزار نفر، جمعیت شاغل در تابستان امسال افزایش یافت. وی با بیان اینکه ۳۸۸ هزار نفر به جمعیت فعال اضافه شد گفت: ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکار کاهش یافت. آقای نوبخت افزود: اتفاقی که در مرکز آمار ایران افتاده، این است که این مرکز در سال‌های اخیر چند کار را به خوبی انجام داده که یکی از آنها، ارائه آمار‌های به هنگام و سریع است. وی گفت: در ۲ ماه گذشته یعنی در مرداد نسبت به تیر و همچنین در شهریور نسبت به مرداد شاخص در آمار نقطه به نقطه تورم حاکی از افت قابل توجه آن است که شش واحد درصد تورم نقطه‌ای کاهش یافت. آقای نوبخت افزود: البته آمار تورم سالیانه افزایشی بود به علت اینکه سال گذشته تورم بالا بود. وی با بیان اینکه عده‌ای از آمار‌های مثبت، خوشحال و عده‌ای ناراحت می‌شوند گفت: مثبت شدن آمار تورم به این علت است که ملت بزرگ ایران یک شوک بزرگ بین المللی را که بر آنان وارد شده بود پشت سر گذاشتند و آن شوک نوسانات ارزی بود، اما اکنون ثبات نسبی ارز را داریم.

نظرها

اخبار بیشتر