خبر ذوالنور از اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری اروپا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

خبر ذوالنور از اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری اروپا

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که اروپا ۱۵ میلیارد دلار به صندوق اینستکس واریز می‌کند. مجتبی ذوالنور روزگذشته در نشست شورای اداری استان قم گفت: با اقدامات انجام شده و مذاکرات صورت گرفته، بنا شد که اروپایی‌ها ۱۵میلیارد دلار در سه قسط ۵ میلیارد دلاری به صندوق اینستکس واریز ‌کنند و این مبلغ به‌عنوان مبلغ پیش فروش نفت ایران است تا شرایط فروش نفت ایران فراهم شود، البته این موضوع برای ایران قابل پذیرش نیست.

به گزارش «ایسنا» وی در ادامه اظهار کرد: ما برای این موضوع برجام را امضا نکردیم و بنا بود که تمام شرایط عادی‌سازی و تحریم‌ها رفع شود و اگر این موضوع را قبول کنیم، یعنی به آن بسنده کرده‌ایم، ولی در تلاش هستیم تا حق ایران را دریافت کنیم. ذوالنور افزود: مقام معظم رهبری به دفعات تاکید کردند که دل به مذاکره با اروپایی‌ها نبندید و امور را موکول به مذاکره نکنید ولی مذاکره را ادامه بدهید. ذوالنور در شرایطی روز گذشته در نشست شورای اداری استان قم، خبر پذیرش اروپا برای واریز ۱۵میلیارد دلار در سه قسط ۵ میلیارد دلاری به صندوق اینستکس را اعلام کرده است که تا لحظه انتشار این گزارش هیچ یک از مقامات وزارت خارجه و دولت این خبر را تایید نکرده و خبری هم مبنی بر موافقت صریح ایران با طرح فرانسه دراین خصوص اعلام نشده است.

اشاره رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به پیشنهاد اخیر فرانسه به ایران برای ایجاد یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای نجات برجام است. این خبر اولین بار در تاریخ ۲۶ مردادماه سال جاری از سوی پایگاه خبری المانیتور منتشر شد. براساس آنچه المانیتور اعلام کرده بود امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یکی از گفت‌وگوهای تلفنی‌اش با حسن روحانی رئیس‌جمهوری به او پیشنهاد کرد تا ۱۵ میلیارد دلار به اینستکس تزریق شود. مکرون تاکنون ۶بار (از ۴ تیرماه تا ۹ شهریور) با حسن روحانی به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرده و دراین گفت‌وگوها دوطرف راه‌های حفظ برجام را مورد بررسی قرار داده‌اند. به دنبال این گفت‌وگوها و در چارچوب تلاش‌های امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه اول ماه جاری و در آستانه نشست سران گروه هفت در فرانسه، به پاریس سفر کرد و با رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف پس از این دیدار مذاکرات خود را «سازنده» و «خوب» توصیف و تاکید کرد: «تماس‌ها بین آقایان مکرون و روحانی نیز ادامه خواهد داشت. پس از آن درحالی که تازه از پاریس برگشته بود، روز سوم شهریور ماه به‌طور ناگهانی وارد شهر بیاریتز محل برگزاری اجلاس سران گروه ۷ در فرانسه شد. سفری که همان زمان بسیاری را در داخل و خارج از کشور شوکه و این احتمال را تقویت کرد که ایران و فرانسه و از سوی دیگر فرانسه و آمریکا بر سر یک راهکار برای حفظ برجام پس از خروج یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت ۹۷ به نتایجی دست یافته‌اند.

در این میان درحالی که مذاکرات فرانسه و آمریکا درمورد طرح‌های پیشنهادی فرانسه برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن ادامه داشت، ایران اعلام کرد که شرط مذاکره با آمریکا برداشته شدن همه تحریم‌های ایران است. موضوعی که البته با مخالفت مقامات آمریکا روبه‌رو شد. در کنار این موضوع البته خبرهایی مبنی بر اینکه کاخ سفید با رفع بخشی از محدودیت‌های نفتی ایران موافقت کرده است ازسوی برخی رسانه‌ها منتشر شد. خبری که مقامات واشنگتن آن را رد کردند اما با کنار رفتن جان بولتون، سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ حالا زمزمه‌هایی از احتمال کاهش تحریم‌های ایران و حتی موافقت ترامپ با راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری که می‌تواند روشی برای جبران کاهش فروش نفت ایران باشد، شنیده می‌شود. خبری که در صورت صحت می‌توان از آن به‌عنوان موفقیت ابتکار عمل پاریس در کاهش تنش موجود میان ایران و آمریکا و ادامه حیات برجام یاد کرد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این خبرها روز ۲۲ شهریور ماه از سوی سه منبع خبری که عبارتند از پایگاه آمریکایی بلومبرگ، نشریه آمریکایی «دیلی بیست» و روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش این منابع خبری، ترامپ پیش از برکناری بولتون در جلسه‌ای با حضور او از تمایل برای کاهش تحریم‌های ایران سخن می‌گوید، اما این موضع دونالد ترامپ با مخالفت شدید بولتون مواجه و درنهایت منجربه برکناری بولتون از مقامش می‌شود. به نوشته بلومبرگ، ظاهرا استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده ازطرح رئیس‌جمهوری آمریکا در آن جلسه حمایت کرده است. همچنین به گزارش نشریه آمریکایی «دیلی بیست» ترامپ درنشست اخیر سران گروه ۷ در فرانسه با پیشنهاد ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری مکرون به نوعی موافقت کرده است. به نوشته این روزنامه ترامپ در همان محل برگزاری نشست کشورهای گروه ۷ در بیاریتز در یک کنفرانس خبری از تخصیص «وام و اعتبار» به ایران سخن گفته و همین موضوع باعث شگفتی حاضران شده است. روزنامه صهیونیستی جروزالم پست هم روز پنج‌شنبه گزارشی مشابه با «بلومبرگ» و «دیلی بیست» منتشر کرد که براساس آن ترامپ در حال بررسی کاهش تحریم‌های ایران است.»

به هرحال امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه (در مکالمه تلفنی۱۰۰ دقیقه‌ای روز ۸ مرداد با حسن روحانی) به ایران پیشنهاد کرده تا سقف ۱۵ میلیارد دلار نفت ایران را پیش‌خرید و این پول را به‌عنوان وام، در سه قسط پنج میلیاردی به ایران پرداخت کند. این مبلغ ۱۵ میلیارد دلار هم قرار است در سه نوبت، هر بار پنج میلیارد دلار به ایران پرداخت شود.

حفظ برجام با هزینه کم

در آخرین واکنش‌ها از سوی مقامات ایران به ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای تهران، روزشنبه ۲۳ شهریورماه بیژن زنگنه وزیر نفت «لغو تحریم‌های نفتی ایران» را پیش‌شرط ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای تهران عنوان کرد. سخنی که می‌تواند به معنی رد تلویحی پیش‌فروش نفت ایران در ازای استفاده از این خط اعتباری باشد. زنگنه همچنین گفت که «اساس این بوده تا تحریم‌های نفتی برداشته شود و بتوانیم نفت بفروشیم زیرا این خط اعتباری در آینده ایران را بدهکار می‌کند». با این حال روز گذشته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درسخنانی که هنوز مشخص نیست بیان‌کننده خبرواریز ۱۵میلیارد دلار در سه قسط ۵ میلیارد دلاری به صندوق اینستکس است یا تنها اشاره‌ای به مجموع مذاکرات صورت گرفته دراین خصوص میان ایران و اروپا داشته، اعلام کرد: «بنا شده اروپایی‌ها ۱۵میلیارد دلار را در سه قسط به اینستکس واریز ‌کنند.»

به گزارش «ایسنا» نماینده مردم قم در مجلس در ادامه سخنانش گفت: بعد از خروج ترامپ از برجام، ایران یک سال مدارا کرد و تذکر داد و بعد از حدود یک سال کاهش تعهدات برجامی را آغاز کرد و اروپایی‌ها در تلاش هستند تا برجام را با هزینه کم حفظ کنند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها به آمریکایی‌ها اعلام کردند که شما با مرزهای ایران و منطقه هزاران کیلومتر فاصله دارید، ولی ما در تیررس موشک‌های ایران هستیم و باید ملاحظاتی در این خصوص صورت بگیرد و به همین دلیل نقش پلیس خوب و بد را بازی می‌کنند و بر همین اساس اروپایی‌ها به دنبال ادامه برجام با هزینه اندک هستند. همزمان روز گذشته سردارجلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری نیز که اخیرا مطرح شده و در آن هیچ عملیات بانکی‌ای انجام نمی‌شود و فقط می‌توان غذا و دارو با آن بگیریم غیر قابل پذیرش است و این طور ماندن در برجام برای ما نفعی ندارد، زیرا ما برجام را برای استفاده از منافع اقتصادی آن پذیرفتیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اداره کل زندان‌های استان تهران است

ایسنا9 دقیقه قبل

وزیر خارجه بحرین به مسکو سفر می‌کند

مهر10 دقیقه قبل

جزئیات طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال ۹۸

تسنیم10 دقیقه قبل

آمریکا و اروپا از ایران نترسیدند

ساعت ۲۴10 دقیقه قبل

زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد

ساعت ۲۴11 دقیقه قبل