کشف مین‌های زمینی با کمک یک حسگر مبتنی بر لیزر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
کشف مین‌های زمینی با کمک یک حسگر مبتنی بر لیزر

کشف مین‌های زمینی با کمک یک حسگر مبتنی بر لیزر

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پژوهشگران آمریکایی، یک حسگر مبتنی بر لیزر ابداع کرده‌اند که می‌تواند مین‌های دفن شده در زمین را با سرعت و دقت بیشتری شناسایی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینمگ، شناسایی مین‌های کاشته شده در زمین، همیشه یک فرآیند کند و چالش‌برانگیز بوده است. شناسایی مین‌ها با کمک یک وسیله نقلیه در حال حرکت، به روند کار سرعت می‌دهد اما به دقت بالایی نیاز دارد.

پژوهشگران «دانشگاه می‌سی‌ سی پی» (Ole Miss) آمریکا، یک حسگر مبتنی بر لیزر ابداع کرده‌اند که می‌تواند اشیای دفن شده در زمین را هنگامی که ردیاب در حرکت است، شناسایی کند. این ابزار جدید، بهبود قابل توجهی برای فناوری‌های کنونی به شمار می‌رود که نمی‌توانند دقت کافی را برای این کار داشته باشند.

«ارتعاش‌ سنج لیزر داپلر» (LDV) می‌تواند ابزار امیدوارکننده‌ای برای شناسایی مین‌ها و دیگر اشیای دفن شده در زمین باشند اما حساسیت آنها نسبت به ارتعاشات زمین به این معناست که باید با کمک یک پلتفرم ویژه و ثابت کنترل شوند. این ابزار موسوم به «LAMBDIS» می‌تواند قابلیت شناسایی مین‌ها را فراهم کند و حساسیت آن نسبت به حرکت آن قدر کم است که می‌توان آن را با یک وسیله نقلیه در حال حرکت نیز به کار برد.

دکتر «ویاچسلاو آرانچوک» (Vyacheslav Aranchuk)، سرپرست این پروژه گفت: مشکل وجود مین‌ها در زمین، به چالشی جدی تبدیل شده که موجب می‌شود نیاز به بررسی سریع و دقیق مناطق بزرگ را با کمک وسایل نقلیه در حال حرکت احساس کنیم. ابزاری که ما ابداع کرده‌ایم می‌تواند با استفاده از پرتوهای لیزری و ترکیب سیگنال‌های آنها برای شناسایی مین‌ها، بر این چالش غلبه کند. LAMBDIS، امکان بررسی زمین‌هایی که حساسیت بالایی دارند را فراهم می‌کند. از سوی دیگر، حساسیت پایین ابزار و حسگر نسبت به حرکت، استفاده از آن را در یک وسیله نقلیه در حال حرکت، امکانپذیر می‌سازد.

کشف مین‌های زمینی با کمک یک حسگر مبتنی بر لیزر - 6

پژوهشگران برای شناسایی اشیای دفن شده در زمین، معمولا ارتعاش‌ سنج لیزر داپلر را با یک منبع صوتی مانند اسپیکر و یا یک منبع لرزشی مانند لرزاننده مکانیکی ادغام می‌کنند. صدا یا امواج ارتعاشی موجب لرزش زمین می‌شوند. ارتعاش‌ سنج لیزر داپلر می‌تواند تفاوت‌های الگوی لرزش را در محلی که اجسام دفن شده وجود دارند، تشخیص دهد.

پژوهشگران در ابزار خود، از پرتوهای لیزری استفاده کردند که به بررسی مناطق مورد نظر کمک می‌کنند. در این ابزار، عناصر مبتنی بر نور از جمله لنزهای گیرنده و تداخل‌سنج، برای ادغام نور منعکس شده از نقاط گوناگون روی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آرانچوک افزود: ابزار ما برخلاف ارتعاش‌ سنج لیزر داپلر، از تداخل نور منعکس شده از نقاط گوناگون اجسام استفاده می‌کند. این ابزار، حساسیت بسیار کمی نسبت به حرکت حسگر خود دارد اما حساسیت آن نسبت به لرزش میان نقاط گوناگون اجسام بسیار بالاست.

پژوهشگران، LAMBDIS را در شرایط گوناگون آزمایش کردند و این ابزار توانست در حالی که روی یک وسیله نقلیه قرار گرفته بود، اشیای دفن شده را در عمق ۷٫۵ تا ۲۰ متری زمین شناسایی کند. LAMBDIS در این آزمایش‌ها نشان داد که می‌تواند در شرایط جهان واقعی، عملکرد دقیقی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا12 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

مرگ هایی که نباید اتفاق می‌افتادند / کمی مراقب باشید +فیلم خارجی

رکنارکنا1 روز قبل

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

لاغر شدن ناممکن نیست (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاغری آرزوی بسیاری از افراد است. اما برای آن‌ها که به بیماری چاقی مبتلا هستند، لاغری آرزویی ناممکن و دست نیافتنی است. با رعایت برخی نکته‌ها، اما می‌توانید خود را لاغر ببینید.

مرگ ۲ دانش آموز خوش زبان ورنکشی در زلزله (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
سایت نصر نوشت: شب گذشته آذربایجان باری دیگر لرزید و مردم آذربایجان را در غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان به سوگ نشاند. زلزله ۵٫۹ ریشتری آذربایجان شرقی در بامداد گذشته موجب خسارات سنگینی در تعدادی از روستاهای ترکمنچای شهرستان میانه شد. ریحانه و زهرا دو دخترکی هستند که از وضعیت مدرسه شان انتقاد دارند. این کودکان هم حق دارند در فردای این سرزمین نقش ایفا کنند و به قول زهرا، «مملکت را درست کنند». همه آذربایجان سوگوار ریحانه و زهراست و جا دارد مردم عزیزمان به نحو احسن این دو گل پرپر شده آذربایجان و خانواده هایشان را عزیز شمارند.

نظرها

اخبار بیشتر