از «برگزاری دوره نخست انتخابات مجلس» تا «موج چهارم حصر صادراتی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «برگزاری دوره نخست انتخابات مجلس» تا «موج چهارم حصر صادراتی»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۵ شهریور ۱۲۸۵، پس از صدور فرمان مشروطیت و تصمیم‏ گیری درباره تاسیس مجلس شورای ملی، در این روز دوره نخست انتخابات مجلس در تهران و سراسر کشور برگزار شد.

۲۵ شهریور ۱۳۳۲، هندرسن به دولت ایران اطلاع داد طرح جدیدی برای حل مسئله نفت تهیه شده که در آن تقاضای غرامت از ایران حذف شده است.

۲۵ شهریور ۱۳۳۶، کارخانه قند آبکوه در شهر آبکوه مشهد مورد بهره ‌برداری قرار گرفت.

۲۵ شهریور ۱۳۶۵، روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» چاپ آمریکا نوشت بهای جهانی نفت در جبهه جنگ ایران و عراق رقم می‌خورد و این رزمندگان ایرانی هستند که کنترل بهای نفت را در اختیار دارند.

۲۵ شهریور ۱۳۸۸، محمد رضا رحیمی معاون اول رییس ‌جمهور، با صدور دستورالعملی خطاب به پنج وزارتخانه و نیز بانک مرکزی و معاونت برنامه ‌ریزی نهاد ریاست ‌جمهوری، تکالیف جدیدی را برای این دستگاه ‌ها در جهت تسریع ساخت مسکن مهر ابلاغ کرد.

۲۵ شهریور ۱۳۹۱، دولت آمریکا، معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی از تحریم نفتی ایران را برای شش ماه دیگر تمدید کرد؛ مهلتی که پس از معافیت شش ماهه نخست این ۱۱ کشور (از اسفند سال ۹۰)، مجموع معافیت آنها از تحریم نفت ایران را به یک سال رساند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۲۵ شهریور ۱۳۹۲، با حکم دادگاه اروپا، تحریم‌‌های یکجانبه علیه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ۱۷ شرکت دیگر باطل شد.

۲۵ شهریور ۱۳۹۴، در خبری اعلام شد، مجموع اوراق مشارکت منتشر شد‌ه در سال ۱۳۹۳ به ‌میزان ۳۲. ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶، رجب طیب اردوغان، رئیس ‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که روز چهارم اکتبر (۱۲ مهرماه) در چارچوب سفری رسمی عازم تهران می‌ شود و با مقامات ارشد ‌جمهوری اسلامی ایران دیدار و مذاکره می‌ کند. اردوغان تاکید کرد: در این سفر، کمیسیون اقتصادی راهبردی مشترک ایران و ترکیه برگزار می‌‌شود.

۲۵ شهریور ۱۳۹۷، هفت گروه کالای جدید به لیست ممنوعیت‌های صادراتی اضافه شد و موج چهارم حصر صادرات از راه رسید. تعیین الزامات جدید برای تجارت بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی آغاز شد. ابتدا وزارت جهاد کشاورزی ۱۸ قلم از کالاهای کشاورزی و گمرک ۱۵۹ قلم کالا را در لیست ممنوعه‌ها قرار دادند. در اواخر مردادماه امسال وزارت صنعت نیز ممنوعیت هفت قلم کالا را اعلام کرد؛ اما در تصمیم جدید به بهانه تنظیم بازار هفت گروه کالا و ردیف‌های تعرفه‌ای آن اجازه خروج از کشور را ندارند. این اقدام در حالی است که اعلام ممنوعیت بر تجارت برخلاف قانون است. این اقلام عبارت بودند از: «انواع دفترچه مشق و حسابداری»، ‌ «شکر خام و شکر سفید»، «جوال و کیسه برای بسته‌بندی»، «انواع پودرهای مشتقات شیر، ‌آب پنیر»، «کازئین»، ‌ «انواع لاستیک سبک و سنگین» و «مرغ زنده و گوشت مرغ».

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم | نشت نفت از نفتکش سابیتی واقعیت دارد؟

همشهریهمشهری1 روز قبل

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

نظرها

اخبار بیشتر