تغییر لباس دانش‌آموز اجباری نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
تغییر لباس دانش‌آموز اجباری نیست

تغییر لباس دانش‌آموز اجباری نیست

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
اوایل دهه ۷۰ بود که مسئولان آموزش و پرورش تصمیم گرفتند تا رنگ روپوش دانش‌آموزان ابتدایی را تغییر دهند در آن سال‌ها فرم لباس دانش‌آموزان تک رنگ و اغلب رنگ‌های تیره مثل سیاه و سرمه‌ای بود. مسئولان آموزشی ابتدا رنگ طوسی کم رنگ را به‌عنوان رنگ جایگزین پیشنهاد دادند اما بتدریج رنگ‌های دیگری هم به فرم لباس مدارس راه یافت.

البته این پیشنهاد آنچنان هم برای خانواده‌ها جدی نبود، آنهایی که داشتند لباس فرم طوسی رنگ را می‌خریدند. آنهایی که نداشتند دانش‌آموزانشان مجبور بودند لباس‌های فرم سال گذشته‌شان را بپوشند. این اتفاق چند سالی در مدارس کشور اجرایی شد تا اینکه در اوایل دهه ۸۰ مدیران مدارس تلاش کردند که رنگ روپوش‌ دانش‌آموزان را یکسان کنند. آنها حتی تولیدی و عرضه‌کننده‌هایی را برای خرید روپوش مدارس تعیین کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، خانواده‌ها هم مجبور به اجرای این تصمیم شدند، تا اینکه در سال‌های گذشته پای رنگ‌های صورتی، بنفش، نارنجی و قرمز هم به مدارس باز شد. رنگ‌هایی که با پایه دانش‌آموزان تغییر می‌کنند و خانواده‌ها مجبورند برای هر سال دانش‌آموزانشان طرح و رنگ متفاوتی بخرند. مدیران می‌گویند این رنگ‌ها برای ایجاد نظم و ترتیب ایجاد شده است، اما خانواده‌ها از این اجبار مدیران گله دارند و می‌گویند با توجه به شرایط اقتصادی این روزهایشان آنها پول چندانی برای هزینه‌های اینچنینی ندارند. این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. در سوی دیگر این مسئولان آموزش و پرورش هستند که هر ساله تکرار می‌کنند هیچ اجباری به خرید و پوشیدن لباس فرم در مدارس نیست، هر مدرسه‌ای این امر را اجباری کرده است به آموزش و پرورش اطلاع دهید تا این موضوع را پیگیری کنیم. این درحالی است که برخی خانواده‌ها در تماس با روزنامه ایران اعلام کردند که مدیران مدرسه هرساله لباس فرم مدرسه را تغییر می‌دهند، به آموزش و پرورش هم شکایت برده‌اند اما کسی به اعتراض آنها رسیدگی نمی‌کنند. مادر یکی از دانش‌آموزان پایه چهارم دبستان در تماسی با روزنامه درباره این موضوع اعلام می‌کند: «لباس فرم امسال پسرم با سال پیش آن هیچ تفاوتی ندارد و فقط رنگ لباس امسال روشن‌تر از پارسال است. همچنین لباس ورزشی سال گذشته پسرم سورمه‌ای بوده اما امسال گفتند باید لباس ورزشی آبی باشد. در این سه سالی که پسرم به مدرسه می‌رود سه دست لباس ورزشی نو از مدرسه خریدم و همه لباس‌ها هم سالم است اما مدیر مدرسه مخالفت می‌کند، می‌گوید لباس ورزشی امسال پایه چهارم باید آبی باشد. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «او با تأکید بر اینکه مدیران هر سال برای هر موضوعی پول از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، اظهار می‌کند: «امسال مدیر مدرسه اعلام کرده که کتاب‌های ریاضی، علوم، اجتماعی و فارسی دانش‌آموزان سیمی شود و میان هر صفحه هم برگه آ-چار قرار دهیم. هزینه این کار هم ۷۰هزار تومان است. ما حاضریم برای کتاب و انضباط فرزندانمان هزینه کنیم اما برای لباسی که سالم در خانه دارد چرا باید هزینه اضافی پرداخت کنیم. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. به مدیر مدرسه گفتیم که ما لباس داریم هزینه نکنیم اما قبول نکرد. مجبور شدیم هزینه کنیم، در کنار این یک لیست به ما دادند که ۱۰ مداد مشکی و ۱۰ مداد قرمز و ۱۰خودکار هم به مدرسه دهیم. برای خرید این وسایل به بازار رفتم و هر مداد مشکی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.»

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

این گلایه‌ها در حالی از سوی خانواده‌ها مطرح می‌شود که مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اعلام می‌کند که هیچ مدرسه‌ای حق ندارد هر سال لباس فرم دانش‌آموز را تغییر دهد. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. در بخشنامه جدید هیچ اجباری برای تغییر لباس فرم در هر پایه وجود ندارد و اتحادیه‌های صنف پوشاک هم باید تولیدی‌های را به مدارس معرفی کند که با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت لباس مدارس را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. وی می‌افزاید: در بخشنامه جدید که به مدارس ابلاغ شده است تغییر رنگ و طرح روپوش تنها مربوط به پایه‌های اول، هفتم و دهم است و تغییر اجباری روپوش‌های دانش‌آموزان میان پایه غیرقانونی است. تغییر روپوش دانش‌آموزان میان‌پایه نیز به‌صورت کاملا اختیاری و با موافقت اولیا انجام خواهد شد. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.

به گفته وی، خانواده‌ها می‌توانند از مدارسی که به اجبار لباس فرم به دانش‌آموزان تحمیل می‌کنند به اداره آموزش و پرورش شکایت کنند در همین تابستان هم ۴ هزار شکایت دانش‌آموزان را بررسی کردیم که ۲ هزار شکایت مربوط به ثبت‌نام دانش‌آموزان بود. ما به تمام موضوعات رسیدگی کردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
راهپیمایی اربعین حسینی، امسال هم مانند سال‌های گذشته نمادی از اقتدار و اتحاد میان مسلمانان شده است. این خبر در حال تکمیل است …طنین لبیک یا حسین میلیونها زائر سیدالشهدا از چهار گوشه جهان در جاده‌های اربعینراهپیمای اربعین حسینی، امسال هم مانند سال‌های گذشته نمادی از اقتدار و اتحاد میان مسلمانان شده است. در این میان دو ملت ایران و عراق، که بیشترین سهم را در این راهپیمایی عظیم از آن خود کرده‌اند، بهره بیشتری از این اتحاد و انسجام برده‌اند. طریق الحسین علیه السلامسالم زاده، از میانه‌های عمودهای طریق الحسین علیه السلام، نمی‌از یم این اتحاد را به تصویر کشیده است. سردار سلامی: سپاه آمادگی دارد با تعطیل کردن همه سرویس‌های حمل و نقل سپاه در همه شهرها، اتوبوس‌ها و امکانات حمل و نقل عمومی برای تسهیل تردد زائران به مرز‌ها گسیل کند.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

محمدرضا گلزار در خاک آمریکا شکست خورد / احتمال لغو کنسرت! + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار قرار است که در دالبی تیاتر طی هفته‌های آینده کنسرت برگزار کند و شبکه‌های فارسی زبان لس‌آنجلس بشدت در حال تبلیغات شبانه‌روزی برای کنسرت محمدرضا گلزار هستند. هواداران این بازیگر با ارسال لینکی برای کافه سینما، از مسیر خرید بلیت برای حضور در سالن، این خبر را به‌چالش کشیده‌اند. گروهی محمدرضا گلزار خواننده‌ای استاندارد نمی‌دانند و با اذعان به فالش‌خوانی وی در کنسرت‌های که اخیرا روزنامه جام جم بدان مفضل پرداخت بود را دلیل شکست محمدرضا گلزار در برگزاری این برنامه می‌دانند. این آمار برای خرید کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا به اندازه یک کلوب صد نفری بی‌سابقه است. البته بوقچی‌هایی هم هستند که سعی می‌کنند برگزاری این مراسم را در سالن مراسم اسکار جلوه دهند.

نظرها

اخبار بیشتر