غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
دانشمندان کشف کرده اند که کمبود عناصر غذایی مهم و ضروری در بدن می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد. با این حال، تعدادی از محصولات و فرآورده‌های غذایی که ما آن‌ها را به صورت روزانه در رژیم‌های غذایی خود مصرف می‌کنیم و در نگاه اول ممکن است کاملا سالم و بی ضرر به نطر می‌رسند، می‌توانند اثرات مخرب و جبران ناپذیری را بر روی بدن ما داشته باشند.

برترین‌ها: این روز‌ها رژیم‌های غذایی بد و نامتعادل باعث مرگ افراد بیشتری که از کشیدن تنباکو می‌میرند، می‌شود. دانشمندان کشف کرده‌اند که کمبود عناصر غذایی مهم و ضروری در بدن می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد. با این حال، تعدادی از محصولات و فرآورده‌های غذایی که ما آن‌ها را به صورت روزانه در رژیم‌های غذایی خود مصرف می‌کنیم و در نگاه اول ممکن است کاملا سالم و بی ضرر به نطر می‌رسند، می‌توانند اثرات مخرب و جبران ناپذیری را بر روی بدن ما داشته باشند.

از جمله آن‌ها می‌توان به آب میو‌های مختلف اشاره کرد که در مقایسه با سایر نوشیدنی‌های گازدار سالم‌تر به نظر می‌رسند، اما در واقعیت می‌توانند شما را یک قدم به دیابت نزدیکتر کنند.

در ادامه با ما در برترین‌ها همراه باشید تا لیستی از محصولات غذایی را به شما معرفی کنیم که هر بار مصرف آن‌ها همانند مصرف دخانیات می‌تواند شما را یک قدم به مرگ نزدیکتر کند!

۱. آب میوه

مصرف میوه‌های تازه برای تغذیه بدن ضروری می‌باشند و آب میوه‌های تازه یک روش آسان برای دریافت روزانه مواد مغذی موجود در میوه‌ها است. با این حال در این حالت، میوه‌ها اکثر عناصر ضروری سالم خود را مانند فیبر‌ها که نقش ضروری را در پیشگیری از ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و چاقی ایفا می‌کنند را از دست می‌دهند.

علاوه بر این، در واقع مصرف بی رویه آب میوه‌ها به دلیل مقدار قند فراوان موجود در آن‌ها ممکن است باعث ایجاد این مشکلات سلامتی شود. در واقع، قند موجود در تعدادی از این آب میوه‌ها با مقدار قند موجود در یک بطری نوشابه برابری می‌کند.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 7

توصیه این است که به جای نوشیدن آب میوه از خود میوه تازه استفاده و مصرف شود. در واقع خوردن یک عدد میوه می‌تواند ولع شما را از خوردن آب میوه برطرف نماید، در حالیکه برای تهیه یک لیوان آب میوه، معمولا به چند عدد از همان میوه نیاز است.

۲. تنقلات شیرین

اگرچه آن‌ها از نظر وجود عناصر غذایی، غنی هستند، ولی بسیاری از آن‌ها همچنین مملو از شکر و شیرین کننده‌های مصنوعی می‌باشند. بر طبق جدول عناصر غذایی بیشتر این تنقلات و شکلات‌ها حاوی ۱۵ تا ۳۰ گرم قند در هر بسته آن‌ها می‌باشند. از طرف دیگر در صورت انتخاب صحیح، آن‌ها می‌توانند راهی مناسب برای از بین بردن گرسنگی و جلوگیری از پرخوری باشند، چونکه آن‌ها حاوی بسیاری از مواد غذایی حیاتی برای بدن هستند. یک بسته مناسب از آن‌ها باید حاوی حداقل ۳ گرم فیبر، ۵ گرم پروتئین و کمتر از ۱۰ گرم مواد قندی باشد.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 11

۳. سوشی

خود سوشی مضر نیست با این حال این مواد و افزودنی‌های مختلفی که به آن اضافه می‌شوند مسبب مشکل اصلی هستند. امروزه بسیاری از سوشی‌ها حاوی مایونز، پنیر، انواع سس و محصولات بحث برانگیز دیگری هستند که باعث افزایش ارزش غذایی سوشی‌ها می‌شوند که فقط خوردن چند عدد از آن‌ها می‌تواند کالری مورد نیاز یک روز بدن را تامین کنند. برای جلوگیری از مشکلات چاقی و اضافه وزن می‌توان سوشی‌هایی ساده و با افزودنی‌های کم را انتخاب کرد.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 14

۴. ماهی‌های پرورشی

ماهی‌های وحشی و غیر پرورشی منابعی غنی از اسید‌های چرب امگا-۳ سالم است که می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش دهد. با این حال این موضوع به شدت به غذایی که ماهیان می‌خورند وابسته است.

خبری: اخبار درباره سلامت

متاسفانه ماهیانی را که ما معمولا از فروشگاه‌های مختلف تهیه می‌کنیم از ماهیان صید شده از دریا‌ها نمی‌باشند و مربوط به مزارع پرورش ماهی می‌باشند؛ بنابراین نه تنها آن‌ها معمولا فاقد مواد غذایی سالم اند، بلکه آن‌ها همچنین حاوی افزودنی‌های شیمیایی می‌باشند که پرورش دهندگان برای رشد سریع‌تر در تغذیه آن‌ها استفاده می‌کنند. سعی کنید تا از فروشگاه‌های قابل اعتماد، ماهیان تازه را تهیه کنید و از فواید زیادی که آن‌ها برای سلامتی دارند بهره‌مند شوید.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 19

۵. غذا‌های بدون چربی

در قرن اخیر، رژیم‌های غذایی بدون چربی به شدت رونق گرفتند. تا زمانیکه متخصصان تغذیه متوجه شدند که تولیدکنندگان شروع به جایگزینی چربی‌های سالم با مواد قندی فرآوری شده به منظور حفظ عطر و طعم طبیعی محصولات خود می‌کنند؛ بنابراین در حالیکه به نظر می‌رسید که شما در حال مصرف یک میان وعده سالم هستید، ولی در واقعیت در حال مصرف یک بمب مملو از قند پنهان بودید. امروزه کارشناسان توصیه می‌کنند تا از محصولات لبتی سرشار از پروتئین و چربی‌های سالم مانند پنیر و یا ماست استفاده کنید که حاوی هیچ نوع قند فرآوری شده‌ای نباشد.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 22

۶. نان سفید

نان سفید محصولی است که از دانه‌های تصفیه شده تهیه شده است و فاقد مواد مغذی سالم و فیبر است. از آنجا که فیبر‌ها موجب رسیدن به وزن ایده آل و تنظیم فشار خون می‌شوند و خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهند و این واقعیت که نان‌های سفید فاقد این مواد هستند، ممکن است با مصرف آن‌ها در ادامه با این مشکلات روبه رو شوید.

نان‌های سفید که از آرد سفید تهیه می‌شود و سبوس اندکی دارد که باعث چاقی و دیابت و اقسام بیماری‌های غیرواگیر نظیر فشار خون، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های قلبی و عروقی، و انواع سکته‌ها و سرطان‌ها مخصوصا سرطان کلون روده بزرگ می‌ شود. به تمامی بیماران و افراد سالم توصیه می‌شود که نان سفید را از برنامه غذایی خود حذف کرده و به جای آن از نان سبوس دار که بهترین آن‌ها نان سنگک است، استفاده کنند.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 26

۷. سویا

سویا ممکن است برای سلامتی شما به همان اندازه مظر باشد که برای محیط زیست مضر است. گیاه سویا از مخرب‌ترین گیاهان برای خاک می‌باشند، زیرا این گیاه مواد غذایی موجود در خاک را غارت می‌کند و باعث ویرانی و تخلیه خاک از مواد مغذی می‌شود. علاوه بر این اکثر گونه‌های این گیاهان معمولا از نظر ژنتیکی اصلاح شده می‌باشند که بدین معنی است که به سختی می‌توانید هیچ یک از مواد مغذی وعده داده شده را از آن‌ها دریافت کنید.

غذا‌هایی که از سیگار خطرناک‌ترند! - 29

مشکل دیگر سویا غلظت بالای آن ایزوفلاون‌ها یا استروژن‌های گیاهی است که سطح آن‌ها را در بدن شما افزایش داده و چرخه قاعدگی را در زنان مختل می‌کند. به همین دلیل، مصرف سویا معمولا با افزایش فعالیت هورمون‌های تیروئید در ارتباط است، که می‌تواند منجر به کاهش وزن غیرمترقبه، تعریق و تورم در ناحیه گردن شما شود.

منبع: BrightSide

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
گفته می‌شود شیر انسان ۴٫۵ درصد چربی دارد که به‌احتمال‌زیاد همین میزان چربی برای بدن نوزاد باید کافی باشد. انتخاب بهتر برای بچه شاید شیر نهنگ باشد که ۳۴٫۸ درصد چربی دارد که بچه انسان را تبدیل به بچه نهنگ می‌کند! اما نکته مهم اینکه شیر گاو است که یخچال‌های ما را پرکرده است و جالب اینکه افراد کمی هستند که معتقد باشند شیر گاو به درد انسان بخورد. در میان پستانداران گاو شیر بیشتری می‌دهد و گاو هولشتاین استاندارد بین‌المللی شده است، هرچند در مقایسه با سایر شیرها کیفیت پایین‌تری دارد. در قرن ۱۸ و ۱۹ شیر مصنوعی (شیر گاو) شیک‌تر شد و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها شیر طبیعی (چه مادر و چه دایه) را رها کرده و تغذیه مصنوعی را جایگزینی برای کودکان کردند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
وزیر بهداشت لبنان با اشاره به ظرفیت‌های نظام سلامت ایران اظهار کرد: کشور لبنان خواستار افزایش زمینه‌های همکاری با ایران در حوزه سلامت است. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر جمیل جباک وزیر بهداشت کشور لبنان که به منظور شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی به تهران سفر کرده است، در بدو ورود به تهران اظهار کرد: از قبل آشنایی‌هایی در مورد نظام سلامت ایران داشتم، ایران از قابلیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و تقریبا تمام امکاناتی که در حوزه پزشکی نیاز دارد را تولید می‌کند. وی با اشاره به اینکه کشور لبنان در حوزه سلامت خواستار توسعه روابط با ایران است، گفت: حتی به دنبال این هستیم که بیماران را برای درمان از لبنان به ایران اعزام کنیم. وزیر بهداشت لبنان با اشاره به ظرفیت افزایش همکاری‌های دوجانبه با ایران، عنوان کرد: در بحث داروهای بایو سمیلار نیز علاقمند هستیم که با همکاری ایران این داروها در لبنان تولید شود. وی ادامه داد: این اجلاس، رویداد بسیار مهمی است و کشورهای شرکت کننده می‌توانند اطلاعات خود در حوزه سلامت را به اشتراک بگذارند و بحث‌هایی که در این اجلاس مطرح می‌شود می‌تواند به ما در مورد شناسایی بیماری‌ها و درمان بیماری‌های واگیر و غیرواگیر کمک کند.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی در دیدار آقای احمید بن عمر در محل وزارت بهداشت خطاب به وزیر بهداشت لیبی گفت: همچنین ما آمادگی پذیرش بیماران شما را با بهترین کیفیت در کشورمان داریم. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تا زمانی که بستر امن در لیبی برقرار شود می‌توانید با سرمایه گذاری در ایران به ساخت و تولید دارو و تجهیزات مشترک بپردازیم. نمکی همچنین به اهمیت روابط ایران و لیبی اشاره کرد و گفت:: امیدواریم در لیبی یکپارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه سلامت و سیاست‌های پایدار در این کشور موثر باشد. وی در تشریح دستاورد‌های نظام سلامت ایران افزود: در سال‌های پس از انقلاب در نظام اسلامی دستاورد‌های حائر اهمیتی داشته‌ایم از آن جمله که با توسعه مراکز بهداشتی، درمانی و خانه‌های بهداشت در روستا‌ها و توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت توانستیم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر را کاهش دهیم. وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به فعالیت ۶۶ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در کشور گفت:: ما می‌توانیم همه درمان‌ها را در داخل کشور انجام دهیم و نیاز به اعزام هیچ بیماری به خارج از کشور نداریم.
الفالف10 ساعت قبل
از این رو انتخاب برنج مرغوب همراه یکی از دغدغه‌های افراد است. زمانی که قصد داریم درباره نوع شکر مصرفی تصمیم‌گیری کنیم، انتخاب بین شکر سفید و شکر قهوه‌ای یکی از بزرگترین دغدغه‌های موجود است. در کنار این موضوع، در نظرگیری نکات کلیدی کشک بادمجان مجلسی برای خوشمزگی بیشتر و ظاهر دلپذیرتر این غذا توصیه می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های مزه‌ای انواع کشک بادمجان، در نحوه مصرف بادمجون‌ها در این غذاست. همه این موارد در کنار هم می‌توانند باعث تغییر مزه کشک بادمجون بشوند.
الفالف13 ساعت قبل
۱۰ اکتبر یا ۱۸ مهر روز جهانی سلامت روان نیز هست و این فرصتی است برای بررسی وضعیت سلامت روان در ایران. بی مسوولیتی نظام سلامت کشور درباره سلامت روانسلامت روان یکی از ابعاد چهارگانه سلامت است که در کنار سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی مطرح است. وزارت بهداشت تقریبا هیچ برنامه‌ای برای ارتقای سطح بهداشت روان و آموزش عمومی برای بهبود شاخص‌های سلامت روان ندارد. این کار نیازمند داشتن یک شبکه و نیروی انسانی گسترده و البته همکاری رسانه‌های کارآمد است که وزارت بهداشت فاقد آن است. حالا وزارت بهداشت بدون برنامه مانده است با ۱۲ تا ۱۴ میلیون فرد افسرده، مضطرب و دچار اختلال روانی که نیازمند خدمات سلامت روان هستند.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: سیستم مراقبت‌های اولیه سلامت در ایران یکی از بهترین‌ها در منطقه است، زیرا به همه مردم خدمات سلامت را فارغ از محل زندگی و گروه‌های سنی ارائه می‌کند و این سیستم یکی از بهترین نظام‌های مراقبت اولیه سلامت در منطقه محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، احمد المنظری بامداد یکشنبه در بدو ورود به تهران جهت شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در این اجلاس بین المللی نه تنها از کشورهای منطقه، بلکه از سایر کشورها نیز متخصصانی شرکت می‌کنند و فرصتی برای ایران محسوب می‌شود که موفقیت‌ها، تجربه‌ها و چالش هایش را ارائه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارد. بنا بر اعلام وبدا، وی بیان کرد: سندهای اصلی اجلاس، جلسه‌های جانبی اجلاس و سایر موارد در این اجلاس مطرح می‌شود. شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با حضور ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ۹۸ به مدت ۳ روز در تهران برگزار می‌شود. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر