روسیه و انگلیس همیشه با آزادی‌خواهی و دموکراسی در ایران مخالف بودند/ حتی ضعیف‌ترین مجلس‌ها مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بودند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

روسیه و انگلیس همیشه با آزادی‌خواهی و دموکراسی در ایران مخالف بودند/ حتی ضعیف‌ترین مجلس‌ها مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بودند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
بابک بهداد می‌گوید: مجلس حتی در ضعیف‌ترین زمان‌ خود و تا پایان سلطنت حکومت پهلوی همیشه مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بود. حال گاهی مجلس قدرتمند بود و می‌توانست مثلا با تصویب لایحه تشکیل بانک ملی جلوی اسراف دستگاه پادشاهی را بگیرد و گاهی نمی‌توانست اما به ذات همیشه تلاش داشت تا نفع کشور و مردم را در نظر بگیرد.

روسیه و انگلیس همیشه با آزادی‌خواهی و دموکراسی در ایران مخالف بودند/ حتی ضعیف‌ترین مجلس‌ها مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بودند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، فیلم مستند سینمایی «بهارستان خانه ملت» با موضوع میدان و منطقه بهارستان و تاثیر آن در تحولات تاریخی ایران ساخته شده است. این فیلم که جوایز مختلفی کسب کرده، هم‌اکنون در اکران خود نیز با استقبال مواجه شده است. بابک بهداد (تهیه‌کننده و کارگردان فیلم) می‌گوید: ما نمی‌خواستیم راجع به یک اتفاق خاص مثلا کودتای ۲۸ مرداد فیلم بسازیم بلکه هدف‌مان جغرافیای منطقه بود. گفتگوی ایلنا با این کارگردان را در ادامه بخوانید.

شما در فیلم بهارستان خانه ملت به نقش تاریخی این منطقه از تهران اشاره کرده‌اید و مقاطع تاریخی را پشت سر هم روایت می‌کنید اما چرا وارد جزئیات هر بخش تاریخ نشدید؟

کاراکتر فیلم ما یک جغرافیای مشخص است و یک حادثه خاص و یا یک فرد خاص نیست. ما حدود دو سال برای این فیلم تحقیق کردیم و کل منطقه بهارستان شامل میدان، مسجد سپهسالار، باغ نگارستان و تمام اطراف را از لحاظ تاریخی و جغرافیایی بررسی کردیم. نکته مهم این است از زمانی که مجلس در این منطقه شکل می‌گیرد جغرافیای آن نیز تغییر می‌کند و وقایع سیاسی باعث جذابیت هویت تاریخی و جغرافیایی این منطقه می‌شود و در ۱۵۰ سال اخیر در این منطقه اتفاقات متفاوت و جذابی رخ داده است اما ما نمی‌خواستیم راجع به یک اتفاق خاص مثلا کودتای ۲۸ مرداد فیلم بسازیم بلکه هدف‌مان جغرافیای منطقه بود و ما به خاطر زمان فیلم، بسیاری از اتفاقاتی که در این منطقه افتاد را کنار گذاشتیم و فقط اتفاقات مهم را به هم متصل کردیم. فیلم‌نامه اصلی حدود ۳۵۰ صفحه بود که در نهایت ۵۰ صفحه آن تبدیل به فیلم شد.

این فیلم‌ها نیازمند استفاده از آ‌رشیو روشن و مشخصی دارد. در پیدا کردن آرشیو برای فیلم چه میزان موفق بودید و آ‌یا نهادهای مختلف مثلا صداوسیما همکاری خوبی با شما کردند؟

بعد از آماده شدن فیلم‌نامه به سمت جمع‌آوری اسناد و مدارک و عکس‌های مقاطع تاریخی مورد نظر حرکت کردیم و تمام اسناد و تصاویری که در فیلم وجود دارد از نهادها ارگان‌های مختلف جمع‌آوری شده است اما هیچ کمکی از صداوسیما نگرفتیم زیرا آرشیو منظمی ندارد. وقتی لیست خود را به آنها ارائه دادیم، تصاویری را به ما دادند که بعضا این تصاویر به کار ما نمی‌آمد. اما نهادهایی مانند سازمان اسناد، خانه مشروطه، شبکه‌های تلویزیونی خارجی و فیلمخانه ملی عکس‌ها و فیلم‌هایشان را در اختیار ما گذاشتند و البته ما بخش زیادی از عکس‌ها و فیلم‌ها را به سیستم دیجیتال تبدیل و ترمیم کردیم. برای برخی از صحنه‌ها که هیچ سند تصویری و فیلمی وجود نداشت نیز به شیوه استوری بورد کار را طراحی کردیم. البته جمع‌آوری اسناد اصلا راحت نبود زیرا هیچ مکان متمرکز و یا نهادی وجود ندارد که تمام اطلاعات تاریخی در آنجا باشد و هر بخش از تاریخ در دست یک نهاد است. مثلا مرکز اسناد مجلس فقط توانست چند عکس در اختیار ما بگذارد و از این منظر یکی از سخت‌ترین مراحل در ساخت فیلم‌های آرشیوی جمع‌آوری اسناد و مدارک است. نکته جالب اینکه هیچ نهادی کپی مدارک و عکس‌هایی که دارند را رایگان در اختیار ما قرار نمی‌دادند و به جز فیلمخانه ملی که از ما پول نگرفت، بقیه نهادها برای هر عکس اسکن شده بین ۴۰ الی ۱۵۰ هزار تومان از ما هزینه دریافت کردند. البته شبکه‌های خارجی نیز از ما تقاضای پول کردند ولی در نهایت به شکل تهاتر و همکاری دوجانبه با آنها به تفاهم رسیدیم.

روسیه و انگلیس همیشه با آزادی‌خواهی و دموکراسی در ایران مخالف بودند/ حتی ضعیف‌ترین مجلس‌ها مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بودند - 8

 فیلم هرچند عمیق وارد اتفاقات تاریخی هر مقطع نشده اما کلیت آن نشان می‌دهد از ابتدای مشروطه‌خواهی مردم و تلاش آنها برای مشارکت در سرنوشت‌شان، آنها با مخالفت جدی حکومت‌های وقت و حتی دولت‌های خارجی مواجه بودند.

نگاهی به تاریخ خاورمیانه و بخصوص کشور ایران نشان می‌دهد که ما در طول تاریخ با یک استبداد شرقی همیشه در حال مبارزه بودیم و این استبداد شرقی دائم با خواسته‌های مردم در تضاد بوده است. مردم همواره برای رسیدن به حق رای تلاش زیادی کردند هر چند نباید غافل بود آگاهی که منجر به تشکیل عدالتخانه و بعد مجلس شد، توسط جمعی از روشنفکران و تحصیلکردگان و همچنین بخشی از روحانیت ایجاد شد با این حال زمانی مجلس در ایران تشکیل شد که کشورهای اروپایی همچون انگلستان و فرانسه حدود ۶۰۰ سال بود که مجلس داشتند و هرچند مشروطه و تشکیل مجلس به نوعی به تاسی از اروپا در ایران شکل گرفت اما هدف اصلی آن ایجاد امنیت برای مردم و جلوگیری از ظلم بود. این تلاش برای آزادی از آن زمان در کشور ما همیشه وجود داشته و ادامه خواهد داشت.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

گروهی معتقدند کشورهای اروپایی که نیات استعماری داشتند با این آزادی‌خواهی مخالف هستند و گروهی دیگر می‌گویند که مخالفت با آزادی‌خواهی بیشتر از سمت حکومت‌های مستقر همچون قاجاریه و پهلوی بوده است و آنها نمی‌خواستند از قدرت خود به نفع کشور کم کنند.

هم کشورهای خارجی مخالف دموکراسی و آزادیخواهی در ایران بودند و هم حکومت‌های وقت علاقه‌ای به این مساله نداشتند. نگاهی به تاریخ نشان می‌دهد که کشورهای انگلیس و روسیه همیشه تلاش کردند تا روند آزادی‌خواهی و دموکراسی شدن ایران را به تاخیر بیاندازند و یا جلوی آن را بگیرند زیرا معتقد بودند تشکیل مجلس یعنی استفاده از خرد جمعی که به نفع کشور باشد و طبیعی است که چنین مجلسی جلوی دست‌اندازی آنها را به امکانات کشور خواهد گرفت به همین دلیل تلاش می‌کردند هم‌زمان که در ظاهر از مشروطه‌خواهان حمایت می‌کردند در پنهان با همکاری حکومت‌های وقت جلوی به ثمر نشستن این تلاش‌ها را بگیرند.

در این میان بعضی پادشاهان مانند مظفرالدین شاه با مشروطه مخالفت شدیدی نداشت اما پسرش مجلس را منحل کرد. از سوی دیگر به دلیل نبود آگاهی کامل در جامعه، بخشی از مردم و حتی روحانیت نیز با مشروطه مخالفت می‌کردند. کشورهای انگلیس و روسیه بعد از آنکه نتوانستد از تشکیل مجلس و پیروزی مشروطه‌خواهان جلوگیری کنند تلاش کردند تا مجلس را تضعیف کنند و ما در تاریخ با نگاه به لوایحی که به نفع این دو کشور تصویب شده، شاهد این مساله هستیم. مجلس حتی در ضعیف‌ترین زمان‌های آن و حتی تا پایان سلطنت حکومت پهلوی نیز همیشه مخالف ریخت و پاش و استثمار کشور بود. حال گاهی مجلس قدرتمند بود و می‌توانست مثلا با تصویب لایحه تشکیل بانک ملی جلوی اسراف دستگاه پادشاهی را بگیرد و گاهی نمی‌توانست اما به ذات همیشه تلاش داشت تا نفع کشور و مردم را در نظر بگیرد.

از سوی دیگر مجلس تنها نهادی بود که از لحاظ حاکمیتی بعد از سلطنت در کشور وجود داشت و ما در زمانی که مجلس تشکیل شد قوه قضائیه یا نهادهای دیگری مانند امروز نداشتیم و به نوعی محل تظلم‌خواهی مردم نیز شده بود و اگر نمایندگان مجلس؛ منتخبان واقعی مردم بودند و حکومت اجازه می‌داد که مجلس حرف واقعی مردم را بزند هرگز هیچ انقلابی رخ نمی‌داد زیرا مجالس در کشور چه زمانی که ضعیف بودند و چه زمانی که قوی بودند اعتقاد داشتند که شاه به عنوان شخص اول مملکت باید فقط پادشاهی کند و در امور جاری دخالت نکند. رویه‌ای که امروز در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند سوئد و سایر کشورهایی که پادشاهی هستند، اجرا می‌شود.

تشکیل عدالتخانه و بعد مشروطه‌خواهی و تشکیل مجلس توسط گروهی از الیت جامعه و بخشی از روحانیون به سرانجام رسید اما آیا این گروه توانستند در ادامه همه آحاد ملت را با خود همراه کنند؟

این همراهی فقط با مجلس اول و دوم وجود داشت و رضایت مردم را جلب کردند و بعد از مجلس دوم به دلیل نفوذهایی که در چیدمان افراد حاضر در مجلس شد این همراهی رنگ باخت و سلطنت وقتی دید نمی‌تواند کلیت مجلس را از بین ببرد همیشه تلاش کرد تا با چیدن افراد خود در مجلس از قدرت آن کم کند.

چرا روند بررسی میدان بهارستان و مجلس در فیلم با پیروزی انقلاب اسلامی تمام می‌شود و شما به اهمیت این منطقه بعد از انقلاب نپرداختید؟

بررسی میدان بهارستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیازمند وقت، انرژی و هزینه زیادی بود که از توان ما خارج بود. از طرف دیگر از این ترسیدیم که شاید اگر مقطع بعد از انقلاب را بخواهیم به فیلم اضافه کنیم نتوانیم همه واقعیت‌ها را بگوییم و به نوعی دچار سانسور شویم.

همکاری مستندسازان با شما برای ساخت این فیلم چگونه بود و وضعیت اکران آن هم‌اکنون چقدر رضایت‌بخش است؟

شخصیت‌هایی که در این فیلم به عنوان گوینده حضور داشتند همه مستندساز هستند و حدود ۲۵ نفر از مستندسازان همچون محمدرضا اصلانی، ورهرام، ابراهیم مختاری و محسن استادعلی به جای شخصیت‌های اصلی فیلم صحبت کردند و همکاری خوبی با من داشتند و شهرام درخشان نیز که نریشن فیلم را گفته، خود مستندساز است و وضعیت اکران فیلم نیز در گروه هنر و تجربه خوب است و استقبال خوبی از آن شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | رهبر کره شمالی سوار بر اسب در کوه مقدس

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کاخ کرملین از گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای حول محور تحولات سوریه خبر داد. پوتین همچنین از اردوغان دعوت کرد تا طی روزهای آتی به روسیه سفر کند. بنابر اعلام کرملین، پوتین و اردوغان بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند حال آنکه طرف ترکیه‌ای دعوت برای سفر را نیز پذیرفته است. طرفین همچنین بر ضرورت پرهیز از درگیری احتمالی میان نیروهای سوری و ترکیه‌ای تاکید کردند. همزمان، آمریکا در اقدامی که به منزله خنجر زدن از پشت به نیروهای دموکراتیک سوریه بود، نیروهای خود را از مناطق مورد تهاجم ترکیه عقب کشید و راه را برای ماجراجویی آنکارا باز کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
روزنامه واشنگتن پست نوشت: «رودی جولیانی» وکیل کنونی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷میلادی از رئیس جمهوری آمریکا خواست تا با درخواست ترکیه برای اخراج گولن موافقت کند. یک مقام ارشد دولت آمریکا به واشنگتن پست گفت: در سال ۲۰۱۷ برخی از مقامات دولت از جولیانی شهردار اسبق نیویورک خواستند تا طرح اخراج گولن را به ترامپ مطرح نکند. به گزارش واشنگتن پست، اما ترامپ در آن زمان با پیشنهاد جولیانی در مورد اخراج گولن موافقت کرد و گفت چرا ما نباید وی را به اردوغان دوست صمیمی خود تحویل بدهیم. براساس گفته مقام دولت آمریکا، به رغم موافقت ترامپ مشاوران وی در آن زمان با طرح اخراج گولن به ترکیه مخالفت کردند. وی همچنین از اظهار نظر در مورد آنکه چرا در آن زمان خواستار اخراج گولن و بازگشت وی به ترکیه شده بود، اجتناب ورزید.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.

آقای نماینده! واقعی می‌گویید یا با ما شوخی دارید؟

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقطع دکتری، تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. چه دانشجویان خارجی چه دانشجویان مقیم، باید زبان انگلیسی را بلد باشند. مقالات معتبر و علمی جهان به زبان انگلیسی نوشته می‌شود. جاسوس‌ها در کنار زبان مادری، انگلیسی بلد هستند چون با زبان انگلیسی در همه جای دنیا کارشان راه می‌افتد. کاش نمایندگان محترم مجلس برای مخالفت خود با زبان انگلیسی، دلایل بهتری می‌آوردند.

نظرها

اخبار بیشتر