سالمندان خود را بازنشسته ندانند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
سالمندان خود را بازنشسته ندانند

سالمندان خود را بازنشسته ندانند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ضمن تاکید بر سلامت جسمانی در سالمندان گفت: افراد سالمند نباید خود را بازنشسته بدانند و تا حد امکان و توانایی تحرک داشته باشند .

به گزارش ایسنا، دکتر غلامحسین باهر درباره بهداشت روان سالمندان اظهار کرد: بر اساس آنچه که در فرهنگستان علوم پزشکی و استانداردهای بین المللی تعریف شده، سلامت بر چهار پایه جسمانی، روانی، اجتماعی، اخلاقی و معنوی استوار است. بنابراین سلامت اجتماعی به عنوان یکی از ابعاد سلامت هر فرد باید مورد توجه قرار گیرد. اگر فردی بر اساس عدالت در جایگاه مطلوب اجتماعی قرار بگیرد از سلامت اجتماعی برخوردار است. در واقع اگر یک انسان سالمند یا بازنشسته شرایط جسمانی خوبی داشته باشد و از بیمه‌های اجتماعی برخوردار و در جامعه مورد احترام و تکریم اطرافیان باشد و نسبت به زمان کارمندی اثرات مثبت و معنوی بر جامعه داشته باشد دارای سلامت اجتماعی است.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی با تاکید بر سلامت جسمانی در سالمندان گفت: افراد سالمند نباید خود را بازنشسته بدانند و تا حد امکان و توانایی تحرک داشته باشند و با فعالیت‌های سازنده و مثبت در اجتماع حضور یابند تا با حفظ سلامت جسمانی قدم مثبتی در رسیدن به سلامت اجتماعی بردارند.

باهر درباره پیشگیری از افسردگی در پیری گفت: یک سالمند پیش از رسیدن به درجات بالای پیری یا کهنسالی باید امکانات و انگیزه‌های کافی در زندگی برای خود ایجاد کند. برای مثال باغچه کوچکی داشته باشد یا به کتاب خوانی مبادرت ورزد تا از کار افتاده نشوند چرا که احساس بیهودگی به سرعت فرد را به افسردگی می‌کشاند.

وی ادامه داد: همکاری با سازمان‌های مردم نهاد و خدمت مثبت به انسان‌هایی که مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد شده، سبب می‌شود که حس مثبت در سالمندان شکل بگیرد و آنها را از گوشه‌گیری نجات دهد.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

عضو گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی به نقش افراد درمقابل سالمندان اشاره کرد و گفت: اطرافیان سالمند باید انجام برخی از فعالیت‌ها را به او بسپارند یعنی به او مسئولیت واگذار کنند تا حس بیهودگی را از افراد مسن دور کنند همچنین باید برای سالمندان امکانات ورزشی را فراهم و تا حد امکان آن‌ها را از خانه‌نشینی دور کرد.

باهر که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، فعالیت‌های گروه سلامت اجتماعی فرهنگستان علوم پزشکی را تشریح کرد و توضیح داد: اتاق فکری در این سازمان شکل گرفته که اندیشمندان، روانشناسان و متخصصان با برگزاری جلساتی راه‌های حفظ نهاد خانواده و جلوگیری از فروپاشی آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. از آنجایی که سالمندی از خانواده نشات می‌گیرد می‌توان با اقدامات به موقع از آسیب‌هایی که ممکن است در آینده متوجه سالمندان باشد جلوگیری کرد.

وی در پایان به تحول سریع از سنت به مدرنیته در جامعه ایران و آسیب‌های ناشی از آن اشاره کرد و گفت: دو فرهنگی شدن خانواده‌ها مشکلات عدیده‌ای را در جامعه ایجاد کرده است. از این رو افراد بزرگتر باید بیش از اندازه در امور فرزندان خود مداخله نکنند و در صورت پرسش پاسخگوی کوچکترها باشند و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش مشرق، تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد دانه‌های گوجه فرنگی می‌توانند به عنوان یک عنصر طبیعی برای داشتن زندگی طولانی‌تر استفاده شوند. ضمن این که به عنوان جایگزین طبیعی آسپرین کاربرد دارد. خواص گوجه فرنگی: گوجه فرنگی اشتهاآور، برطرف‌کننده ضعف و خستگی، تقویت‌کننده سلسله اعصاب و همچنین قلب و دستگاه گردش خون است. ۲- سرخ کردن زیاد گوجه فرنگی در روغن باعث سنگینی هضم آن می‌شود و روی آتش کباب کردن آن مناسب است. ۴- خوردن گوجه فرنگی، برای بعضی بیمارانی که دچار حساسیت یا آلرژی (خارش بدن، قرمز شدن پوست، آسم، کهیر و …) هستند، ضرر دارد.

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
رکنارکنا10 ساعت قبل
همچنین مصرف بیش از شش فنجان چای در روز با کاهش ۳۶ درصدی خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط داشت. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف دو تا چهار فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان خاطر نشان کردند که فواید مصرف چای بر سلامت قلب می‌تواند مرتبط با فلانوئیدها باشد که یک آنتی اکسیدان طبیعی در چای است. با این وجود، محققان خاطرنشان کردند که در این مطالعه میزان مصرف چای بر اساس گزارشی است که خود افراد شرکت کننده ارائه داده‌اند و اطلاعاتی در مورد نوع چای مصرفی این افراد وجود ندارد؛ با این حال در هلند ۷۸ درصد مصرف چای مرتبط با چای سیاه و ۴٫۶ درصد آن مربوط به چای سبز است. محققان همچنین افزودند که افراد شرکت کننده در این مطالعه که چای مصرف می‌کردند، سیگار نمی‌کشیدند و نسبت به افرادی که قهوه مصرف می‌کردند، رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم‌تری داشتند.
الفالف14 ساعت قبل
پنج دلیل برای افزودن زنجبیل به صبحانه۲۹ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۳۶ ۳۹۸۰۸۲۹۰۲۰زنجبیل از جمله طعم‌دهنده‌ها بخصوص برای چای به حساب می‌آید. افزودن این گیاه خوراکی به وعده صبحانه فواید زیادی برای بدن دارد. صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است و افزودن زنجبیل که سرشار از مواد مغذی است، می‌تواند برای بدن مفید باشد. در این اینفوگرافی پنج خاصیت این گیاه معرفی شده است.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
دلایل تورم پاگردش خون نامناسب در قسمت پایینی بدن دلیل اصلی تورم پاها محسوب می‌شود. احتباس مایع یکی دیگر از دلایل شایع تورم پاها در نظر گرفته می‌شود که ممکن است به واسطه مشکلات کلیوی رخ دهد. پوشیدن کفش راحتاستفاده از یک کفش راحت با قابلیت گردش مناسب هوا می‌تواند احتمال عود تورم را کاهش دهد. دوش آب سردیکی از بهترین روش‌های طبیعی برای کاهش تورم پاها استفاده از آب سرد است. استفاده از نمک فرنگی اصلحمام نمک فرنگی اصل یک درمان کلاسیک برای تسکین تورم پاها محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

مورینیو: احترام تاتنهام را نگه داشتم چون می‌دانستم روزی یکی از اعضای این تیم می‌شوم! / همیشه با تعصب به وایت‌هارت لین می‌رفتم

تسنیم3 دقیقه قبل

سپاه: دستگیری سرشاخه‌های کلیدی آشوب در ۴ استان کشور

فرارو4 دقیقه قبل

واکنش «پنس» به شهادت سفیر آمریکا علیه ترامپ

الف5 دقیقه قبل

آخرین تمرین تیم امید برگزار شد

نود11 دقیقه قبل

گرفتار شدن ۵۰ خودرو در برف خوزستان

رکنا12 دقیقه قبل