فیلم‌های کیارستمی از جنس زندگی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
فیلم‌های کیارستمی از جنس زندگی است

فیلم‌های کیارستمی از جنس زندگی است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
کیارستمی را کل جهان با دوربین عکاسی، موهای جو گندمی و از پس همان عینک دودی مربعی‌اش می‌شناسند، اما بیش از هر چیزی طعم گیلاس، طلای سرخ، ای‌بی‌سی آفریقا وکپی برابر اصل معرف کیارستمی هستند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، آیین اختتامیه فصل عباس کیارستمی پاتوق فیلم کوتاه شامگاه یکشنبه -۲۴شهریورماه- با حضور سیف‌اله صمدیان در پردیس سینمایی سیتی سنتر برگزار شد. در این مراسم برای نخستین بار فیلم ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی اکران شد.

کیارستمی مثل همیشه خندان و مهربان باهمان عینک مرموزی که احساساتش را پنهان می‌کرد در مقابل دوربین حاضر شد. گاه در حین ساخت فیلم بود و گاهی عکاسی می‌کرد. از ۷۶ سال زندگی‌اش ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه ویدئو با تلاش دوست و همکارش سیف‌اله صمدیان به جا مانده، اما این تنها یادگاری کیارستمی نیست …

اگر بتوانیم از خانه دوست کجاست؟، به ترتیب یا بدون ترتیب، بید و باد، زنگ تفریح و رنگ‌ها بگذریم از وجهه جهانی و احترامی که در دل دوست دارانش به جای گذاشته نمی‌شود گذشت. امروز پس از گذشت سه سال از مرگ کیارستمی هنوز ورکشاپ‌ها و کارگاه‌های آموزشی فیلم سازی و نقد فیلم بانامش برگزار می‌شوند و سالن‌ها به یاد او از هنرمندان و هنر دوستان و دوستدارانش پر می‌شوند.

در ابتدای مراسم، سعید نجاتی، فیلم سازایرانی طی یک تماس تلفنی اعلام کرد که تک درخت معروف عباس کیارستمی به عنوان یک سرمایه ملی ثبت شده است تا داستان این تک درخت بماند در ذهن مخاطبان داستان خانه دوست کجاست؟

پس از آن مهدی سجاد زاده، شاگرد فیلم سازی کیارستمی گفت: راجع به عباس کیارستمی تحقیق و تحلیل کمی شده است. آثار او بیشتر در کشورهای اروپایی مورد تحلیل قرار گرفته، اما در ایران این اتفاق کمتر افتاده است.

وی افزود: پس از مرگ کیارستمی آثار بسیاری از ایشان منتشر شده است، اما در دوران حیات ایشان کتاب‌هایش به تعداد انگشتان دست نمی‌رسید. متاسفانه زمانی که چیزی را داریم قدرش را نمی‌دانیم. به اندازه‌ای که استاد کیارستمی از هنرجوهای خود استفاده می‌کرد ما از ایشان استفاده نکردیم.

سجادزاده در آخر صحبت هایش با بیان اینکه دو آرزو در مورد کیارستمی دارد، تصریح کرد: آرزو دارم فعالیت‌های پژوهشی و سینمای اندیشه را نه تنها برای کیارستمی بلکه برای همه هنرمندان شاهد باشیم. آرزوی دومم نیز این است که فیلم ۲۴ فریم رفع توقیف شود و بتوانیم آن را پس از دو سال انتظار ببینیم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این آرزویی است که برای همکاران و دوستان کیارستمی محال نبوده است. سیف‌اله صمدیان یکی از همین دوستان است که زمان زیادی را با کیارستمی گذرانده، از هر دقیقه‌اش فیلم و عکسی گرفته که در بسیاری از آنها حتی شکارچی ماهری مانند کیارستمی هم نمیداند که شکار دوربین فیلم برداری شده است. هر لحظه کنارش بوده و از صحنه‌های خلق سعدی از دست خویشتن فریاد و حافظ به روایت کیارستمی تا دریافت جایزه‌های کن و … را در دوربینش ثبت کرده است.

سیف‌اله صمدیان در این مراسم گفت: هر شنبه دور هم جمع می‌شویم تا سینمایی که تاکنون دیده نشده را به نمایش بگذاریم. سینما یک بدن است و سینمای تجاری سر سازگاری با این بدن ندارد. میخواهیم نشان دهیم که باید زوایای پنهان سینما را به نمایش بگذاریم. مانند کاری که کیارستمی کرد. اگر فیلم ۷۶ دقیقه نمی‌دیدم باور نمی‌کردم این مرد در جهان چه جایگاهی دارد. او در تمام جهان برای تمام ایرانی‌ها احترام خرید.

وی افزود: فیلم سازی یک نفره یک موهبت آسمانی بود که از دل زمین به دست آمد. ما با تلفن‌های همراهمان می‌توانیم فیلم‌هایی بسازیم که با وام‌های کلان و … نیز نمی‌توان ساخت. امیدوارم همت این جوانان همراه تکنولوژی شروعی برای فعالیت بهتر اصفهان در زمینه سینما در جهان باشد.

این فیلم ساز و عکاس ایرانی در ادامه اظهار کرد: فیلم‌های کیارستمی از جنس زندگی است و مانند فیلم‌های هالیوودی افراد را با ریتم تند، موسیقی و چهره‌های اغوا کننده اسیر نمی‌کند، بلکه در فیلم کیارستمی پس از اتمام فیلم تازه داستان در ذهن مخاطبان آغاز می‌شود.

صمدیان افزود: زندگی قوی‌ترین نویسنده خلقت است و هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند بهتر از زندگی بنویسند. بسیاری از فیلم‌های امروزی زندگی را می‌کشند و می‌خواهند زندگی جدیدی خلق کنند اما موفق نمی‌شوند. باید مسائل جالب زندگی که در سادگی‌ها نهفته است را ببینیم و به جهان نشان دهیم. کد خبر ۳۸۹۶۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرای فاطمه معتمدآریا با افسردگی / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

​تیزر جدید «پیلوت» منتشر شد / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اکران «پیلوت»، تیزر جدید این فیلم سینمایی منتشر شد. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سومین فیلم سینمایی ابراهیم ابراهیمیان از اوایل مهر ماه در سینماهای کشور روی پرده رفت و به تازگی با افزایش مخاطبان و سانس‌هایش روبرو شده است. در فیلم «پیلوت» جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ، سعید آقاخانی، بهدخت ولیان، پریوش نظریه و بانیپال شومون ایفای نقش می‌کنند. ساخت تیزر: بهزاد طهماسبی

پویش تنظیم موتورخانه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

چرا باید ماجرای «حذف زبان انگلیسی» و «رفع حصر از آن» را جدی نگرفت و رها کرد؟!

تابناکتابناک22 ساعت قبل
از «زبان انگلیسی، زبان خیلی از منابع علمی دنیاست و هیچ وقت حذف نخواهد شد» تا «در زمان طاغوت زبان انگلیسی اجباری بود که از دید ما ضرورتی ندارد و معتقدیم باید انتخاب زبان را آزاد بگذارند»، در مناظره این نمایندگان استدلال‌های متفاوت و مختلفی بیان می‌شود، اما آنچه جالب توجه است، بی اطلاعی مخالف و برگزار کننده مناظره از اصل طرح است! مجادله‌هایی که ماجرا را به شبکه‌های اجتماعی و بستر جامعه کشانده و به صف کشی موافقان و مخالفان منجر شده است. ایراداتی که ظاهرا طرح فوق موجب شده همه بر آن‌ها چشم بپوشند. رویکردی که مجابمان می‌کند بیشتر در ماجرا دقیق شده و تلاش کنیم چرایی مهم شدن این طرح را بررسی کنیم. نگرانی عمیقی که در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب یافته و از قضا به نمایش رویدادی جالب توجه منجر شده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عشق به امام حسین و ائمه (ع) زمین و زمان نمی‌شناسد و عاشق که باشی سختی بر تو آسان می‌شود. نذر کرده هر سال اربعین در خدمت زوار باشد. او ادامه می‌دهد: کارم فقط واکس زدن است، کفش زائران پیاده و همه مراجعان را تمیز می‌کنم و واکس می‌زنم. وی می‌گوید: امسال همسرم نیز نذر کرد و گفت من هم اربعین می‌آیم و همراه تو کفش زائران را واکس می‌زنم. «حسین وحدانی مقدم» افزود: حدود دو هفته است که با موکب «عاشقان حسین» مهمان نجف اشرف بوده و به زوار خدمت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر