حالا چه کسی آرامکو را میخرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

حالا چه کسی آرامکو را میخرد؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
اینکــه آتش‌نشــانی عربســتان بتواند آتش‌سوزی‌های بی‌ســابقه را که نتیجه حمله ۱۰ پهپاد به پالایش‌گاه‌های بزرگ نفت در میادین بقیق و خریص بود، مهار کند، مسئله پیشبینی شده‌ای است، اما سؤال‌های بزرگتری که مطرح می‌شود عبارت از چگونگی رســیدن این پهپادها بــه اهداف خود و هدف قرار دادن دقیق آن در منطقه‌ای اســت که باید یکی از امن‌ترین مناطق برای عربســتان باشد؛ چراکه عامل ایجاد درآمد برای این کشور است.

عبدالباری عطوان / نویسنده و تحلیلگر عرب

اینکه آتش‌نشانی عربستان بتواند آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه را که نتیجه حمله ۱۰ پهپاد به پالایش‌گاه‌های بزرگ نفت در میادین بقیق و خریص بود، مهار کند، مسئله پیشبینی شده‌ای است، اما سؤال‌های بزرگتری که مطرح می‌شود عبارت از چگونگی رسیدن این پهپادها به اهداف خود و هدف قرار دادن دقیق آن در منطقه‌ای است که باید یکی از امن‌ترین مناطق برای عربستان باشد؛ چراکه عامل ایجاد درآمد برای این کشور است.

سؤال دیگر اینکه چرا کوتاهی نگران‌کننده‌ای درباره عدم رصد این پهپادها وجود دارد و نیز آیا امکان همکاری طرف‌های داخلی یا منطقه‌ای در اجرای این حملات متصور است یا خیر.

این حمله سومین حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از ۶ ماه گذشته است. نخستین حمله اواسط ماه مه انجام شد که در آن، با هفت پهپاد سه خط لوله پمپاژ نفت شرق به غرب هدف قرار گرفت.

حمله دوم به میدان نفتی الشیبه صورت گرفت که حدود نیم میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند. علاوه بر آنها، حمله روز شنبه انجام شد که در جایگاه سوم و مهم‌ترین حمله تاکنون قرار دارد.

جنبش انصارالله بخش اصلی از محور مقاومت است. هماهنگی‌ها میان طرف‌های این محور بسیار بالاست و انصارالله این واقعیت را مخفی نمی‌کند. سفر هیئت‌های‌شان به تهران کاملا علنی انجام شد و موجب افتخارشان است.

اگر بخواهیم مسئله حمله به تأسیسات آرامکو را درک کنیم، باید به این دو موضوع با اهمیت توجه کنیم: اول: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی ظهر عاشورا گفت که حزب الله گزینه‌های جدیدی در قبال سیاست تحریم‌های آمریکا دارد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

دوم: علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران تهدید کرد که اگر ایران نتواند از طریق خلیج فارس نفت خود را صادر کند، هیچ طرفی در خاورمیانه قادر به صادر کردن نفتش نخواهد بود.

انصارالله قواعد درگیری جدیدی را ایجاد کرده و مضمون پیامی که میخواست از طریق حملات بقیق و خریص بفرستد، این بود: ما می‌توانیم به هر مکانی در عمق عربستان حمله کنیم تا رهبری عربستان درک کند که ادامه قتل یمنی‌ها موجب تسلیم شدن آنها نخواهد شد.

شاید دفاع مدنی عربستان توانسته باشد آتش‌سوزی گسترده در پالایشگاه‌ها و کارخانه پتروشیمی در بقیق و خریص را مهار کند، اما دود گسترده ناشی از آن همچنان آسمان منطقه را پوشانده و شاید به صورت موقت بتواند تعدادی از سؤالات مربوط به نزاع و تحولات آن را نه فقط در یمن بلکه در کل منطقه مخفی نگه دارد.

در پایان باید بپرسیم با ادامه این حملات و با این شدت چه کسی سهام شرکت آرامکو را که برای مطرح کردن آن در بازارهای جهانی تلاش میشود، میخرد؟ حتی اگر مطرح شود ارزش آن چقدر کاهش خواهد یافت؟ خودتان باید جواب این پرسش‌ها را بیابید.

با وجود این جواب هرچه باشد این نکته روزبه روز بیشتر روشن می‌شود که رهبران غارهای صعده و مشاورانشان آنطور که دشمنانشان به اشتباه می‌پندارند، کودن نیستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورود ارتش سوریه به عین العرب

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، نیرو‌های ارتش سوریه وارد عین العرب (کوبانی) در مرز با حومه شمالی حلب شدند. نیرو‌های سوری همچنین وارد چندین روستای جدید در حومه شهرک تل تمر شده در شمال غرب شهر حسکه شدند. ارتش سوریه دو روز قبل وارد شهر تل تمر و صوامع الأغبیش در حومه حسکه، شهر منبج در حومه شمال شرقی حلب، شهرک عین عیسی، شهر الطبقه و فرودگاه نظامی الطبقه در حومه رقه شد. ارتش سوریه طی چند روز گذشته کنترل مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومترمربع را در اطراف منبج در شمال کشور به دست گرفته است. ارتش ترکیه پس از اعلام تصمیم دولت ترامپ برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از شمال شرقی سوریه، نیرو‌ها و ادوات نظامی خود را در مرز مشترک با سوریه مستقر کرد و از بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته نیز عملیات نظامی خود علیه نیرو‌های کرد متحد آمریکا را آغاز کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حسن روحانی رئیس جمهورکشورمان در استقبال از انتخابات مجلس در توییتر نوشت: بهترین راه برای شکستن افراط، اصلاح جامعه و حاکمیت افکار به حق مردم صندوق رای است. با وجود همه نواقص و اشکالات راهی جز انتخابات پرنشاط نداریم هر که خودش را شایسته می‌داند کاندید شود و ما هم هر که شایسته‌تر عاقل‌تر معتدل‌تر و آماده فداکاری برای کشور است را برگزینیم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
در این مدت وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، طرح اقدام ملی و چند طرح را که «تام» پیشوند نام آنها بوده را رونمایی کرده است. در طرح اقدام ملی قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکن با راهبری بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری ایران ساخته شود. انبوه‌سازان به‌عنوان یکی از طرف‌های اصلی این طرح، به نوع قراردادهای آن اعتراض کرده و حاضر به همکاری با وزارت راه و شهرسازی نیستند. وی پیش‌تر نیز طرح‌های تام کاد، تام فاز و تام اج را در حدود ۷ ماه حضورش در معاونت مسکن و ساختمان معرفی کرده بود. در همین راستا نیز انبوه‌سازان عملکرد وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن را ضعیف ارزیابی می‌کنند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «دنا»، هند در نوامبر سال جاری میلادی به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه خود ۷۵ هزار تن گندم دیگر را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال می‌کند. نخستین محموله هند به افغانستان (۱٫۱ میلیون تن گندم) در سال ۲۰۱۷ میلادی از طریق بندر چابهار منتقل شد که راه را برای عملیاتی شدن این بندر اقیانوسی به عنوان راهی مطمئن برای اتصال افغانستان به سایر کشورها و نیز ارتباط هند به بازارهای آسیای مرکزی از خاک افغانستان هموار ساخت. پیش از عملیاتی شدن بندر چابهار گذرگاه‌های مرزی پاکستان تنها مسیرهای ترانزیتی برای واردات و صادرات به افغانستان بودند که اسلام‌آباد از آن برای اعمال فشار بر دولت کابل استفاده می‌کرد. اما در حال حاضر بندر چابهار به عنوان مسیری مطمئن در اختیار تجار افغانستان قرار گرفته و اتکای این کشور به گذرگاه‌های مرزی پاکستان را به شدت کاهش داده است. برخی کارشناسان بر این باورند که اقدام اخیر پاکستان برای ۲۴ ساعته کردن گذرگاه مرزی تورخم تا حدی با کاهش حجم ترانزیت افغانستان از پاکستان و نیز انتقال مبادلات تجاری از بنادر پاکستان به چابهار مرتبط بود.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
محمدجواد آذری جهرمی با انتشار عکسی در اینستاگرام خود خبر از حضورش در پیاده‌روی اربعین داد. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری با خانواده‌اش در پیاده‌روی اربعین شرکت کرد. او در اینستاگرام خود نوشت: همسرم و من و علی و محمد در پیاده روی اربعین. اتحاد و همدلی دو ملت عراق عالی‌تر از همیشه است، امسال کلی رفیق جدید عراقی هم پیدا کردم. وزیر ارتباطات این پست را با هشتگ‌های باخانواده، در مسیر اربعین و الحسین یجمعنا منتشر کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق و حجت الاسلام و المسلمین احمدی رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین ظهر امروز با سرکشی به موکب‌های عراقی شهر کربلا، با تقدیم بسته فرهنگی از موکبداران تقدیر کردند. اباذری در این باره گفت: مقام معظم رهبری میفرمایند مثل ما با مردم عراق، اشتراک در گوشت و خون است و برادری ما ایجاب می‌کند که قدردان زحمات شما در میزبانی از زوار حسینی باشیم. بنابر این گزارش ۱۰ گروه از جمهوری اسلامی با سرکشی به موکب‌های عراقی مسیرهای منتهی به کربلا و شهرهای زیارتی که میزبان زوار اربعین هستند با اهدای هدایای فرهنگی از این خادمان حسینی تقدیر به عمل آوردند.

نظرها

اخبار بیشتر