اشکال طرح موقتی غدیر برداشت آب شرب از پائین دست کانال کشاورزی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
اشکال طرح موقتی غدیر برداشت آب شرب از پائین دست کانال کشاورزی است

اشکال طرح موقتی غدیر برداشت آب شرب از پائین دست کانال کشاورزی است

مهرخبرگزاری مهر |
آبادان – مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، مهمترین اشکال طرح اضطراری تامین آب غدیر را برداشت آب با مصرف شرب از پائین دست کانال های کشاورزی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد ایزدجو یکشنبه شب در حاشیه جلسه بررسی مشکلات آب و برق در حوزه شهرستان آبادان که در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد به خبرنگاران گفت: آب شرب یکی از مباحث بسیار مهم در شهر آبادان است که در حال حاضر با توجه به خروجی‌های سدهای ما وضعیت کیفی آب رودخانه‌های استان به لحاظ شوری خوب است و ای. سی آب رودخانه بهمنشیر در آبادان دو هزار و ۱۰۰ میکروموس یعنی حد قابل قبول است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ هزارمتر مکعب آب از غدیر به آبادان می‌رسد، افزود: تمهیداتی اندیشیده‌ایم که با توجه به کاهش مصارف کشاورزی در بالادست طی ماه آینده، وضعیت آب غدیر بهبود یابد و حجم بیشتری از آب را در آبادان داشته باشیم.

ایزدجو اظهار کرد: آب غدیر چند مرحله دارد و هنوز کامل نشده، یکی از مراحل طرح آبرسانی غدیر این است که از کانال ام. سی.۱ در دشت آزادگان (پای پل) آبگیری انجام می‌شود و در طرح بعدی قرار است که از بالادست یعنی نزدیک خروجی سد کرخه این برداشت انجام شود تا مصارف کشاورزی بر روی آن اثر نگذارد ضمن آنکه در بلند مدت هم هدف آن است که از سد دز با کیفیت بسیار بسیار خوب آبگیری صورت گیرد. در حال حاضر در مرحله نخست اجرای این طرح هستیم و پیش بینی می‌شود مرحله دوم حداکثر ظرف یک سال و نیم دیگر به انجام برسد و بتوانیم یک آب ایمن و پایدار را برای آبادان و خرمشهر و سایر شهرهایی که جزء مصرف کنندگان آب غدیر هستند را داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، درباره دلایل ایجاد ایستگاههای پمپاژ در رودخانه‌های خوزستان تصریح کرد: مدیریت یکی از کارهای بسیار تاثیر گذار در مسائل و البته با صرف حداقل هزینه است که بر همین اساس یکی از کارهایی را که در حال انجامش هستیم آنست که در مقاطع زیادی در کل رودخانه‌های استان در پائین دست بتوانیم حجم آب را به لحاظ کمی و کیفی اندازه گیری کنیم و به این ترتیب در هر مقطع از سال برداشت هر ناحیه مشخص شده و در صورت برداشت بیشتر، آن را کنترل می‌کنیم تا به برنامه برسد البته گاهی برداشت‌های غیر مجاز و خارج از رویه اتفاق می‌افتد و از آنجائیکه آبادان، خرمشهر و شادگان در پائین دست رودخانه‌های ما قرار دارند اگر کسی از برنامه موجود تخطی کند و برداشت بیشتری داشته باشد به طور حتم تاثیرش بر روی شهرستان آبادان به عنوان آخرین شهر در پائین دست گذاشته می‌شود و لذا باید همه دست به دست هم داده و آن را در کل طول رودخانه کنترل کنیم تا برداشت‌ها بر اساس برنامه‌ای که برای قسمتهای مختلف دیده شده انجام شود نه بیشتر.

ایزدجو با اشاره به اینکه طرح غدیر در فازهای مختلف انجام شده است، گفت: از آنجائیکه محل برداشت آب طولانی‌تر بوده به صورت کوتاه مدت از کانالهای آبیاری در حال تامین آب مورد نیاز هستیم که در دراز مدت نقطه تامین آب تغییر می‌کند و به بالادست می‌رود، با توجه به اینکه نقاط برداشت ما در انتهای کاناهای آبیاری هست و مصارف کشاورزی (حقآبه) هم از محل این کانالها هست قدری آب به ایستگاههای پمپاژ ما به خصوص در قیصریه (ام. سی.۱) کمتر می‌رسد و این سبب شده تا قدری حجم آب کاهش پیدا کند اما از انجائیکه میزان ای. سی آب رودخانه بهمنشیر در آبادان به محل تصفیه خانه مناسب است تاثیر منفی چندانی بر کیفیت آب نگذاشته ضمن اینکه از ماه آینده با کاهش مصارف کشاورزی آب غدیر با حجم و کیفیت بیشتر به آبادان می‌رسد.

وی افزود: در حال حاضر آب انتقالی تحت عنوان غدیر از کرخه تامین می‌شود و پیش بینی ما آن است که در صورت کاهش مشکلات مالی و گذر از جنگ اقتصادی، ظرف چهار تا پنج سال آینده برداشت آب در طرح غدیر از رودخانه دز که دارای بهترین کیفیت در استان خوزستان است، باشد.

وی درباره علت اینکه در حال حاضر برداشت آب برای طرح غدیر از قیصریه (ام. سی ۱ در دشت آزادگان) انجام نمی‌شود، اظهار کرد: مصرف در روی این کانال زیاد است زیرا طراحی اصلی این کانال برای مصارف کشاورزی بوده که به صورت اضطراری از آن برای مصرف آب شرب برداشت می‌شود و این در حالی است که این آب جزو حقآبه‌های کشاورزان آن منطقه بوده که از آن برداشت می‌کنند.

وی تصریح کرد: امسال به ویژه با توجه به اینکه کشت‌های پرمصرف (شالیکاری) در آن منطقه زیاد شده برداشت آب برای مصرف کشاورزی نیز بیشتر شده است.

به گفته وی در حال حاضر در سطح استان خوزستان ۱۸۰ هزار هکتار شالیکاری داریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است. آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است. آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است. آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است. وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

راهپیمایی تقویت وحدت و امنیت جامعه در بروجرد برگزار می‌شود

مهر5 دقیقه قبل

تاتنهام به عنوان غرامت ۲۰ میلیون یورو به پوچتینو می‌پردازد

طرفداری9 دقیقه قبل

نامزدهای بخش‌های مختلف جشنواره فیلم رشد معرفی شدند

خبر فوری10 دقیقه قبل

بوریس جانسون: هیچ مدرکی از دخالت روسیه در بریتانیا ندیده‌ام

آفتاب‌نیوز11 دقیقه قبل

جلسه برانکو با سفیر کشورمان در کرواسی+عکس

ساعت ۲۴11 دقیقه قبل