سرمایه‌های راکد چگونه به چرخه رونق بازمی‌گردند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اقتصادی

سرمایه‌های راکد چگونه به چرخه رونق بازمی‌گردند؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
یکی از مهمترین تصمیمات اتخاذ شده برای رونق تولید بازگرداندن واحدهای راکد مانده و استفاده از ظرفیت‌های خالی مانده واحدهای تولیدی است. برآوردها نشان از آن دارد که بسیاری از واحدهای تولیدی، حتی در عین فعالیت، با نیمی از ظرفیت نصب شده در کار هستند و استفاده ازاین ظرفیت می‌تواند تغییراتی جدی را در عرصه تولید و اشتغال در ایران ایجاد نماید.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز- گروه اقتصاد: امسال، سال حمایت از تولید نامگذاری شده است، این بدان معنی است که تولید در سال جاری قرار است تغییراتی محسوس را تجربه نماید.

یکی از مهمترین تصمیمات اتخاذ شده برای رونق تولید بازگرداندن واحدهای راکد مانده و استفاده از ظرفیت‌های خالی مانده واحدهای تولیدی است. برآوردها نشان از آن دارد که بسیاری از واحدهای تولیدی، حتی در عین فعالیت، با نیمی از ظرفیت نصب شده در کار هستند و استفاده ازاین ظرفیت می‌تواند تغییراتی جدی را در عرصه تولید و اشتغال در ایران ایجاد نماید.

اشتغال؛

حالا ایجاد شغل و کاهش بیکاری هدف مهم اقتصاد ایران و سیاست‌گذاران آن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ بیکاری در ایران در محدوده ۱۲ درصد می‌ایستد و این بدان معنی است که دوره رسیدن به شغل در ایران طولانی‌تر از استاندارداست. طولانی شدن این دوره بی‌تردید سبب بروز آسیب‌های اجتماعی نظیر تأخیر در ازدواج، فرزند آوری و … می‌شود. سرمایه‌گذاری برای ایجاد شغل یکی از مهم‌ترین معذوریت‌ها و محدودیت‌های اقتصاد ایران تلقی می‌شود. حالا برخی هزینه ایجاد شغل در ایران را بین ۳۰۰ میلیون تومان تا بالاتر از این رقم حتی تا یک میلیارد تومان برای برخی مشاغل می‌دانند.

در این شرایط باوجود کمبود اعتبارات و نقدینگی برای سرمایه‌گذاری، استفاده از فرصت‌های موجود یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی در ایران راکد مانده‌اند و فعالیتی ندارند، این آمار را صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تائید می‌کند. وی گفته است ۷۰ هزار واحد صنعتی در کل کشور مشغول به فعالیت هستند، و این میزان واحد صنعتی ۴۴ هزار واحد در شهرک‌های صنعتی و مابقی خارج این مناطق تجاری مشغول به کارند.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه در بین ۸۵۰ شهرک صنعتی کشور حدود ۴۴ هزار واحد تولیدی در حال فعالیت است، گفته است: طبق اطلاعات دریافتی از سامانه برخطی که نوع فعالیت واحدها را ثبت می‌کند، فعالیت حدود ۱۰ هزار واحد تولیدی راکد است.

دلیل رکود واحدهای صنعتی چیست؟

پژوهش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد از این تعداد واحد تولیدی برخی از آن‌ها با مشکلاتی نظیر کمبود نقدینگی، مالیات و تأمین اجتماعی مواجه هستند که با حل این چالش‌ها می‌توان این واحدها را به چرخه اقتصادی بازگرداند؛ بر این اساس بازگشت دو هزار واحد تولیدی به چرخه اقتصادی هدف‌گذاری شده است. سه ضلع مثل بحران یعنی کمبود نقدینگی، مالیات و تأمین اجتماعی البته هر سه‌راه کارایی درخور دارند. به‌نظر می‌رسد هماهنگی بخش‌های مختلف دولت، در حل این مشکلات کارکردی به سزا داشته باشد. سیاست‌گذاران صنعت کشور نیز بر آن هستند که با هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌هایی که برای حل این سه چالش در دستور کار قرارگرفته است، بتوانند دو هزار واحد تولیدی راکد در شهرک‌های صنعتی را به چرخه اقتصادی بازگردانند.

بر این اساس، طبق تبصره ۱۸ برای «نوسازی»، «سرمایه در گردش» و «تکمیل طرح‌ها»، ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته‌شده که این مبلغ توسط بانک‌ها به‌صورت ترکیبی از منابع ریالی صندوق توسعه ملی، سپرده‌گذاری و منابع داخلی بانک‌ها از ابتدای سال جاری در حال پرداخت است. پیش‌بینی‌شده است در این میان استان‌هایی که در جذب تسهیلات موضوع تبصره ۱۸ فعال عمل کنند هیچ‌گونه محدودیتی در سهمیه اختصاص داده‌شده نخواهند داشت. این بدان معنی است که فعالیت استان‌ها در این پروسه خود مؤثر است و می‌توان امیدوار بود که بازگشت واحدهای تولیدی فضا را برای استفاده از سرمایه‌های راکد و افزایش توان اشتغال‌زایی اقتصاد فراهم نماید.

لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | روایت خبرگزاری فارس از پایان توهمات روح الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
وی افزود: به همین دلیل برنامه‌ریزی حمل و نقل برای این تعداد زائر، برنامه‌ریزی پیچیده و دقیقی باید باشد تا در زمان بازگشت زوار و اوج سفرهای برگشت، به دلیل محدودیت‌های ظرفیت راه‌ها و ناوگان، اختلالاتی پیش نیاید. معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه تا پیش از این ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسی کشور در اختیار جابه‌جایی زوار اربعین بود، افزود: سفر زیارتی اربعین یک افتخار ملی – اسلامی محسوب می‌شود و برای آنکه بتوانیم بهترین خدمات را به زائران اباعبدالله در زمان سفرهای بازگشت ارائه کنیم، ‌ تلاش کردیم رقم ۷۰ درصد ناوگان اتوبوسی که تا پیش از این قرار بود به سفرهای اربعین اختصاص یابد، به عدد ۱۰۰ درصد ناوگان افزایش یابد. وی اضافه کرد: بدین ترتیب فقط در تاریخ‌های پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه تا یکشنبه ۲۸ مهرماه، در یک دوره چهار روزه، ۱۰۰ درصد اتوبوس‌های‌ناوگان اتوبوسی موجود در کشور، برای بازگشت زوار اربعین اختصاص می‌یابد. وی افزود: از همه هموطنان تقاضا داریم در این چهار روز از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند تا بتوانیم در سفرهای برگشت، خدمات مناسبی به زوار اربعین ارائه دهیم. وی با بیان اینکه ناوگان داخلی کماکان در کشور عراق هم به جابه‌جایی زوار مشغول است، گفت: نقش این ناوگان در واقع کمک‌کننده و همچنین تنظیم‌کننده نرخ‌ها در کشور عراق است تا بخش خصوصی عراق نتواند در افزایش تقاضا، قیمت‌ها را افزایش دهد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با رسانه ملی از لغو معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافرتی لغو شد. آقای مهرداد جمال اورنقی افزود: در سنوات گذشته گوشی تلفن همراه به صورت مسافری و با معافیت ۸۰ دلاری در حقوق ورودی به کشور وارد می‌شد. وی گفت: علاوه بر معافیت ۸۰ دلاری، نرخ ارز مبنا برای حقوق ورودی، نرخ ارز رسمی بود که توسط گمرک اعمال می‌شد. جمال ارونقی افزود:، اما با بررسی‌هایی مشخص شد تعداد زیادی از افراد در حال سوء استفاده در این زمینه هستند و گوشی‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده، تحت عنوان کالای مسافری ثبت و از معافیت آن استفاده می‌شد و به نحوی، واردات کالا به صورت تجاری را تحت تاثیر قرارمی داد. معاون فنی گمرک گفت: بر این اساس، برای نظام‌مند کردن تجارت رسمی این کالا، جلسات مختلفی برگزار شد که در نهایت در جلسه سوم مهر سال جاری، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اصلاح رویه واردات گوشی تلفن همراه مسافر مصوبه‌ای صادر و در جلسه ۱۵ مهر، کمیسیون کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت دو مصوبه مهم را تصویب کرد. وی در خصوص مصوبه کمیته وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: نخستین مورد افزایش حقوق مسافری گوشی به ۲۶ درصد و مورد بعدی، حذف معافیت ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی به معنی معافیت از پرداخت حقوق ورودی ۸۰ دلاری. بود. معاون فنی گمرک گفت: با برگزاری جلسات کارشناسی دیگر، تفاهم نامه‌ای ابلاغ شد که در نهایت نرخ ارز گوشی ورودی، ارز سنا باشد که از طرف بانک مرکزی ابلاغ می‌شود. اورنقی افزود: گمرک یک سازمان مجری است و طبق ابلاغ ۲۱ مهر که از امروز هم قابل اجرا است گمرک باید نسبت به مصوبات وزارت صنعت، معدن و تجارت عمل کند و حذف معافیت تنظیم بازاری، موضوع آیین نامه‌ای بود که دیروز در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شده و از فردا برای اجرا به گمرک ابلاغ می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر