۸۰ هزار نفر به جمعیت شهرهای جدید کشور افزوده شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اجتماعی
۸۰ هزار نفر به جمعیت شهرهای جدید کشور افزوده شد

۸۰ هزار نفر به جمعیت شهرهای جدید کشور افزوده شد

ایبناخبرگزاری ایبنا |
با توجه به اطلاعات ارایه شده از سوی شرکت عمران شهرهای جدید، جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر در سال ۹۷ به شهرهای جدید اضافه شده است.

به گزارش ایبِنا، در حالی که بیش از سه دهه از تاسیس اولین شهرهای جدید می‌گذرد بررسی‌های جمعیتی نشان می‌دهد که در حال حاضر هفت شهر جدید در محدوده جمعیتی ۱۰۰ هزار نفر وجود داشته و در مجموع نزدیک به یک میلیون نفر در این شهرها سکونت دارند.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت عمران شهرهای جدید هم اکنون میانگین اسکان جمعیت سالانه طی بازه‏ ۱۳۹۷-۱۳۷۵ در شهرهای جدید رقمی حدود ۴۰ هزار و ۲۹۸ نفر اعلام شده که افزایش حدودا ۸۰ هزار نفری را در سال ۹۷ در این مناطق نیز نشان می‌دهد. این در حالی است که طبق برآورد صورت گرفته از سوی کارشناسان این حوزه اعلام شده است که جمعیت شهرهای جدید در سال ۱۳۹۸ از مرز یک میلیون نفر گذر خواهد کرد.

«پرند» پرجمعیت‌ترین و «تیس» و «رامشار» کم‌جمعیت‌ترین شهرهای جدید کشور

با توجه به آمار اعلام شده از سوی شرکت‌های تابعه درحال حاضر بیشترین جمعیت متعلق به شهر جدید پرند با جمعیتی بالغ بر ۱۳۵ هزار و ۲۵ نفر و کمترین آن پس از تیس برای شهر جدید رامشار با جمعیتی ۲۱۸ نفری ثبت شده است.

براساس اعلام شرکت عمران شهرهای جدید در یک سال گذشته به ترتیب ۳۱ نفر به شهر جدید امیرکبیر، ۵ هزار و ۱۹۸ نفر به شهر جدید اندیشه، ۲۲ نفر به شهر جدید ایوانکی، ۶ هزار و ۵۹۳ نفر به شهر جدید بهارستان، ۳۸۷ نفر به شهر جدید بینالود، ۱۸ هزار و ۱۴ نفر به شهر جدید پردیس، ۱۸ هزار و ۶۸ نفر به شهر جدید پرند، ۱۴۴ نفر به شهر جدید رامشار، ۱۷۳ نفر به شهر جدید رامین، ۲ هزار و ۱۳۱ نفر به شهر جدید سهند، ۳۴ نفر به شهر جدید شیرین شهر، ۸ هزار و ۷۵۹ نفر به شهر جدید صدرا، ۲ هزار و ۴۸ نفر به شهر جدید عالیشهر، ۲۵ نفر به شهر جدید علوی، ۸ هزار و ۱۸۱ نفر به شهر جدید فولادشهر، ۶ هزار و ۲۶۰ نفر به شهر جدید گلبهار، ۵۰۴ نفر به شهر جدید مجلسی، ۶۵۹ نفر به شهر جدید مهاجران و ۲ هزار و ۶۱۶ نفر به شهر جدید هشتگرد از نظر جمعیتی اضافه و در این مناطق ساکن شده‌اند.

بازنگری طرح جامع شهرهای جدید «بهارستان» و «سهند»

طبق گزارش ارایه شده از سوی دفتر معماری و شهرسازی شرکت عمران شهرهای جدید همچنین طی سال ۹۷، سه برنامه راهبردی در حوزه معماری و شهرسازی، ۶۵ طرح توسعه شهری، ۷۴ طرح معماری و طراحی شهری، ۸۱ طرح موضوعی و موضعی، شش طرح زیباسازی شهری، ۲۳ طرح پارک و فضای سبز، ۲۹ نقشه برداری و GIS، ۳۱ طرح نظارت بر اجرای طرح‌های شهری و معماری و ۴۲ طرح حمل و نقل و ترافیک در این بخش مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و به انجام رسیده است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

طبق اعلام این دفتر، بازنگری طرح جامع شهرهای جدید بهارستان و سهند نیز در سال ۹۷ تصویب و بازنگری طرح جامع شهرهای جدید صدرا و عالیشهر به همراه طرح جامع شهر جدید خوارزمی در این مدت به اتمام رسیده است.

اتمام عملیات مربوط به مکانیابی پنج شهر جدید

همچنین گفتنی است در این مدت طرح تفصیلی ۲۵ هکتاری عالیشهر، مرکز شهر جدید اندیشه و شهر جدید علوی تصویب و اقدامات مربوط به بازنگری طرح تفصیلی شهر جدید هشتگرد، طرح پهنه‌بندی حریم هشتگرد، طرح تفصیلی شهر جدید پرند، طرح تفصیلی ۱۸۵ هکتاری شهر جدید بهارستان، بازنگری طرح تفصیلی محور و باغ شهر جدید بهارستان، بازنگری طرح تفصیلی شهر جدید سیراف، طرح تفصیلی و آماده سازی فاز ۵ شهر جدید عالیشهر و طرح‌های تفصیلی شهر جدید حوراء و تیس نیز به پایان رسیده است.

براساس گزارش عملکرد ارایه شده این حوزه در بخش طرح‌های امکان‌سنجی و مکان یابی شهر جدید و شهرک در سال ۱۳۹۷، عملیات مربوط به مکان یابی طرح شهرهای جدید مکران، سمنگان، سنندج، بردسیر، اندیشه نو و شهرک‌های اقماری شیراز به اتمام رسیده، شهرک‌های گردشگری استان گلستان در مرحله اتمام و تصیب طرح بوده و طرح امکان سنجی شهرهای جدید کوشک و پارس و شهرک فردوس در دست پیگیری قرار دارد.

برگزاری ۱۷۰ رویداد مهم شهری

لازم به ذکر است در مدت مذکور برگزاری تعداد ۱۷۰ رویداد مهم شهری همچون جشنواره‌ها و جشن‌ها و همچنین برگزاری تعداد ۸۳ جلسه بحث و گفتگو با انجمن‌های مدنی، شوراها و شهروندان به عنوان مهم‌ترین اقدامات فرهنگی - اجتماعی در شهرهای جدید به شمار می‌رود که نمایشگاه و گالری آثار هنری شهرهای جدید در شهر جدید اندیشه، نمایشگاه ۹۰ اثر از نقاشان معاصر ایران و جشنواره فیلم و عکس شهروندان شهرهای جدید در شهر جدید صدرا و نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی شهر جدید پرند نمونه‌ای از آنها به شمار می‌روند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدت

الفالف1 روز قبل
خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدتگروه اجتماعی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۵۱ ۳۹۸۰۸۱۹۱۷۹رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که در مهرماه سال ۹۰ در جمع مردم ایرانشهر بیان داشتند از خاطرات دوران تبعید و برگزاری هفته وحدت در بین مسلمانان این شهر صحبت کردند.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد که ایجاد اشتغال بدون توسعه کارآفرینی امکان‌پذیر نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، رحیم سرهنگی در نشست خبری مراسم هفته جهانی کارآفرینی گفت: در امر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه هماهنگ‌سازی بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف را برعهده دارد. او با بیان اینکه تلاش ما این بود که در زمینه توسعه کارآفرینی تمرکززدایی کنیم، بیان کرد: توجه ما در امر توسعه کارآفرینی فقط به تهران نیست و از استان‌های دیگر نیز حمایت می‌کنیم. مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه اشتغال بدون توسعه کارآفرینی امکان‌پذیر نیست، گفت: یکی از مولفه‌های مهم در توسعه کارآفرینی شاخص پشتیبانی فرهنگی است. هفته جهانی کارآفرینی فرصت مناسبی برای غالب کردن فرهنگ کارآفرینی است.

کیان ۷۰۰؛ دستاوردی در اوج تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خودروی فوق سنگین نظامی ایرانی کیان ۷۰۰ با قدرت کشندگی بالا با نمونه آمریکایی برابری می‌کند و در خاورمیانه منحصر به فرد است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این تانک بر، نماد خودباوری است. قیمت مشابه خارجی این دستاورد حدود ۵ میلیارد تومان است که متخصصان دفاعی کشور موفق شدند با ۸۰۰ میلیون تومان آن را بسازند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، زهرا نژادبهرام در نشست سیاست گذاری مسکن گفت: ۶۸ هکتار بافت فرسوده و ۱۰ هزار بافت ناپایدار در شهرهای کشور داریم که باید به سرعت مورد بازآفرینی قرار گیرند و هر اقدامی در خصوص بهسازی این بافت‌ها ارزشمند است. وی افزود: حوزه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به سرمایه‌های مردمی وابسته است و هر نوع جذب سرمایه در راستای ارتقای کیفیت زندگی مردم، ارزشمند است. نباید در طرح ملی مسکن مشابه آنچه در مسکن مهر رخ داد، شاهد کاهش کیفیت ساخت و ساز باشیم. البته در چند سال قبل تفاهم نامه‌ای میان شرکت بازآفرینی شهری با نظام مهندسی تهران به امضا رسیده بود، اما اجرایی نشد. وی در خصوص تسهیلاتی که سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران قرار است در راستای اجرای طرح ملی مسکن اجرا شود، ارائه خواهد داد، افزود: در این طرح وظیفه نظام مهندسی نظارت بر ساخت و ساز است.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
رئیس کمیسیون قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون برای ممنوعیت بازداشت و حبس محکومین مالی در مورد عدم پرداخت مهریه خبر داد. الهیار ملکشاهی نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نشست امروز کمیسیون قضایی مجلس گفت: ‌ در جلسه امروز چهار ماده لایحه اصلاح قانون تجارت اعاده شده از صحن علنی مجلس به کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و اصلاحات لازم در مورد آن انجام شد. وی افزود: همچنین در این جلسه طرح مجازات توهین‌کنندگان به ادیان و مذاهب پذیرفته در قانون اساسی بررسی و یک ماده از آن به تصویب اعضای کمیسیون رسید. رئیس کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: براساس مصوبه امروز کمیسیون توهین‌کنندگان به ادیان و مذاهب پذیرفته شده در قانون اساسی به حبس بین ۲ تا ۵ سال و پرداخت جریمه نقدی بین ۸ تا ۱۸ میلیون تومان و یا یکی از این دو مورد محکوم خواهند شد. ملکشاهی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در جلسه امروز اعضای کمیسیون کلیات طرحی را تصویب کردند که دستگیری و حبس محکومین مسائل مالی در مورد عدم پرداخت مهریه را ممنوع کرده است.
ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا، سیف‌الله ابوترابی با اشاره به آخرین آمار صدور کارت‌های ملی هوشمند اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا به امروز ۵۴ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت‌نام کرده‌اند. وی تصریح کرد: از تعداد ثبت‌نام کنندگان برای دریافت کارت ملی هوشمند، ۴۶ میلیون کارت ملی هوشمند صادره شده است و این فرایند همچنان ادامه دارد. سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه این سازمان ظرفیت دارد که ماهیانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار کارت ملی هوشمند صادر کند، اضافه کرد: البته این مسئله مستلزم اینست که کارت خام مورد نیاز در اختیار سازمان ثبت احوال کشور قرار بگیرد. ابوترابی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته جلسات متعددی با مسئولان چاپخانه دولتی در خصوص کارت خام مورد نیاز سازمان ثبت احوال کشور برگزار شده است و آنها نیز قول داده‌اند که کارت خام مورد نیاز را در اختیار سازمان ثبت قرار بدهند که امیدواریم آنها به وعده خود عمل کنند. وی با اشاره به تعداد افرادی که هنوز برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند، افزود: بر اساس آمار بدست آمده حدود ۹ میلیون نفر از هموطنان برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند که توصیه می‌شود هر چه سریعتر اقدام به ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها