نشست رهبران مسلمان و یهودی اروپایی در ایتالیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
نشست رهبران مسلمان و یهودی اروپایی در ایتالیا

نشست رهبران مسلمان و یهودی اروپایی در ایتالیا

ایسناخبرگزاری ایسنا |
روحانیون و خاخام‌هایی از سراسر اروپا در نشستی در ایتالیا به میزبانی شورای رهبری مسلمانان-یهودیان گردهم آمدند. یهودستیزی، اسلام‌هراسی و پوپولیسم جناح راستگرا جزو موضوعات مورد بحث است.

به گزارش ایسنا، از روز یکشنبه رهبران مذهبی مسلمان و یهودی از حدود ۱۵ کشور در شهر ماترا، واقع در جنوب ایتالیا که یکی از پایتخت‌های فرهنگی سال ۲۰۱۹ اروپاست، در نشستی حاضر شدند. این رهبران زمینه‌ای را فراهم می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در کنار یکدیگر و قدرتمندتر درباره مسائلی که رویشان تاثیر می‌گذارد، گفت‌وگو کنند.

طرفه بغاجاتی، از روحانیون عضو کمسیون اسلامی اتریش به دویچه وله گفت: «معتقدم این پروژه، با این تدابیر مورد نظر، خاص است. این شکوفه کوچکی است که باید پرورش داده شود و لایق حمایت بیشتر است.»

این روحانی ۵۸ ساله با حمایت دیگران «ابتکار عمل مسلمانان اتریش» را در ۱۹۹۹ راه‌اندازی کرد. او همچنین در شکل‌گیری «پلتفورم مسیحیان و مسلمانان» در سال ۲۰۰۶ نقش داشت.

شورای رهبری مسلمانان-یهودیان سه سال پیش تاسیس شد؛ زمانی که ۱۴ تن از رهبران مسلمان و یهودی اروپا در وین در مرکز بین‌المللی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت‌وگوی بین مذهبی و بین فرهنگی گردهم آمدند. این نهاد تحت حمایت مالی عربستان است. اتریش و اسپانیا هم جزو اولین حامیان این گروه بوده‌اند.

نشست رهبران مذهبی در ایتالیا نشان‌دهنده بعد جدیدی در گفت‌وگوهاست که اغلب تحت تاثیر درگیری خاورمیانه قرار می‌گیرند. روحانیون و خاخام‌هایی از ایرلند، یونان، رومانی، لیتوانی، پرتغال و دیگر کشورها حضور دارند.

گدی گرونیش، دبیرکل کنفرانس خاخام‌های اروپایی به دویچه وله گفت: «انتخاب شهر ماترا برای تاکید بر این مساله بود که همگی ما بخشی از فرهنگ اروپا هستیم. ایتالیا در حال حاضر مانند بسیاری از کشورهای دیگر تحت حاکمیت پوپولیست‌های جناح راست قرار دارد و اخیرا برای محدودسازی مناسک مذهبی مرتبط با ذبح حیوانات و ختنه پسران که جزو اعمال مشترک دین یهود و اسلام است، تلاش کردند. اکنون چنین کارهایی کنار گذاشته شده است.»

به گفته گرونیش، جوامع مسلمان و یهودی اروپا هر دو نگران چنین تحرکات سیاسی‌ای هستند و تمایلی برای تشکیل یک کمیته جدید متشکل از دو رهبر یهودی و دو رهبر مسلمان وجود دارد تا آن‌ها بتوانند آشکارا موضوعات حساس را حل کنند و درباره آن‌ها با رهبران سیاسی در بروکسل و دیگر پایتخت‌های اروپایی صحبت کنند.

طرفه بغاجاتی، عضو کمسیون اسلامی اتریش همچنین درباره تلاش‌هایی برای محدودسازی مناسک مذهبی صحبت کرد و فورا به «رشد پوپولیست‌های جناح راست» در سراسر این قاره اشاره کرد. او به حزب آلترناتیو برای آلمان، احزاب راست افراطی در اتریش، ماتئو سالوینی و حزب لیگ او در ایتالیا و حزب آزادی گرت ویلدرز در هلند اشاره کرد.

به گفته این روحانی، چنین گروه‌هایی اسلام‌هراسی را «عمدتا علیه مهاجران و همچنین علیه مسلمانان به صورت کلی، با یک پلتفورم سیاسی با دلالت ضمنی پوپولیستی» ترویج می‌کنند. موضوع دیگری که در نشست ماترا مورد بحث قرار می‌گیرد، یهودی‌ستیزی در میان مهاجران و پناهجویان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکوردشکنی عربستان در اعدام با شمشیر در سال ۲۰۱۹ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، عربستان سعودی در فاصله ۹ ماه از ابتدای سال ۲۰۱۹ رکورد سابق خود را در اعدام شکست. در این مدت ۱۶۰ نفر اعدام شدند در حالی که در مدت مشابه سال قبل میلادی این آمار ۱۴۹ نفر بود. اعدام‌هایی که رایج‌ترین شیوه شان زدن گردن با شمشیر است و معترضان به نظام سعودی جزء قربانیانی هستند که در میانشان کودکان نیز به چشم می‌خورند. مقامات سعودی شش ماه قبل ۳۷ نفر از معترضان را با اتهام داشتن تفکر تروریستی اعدام کردند. بیشتر بخوانید: اعدام یک زن با شمشیر در عربستان + فیلمانتهای پیام/آمار اعدام در عربستان سعودی + فیلم
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر دموکرات‌های این مجلس اعلام کرده در حال حاضر تصمیم برای رای گیری عمومی در ارتباط با تحقیقات پیرامون استیضاح ترامپ را به حالت تعلیق درآورده است. در عین حال تاکید شده با وجود تعلیق فعلی جلسه مجلس نمایندگان برای تحقیقات پیرامون استیضاح ترامپ، اما این امکان وجود دارد که در آینده نیز باردیگر این روند از سر گرفته شود. تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای تعلیق جلسه تحقیقات پیرامون استیضاح ترامپ در شرایطی عنوان شده که پیش از این کاخ سفید و دولت ترامپ در روند انجام این تحقیقات کارشکنی‌هایی کرده و با این تحقیقات همکاری نکرده بودند. مخالفان ترامپ او را به سوءاستفاده از قدرت متهم کردند و خواستار استیضاح او شده بودند، اگرچه در مقابل کاخ سفید طرح چنین استیضاحی را غیرقانونی عنوان کرد. تا کنون ۲۲۸ نماینده دموکرات از استیضاح ترامپ حمایت کرده بودند، که حال روند استیضاح به حالت تعلیق درآمده است.

کدام سناریوی بازداشت زم واقعی است؟ از تعقیب و مراقبت در اردن تا عملیات ربایش در بغداد + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه نیوز- گروه سیاست: بازداشت روح‌الله زم (مدیر کانال جنجالی ضد نظام آمدنیوز) و نحوه دستگیری او هنوز در هاله‌ای از ابهام است. هنوز اخبار ضد و نقیضی در ارتباط با نحوه دستگیری و فریب زم منتشر می‌شود. شرکت‌های هوایی در همان آغاز در پاسخ به خبرنگاران ضمن استعلام نام روح‌الله زم، مدعی شدند که هیچ مسافری با این نام نداشته‌اند. ۳: سناریوی عملیات فریب در عراقیکی از محتمل‌ترین سناریوهایی که در روزهای اخیر مطرح شده است، ماجرای بازداشت روح‌الله زم در شهر نجف است. این سناریو البته تا حدی مورد تایید همسر خود روح‌الله زم نیز قرار گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه‌ها به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرده‌اند که «کیم جونگ اون» در یک کوه اقدام به اسب سواری کرده است. برخی رسانه‌ها هدف از انتشار این عکس‌ها را بالا بردن جایگاه کیم جونگ اون در میان مردم کره شمالی و ایجاد نوعی تقدس برای وی تفسیر کرده‌اند.

یک و نیم میلیون زائر اربعین در عراق

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
سردار حسین اشتری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: تردد زمینی به سوی عتبات عالیات از چهار مرز مهران، خسروی، شلمچه و چذابه صورت می‌گیرد و بیشترین تردد‌ها در مرز مهران است. وی گفت: در مرز مهران در ۲۴ ساعت گذشته ۷۶ هزار و ۳۹۰ نفر به کشور وارد شده‌اند و ۲۰ هزار و ۹۰۶ نفر برای زیارت به عراق رفته‌اند و آمار بازگشت به کشورمان در این مرز به سه برابر افزایش یافته است. فرمانده نیروی انتظامی افزود: در مرز خسروی نیز ۳ هزار و ۶۶۸ نفر وارد و ۲ هزار و ۳۱۱ نفر برای زیارت عازم شده‌اند. سردار اشتری درباره مرز شلمچه نیز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷ هزار و ۸۷۷ نفر به کشور وارد شده‌اند و ۴ هزار و ۲۶۶ نفر به کشور عراق برای زیارت رفته‌اند. وی گفت: در مرز چذابه نیز در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳ هزار و ۹۴۷ نفر بازگشتند و ۳ هزار و ۴۷۹ نفر نیز رهسپار زیارت شده‌اند و ورود به کشور در این مرز ۴ برابر خروجی گزارش شده است. فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه موج برگشت آغاز شده است، گفت: سرعت خروج از کشور در دقیقه ۳۷ نفر است، اما ورود به کشور در دقیقه به طور میانگین ۱۴۸ نفر است. سردار اشتری از رانندگان خواست هنگام برگشت حتما استراحت کنند و با خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند که یکی از عوامل اصلی در تصادفات است. وی گفت: حالا که زائران چند روزی را از خانواده شان دور بودند، ساعتی هم دیرتر برسند بهتر است تا خدای نکرده در راه مشکلی پیش نیاید. فرمانده نیروی انتظامی افزود: در روز‌های آتی افزایش بازگشت را خواهیم داشت، اما زائران زمان بازگشت را به روز آخر نگذارند و زودتر برگردند. وی گفت: بر اساس آمار‌ها ۹۷ درصد زائران از مسیر‌های زمینی و ۳ درصد هم هوایی رفته‌اند.

پیاده‌روی عاشقانه ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر+تصاویر

10+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر