پیردولت پر حاشیه و ما ادراک ما ام الحاشیه!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
پیردولت پر حاشیه و ما ادراک ما ام الحاشیه!

پیردولت پر حاشیه و ما ادراک ما ام الحاشیه!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
دولتی که باید با دل کندن از دشمنان، اقتصاد مقاومتی را متن کار خود قرار می داد، ۶ سال است که در حاشیه ی این راه روشن حرکت می کند و البته طبیعی است که برای در امان ماندن از تبعات سیاسی-اجتماعی این حاشیه روی، مدام مجبور است که حاشیه خلق کند.

به گزارش مشرق، پرهیز از «فروع» و «حواشی» در ۲ سال پایانی از کلیدواژه‌های اصلی توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت دوازدهم در دیدار رئیس جمهور و هیئت وزیران در هفته دولت بود. ایشان ضمن هشدار و نهی دولتمردان از این حاشیه‌ها تاکید کردند که ۲ سال باقی مانده هم فرصت کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت بندی» و آنها را پیگیری کرد.

در خصوص اینکه چه چیز حاشیه است و کدام مسائل اصل است؟ می‌توان لیست‌های متعددی تهیه کرد و برای آنها تحلیل نوشت، اما غرض اصلی این متن پرداختن به‌ام الحواشی است؛ حاشیه‌ای که پیردولت پرحاشیه‌ی امروز ما، غفلتا یا تعمدا ۶ سال است که با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

آقای اکبر ترکان مشاور عالی سابق رئیس جمهور اخیرا در برنامه‌ی میدان انقلاب، برای ۶ سال گذشته دولت دسته بندی خوبی ارائه کرده که کاربردی است! دسته بندی ای که طرف مقابلش هم به او کمک کرد تا اسم بامسمایی برای آن بگذارند؛ طبق دسته بندی صورت گرفته، از ۶ سال ریاست جمهوری آقای روحانی، ۲ سالش به «امضای برجام» گذشت؛ دو سال دیگرش به «اجرای برجام» و دو سال اخیر به «احیای برجام»! و این صورت کلی کارنامه‌ی آقای روحانی است!

کارنامه آقای روحانی درحالی با محوریت مذاکره پر شده است که سهم اقتصاد در آن تقریبا هیچ است؛ آنهم درحالی که اقتصاد سالهاست به مسئله و فوریت اول کشور تبدیل شده است و در دو سه سال اخیر مشکلات اقتصادی موجب تحت فشار قرار گرفتن مردم و اقشار ضعیف شده است؛ البته عوامل گوناگونی از ساخت نامحکم و غیراصولی زیرساخت‌های اقتصاد که یک عامل درونی است تا تحریم‌های حداکثری که عامل بیرونی است دست به دست هم دادند تا اقتصاد به یک مسئله‌ی اصلی و به عبارت بهتر مسئله‌ی اول، کشور تبدیل شود.

با این حال اما راهکار نجات اقتصادی اصلا مبهم و البته پیچیده نبود؛ در طول سال‌های گذشته تقریبا تمام گروه‌ها و جناح‌های سیاسی و اقتصادی بر مقاومتی کردن اقتصاد اجماع داشتند؛ بعبارتی در تمام سال‌های بعد از انقلاب و بخصوص سال‌های اخیر «اولویت» اصلی کشور اقتصاد مقاومتی بوده (و هست)، و آنچه باید در «متن» قرار می‌گرفت، قرار گرفتن بر مدار اقتصاد مقاومتی بود و نه مدار توسعه‌ی غربی که مهمترین پیش شرطش راضی کردن دشمنان و معامله با آنان بود!

رضایتی که به دلیل مشکل ماهوی آنها با جمهوری اسلامی و استقلال ملت ایران مثل روز روشن بود که هیچگاه تا زمان تسلیم کامل ایران امکان پذیر نخواهد بود؛ اما برخی گمان می‌کردند و مهمتر از آن تبلیغ می‌کردند که اگر مسئله‌ی هسته‌ای حل شود و قراردادی با دشمن در این زمینه امضا شود، باقی مسائل نیز اتوماتیک وار حل خواهد شد و چنان رونقی ایجاد خواهد شد که … بماند.

اما دولت در این ۶ سال، همچنانکه مشاور عالی سابق رئیس اش هم به نوعی تایید کرده (البته صورتش را و نه لزوما محتوایش را)، در «حاشیه‌ی راهکار» حل مشکلات اقتصاد بوده است و حاشیه اصلی دقیقا همینجاست. دولتی که باید با دل کندن از دشمنان، اقتصاد مقاومتی را متن کار خود قرار می‌داد، ۶ سال است که در حاشیه‌ی این راه روشن حرکت می‌کند و البته طبیعی است که برای در امان ماندن از تبعات سیاسی-اجتماعی این حاشیه روی، مدام مجبور است که حاشیه خلق کند تا از نقد حاشیه‌ها در امان بماند!

به همین دلیل است که وقتی دولت در ۲ سال ابتدائی به دنبال امضای برجام است، برای آنکه از نقدها در امان بماند که چرا استقلال و آزادی و پیشرفت ملت را به بهای کمی به مخاطره می‌اندازد، مجبور است حاشیه بسازد و یک روز یک مستند در حاشیه چند جوان به نام «من روحانی هستم» را به متن بیاورد و هیاهو راه بیندازد و به مسئله‌ی اول کشور تبدیل کند. همراهان و ندیمان دولت در حاشیه روی، یعنی روزنامه‌های دوم خردادی هم در این زمینه نه تنها پای کار دولت اند، که خود معرکه گردانند. خوب است مرور شود که در آن دوران که باید روی استراتژی دولت نقدها و بحثها و بررسی‌ها با جدیت صورت می‌گرفت، چرا مستند چند جوان تا چند روز به تیتر یک و موضوع اول رسانه‌های حامی دولت و البته برخی دولتمردان تبدیل شد؟

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

یا وقتی دولت سرگرم مذاکرات است و نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها از محتوای مذاکرات اوج می‌گیرد، به ناگاه دولت دعوا را در این مسئله متمرکز می‌کند که اساسا دولت باید مردم را به بهشت ببرد یا جهنم؟ و همگان می‌مانند که اصلا این بحثهای فقهی فلسفی چه ارتباطی با حل مسائل مردم دارد؟ و اساسا آیا دولت آمده تا تدریس فلسفه و کلام کند یا گره‌ای از مشکلات باز کند؟

از اینکه رد می‌شویم و توافق به مرحله نهایی شدن می‌رسد؛ دلسوزان نظام از کارشناسان میخواهند که به بررسی توافق بپردازند تا خوب و بد آن برای مردم روشن شود ولی به یکباره دولت این دعوا را مطرح می‌کند که اساسا شورای نگهبان وسط جمهوری اسلامی چه کار می‌کند؟! و باز هم همگان انگشت به دهان می‌مانند که اصلا این دعوا بر سر چیست؟ و چه ارتباطی به موضوعات کشور دارد؟

و دولت در تمام این ایام یک حاشیه بزرگتر را هم مطرح می‌کند! اگر توافق نکنیم جنگ می‌شود! مدعایی که از اساس بی مبناست، اما بالاخره حاشیه‌ای است که برای حاشیه امن «حاشیه روی» ضروری است!

بعد از توافق هم مسائل به همین شکل ادامه می‌یابد و کار تا جایی پیش می‌رود که رئیس دولت به یکباره و در روند رقابت‌های ریاست جمهوری برای دور دوم، می‌گوید که طرف مقابل من اگر روی کار بیاید پیاده روها را دیوار می‌کشد! و اصلا چه نشسته‌اید که خبر ندارید همین‌ها ۳۸ سال است کارشان فقط زندان بردن و اعدام بوده! ادعای بزرگی است ولی بالاخره حاشیه روی بزرگ به چنین حاشیه سازی هایی هم نیاز دارد تا خود را نجات دهد!

البته این تمام ماجرای حاشیه سازی‌های دولت روحانی نیست بلکه طی ۲ سال گذشته و بویژه بعد از روی کارآمدن ترامپ و خروج او از برجام هم تقریبا همین حاشیه سازی‌ها ادامه پیدا کرده است.

دولتی که زمانی مدعی بود با برجام سایه جنگ را از کشور دور کرده و این بزرگترین افتخار برجام است، حالا برخی حامیان و بعضا همراهانش می‌گفتند اگر با اقدامات ترامپ مقابله به مثل کنیم جنگ می‌شود! تناقض از سر و روی این گزاره می‌بارید اما بالاخره این حاشیه‌ها برای حاشیه روی و برنگشتن به مسیر اصلی اقتصاد ضروری بود.

به هرحال، این فهرست را می‌توان تا ده‌ها پاراگراف دیگر هم نوشت و دست آخر به اینجا رسید که برخی می‌گویند تا دیر نشده مکر مکرون را زیرسبیلی رد کنیم و بپذیریم تا اقتصاد شکوفا شود؛ و این چنین است که هنوز ردپایی از حاشیه‌ها دیده می‌شود. اما انتظار اصلی این است که این حاشیه بزرگ در دو سال پایانی مرتفع شود که نیازی به حاشیه‌های کمکی هم نباشد.

هرچند شواهد نشان میدهد «واقعیت» قوی‌تر از آن است که نتواند خود را بر دولتمردان تحمیل کند. دولتمردانی که اگر تا دیروز می‌گفتند مذاکره با کدخدا دست کم بخش مهمی از راه حل است امروز می‌گویند مذاکره با آمریکایی که به عهدش وفا نمی‌کند دیوانگی است.

این توفیق بزرگی است اما نیاز بزرگتر آن است که این اصلاح ذهنیت‌ها به تغییر جدی مسیر تبدیل شود. دولت واقعا از این حاشیه بزرگ و امید بستن به مذاکره و دولتهای غربی برای حل مسائل اقتصادی دل بکند و تمام هم و غم خود را به «متن» اصلی یعنی اقتصاد مقاومتی اختصاص دهد. در این صورت اساسا نه تنها دولت نیازی به حاشیه سازی‌های بیهوده نخواهد داشت بلکه برای حاشیه‌ها اساسا وقت هم نمیگذارد و به مسئله‌ی اصلی می‌رسد.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم کاشمر تصریح کرد: در حال حاضر نماد شراکت مردم در کلان حاکمیت مجلس شورای اسلامی است. بنیادی گفت: ما می‌توانستیم به راحتی به جای اینکه قیمت بنزین را افزایش دهیم یارانه را قطع کنیم و به دهک‌های پایین‌تر تخصیص دهیم. مجلس شورای اسلامی هم جدا از این حاکمیت نیست و قطعا ۲۹۰ نماینده همه همفکر نیستند و ماحصل آن، این مواردی است که اتفاق افتاده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا در دولت نهم و دهم ضمن افزایش قیمت بنزین انتقادی به دولت نبود و الان شاهد این انتقادات به دولت هستیم؟ گفت: در آن زمان که افزایش قیمت ایجاد شد، با تزریق یارانه‌ها همزمان شد. تا وقتی که صداقت لازم بین حاکمیت و مردم وجود نداشته باشد هرکاری هم که انجام شود باز هم آن شک و تردیدش باقی می‌ماند.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اصلاح لایحه تجارت جهت تأمین نظر شورای نگهبان و اعلام وصول لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی از مهمترین مصوبات جلسه علنی مجلسی‌ها بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد اعاده شده لایحه تجارت را از سوی شورای نگهبان که در ارتباط با شرایط قرارداد بانک‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادرکنندگان است، اصلاح کردند.
الفالف23 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این استیضاح ۳۸ امضا دارد و نمایندگان امضاهای خود را پس نگرفتند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس امروز نامه‌ای به هیت رئیسه مجلس میزند و گزارش خود مبنی بر قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را اعلام میکند تا استیضاح در دستور صحن مجلس قرار گیرد. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید. برای استیضاح یک وزیر به امضای حداقل ۱۰ نماینده نیاز است.
وانانیوزوانانیوز2 ساعت قبل
نماینده مردم قزوین در مجلس با بیان اینکه «مردم ذهنیت مثبتی از کنترل قیمت‌ها توسط دولت ندارد» از دولت خواست تا نسبت به اختصاص درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین به مردم متعهد باشد. به گزارش وانانیوز، داود محمدی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی ضمن تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ‌ ایشان به جلوگیری از تأثیر افزایش قیمت بنزین بر سایر کالاها و خدمات تأکید کردند. وظیفه مسئولان در وهله بعد این است که بگویند چه برنامه عملیاتی و اجرایی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها دارند. وی در پایان تذکر خود گفت: مردم ذهنیت مثبتی از کنترل قیمت‌ها توسط دولت‌ها ندارند. تعهد دولت در اختصاص صددرصدی درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به عموم مردم باید پایدار باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

لیگ بسکتبال چین| پنجمین باخت نانجینگ در حضور بازیکنان ایرانی

فارس12 دقیقه قبل

تحقیقات سوئد درباره «آسانژ» متوقف شد

مهر13 دقیقه قبل

نصف تسهیلات بانکی به صنعت و معدن رسید

ایسنا13 دقیقه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اصلی است

مهر14 دقیقه قبل

هلی برن نظامیان آمریکایی در حومه حسکه

مهر14 دقیقه قبل