باغداران از آفت «زنجره مو» چقدر می‌دانند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
باغداران از آفت «زنجره مو» چقدر می‌دانند؟

باغداران از آفت «زنجره مو» چقدر می‌دانند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: آفت زنجره مو در صورت نبود مدیریت اصولی باغ، خسارات قابل توجهی را به باغ‌داران متحمل می‌کند.

رباب شب‌خیز در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه کنترل موفقت‌آمیز آفت «زنجره مو» با انجام عملیات «به باغی» میسر می‌شود، اظهار کرد: «زنجره مو» از جمله آفاتی است که همه ساله در باغات انگور مناطق مختلف کشور، از جمله استان زنجان مشاهده می‌شود. طوری که هر جا درخت انگوری است، این آفت نیز قابل مشاهده بوده و علاوه بر درخت مو، توان خسارت‌زایی به درختان هسته‌دار و دانه‌دار و حتی غیرمثمر را هم دارد.

این مسئول با بیان اینکه درختان ضعیف بیشتر در معرض آسیب‌ها و خسارات ناشی از آفت زنجره مو قرار دارند، ادامه داد: خسارت عمده این آفت مربوط به تغذیه پوره‌ها از شیره گیاهی ریشه مو بوده و با ضعیف شدن درختان انگور در اثر پدیده خشکسالی و سرمازدگی، شرایط برای شیوع آفت زنجره در باغات انگور فراهم می‌شود. طوری که در صورت نبود مدیریت اصولی باغ، کشاورزان خسارات قابل توجهی را متحمل خواهند شد.

وی افزود: بیل‌کاری تابستانه پای درخت، به‌ویژه در زمان اوج خروج پوره‌های سن آخر، کوددهی و آبیاری منظم و جلوگیری از ایجاد تنش و استرس در درخت، مبارزه شیمیایی با سموم توصیه شده مانند گاچو، دیازینون و فیپرونیل زمانی که پوره‌ها در سطح خاک بوده و قصد ورود به منطقه ریشه را دارند، مبارزه با علف‌های هرز و خشک نگه داشتن سطح خاک اواسط تیرماه و حذف سرشاخه‌های جوان تخم‌ریزی شده بر روی آن‌ها از جمله مهم‌ترین عملیاتی است که کشاورزان در مقابله با آفت زنجره مو باید به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند.

شب‌خیز، انجام «یخ آب زمستانه» را در کنترل آفت زنجره مو بسیار ضروری و مهم برشمرد و تصریح کرد: یخ آب زمستانه برای از بین بردن پوره‌های داخل خاک در زمستان بسیار حائز اهمیت است. طوری که حذف یخ آب زمستانه یکی از عوامل اصلی شیوع این آفت محسوب می‌شود. همچنین صرف استفاده از سموم در مقابله با آفت زنجره مو به هیچ عنوان اثربخش نخواهد بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان یادآور شد: زنجره مو آفتی است که تکمیل یک نسل آن، چهار تا پنج سال طول می‌کشد، لذا کنترل آن در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نبوده و انجام عملیات «به باغی» و مدیریت اصولی باغ توسط باغ‌دار، امری ضروری است. خوشبختانه نتایج اقدامات انجام گرفته منجر به کاهش و کنترل جمعیت آفت زنجره به زیر سطح آستانه زیان اقتصادی در استان شده است و دست‌یابی به نتیجه ایده‌آل، مستلزم انجام اقدامات مذکور به صورت همگانی و مستمر توسط بهره‌برداران خواهد بود.

شب‌خیز با اشاره به اینکه در راستای کنترل آفت زنجره مو، دستورالعمل استفاده از سم کونفیدور به میزان مشخص پای هر درخت در سطوح گسترده چندان اجرایی نیست، خاطرنشان کرد: با رعایت اصول به باغی و مدیریت باغ، این آفت به خوبی کنترل شده و نیازی به استفاده از روش‌های مبارزه شیمیایی نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک1 روز قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.

راز گوشت‌های منجمد انسان در فریزر پلیس آگاهی تهران / اینجا تشخیص هویت است! +فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، اداره تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران قدمتی حدودا ۱۰۷ ساله دارد و در ابتدا مستشاران سوئدی در این مجموعه فعالیت داشتند. سرهنگ حمید مکرم رییس اداره تشخیص هویت تهران در خصوص فعالیت این مجموعه پلیسی به رکنا گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ دایره تشیخص هویت با پروند‌های جنایی و سرقت برای مدیریت بهتر کارها اداره تشخیص هویت را به ۳ قسمت تقسیم کردیم. به طور مثال برای انتخابات شورایاری تهران، حدود ۳۶ هزار گواهی عدم سوءپیشینه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ صادر و به سه ارگان ارسال شد. رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه حدود هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار درخواست سوءپیشینه به اداره پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال می‌شود، می‌گوید: حدود ۲۵۰ هزار درخواست در نیمه نخست امسال از پلیس ۱۰+ به اداره ۲۱ پلیس آگاهی تهران بزرگ ارسال شده است. اداره ۲۲ پلیس آگاهی تهران بزرگسرهنگ مکرم در خصوص اداره ۲۲ تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران در قسمت تشخیص هویت گفت: صحنه جرم از مهمترین موضوعات تشخیص هویت است زیرا پلیس در این حوزه با افرادی سرو کار دارد که متضرر شدند.

کلاهبرداری میلیونی مرد عرب‌نما از دختر جوان در یکی از هتل‌های تهران+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
چندی قبل دختر جوانی با حضور در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران از کلاهبرداری یک جوان عرب نما در یکی از هتل‌های شمال تهران خبر داد. همین سرنخ کافی بود تا پسر جوان در عملیات پلیسی دستگیر شود و این جوان که اصالتا ایرانی است با توجه به تسلط داشتن زبان انگلیسی توانسته بود در نقش یک عرب اعتماد دختر جوان را جلب و سپس اقدام به خالی کردن حساب دختر جوان کرده است. میثم ۳۰ ساله که مادرش از کشورهای عربی است ادعا می‌کند که دختر جوان قصد سرکیسه کردن مرا داشت و من خودم دست به کار شدم و برای ادب کردن دخترفریبکار حسابش را خالی کردم. الان به چه جرمی دستگیر شدی؟ خالی کردن حساب دختر جوان. بنا بر این گزارش، کسانیکه در دام این فریبکار عرب نما گرفتار شده‌اند برای پیگیری به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۲:۴۸ ۳۹۸۰۷۲۲۰۸۲وزیر اطلاعات از کشف و خنثی سازی دو عملیات بمبگذاری در مسیر زوار در خوزستان و همچنین کشف ۵۰ قبضه اسلحه جنگی خبر داد. حجت الاسلام والمسلمین علوی روز دوشنبه در جریان بازدید از پایانه مرزی چذابه به العالم گفت: همچنین سربازان گمنام امام زمان (عج) در این ارتباط ۵۰ قبضه سلاح را از افرادی که قصد عملیات خرابکارانه را داشتند کشف و ضبط کردند. وی گفت: با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان (عج) و نیروهای انتظامی، سپاه، بسیج، ارتش و دستگاه قضا توان هر گونه عملیات ترور یستی از معاندان و دشمنان قسم خورده نظام سلب شده است.

فیلم/ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر