حکایت روپوش هایی که به زودی بر تن‌ها می‌نشیند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
حکایت روپوش هایی که به زودی بر تن‌ها می‌نشیند

حکایت روپوش هایی که به زودی بر تن‌ها می‌نشیند

مهرخبرگزاری مهر |
بازار تهیه و تولید لباس های فرم دانش آموزان هر سال نزدیک به بازگشایی مدارس داغ می شود؛ بازاری که برخی می گویند در آن رانت وجود دارد و برخی این ادعا را تکذیب می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حالا دیگر لباس‌های فرم دانش آموزان برای شروع سال تحصیلی باید آماده به تن رفتن باشد؛ لباسی که طی سال‌های مدام طرح و رنگش عوض شده است، برای آن تبصره و قانون گذاشته شده است و از همه مهمتر اینکه این چالش که والدین حتی برای سفارش دادن فرم مدرسه فرزندانشان حق انتخابی ندارند و گردش میلیاردی این بازار که ماه‌های مانده به آغاز مدرسه در حواشی مدارس شکل می‌گیرد، موضوع داغ بسیاری از گزارش هاست.

سال ۹۶ بود که کارگروه ساماندهی مد و لباس اسلامی و ایرانی وارد میدان شد و از تهیه یک دستورالعمل برای سامان دادن به لباس فرم دانش آموزان خبر داد. گرچه لباس فرم دانش آموزان یک دستورالعمل کلی داد؛ اما یک نظام واحدی برای طراحی آن تدوین نشده است و حتی بسیاری معتقد هستند همین دستورالعمل کلی کافی است و این از نشانه‌های رشد نظام آموزشی است که مدارس در انتخاب رنگ و برخی طرح‌ها و مدل‌های مطابق با آن استاندارد دستشان برای طراحی مانتوهای یک شکل برای دانش آموزانشان باز است. شاید برای همین هم نیت کارگروه مد و لباس برای اینکه دستورالعملی تدوین کند که لباس مدارس با استفاده از پارچه ایرانی و با طرح و مدل‌های ایرانی تهیه شود عملا به جایی نرسید. حالا مدتهاست که نمی‌توان در برخی موارد از جمله سفارش مانتوی مدارس رنگارنگ اعم از غیردولتی و هیات امنایی و استعدادهای درخشان و … و. تمرکزی ایجاد کرد و روپوش مدارس شاید از اولین مواردی بود که تمرکز زدایی در آن صورت گرفت.

در دستورالعمل لباس فرم دانش آموزان هم تنها بایدها و نبایدهایی ذکر شده است و به مناطق ابلاغ شده است و اختیار طراحی آن نیز به دفتر انجمن اولیا و مربیان سپرده شده است. مثلا اینکه لباس فرم دانش آموزان یک مدرسه باید یک رنگ باشد یا اینکه مانتوها باید جلو بسته و با قدی استاندارد باشند و ….

جالب اینجاست که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به «طراحی و ارائه الگوی لباس و پوشش مناسب، متنوع، زیبا و آراسته مبتنی بر فرهنگ اسلامی» تاکید شده است و این نشان از اهمیت این موضوع در فرهنگ آموزشی ماست. می‌گویند نظر خانواده‌ها و سلایق مردم در فرهنگ‌های مختلف در استان‌ها مد نظر قرار می‌گیرد اما این حوزه حالا حاشیه‌های پر رنگ‌تر از متنی به خود گرفته است. یکی از این چالش‌ها این است که مدارس معمولا دلبخواهی می‌توانند هر سال رنگ و مدل لباس فرم مدرسه را تغییر دهند و این یعنی هزینه اضافه روی دست اولیا! اکثر مدارس اولیا را به یک مرکز مشخص دوخت و دوز هدایت می‌کنند و بسیاری از اولیا می‌گویند قیمت تمام شده لباس فرم مدارس بسیار بیش از آن تمام می‌شود که بخواهند خودشان آن را تهیه کنند و از طرف دیگر از کیفیت آن هم ابراز نارضایتی می‌کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش پیش از این گفته بود: تعیین رنگ و نوع لباس در اختیار شورای مدارس است و امروزه تنوع رنگ در لباس فرم مدارس قابل مشاهده است. کارگروه فرم مدارس در مناطق آموزش و پرورش فعال هستند. این کار گروه‌ها با همکاری اتحادیه پوشاک، کارگاههایی که قابلیت تولید دارند را شناسایی و سبدی از جنس و مدل در رنگ‌های متفاوت ارائه می‌کنند.

وی تاکید کرده بود که تنها جایی که در آن دانش آموزان با حجاب انس می‌گیرند در مدرسه و در قالب همین پوشش و فرم مدرسه است. لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد.

هر چند به این نیز اشاره کرده بود که قبول داریم که باید الگوهای جدیدتر و مناسب‌تری مناسب با زیستگاه و محل سکونت و فرهنگ بومی دانش آموزان انتخاب کنیم تا انس و الفت با حجاب بیشتر شود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این حرف‌ها نیز بخش‌های دیگری از چالش‌های لباس‌های فرمی را عیان می‌کند که این روزها بر تن ۱۴ میلیون دانش آموز می‌رود؛ دختر و پسر هم ندارد. دانش آموزان از لباس فرم مشخصی باید برخوردار باشند؛ هر چند در مناطق روستایی و عشایری و مناطق محروم کمتر سخت گیری درباره آن صورت می‌گیرد و کمتر کسی سمت آنجا می‌رود چون گردش مالی میلیاردی این حوره در شهرهای بزرگ در جریان است. تصور کنید برای هر لباس فرم قرار باشد حداقل برای دختران ۱۲۰ هزار تومان و برای پسران ۶۰ هزار تومان در نظر بگیریم، رقمی که می‌توان محاسبه کرد چیزی نزدیک به هزار میلیارد تومان است. هزار میلیارد تومانی که بسیاری از اهالی صنف پوشاک گلایه دارند، با رانت توزیع می‌شود و سهمی در این بازار ندارند. حتی سال گذشته یکی از گلایه‌های اصلی اتحادیه خیاطان تهران این بود که بسیاری از مدارس و مناطق لباس‌های فرم را به خیاطی‌های بدون مجوز سفارش می‌دهند. و رئیس این اتحادیه گفته بود: خیاطی لباس نرخ مصوب ندارد و بر مبنای سفارش، قیمت به صورت توافقی تعیین می‌شود. اما لباس فرم مدارس استثنا محسوب می‌شود و با توجه به مقطع تحصیلی، نرخ‌گذاری انجام‌ شده و تا به امروز مدارس برای تهیه لباس فرم به اتحادیه و اعضای رسمی مراجعه نکرده‌اند.

امسال اما حکایت دیگری هم به این تحمیل‌ها و چالش‌ها اضافه شد و آن هم رشد قیمت پارچه‌های تولید داخل بود که اثری مستقیم بر قیمت لباس‌های فرم خصوصا مانتو گذاشت تا جایی که بسیاری از مدارس اعلام کردند مانده‌اند به اولیا مرکزی را پیشنهاد دهند که قیمت واقعی اعلام می‌کند اما کالای با کیفیت تحویل می‌دهد یا مرکزی که قیمت را پایین نگه داشته اما روی کیفیت آن حساب چندانی نمی‌شود کرد.

اما آنچه در میان همه موارد مطرح شده درباره بازار سفارش و دوخت روپوش مدارس بیشتر مورد توجه است، رانتی است که در این میان شکل گرفته و عدم شفافیت درباره گردش مالی این حوزه است. سال گذشته وزیر وقت آموزش و پرورش، ماموریت ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزی را در قالب بخشنامه‌ای به سازمان دانش‌آموزی واگذار کرد و همین باعث شد این سوال مطرح شود که آیا این سازمان منفعت مالی نیز در این میان می‌برد؟ و آیا همین تمرکزی که ایجاد می‌شود به رانت بیشتر نمی‌انجامد؟

حالا گفته می‌شود این اتفاق باعث شده بر عکس دست مراکز دوخت و دوز زیر زمینی بسته شود چرا که اتحادیه پوشاک، تولیدی‌های رسمی و دارای مجوز را به سازمان دانش اموزی اعلام کرده است تا در سامانه راه اندازی شده ویژه این موضوع، ثبت نام کنند و گفته می‌شود حدود ۶ هزار تولیدی در سامانه ثبت نام کرده‌اند اما همچنان تولیدی هایی از این وضعیت گلایه دارند، اولیا از این شرایط که هر روز قانونی جدید وضع می‌شود، نمی‌توانند خودشان بر اساس مدلی که مدرسه ارائه می‌دهد لباس سفارش دهند یا خودشان لباس را بدوزند، از قیمتها و کیفیت‌ها و … گلایه دارند.

سال تحصیلی دیگری هم به همین منوال و با همین گلایه‌ها گذشت؛ شاید دوباره دستورالعملی در راه باشد و با آمدن وزیر جدید آموزش و پرورش و تشکیل کارگروه ویژه اقتصادی در این وزارتخانه قرار باشد دوباره وظیفه ساماندهی این حوزه بازنگری شود اما آنچه مسلم است این است که هر جا صحبت از یک مخاطب میلیونی در حوزه‌ای در میان باشد، می‌طلبد به گونه‌ای عمل شود که با بیشترین حساسیت در حوزه محتوا و کمترین دخالت در باقی بخش‌ها اما با نظارت جدی برای جلوگیری از هر گونه رانت و فسادی صورت بگیرد تا جلوی حرف و حدیث‌ها گرفته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا1 روز قبل

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

جت آموزشی، رزمایشی یاسین آماده آموزش پیشرفته خلبانان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه پرواز رسمی جت آموزشی یاسین که صبح امروز در پایگاه شهید نوژه همدان انجام شد، در خصوص اهمیت و ویژگی‌های این هواپیما بیان کرد: جت آموزشی یاسین دقیقا مطابق با نیاز‌های آموزشی نهاجا ساخته شده و از آن در مقطع آموزش پیشرفته خلبانان استفاده خواهد شد. امیر نصیرزاده گفت: کارشناسان و خلبانان نیروی هوایی ارتش از ابتدای کار ساخت این هواپیما در کنار متخصصان صنعت دفاعی بودند و از این جت آموزشی بسیاری از نیاز‌های ما را برآورده خواهد کرد. او با بیان اینکه کار ساخت هواپیمای آموزشی از رزمی نیز سخت‌تر است، تصریح کرد: در هواپیمای آموزشی خلبانان جوان آموزش می‌بینند و برای همین باید از یک قابلیت بالا برخوردار باشند ودیدیم که خلبان ما به چه اطمینان خاطری با این هواپیما پرواز کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر