مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟

مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
۲۸ ماه از به مزایده رفتن "گراند هتل" قزوین می‌گذرد، هتلی که ظاهر نه چندان مناسبش در شرق خیابان "پیغمبریه" و در قسمت غربی ارگ صفوی قزوین هشدارهای زیادی را از سوی فعالان میراثی نسبت به احتمال تخریب این اثر تاریخی مطرح کرده بود، اما در سوی دیگر داستان، مشاوری است که طرح نخست‌اش را شورای فنی رد کرده و طرح دوم‌اش را تهیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، با وجود انتشار اخباری درباره‌ی مزایده‌ی «گراند هتل قزوین» و حضور سرمایه‌گذار در این بنا، اما آخرین تصاویر منتشر شده از این هتل قدیمی که آن را از نخستین نمونه‌های هتل به شیوه مدرن و اروپایی در اواخر دوره قاجار می‌نامند، نگرانی‌هایی نسبت به وضعیت این بنای تاریخی که حتی در دولت گذشته یکی از متولیان فرهنگی از تخریب آن ابراز خشنودی کرده بود، مطرح شد.

«سمگا» ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۹۶، گراند هتل قزوین را به مدت ۲۵ سال در اختیار گرفت تا در مدت ۳۸ ماه با مبلغی معادل ۹ میلیارد تومان آن را مرمت کند، اما با توجه به صحبت‌های انجام شده، هنوز کاربری دقیق این اثر تاریخی مشخص نشده است.

مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟ - 3

ردشدن طرح اولیه سرمایه‌گذار، حفاظت گراند هتل را به تاخیر انداخت

هادی میرزایی - مدیر عامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی- درباره اقدامات انجام شده تا کنون برای حفاظت از گراند هتل قزوین به ایسنا توضیح می‌دهد: در طرح مرمتی ارائه شده توسط سرمایه‌گذار، احتمال دست‌کاری و تغییرات در برخی از بخش‌های بنا وجود داشت، بنابراین آن طرح رد شد و در حال حاضر مشاور طرح، در حال تهیه‌ی یک طرح مرمت جدید با حفظ وضع موجود بناست.

او با اشاره به وضعیتی که برای بنا در طول سال‌های گذشته، به دلیل شرایط ایجاد شده در زمین آن، اتفاق افتاده، تاکید می‌کند: به دلیل ایجاد این وضعیت، مشاور بررسی‌های خود را برای گزینه‌های جایگزین آغاز کرده است، از سوی دیگر کاربری بنا به سمت فرهنگی شدن پیش می‌رود، اما درفضای خالی کنار ‌این اثر تاریخی، بحث اقامتی را پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با تاکید بر تملک فضای حاشیه‌ای کنار گراند هتل، توسط سرمایه‌گذار با هدف ایجاد بخش اقامتی در این نقطه، اظهار می‌کند: قرار است محیط پیرامونی که در حاشیه‌ی این هتل تاریخی قرار دارد، توسط سرمایه‌گذار تملک و در ادامه به عنوان آورده سرمایه‌گذار به صندوق احیاء، منتقل شود.

میرزایی اما با اشاره به تفاوت‌ها در اقدامات مرمتی و حفاظتی در این اثر، ادامه می‌دهد: با توجه به لزوم تائید طرح مرمت توسط شورای فنی صندوق و رد شدن طرح قبل مشاور، وی در حال تهیه‌ی طرحی جدید است تا بعد از تکمیل شدن، این شورا آن را بررسی کند.

او با اشاره به مکاتبه‌ایی که صندوق احیاء با بهره بردار انجام داده، اظهار می‌کند: براساس قرارهای انجام شده در اسرع وقت و در مهلت تعیین شده، بهره‌بردار نسبت به تجهیز کارگاه، ارائه طرح مرمت و احیا و فاز دو گراند هتل و بخش احداثی جدید و انجام مرمت‌های استحفاظی، استحکامی و تکمیلی بر اساس توافق‌های به عمل آمده اقدامات مقتضی را انجام دهد.

مدیر عامل صندوق احیا تاکید می‌کند: در حال حاضر استحکام بخشی‌هایی در طبقه اول و همکف با بکارگیری سازه‌های چوبی به منظور حفاظت از بنا انجام شده است.

مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟ - 11

سرگذشت هتلی که تحفه‌ی سفرهای اروپایی بود

در اوایل سلطنت ناصرالدین شاه قاجار کاروانسراهای بسیاری ساخته شده بودند که تعداد آن‌ها در دوره مظفری بیشتر هم شدند، اما زمانی که شاه قاجار به فرنگ رفت، از تحفه‌های سفرش، «هتل به سبک اروپایی» بود. به گونه‌ای که از نخستین نمونه از هتل‌های اروپایی با نام «گراند هتل» ‌ در قزوین، در بندرانزلی و بعدها به صورت هتل‌های زنجیره‌ای «امین‌السلطان» در خیابان جدید قم و تهران ساخته شدند، اما «گراند هتل» قزوین از قدیمی‌ترین گراند هتل‌های باقی‌مانده در همه‌ی ایران محسوب می‌شود که در طول عمر خود شاهد وقایع بزرگی مانند طراحی کودتای رضا شاه بوده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

گراند هتل را ارباب برزوی شاپور پارسی از تاجران زرتشتی معروف قزوین که بعدها به «مهرشاهی» تغییر نام داد، در سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ساخت. پنج سال بعد از ساخت گراند هتل و همزمان با روی کار آمدن پهلوی، ارباب برزو تصمیم گرفت در راستای توسعه گراند هتل «برق» را وارد قزوین کند و در کوچه‌ای روبروی این بنا اولین کارخانه برق قزوین را احداث کرد.

مسوولان این هتل در سال ۱۳۱۰ سالن سینمایی به نام «تابستانه» ایجاد کردند که در سال ۱۳۱۹ دچار حریق شد و آن را دوباره مرمت کردند. این بخش از هتل تا سال ۱۳۵۶ فعال بود که با آتش‌سوزی مجدد از بین رفت و دیگر بازسازی نشد. مالکیت گراند هتل پس از ارباب برزو به فرزندان او واگذار شد تا اینکه پس از ثبت بنا با شماره ۱۲۸۹۹ در فهرست آثار ملی کشور در ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین این مجموعه را خریداری کرد.

مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟ - 17

گفته می‌شود، در محل این بنا وقایع بزرگی نظیر دیدار و مذاکره رضاخان میرپنج با ادموند آیرونساید ژنرال انگلیسی و طراحی کودتای ۱۲۹۹ در ایران، رخ داده است.

در دو دوره‌ی قاجار و پهلوی، ایران سنگینی سایه بیگانگان را در تمام مناطق مختلف کشور روی خاک خود احساس می‌کرد، در نیمه دوم قرن ۱۲ شمسی، یکی از دوره‌های سیاه مصادف با نفوذ دولت انگلیس در ساختار حکومت ایران و کسب امتیازات تا جایی پیش رفت که امتیازات «ظالمانه» نام گرفت.

انگلیسی‌ها در اجرای استراتژی خود در ایران از دو عنصر سیاسی و نظامی مانند سیدضیا و رضاخان، استفاده کردند و زمینه‌های لازم را با ایجاد توافقی بین این دو عامل و دیگر همدستان خود فراهم کردند. نیروهای قزاق به فرماندهی رضاخان میرپنج، سوم اسفند ۱۲۹۹ از قزوین به تهران حرکت کرده و آن شهر را تصرف کردند و پس از استقرار کامل، سیدضیا به عنوان نخست وزیر، مامور تشکیل کابینه شد و رضاخان نیز سمت وزیر جنگ را به عهده گرفت.

ستاد فرماندهی کل قوای انگلستان در ایران، در گراند هتل قزوین قرار داشت، در این هتل بود که با دخالت خارجی‌ها بخشی از تاریخ ایران رقم خورد. «آیرون ساید» ژنرال انگلیسی، طرح نهایی کودتایی را که قرار بود در تهران انجام شود با معاون خود «کلنل اسمایس» بررسی کرد.

مزایده «گراند هتل» قزوین هنوز نتیجه نداده است؟ - 22

تصویر گراند هتل قزوین در دوره قاجار

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
۱- زیرپوش بپوشیدپوشیدن زیرپوش یکی از راه‌های آسان گرم ماندن است بدون این‌که کار زیادی انجام دهید. ۲- بارانی یا کاپشن ضد آب بپوشیددر فصول پاییز و زمستان که شاهد بارش برف و باران هستید، پوشیدن لباس ضد آب کاملا ضروری است. ۳- لباس محافظ گرما بپوشیدصرف نظر از خشک ماندن، مسلما برای گرم ماندن بهتر است لباس‌هایتان مثل عایق عمل کند. پوشیدن لباس گرم آزاد باعث می‌شود یک لایه محافظ از هوای گرم بین پوست و محیط شما در طرف دیگر پارچه به وجود بیاید. افرادی که در مناطق سردسیر مثل آلاسکا و نروژ زندگی کرده‌اند همیشه می‌گویند: لایه‌لایه لباس بپوشید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
جنگل ارفع ده در منطقه سوادکوه مازندران از جمله مناطقی است که هر انسانی تمایل به دیدن و پرسه زنی چندباره در آن را دارد. از عناصر تشکیل دهنده زیبایی و افسانه‌ای بودن جنگل ارفع ده سوادکوه می‌توان به مه همیشگی و درختان و گیاهان زیبا و مرتفع اشاره کرد. در ادامه به معرفی دقیق‌تر زیبایی‌های جنگل ارفع ده مازندران خواهیم پرداخت. موقعیت جغرافیایی ارفع دهدر ابتدا نگاهی دقیق و اجمالی به موقعیت جغرافیایی جنگل ارفع ده مازندران بیندازیم. عکاسی و ثبت لحظات بازیگوشی این جانوران در هزارتوی جنگل ارفع ده مازندران می‌تواند ثبتی از زیباترین صحنه‌های خلقت خداوند باشد.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصاد نیوز، زهرا احدی گفت: نان برشته و نیم‌سوخته، ته‌دیگ، چیپس و غذاهای سرخ‌کردنی به دلیل ایجاد ترکیب آکریلامید سرطانزا هستند. احدی افزود: دود سیگار، قهوه حرارت‌دیده و برشته‌شده، بیسکویت‌ها، سوسیس و غلاتی که بالای ۱۲۰ درجه حرارت می‌بینند نیز حاوی آکریلامید هستند. این کارشناس تغذیه بیان کرد: توصیه می‌شود که مراقب حرارت دیدن بیش از حد کربوهیدرات‌ها باشیم و از خوردن موادغذایی ذکرشده مانند نان نیم‌سوخته، چیپس‌ و سایر منابع آکریلامید پرهیز کنیم. احدی در توضیح ترکیب شیمیایی آکریلامید گفت: اکریلامید یک ترکیب اسیدی و مضر است و بر اثر حرارت دیدن کربوهیدرات‌ها با دمای بالا ایجاد می‌شود. احدی ادامه داد: در مواقعی که تماس با آکریلامید زیاد باشد، در کبد، کلیه‌ها، بیضه‌ها و طحال تجمع پیدا می‌کند و بسیار مضر است.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
۱- فر اجاق‌گاز را با دمای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد، ۴۲۵ درجه فارنهایت یا شماره ۷ روشن کنید. سیب‌زمینی‌ها را در قابلمه‌ای حاوی مقداری آب و کمی نمک بپزید و پس از پخت در سبدی بریزید و زیر شیر آب سرد بگیرید تا خنک شود. داخل تابه‌ای مقداری روغن بریزید و حلقه‌های سیب‌زمینی را همراه با سیر به مدت ۵ تا ۸ دقیقه تفت دهید. پس از آن ابتدا یک لایه پیاز و سپس در لایه بعدی سیب‌زمینی حلقه شده بچینید. می‌توانید به مواد داخل پیتزا سبزیجات دیگری مانند برش‌های گوجه‌فرنگی یا دانه‌های ذرت هم اضافه کنید.
همشهریهمشهری1 روز قبل
شکی نیست که روغن زیتون، روغن پرخاصیتی است اما به هر حال مصرف زیاد آن توصیه نمی‌شود. روغن گیاهی دیگری است که این روزها نامش را در کنار روغن مشهور دیگری مانند روغن آفتابگردان زیاد می‌شنویم. این روغن نسبت به سایر روغن‌ها دارای کمترین میزان اسید چرب اشباع شده است و به همین دلیل به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. روغن ذرت هم به گروه روغن‌های پایدار تعلق دارد و می‌توانید آن را برای پخت و پز به کار ببرید. یکی از بهترین روغن‌های گیاهی است که به شما کمک می‌کند به وزن دلخواهتان نزدیک‌تر شوید و از ابتلا به بیماری‌های مفصلی دور بمانید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری11 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

اختلاف رونالدو و ساری حل می‌شود؟

مشرق‌نیوز2 دقیقه قبل

آبگرفتگی معابر و سیلاب در مرکز مازندران

رکنا8 دقیقه قبل

رانیری: زانیولو وارث توتی نیست اما می‌تواند به قهرمان بزرگی تبدیل شود

طرفداری10 دقیقه قبل

دیدار سفیران آمریکا و انگلیس با حلبوسی و حکیم

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

خواص گیاهان؛ با مرزنجوش درد را کنترل کنید

الف15 دقیقه قبل