کوشکی: نماینده‌‌ای که عملکردش خلاف منافع مردم است رأیش را پنهان می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
کوشکی: نماینده‌‌ای که عملکردش خلاف منافع مردم است رأیش را پنهان می‌کند

کوشکی: نماینده‌‌ای که عملکردش خلاف منافع مردم است رأیش را پنهان می‌کند

فارسخبرگزاری فارس |
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه مخفی کردن آرای نمایندگان از مردم عجیب است، گفت: اگر نماینده مجلس عملکرد مثبت، قانونی و قابل دفاع داشته باشد دلیلی برای پنهان کردن رای‌ خود ندارد.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس با اشاره به اهمیت شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس گفت: ماهیت مجلس چه با نمونه‌هایی که در دنیا وجود دارد و چه مجلس شورای اسلامی در کشور ما به صورتی است که هر نماینده وکیل بخشی از جامعه است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه رابطه بین نماینده و مردم رابطه وکیل و موکل است، افزود: در اینجا وکیل وظیفه دارد بر اساس منافع، دیدگاه‌هاه و خواست موکل خود عمل کند. البته باید از تخصص و تشخیص خود از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: اگر نمایندگان مجلس مایل نیستند مردم از آرای آنها اطلاعی داشته باشند، یعنی وکیل می‌خواهد عملکرد را از موکلین خودش مخفی کند و این یک امر خیلی عجیب است.

کوشکی یادآور شد: وکیل توسط موکل انتخاب می‌شود تا برای منافع و مصالح موکلینش فعالیت کند پس چه دلیلی دارد که وکیل بخواهد عملکردش را از موکلین خود پنهان کند؟ این تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد آن هم این است که وکیل می‌داند عملکرد دست در راستای منافع موکلانش نبوده است وگرنه اگر وکیل که منظور نماینده مجلس است عملکرد مثبت، قانونی و قابل دفاعی داشته باشد، نگرش و رای‌ آن در مجلس قابل دفاع باشد دلیلی برای پنهان کردنش ندارد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی تصریح کرد: وکیل تلاش می‌کند رضایت موکلینش را جلب و منافع آنها را حفظ کند پس وظیفه دارد لااقل به موکلینش شفاف گزارش دهد و مواضع حرکات و اقداماتش را به اطلاع موکلینش برساند و چون طبق قانون، نمایندگان در ایران تنها موکلین مردم حوزه انتخابیه نیستند و نماینده همه مردم حساب می‌شوند منطقی این است که همه مردم ایران بدانند نمایندگان در برابر لوایح مختلف، طرح‌ها، استیضاح‌ها و رای اعتمادها چه‌موضعی داشتند.

کوشکی تاکید کرد: اطلاع مردم از آرای نمایندگان خود یک امر بدیهی و پیش پا افتاده است که نیاز به استدلال ندارد. کسانی که با این مقوله مخالف هستند باید دلیل بیاورند وگرنه کسانی که مطالبه شفافیت آرا می‌کند که یک امر بدیهی را می‌خواهند.

وی گفت: وکیل چرا باید با شفاف شدن مواضعش مخالفت کند؟ این معنی ندارد! الان سوال این است که این شفافیت چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده است؟

این استاد دانشگاه اظهار داشت: شفافیت آرا یک امر بدیهی است و نبودن و مخفی بودن آن خلاف عادت است ما نباید دلیل بیاوریم که چرا شفافیت آرا باشد آنهایی که می‌گویند شفافیت نباشد باید دلیل بیاورند که چرا نمی‌خواهند مردم بدانند که در مجلس نماینده چه می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | هدیه ویژه‌ پوتین به پادشاه عربستان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

فیلم/ ترور به سبک خاشقچی در سریال تلویزیونی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

لحظه شلاق خوردن زنان جوان برای در امان ماندن از شر شیطان+ فیلم / هند

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، زنان و دختران جوان هند در یک مراسم مذهبی که هر سال در جنوب هند برگزار می‌شود، برای دور ماندن از شیطان صف کشیده‌اند. برای دیدن این کلیپ با ما همراه باشید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اظهارات ظریف درباره حضورش در فضای مجازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دیدارش با فعالان فضای مجازی افزود: در عین حال بعضی کارهاست که نیاز به فکر و کار بیشتری دارد که آن‌ها را در منزل و یا زمان کاری انجام می‌دهم، اما بیشترین حضورم در فضای مجازی، زمانی است که در ماشین هستم. وی در خصوص مدت زمانی که صرف توئیت کردن می‌کند، گفت: معمولا کمتر از چهار پنج ساعت طول نمی‌کشد، اما زمانی هم هست که توئیت باید فورا انجام شود که سعی می‌کنم آن چهار پنج ساعت را در چندین دقیقه متمرکز کنم. آقای ظریف در خصوص سخنانش در این نشست درباره استعفا نیز افزود: من واقعیت را گفتم همان زمان هم اعلام کردم که آنچه من باید انجام دهم به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران است و زمانی که ببینم نمی‌توانم انجام دهم انجام نمی‌دهم.

این فیلم نشت نفت از کشتی SABITI را تکذیب می‌کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه قصه‌های ایرانی همراه با لطافت، شور و پند آموزی بوده است اما جریان این قصه ایرانی بسیار متفاوت‌تر است، هم لطیف است، هم شورانگیز است و هم پندآموز اما فرق اساسی آن با سایر قصه‌ها و افسانه‌ها، واقعی بودن آن است. تبریز از قدیم‌الایام شهر بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در ایران بوده است. شهری که یکی از طویل‌المدت‌ترین پایتخت‌های ایران بوده است و اتفاقات بسیاری را در دل خود دارد که جاذبه‌های معروف آن خود گواه این پیشینه هستند.
الفالف1 روز قبل
آخرین خبر از این ماجرا دخالت دیوان عدالت اداری به نفع استفاده‌کنندگان از این رانت است. جالب اینکه گویا شکایت، به فاصله یک روزمطرح و رأی دیوان عدالت نیز صادر و دادنامه تنظیم شده است. البته گویا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری رفع اثر از دستور موقت صادره را درخواست کرده است. احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار لغو این حکم توسط دیوان شد. هرچند رئیس جمهور به روشنی به مختصات آن جلسه اشاره‌ای نمی‌کند، شواهد حالیه و مقالیه حاکی از این است که جلسه‌ای که رئیس جمهور از آن صحبت می‌کند، جلسه‌ای داخلی نیست و احتمالا حضور وی در یک جلسه مذاکراتی با رئیس جمهور آمریکاست؛ اما در چه حالتی ممکن است مذاکره رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا در حکم قربانی شدن رئیس جمهور ایران تلقی شود؟!

نظرها

اخبار بیشتر