ناامنی‌های سازماندهی شده در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
ناامنی‌های سازماندهی شده در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان

ناامنی‌های سازماندهی شده در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
روزنامه چاپ کابل در گزارشی اظهارداشت که تیم‌های حاکم حکومت افغانستان با برنامه‌ریزی دقیق کوشیده‌اند تا مناطقی که رای کمتری دارند را ناامن کنند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روزنامه هشت صبح در گزارشی درباره انتخابات نوشت که در این اواخر که مذاکرات صلح با طالبان توقف یافته است. آمریکا با پرداخت کمک ۲۹ میلیون دلاری تصمیم گرفته تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۶ مهرماه سالجاری برگزار شود.

بر اساس این گزارش، در واقع همه نامزدان انتخابات پس از توقف مذاکرات طالبان و آمریکا بار دیگر بسیج شدند تا با حضور مثبت در انتخابات آینده افغانستان برنده شوند. اما بعید به نظر می‌رسد که انتخابات پیش رو شفاف برگزار شود، زیرا اکثر تحلیلگران مسائل امنیتی باور دارند که ناامنی‌های شمال افغانستان و مسدود ماندن بیشتر راه‌های مواصلاتی هم تا حدودی به انتخابات مرتبط است.

به گفته کارشناسان، تیم‌های حاکم حکومت افغانستان با برنامه‌ریزی دقیق کوشیده‌اند تا مناطقی را که گمان می‌کنند آرای کمتر و یا بسیار ضعیفی دارند را ناامن کنند تا مردم امکان حضور مستقیم در انتخابات را نداشته باشند.

از سوی دیگر، آنها تلاش می‌کنند تا مناطقی را که بیشترین آرا را دارند در مدت انتخابات آرام و امن نگه دارند تا مردم آرای خودشان را به صندوق‌ها بریزند.

به نوشته این روزنامه، تیم «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اجازه نخواهد داد که نامزد دیگری برنده انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور شود. در عین حال تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» نیز در این دوره یارگیری‌های درستی کرده است.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اما اگر تیم عبدالله تصور کند که برنده انتخابات است، ولی با تقلب و دست‌کاری انتخابات را باخته است، بعید به نظر می‌رسد که شکست را بپذیرد بنابراین بحران این دور از انتخابات ریاست جمهوری نسبت به سال ۲۰۱۴ هم بیشتر خواهد شد.

به باور این روزنامه، یکی از راههای جلوگیری از بحران احتمالی در افغانستان، حضور پررنگ و بادقت جامعه‌ جهانی و ناظران بین‌المللی بر اوضاع انتخاباتی این کشور بویژه از آغاز تا پایان این روند است تا از آرای واقعی مردم افغانستان محافظت شود.

یکی از عمده‌ترین چالش‌های کمیسیون انتخابات افغانستان عدم اعتماد رهبران سیاسی افغانستان به روند انتخابات است که این موضوع حتی بر مشروعیت انتخابات نیز سایه افکنده است.

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و احزاب سیاسی، رهبران حکومت وحدت ملی را به تلاش برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان متهم می‌کنند.

وجود رای دهندگان خیالی، مشکلات دستگاه‌های بیومتریک نیز از دیگر نگرانی‌های عمده نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان و نهادهای ناظر بر این کشور محسوب می‌شود.

پیش از این نیز در خرداد ماه سالجاری نمایندگان نزدیک به ۳۰ حزب و جریان سیاسی در افغانستان با برگزاری نشستی هشدار دادند که اگر نظام انتخاباتی به پیشنهاد آنها تغییر نکند و سیستم تناسبی در آن اجرایی نشود انتخابات را تحریم خواهند کرد.

برخی احزاب افغانستان بر این باورند که نظام کنونی انتخابات افغانستان بخشی از مشکلات این کشور است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر