رانت همین فامیلی توست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
رانت همین فامیلی توست

رانت همین فامیلی توست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز

رضا ساکی

کور بشوم اگر دروغ بگویم. یک متهم پرونده مفاسد در دفاع از خود گفته است: «فعالیتم با رانت نبوده است».

ایشان که در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی حاضر شده‌اند، به گفته نماینده دادستان باعث کمبود مایحتاجی مهم در کشور شده‌اند.

اما آیا واقعا فعالیت او با رانت نبوده است؟

قبل از پاسخ به این پرسش من از شما می‌پرسم آیا اینان ما را هویج فرض کرده‌اند؟ خیار فرض کرده‌اند؟ بادمجان فرض کرده‌اند؟ قوری فرض کرده‌اند؟ شیر سماور فرض کرده‌اند که می‌گویند فعالیتم با رانت نبوده است؟

شما فرض کن من بروم یک جایی و بگویم سلام ساکی هستم! خب؟ کسی تکان می‌خورد؟ تا به حال وزیری ساکی بوده است یا یک ساکی وزیر شده است؟ خیر.

شما اگر بروید و فامیل‌تان را بگویید آیا کسی تکان می‌خورد؟ خیر. به فرض این‌که فامیل شما با فامیل یک وزیر مملکت مشابهت داشته باشد، کافی است از شما بپرسند آیا فرزند او هستی و یا شناسنامه‌ات را ببیند تا مثل یک شهروند بیچاره معمولی با تو برخورد کنند.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

اما اگر فامیل‌تان شبیه یک آدم گردن‌کلفت باشد و از قضا فرزند او باشید چه اتفاقی می‌افتد؟ حتی اگر نخواهید رانت آغاز می‌شود.

این متهم عزیز که اصرار دارد «فعالیتم با رانت نبوده است» اگر فامیلی‌اش را عوض می‌کرد کسی پشیزی به او وام و اعتبار می‌داد؟

اینان دیگران را چه فرض کرده‌اند؟ قناری؟ کرگدن؟ خرس؟ پلنگ؟ سهره؟ قورباغه؟

اگر فعالیت او را رانت نبوده است پس چرا من و برادرانم صاحب یک کارخانه نیستم که همه سهامش هم مال ما باشد؟

چرا ما ویلای آن‌چنانی نداریم؟

شما با این فامیلی‌ اگر قصد داشتی پاک و منزه هم زندگی کنی نمی‌گذاشتند. پس نگو رانت نبود. رانت همین فامیلی توست.

گیرم که پدرجان برای توصیه تو هیچ تماسی با جایی نگرفته‌اند، قبول. اما مگر این فامیلی وزیرانه، توصیه هم می‌خواهد؟

باقی‌بقای‌تان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

آخرین خبرها از اربعین حسینی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر