ماجرای پرابهام جریان زاینده رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
ماجرای پرابهام جریان زاینده رود

ماجرای پرابهام جریان زاینده رود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در حالیکه شرکت آب منطقه‌ای اصفهان پیشتر خبر از جریان زاینده رود و تحویل حقابه کشاورزان تا پایان شهریور ماه داده بود، اما به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، زاینده‌رود تا 12 مهر ماه برای کشاورزان جاری است.

به گزارش ایسنا، اوایل تیر ماه امسال در نوزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود مقرر شد با رعایت نیازها و تخصیصات شرب، صنعت، دیگر بخش‌ها و اطمینان برای کشت پاییزه در سال آبی آینده بخشی از آب نیز برای کشت صیفی در تابستان برای کشاورزان از سد زاینده‌رود رهاسازی شود.

براساس تصمیم مقرر شد؛ حداقل ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب در پایان سال آبی جاری به منظور کشت پاییزه در سد زاینده‌رود باقی بماند و نحوه توزیع آب در کمیته ۱۵ نفره در اصفهان مشخص شود.

در این کمیته قرار شد آب نزدیک ۲۰ روز در شرق اصفهان و حدود ۱۵ روز در غرب اصفهان تحویل کشاورزان داده شود و در مرداد و شهریور ماه نیز این رویه تکرار شود. با وجود این تصمیم، اما در شهریور امسال زاینده رود جریان داشت و اگرچه ابتدا گفته شد آب تا نیمه شهریور، اما در نهایت ۱۲ شهریور امسال حسن ساسانی-معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به خبرنگار ایسنا، گفت که از جهادکشاورزی خواسته‌ایم تا نیاز آبی دقیق کشاورزان شرق و غرب اصفهان را اعلام کنند، چرا که به لحاظ تفاوت نوع کشت و اختلاف دما بین غرب و شرق اصفهان، حجم آب قابل توزیع آبیاری کشاورزان، متناسب با اعلام تخصصی سازمان جهاد کشاورزی است. با این وجود تا اواخر شهریور ماه زاینده رود برای توزیع آب کشت شرق اصفهان جاری خواهد بود.

روز گذشته نیز معاون شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به خبرنگار ایسنا، تاکید کرد که تا پایان شهریور ماه توزیع آب و حقابه کشاورزان شرق و غرب اصفهان همچنان ادامه دارد و برای سال آبی جدید از ابتدای مهر ماه ۹۸، هر گونه تصمیم در خصوص نحوه توزیع آب برای کشت پاییزه در جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز اتخاذ خواهد شد.

اما گویا دو روز پیش نشستی با حضور نمایندگان کشاورزان، مسئولان آب منطقه‌ای و استانداری در محل استانداری اصفهان برگزار و قرار شد، توزیع آب از سد‌ زاینده‌رود تا دوازدهم مهر به منظور آبیاری مزارع شرق و غرب استان ادامه یابد.

در گزیده کوتاه اخبار این جلسه که به نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان روز گذشته در کانال‌های خبری منتشر شد، آمده است که در این مدت خروجی سد زاینده رود از ۸۰ به ۶۰ متر مکعب بر ثانیه کاهش می‌یابد، همچنین این تصمیم بنا به درخواست کشاورزان مبنی بر نیاز محصولات زراعی استان به آب، باتوجه به آغاز دیر هنگام کشت در تابستان بوده است.

با وجود پیگیری ایسنا در خصوص تصمیم این جلسه، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان پاسخ مشخصی اعلام نکرد و عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان در این باره به خبرنگار ایسنا، گفت: در جلسه نمایندگان صنف کشاورزان شرق و غرب با آب منطقه‌ای، استانداری، جهادکشاورزی توافق شد تحویل حقابه کشاورزان تا ۱۲ مهر ماه ادامه یابد.

حسین محمدرضایی در پاسخ به اینکه تصمیم جریان آب زاینده رود در مهر ماه مربوط به سال آبی جدید است یا خیر، اظهار کرد: این تصمیم مربوط به ادامه سال آبی ۹۸-۹۷ است، چراکه این آب مربوط به کشت زراعی گذشته است.

وی با اشاره به اینکه این جلسه دو روز پیش در استانداری اصفهان برگزار شده بود، گفت: مطابق وعده و تصمیم گذشته شورای هماهنگی زاینده رود در وزارت نیرو قرار شده در پایان سال آبی جاری، در صورتی که ذخیره سد زاینده رود ۴۵۰ میلیون مترمکعب باشد، آب برای کشت پاییزه و غله در سال آبی جدید و در موعد مشخص تحویل کشاورزان شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان شهرستان اصفهان تصریح کرد: بعد از بسته شدن جریان زاینده رود از ۱۲ مهر ماه، قرار است حدود یک ماه جریان رودخانه قطع و دوباره از نیمه آبان آب برای کشت غله رهاسازی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا1 روز قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

مرگ هایی که نباید اتفاق می‌افتادند / کمی مراقب باشید +فیلم خارجی

رکنارکنا2 روز قبل

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

استرلینگ با انگلیس تمرین کرد (فیلم)

ایلناایلنا21 ساعت قبل
رحیم استرلینگ، هافبک منچسترسیتی در تمرین امروز تیم ملی انگلیس حضور داشت. به گزارش ایلنا، رحیم استرلینگ، هافبک تیم فوتبال منچسترسیتی در دیدار هفته دوازدهم لیگ برتر انگلیس مقابل لیورپول با جو گومز، بازیکن لیورپول درگیر شد. این بازیکن روز گذشته در جریان تمرینات تیم ملی فوتبال انگلیس برای رویارویی با مونته نگرو و کوزو در رقابت‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰ دوباره با گومز درگیر شد و زخمی که او روی صورت هم تیمی‌اش برجای گذاشت سبب شد تا گرت ساوتگیت او را از لیست کنار بگذارد. بدین ترتیب او در دو مسابقه پیش رو سه شیرها را همراهی نخواهد کرد اما با این وجود در جلسه تمرینی که به تازگی تصاویر آن توسط رسانه‌های انگلیسی منتشر شده است حضور داشت و بدون مشکل برنامه‌های تاکتیکی را دنبال کرد. لحظاتی از تمرین امروز را که شبکه اسکای نیوز منتشر کرده است تماشا می‌کنید:

نظرها

اخبار بیشتر