چالش ‌کوچ عشایر و مدارس عشایر کوچ رو در خراسان شمالی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
چالش ‌کوچ عشایر و مدارس عشایر کوچ رو در خراسان شمالی

چالش ‌کوچ عشایر و مدارس عشایر کوچ رو در خراسان شمالی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
‌انجام دو کوچ سالانۀ عشایر کوچ‌رو در طول سال تحصیلی تأثیرات زیادی بر کار ‌مدرسه و یادگیری دانش‌آموزان ‌عشایر بر جای می‌گذارد.

‌‌به گزارش ایسنا، ‌عشایر خراسان شمالی دارای حدود سه هزار دانش آموز است که این دانش آموزان قسمتی از سال تحصیلی را در بخش‌های ییلاقی و بخشی از سال تحصیلی را در مناطق قشلاقی سپری می‌کنند و همین امر سبب می‌شود تا دوگانگی در دانش آموزان و چالش برای معلم‌های عشایری ایجاد شود.

هماهنگی میان معلم و دانش آموز عشایری در مدارس عشایری سخت است

مقداد باقرزاده یکی از معلمان عشایری خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا، گفت: عشایر کوچ روی خراسان شمالی فصل زمستان را در مناطق قشلاقی استان گلستان و فصل گرما را در مناطق ییلاقی خراسان شمالی سپری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه فصل کوچ عشایر خراسان شمالی از مناطق ییلاقی به مناطق قشلاقی حدود آذرماه انجام می‌شود، افزود: همین امر موجب می‌شود تا دانش آموزان عشایری دو ماه ابتدایی سال تحصیلی (مهر و آبان) را در مدارس روستایی که در نزدیک‌ترین محل به مکان اقامت آن‌ها قرار دارد، تحصیل کنند.

وی ادامه داد: طی این دو ماه دانش آموز در کلاس‌های تک پایه و با حضور معلمان روستا آموزش دیده می‌شوند.

باقرزاده اظهار کرد: اما زمانی که این دانش آموزان به مناطق قشلاقی کوچ می‌کنند؛ باید در مدارس عشایری که در حقیقت اصل مدارس آن‌ها در این مناطق است، آموزش ببینند ولی این دانش آموزان بعد از دو ماه تحصیل در کلاس‌های تک پایه باید در مدارس عشایری در مدارس چند پایه تحصیل کنند.

وی با بیان اینکه این امر مشکلات زیادی را هم برای دانش آموز و هم برای معلم ایجاد می‌کند، تصریح کرد: هر معلمی شیوه‌ای خاص در تدریس دارد که در ابتدا یک دانش آموز سر کلاس معلمی حضور پیدا کرده که دانش آموزان وی تک پایه بودند سپس باید در کلاس معلمی حضور پیدا کند که دانش آموزان آن چند پایه است در نتیجه مدتی زیادی زمان می‌برد تا معلم و دانش آموز با یکدیگر هماهنگ شوند.

از دست‌ رفتن زمان سال تحصیلی برای ایجاد هماهنگی میان معلم و دانش آموز عشایری

حسین پناه یکی دیگر از معلم‌های عشایری خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با مشکل مذکور گفت: مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا دانش آموزانی که در روستاها مهمان شده‌اند خود را با مدارس و معلم‌های عشایری که اصل دوره تحصیلی آن‌ها در همان جاست، وفق دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی افزود: برخی از دانش آموزان به لحاظ درسی بسیار خوب هستند و تعدادی خیر در نتیجه آن دانش‌آموزی که به لحاظ درسی خوب و جلوتر بوده باید صبر کند تا سایر دانش آموزان نیز به آن‌ها برسند.

حسین پناه تاکید کرد: در حقیقت این دوگانگی و زمانی‌که صرف می‌شود تا دانش آموز و معلم عشایری با یکدیگر هماهنگ شوند، موجب می‌شود تا مقدار زیادی از روزهای سال تحصیلی هدر رود.

وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات تعدادی از دانش آموزان در مدارسی که مهمان بوده‌اند به خوبی آموزش ندیده و معلم مجبور می‌شود تا زمان زیادی را بگذارد که این دانش آموزان هم سطح سایر دانش‌آموزان شوند اما بعد از گذشت یکی دو هفته وقتی می‌بیند هنوز باید زمان زیادتری بگذارد، مجبور می‌شود از آن موضوع درسی عبور کند که این امر سبب عقب ماندگی دانش آموزان می‌شود.

وی تاکید کرد: در حقیقت معلم مجبور می‌شود تا این کار را انجام دهد چراکه اگر زمان زیادتری را بر روی یک مبحث درسی بگذارد هم زمان دانش آموزی که جلوتر بوده هدر می‌رود و هم اینکه معلم نمی‌تواند تا پایان سال تمام کتاب‌های درسی را به دانش آموزان آموزش دهد.

قربانعلی عبدی کارشناس مسئول پیشین آموزش و پرورش مدارس عشایری خراسان شمالی نیز با اشاره به اینکه طی سال گذشته دو هزار و ۹۲۸ دانش آموز مقطع متوسطه اول، ۱۱۸ دانش آموز مقطه متوسطه دوم در مدارس عشایری خراسان شمالی تحصیل می‌کردند، افزود: از این تعداد یک هزار و ۸۲۴ دانش‌آموز پسر و یک هزار و ۹۳۸ دانش آموز دختر بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا12 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.

مکانیک‌هایی با ناخن‌های فرنچ شده | ویدئوی حرف‌های کیانا و نیلوفر را ببینید

همشهریهمشهری2 روز قبل
علی آقا صاحبکار آنهاست؛ صاحبکار کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند، شاگردان مکانیکی. اعضای خانواده‌ام نزدیک ۱۵سال است که ماشین‌هایشان را پیش علی آقا می‌آورند و به او اطمینان داشتم. ما هم سعی می‌کردیم در مغازه علی آقا باشیم و جای دیگری نرویم. علی آقا را کیانا به من معرفی کرده بود. از وقتی شما آمده‌اید مشتری‌های علی آقا بیشتر شده یا کمتر؟ کیانا: علی آقا خیلی مشتری دارد.

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/

نظرها

اخبار بیشتر