واگذاری ۴۰ درصد کرسی‌های مجلس قانونگذاری به زنان سودان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
واگذاری ۴۰ درصد کرسی‌های مجلس قانونگذاری به زنان سودان

واگذاری ۴۰ درصد کرسی‌های مجلس قانونگذاری به زنان سودان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ائتلاف آزادی و تغییر از واگذاری ۴۰ درصد از کرسی‌های مجلس قانونگذاری جدید سودان به زنان این کشور خبر داد و اعلام کرد: واگذاری این کرسی‌ها به زنان ضروری است و امکان بازگشت از این تصمیم وجود ندارد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلامیه قانون اساسی سودان ۶۷ درصد کرسی‌های مجلس قانونگذاری جدید این کشور به ائتلاف آزادی و تغییر اختصاص دارد و ۳۳ درصد باقی مانده آن متعلق به احزاب و گروه هایی است که با نظام عمرالبشیر همکاری نکرده باشند. معارضان با نظامیان توافق کرده‌اند که تشکیل مجلس قانونگذاری تا زمان تکمیل شدن روند صلح در سودان به تعویق بیفتد. چندی قبل، دولت انتقالی خارطوم با گروه‌های مسلح سودانی وارد مذاکرات صلح شد. قرار است این دولت طی ۶ ماه نخست فعالیت خود با تمام گروه‌های مسلح این کشور توافقنامه صلح امضاء کند.

واگذاری ۴۰ درصد کرسی‌های مجلس قانونگذاری به زنان سودان - 3

یکی از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر گفت: این ائتلاف ملزم است که ۴۰ درصد از کرسی‌های مجلس قانونگذاری را به زنان اختصاص دهد چراکه واگذاری این کرسی‌ها به آنان ضروری است و امکان بازگشت از این تصمیم وجود ندارد.

منذر ابوالمعالی در گفت وگو با روزنامه سودان تریبون افزود: بر اساس اعلامیه قانون اساسی میزان مشارکت زنان سودانی در ساختار سیاسی کشور در دوره انتقالی باید ۴۰ درصد باشد.

وی میزان مشارکت زنان در دولت انتقالی را رضایت بخش ندانست و گفت: این مشکل را می‌توان حل کرد و به زنان از استان‌های شرق، نیل آبی و جبال نوبه اجازه داد تا سکانداری دو وزارتخانه دیگر را به عهده بگیرند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

در دولت انتقالی خارطوم سکانداری چهار وزارتخانه به زنان اختصاص یافته است که عبارتند از وزارت خارجه، آموزش عالی، ورزش و توسعه اجتماعی.

ابوالمعالی خواستار مشارکت ۵۰ درصدی زنان سودان در امور سیاسی این کشور شده است.

این رهبر ائتلاف آزادی و تغییر در خصوص بازنگری در اعلامیه قانون اساسی با هدف مشارکت گروه‌های مسلح در ساختار قدرت در دوره انتقالی گفت: این بازنگری زمانی صورت می‌گیرد که دولت جدید خارطوم با تمام گروه‌های مسلح سودانی توافقنامه صلح را امضاء کرده باشد.

وی با اشاره به نشست صلح جوبا که به تعیین چارچوب صلح با گروه‌های مسلح منجر شد، اظهار داشت: توافق با برخی گروه‌های مسلح سبب نمی‌شود که اعلامیه قانون اساسی مورد بازنگری قرار گیرد.

در نشست صلح پایتخت سودان جنوبی، دولت انتقالی خارطوم با نمایندگان جبهه انقلابی (دافور) و جنبش آزادی بخش سودان (شمال) به رهبری عبدالعزیز الحلو به گفت وگو نشست و به توافقاتی با آنان دست یافت. دنبال این توافقات، مسئول نظامی در شورای حاکمیتی از آغاز بازنگری در اعلامیه قانون اساسی با توافق ائتلاف آزادی و تغییر خبر داد.

قرار است دور بعدی گفت وگو‌های صلح دولت انتقالی سودان با تمام گروه‌های مسلح این کشور اواسط اکتبر ۲۰۱۹ در پایتخت سودان جنوبی برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری10 ساعت قبل

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

نخستین تصاویر از حضور رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع)

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر