بورس بین الملل در مناطق آزاد تا دهه فجر امسال راه اندازی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

بورس بین الملل در مناطق آزاد تا دهه فجر امسال راه اندازی می‌شود

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- دبیر شورایعالی مناطق آزاد گفت: توسعه فعالیت‌های مرتبط با فناوری ارتباطات و اطلاعات در مناطق آزاد راه را برای جلب و جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی هموار می‌کند. تاریخ انتشار: 15:16 - 25 شهريور 1398 - کد خبر: ۵۵۰۱۲۶
بورس بین الملل در مناطق آزاد تا دهه فجر امسال راه اندازی می‌شود - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، مرتضی بانک در «نهمین نشست کمیسیون فنی تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات» با اشاره به اهمیت نقش فناوری اطلاعات و تبادل و بررسی برنامه و ارتقاء برنامه‌های حوزه IT در مناطق آزاد کشور گفت: مهم‌ترین عامل توسعه اقتصادی مناطق آزاد سیستم مبادلات بانکی و جذب سرمایه است، این سه محور تکمیل کننده یکدیگرند و اگر در مناطق آزاد کشور پیشبرد فعالیت این سه محور به جد دنبال شود آثار مطلوبی را بر جای خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: امروزه فلسفه ایجاد مناطق آزاد اجرای برنامه‌های اقتصادی متفاوت با سرزمین اصلی است، اما در ایران نمی‌توان بین قوانین مناطق آزاد با قوانین سرزمین اصلی تفکیک قائل شویم، قانون مناطق آزاد به مدیر منطقه اختیاراتی داده است که بتواند برنامه‌های خود را پیاده سازی کند. این موضعی است که در مناطق آزاد امارات و بنادر آزاد آن اجرا می‌شود و حاصل آن را می‌بینیم، ولی مناطق آزاد ایران با چالش‌های متعددی بلحاظ قوانین و مقررات مواجه هستند.

مشاور رئیس جمهور، رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی در جامعه بین المللی را توجه به توسعه ارتباطات دانست و گفت: فناوری ارتباطات و اطلاعات هم اکنون در دهکده جهانی حرف اول را می‌زند و روابط میان کشور‌ها با کمترین تعارضات و تفاوت‌ها در حال تغییر، تبیین و تشخیص است؛ بنابراین روابط بین الملل و رسیدن به یک فهم مشترک نکته مهمی است و این دو لازم و ملزوم هم هستند.

بانک افزود: اگر تسلسل روابط سیاسی و اقتصادی به درستی تعریف نشود و نتوان با جهان ارتباط خوبی برقرار کرد باید گفت در توسعه اقتصادی موفق نخواهیم بود که این یک امر مهم است که باید به آن توجه داشت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه این مناطق فارغ از هرگونه مقررات سختگیرانه باید با قوانین شفاف و روشن در حوزه‌های اقتصادی و به ویژه سرمایه گذاری فعالیت کنند گفت: خوشبختانه با توجه به چالش‌های اقتصادی و تحریم‌هایی که در کشور حاکم است، مناطق آزاد تاکنون موفق عمل کرده‌اند و میزان صادرات را از این مناطق (آزاد و ویژه) در سال گذشته به ۲۰ میلیارد دلار رسانده‌اند، این در حالی است که میزان صادرات کشور در همین سال کمتر از ۵۰ میلیارد دلار بوده است که سهم صادرات مناطق آزاد در این عدد، نشان دهنده موفقیت این مناطق در دوران تحریم است.

بانک اظهار کرد: باید فرآیند‌های صریح و روشنی در حوزه بانکی در مناطق آزاد تعریف شود تا مسیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری در این مناطق هموارتر شود. ایجاد مکانیسم‌های مالی همچون ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هم از دیگر مواردی است که به این فرآیند کمک می‌کند.

وی همچنین از راه اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: بسیاری از فعالیت‌های بانکی در این مناطق به دلیل فقدان بانک‌های مستقل در مناطق آزاد از طریق بورس بین الملل انجام خواهد شد.

مناطق آزاد ۳۰ خدمت الکترونیکی جدید به فعالان اقتصادی ارائه می‌کنند

مشاور رئیس جمهور همچنین ایجاد صندوق ضمانت، شروع به کار رمزارز‌ها به صورت پایلوت در مناطق آزاد و استفاده از برات الکترونیک یا مبادلات تهاتری در این مناطق را از جمله مکانیزم‌های جدید برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها نیز در حال برنامه ریزی است تا با اجرایی شدن روند فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تسهیل شود. همچنین در بحث استفاده از سیستم، امکانات و خدمات الکترونیک هم تا پایان امسال ۳۰ خدمت به صورت یکپارچه در مناطق آزاد ایجاد می‌شود که امیدواریم تا پایان سال ۹۹ این سیستم به صورت کامل در تمامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پیاده سازی شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

استقرار سامانه‌های جدید الکترونیکی در مناطق آزاد

در ادامه این نشست، دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات و مدیر پروژه پنجره واحد مناطق آزاد ضمن معرفی خاستگاه قانونی، اهداف و وظایف کمیته راهبردی فناوری اطلاعات مناطق آزاد به ارائه گزارشی از وضع موجود و چشم انداز آتی فناوری اطلاعات در این مناطق پرداخت.

محمدامین اله داد افزود: تحقق تحول دیجیتال با تاکید بر تجربه دیجیتال مشتری و فرآیند‌های اصلی، از سال ۱۳۹۷ محور اصلی برنامه ریزی‌ها و تلاش‌های این مجموعه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده و در همین راستا، طرح‌ریزی و اجرای پروژه پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد در دستور کار کمیته راهبردی فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

اله‌داد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به روند توسعه سامانه‌های اطلاعاتی یکپارچه مناطق آزاد، در نیمه دوم سال جاری شاهد استقرار و عملیاتی سازی چند سامانه جدید خواهیم بود که این امر دریافت خدمات مورد نیاز صاحبان کسب‌وکار در مناطق آزاد را بیش از پیش تسهیل خواهد کرد.

وی ایجاد سامانه‌های اطلاعاتی را لازمه و پیش‌نیاز تحقق پنجره واحد خدمات الکترونیک در مناطق آزاد دانست و افزود: در حال حاضر خدمات مورد نیاز گروه‌های مختلف ذی نفعان در خصوص فرآیند‌های صنایع، ثبت شرکت‌ها، مجوز‌های اقتصادی، کمیسیون ارزش افزوده، ثبت سفارش و امور گمرکی به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه‌های مستقر در مناطق ارائه می‌شود.

دبیر کمیته راهبردی فناوری اطلاعات دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در پایان تاکید کرد: ارتقا بهره وری، بهبود کیفیت خدمات، استاندارد سازی فرآیند‌ها و ایجاد شفافیت اطلاعاتی از مزایای استقرار پنجره واحد خدمات الکترونیکی است که پیگیر تحقق آن هستیم و خوشبختانه در این زمینه، دبیر شورای عالی نیز نه‌تن‌ها حامی بلکه مطالبه‌گر نیز هستند.

دستاورد‌های مناطق آزاد در حوزه آی تی مثال زدنی است

رییس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست گفت: برآورد تحلیل‌های اولیه در خصوص جایگاه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و اقدامات و دستاورد‌های انجام شده در این سطح از مناطق مثبت ارزیابی شده و قابل قبول است.

علی عبداللهی با اشاره به اینکه بورس بین الملل یکی از دستاورد‌های عظیم جمهوری اسلامی است و ابعاد گسترده‌ای هم دارد گفت: این بورس، به بین المللی شدن شرکت‌های ایرانی کمک می‌کند و ارتباطات میان سرمایه گذاران داخلی و خارجی را تسهیل می‌کند.

عبداللهی ادامه داد: نقش دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشابه درگاه‌های اتصال اقتصادی و اجتماعی است که مجموعه‌های بیرونی را به یکدیگر پیوند می‌دهد. مناطق آزاد در حوزه آی تی به دستاورد‌های خوبی رسیده‌اند که قابلیت تعمیم به وزارت اقتصاد و سرزمین اصلی را دارند.

گفتنی است؛ در «نهمین نشست کمیسیون فنی تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «مجید صفدری» سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی، «علی عبداللهی» رییس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند وزارت اقتصاد، «محمود منزوی زاده» مشاور امور بین الملل و مدیر کل حوزه ریاست دبیرخانه شورایعالی و «اعضای کمیسیون فنی تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت امور اقتصادی و دارایی» نیز حضور داشتند.

‎ارائه گزارش وضعیت برنامه‌ها و پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بررسی مفاد آیین‌نامه کمیته راهبردی فناوری مالی (فین تک) از جمله محور‌های مطرح شده در این نشست بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم بر اساس شرایط آب و هوایی نقاط کشور تعیین مزد کنیم امکانپذیر است. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در مورد برخی کارها یک نوع پایه دستمزد تعیین می‌شود و این مساله در رضایت شغلی نیروی کار و توجه و تعهد کارگر به کار تاثیر می‌گذارد. مثلا در عسلویه ضریب کار در شرایط سخت برای کارگران دیده شود. فارغ از حداقل دستمزد باید برای کارگری که در مشاغل سخت یا شرایط سخت مشغول کار است ضریب حقوق بیشتری در نظر گرفته شود. اگر چه در قانون کار اشاره‌ای به تعیین مزد منطقه‌ای نشده اما شرکای اجتماعی می‌توانند برای تعیین حداقل دستمزد به شکل ملی و منطقه‌ای و بر حسب نوع فعالیت یا صنعت به توافق جمعی روی بیاورند.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری کلاهبرداری که در ازای خرید ارز، اقدام به تحویل کاغذ باطله به فروشندگان کرده بود، خبر داد. شاکی نیز با ادامه گفت‌وگوها فریب این مرد را خورده و بنا شده تا در تهران هفت هزار دلار را به متهم با قیمت بالاتر از بازار بفروشد. تا اینکه پس از رفتن چهار نفر، شاکی اقدام به بررسی اسکانس‌ها کرده که متوجه شده زیر تمام آنها کاغذها و اوراق باطله قرار دارد و خبری از پول نیست. رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به آغاز رسیدگی‌ها در این پرونده گفت: در پایش‌های اطلاعاتی متهم اصلی پرونده و همسرش به علاوه سه همدست دیگر وی شناسایی شدند و مشخص شد که کلیه متهمان اهل و ساکن شهرستان ارومیه هستند. لطفی با اشاره به اینکه در این پرونده متهمان ۱۵ میلیارد ریال از مالباخته کلاهبرداری کرده‌اند، افزود: با دستور قضائی متهم پرونده برای کشف سایر جرائم مشابه و دستگیری همدستانش در اختیار پلیس آگاهی پایتخت قرار دارد.

مقایسه برندهای کفش ایرانی و خارجی

مهرمهر1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
شکستی تلخ در کارنامه ویل اسمیت، گیشه کم رونق فیلم جدید آنجلینا جولی و شگفتی‌ساز شدن «انگل» از رویداد‌های مهم گیشه سینمای جهان در هفته گذشته بودند. «مرد دو پیکر» با ۱۴۰ میلیون دلار بودجه ساخته شده و علاوه بر آن ۱۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات فیلم هزینه شده است. به باور کارشناسان گیشه با در نظر گرفتن فروش ۱۱۸ میلیون دلاری فیلم در جهان باید منتظر زیان حداقل ۷۵ میلیون دلاری فیلم نشست. «سرزمین‌ زامبی‌ها» در ۳ روز نخست اکران ۲۶ میلیون دلار فروش داشت که با توجه به بودجه ۴۲ میلیون دلاری احتمالا در نهایت به سوددهی می‌رسد. قسمت نخست فیلم با بودجه ۲۴ میلیون دلاری ساخته شد و در نهایت بیش از ۱۰۲ میلیون دلار گیشه داشت.

نظرها

اخبار بیشتر