آیا اردوغان در سه چالش فراروی خود موفق خواهد بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
آیا اردوغان در سه چالش فراروی خود موفق خواهد بود؟

آیا اردوغان در سه چالش فراروی خود موفق خواهد بود؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
رجب طیب اردوغان که تا به امروز کشور را به شکل قابل توجهی در قبضه خود نگه داشته است با سه چالش بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند.

اعتمادآنلاین|سید عماد حسینی- رجب طیب اردوغان که تا به امروز کشور را به شکل قابل توجهی در قبضه خود نگه داشته است با سه چالش بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند.

به گزارش اعتمادآنلاین، روزنامه «صباح» ترکیه در تحلیلی در این زمینه نوشت: رجب طیب اردوغان در حال حاضر با سه چالش بزرگ مواجه است که می‌تواند آینده سیاسی او را هم تحت تاثیر قرار دهد.

به نوشته این روزنامه، حزب رقیبی که از رهبران خارج‌شده از حزب عدالت و توسعه در حال شکل‌گیری است، مساله آوارگان و دستیابی یا عدم دستیابی به تسلیحات هسته‌ای، سه چالشی است که در کوتاه‌مدت دوران پرالتهابی را برای اردوغان رقم خواهد زد.

برهان‌الدین توران، نویسنده این تحلیل، معتقد است: گرچه این سه چالش با یکدیگر متفاوت می‌نمایند اما با تدقیق در آنها می‌توان به رگه‌هایی از ارتباط بین‌شان پی برد.

حزب جدید

به گفته نویسنده، اردوغان نسبت به تشکیل حزب جدید احساس خطر می‌کند، از این رو به برخی از افراد نسبت به نزدیک شدن به احمد داود اوغلو و علی باباجان، که در حال تلاش برای تشکیل حزب جدیدی هستند، هشدار داده است.

اردوغان به این افراد گفته است: هر کسی از قطار پیاده شود، اقدام به تقسیم امت کند و در تلاش برای شعله‌ور کردن آتش فتنه باشد، با شکست و سرخوردگی مواجه خواهد شد.

به عقیده توران، از این سخنان اردوغان این‌طور برمی‌آید که او وارد تقابل واضح و سختی با سیاستمداران سابق حزب عدالت و توسعه شده است، به خصوص که این سیاستمداران امیدوارند شمار دیگری از رهبران حزب عدالت و توسعه نیز به آنها بپیوندند و بخشی از هوداران حزب نیز به این سو گرایش پیدا کنند.

منطقه امن ترکیه در سوریه

به نوشته برهان، هرچند اردوغان از چند سال پیش خواستار تشکیل منطقه امن شده بود، اما به دلیل همراه نبودن کشورهای غربی این شکل‌گیری با مشکلات زیادی مواجه شد؛ رئیس‌جمهور ترکیه به شدت از رفتار غیرصادقانه کشورهای غربی در رابطه با مساله آوارگان و منطقه امن ناخرسند است.

ترکیه خوب می‌داند سامان دادن به منطقه‌ای امن در خاک سوریه بدون حضور و کمک کشورهای دیگر امری فراتر از توان این کشور است، از این رو از چند سال پیش تمام تلاش خود را برای همراه کردن کشورهای غربی به کار بست و در پیامی شفاف ایالات متحده را تهدید کرد که اگر این کار تا پایان سپتامبر جاری به کمک کشورهای مختلف انجام نشود، خود به تنهایی و به هر نحوی که صلاح بداند وارد عمل خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

امروز اردوغان با چالش بزرگ فرعی به نام آوارگان سوری مواجه است و در پی آن است تا با اسکان دست‌کم یک میلیون آواره سوری در منطقه امن ایجادشده در کشورشان، کمی از این بار کم کند. از این رو تهدید کرد در صورت کمک نکردن اروپا، آنها باید راه دردناک‌تری را از طریق گشودن مسیر مهاجرت به سوی اروپا تحمل کنند.

اردوغان همچنان در انتظار حمایت ایالات متحده و اتحادیه اروپا، به ویژه در سایه تحولات ادلب، به سر می‌برد که پیش‌بینی می‌شود شمار دیگری از پناهجویان را به سوی مرزهای ترکیه راهی کند، اما با وجود این، این مساله همچنان یکی از مهم‌ترین چالش‌های او محسوب می‌شود.

ترکیه و تسلیحات هسته‌ای

سخنان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در رابطه با تسلیحات هسته‌ای، در شمال این کشور، نیز برای او به یک چالش تبدیل شده است.

اردوغان در این سخنرانی از فشارهایی انتقاد کرد که برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای بر کشورش وارد می‌شود.

به گفته اردوغان: برخی از کشورها دارای موشک‌های حامل کلاهک‌های هسته‌ای هستند، اما دستیابی آن را برای ما ممنوع می‌کنند. من چنین امری را نمی‌پذیرم.

رئیس‌جمهور ترکیه در این سخنرانی تاکید کرده بود: هیچ کشور پیشرفته‌ای در جهان وجود ندارد که موشک‌هایی با کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار نداشته باشد. به آنها نگاه کنید؛ آنها در این زمینه در حال رقابت و مسابقه با یکدیگر هستند ولی به ما می‌‌گویند احتیاط کنید و این کار را انجام ندهید. اکنون اسرائیل در نزدیکی ما این بمب‌ها را دارد.

به اعتقاد نویسنده تحلیل مزبور، این سخنان اردوغان هنگامی مطرح می‌شود که ترکیه در حال گسترش روابط خود با روسیه و دور شدن از ایالات متحده، متحد تاریخی خود در ناتو، است.

این صحبت اردوغان می‌تواند ۲ وجه داشته باشد: وجه اول راه‌اندازی گفت‌وگوی ملی برای تقویت قدرت نظامی ترکیه و وجه دوم آن نقد ساختار جهانی فعلی و تاکید بر این مساله است که جهان بزرگ‌تر از ۵ [پنج عضو دائم شورای امنیت] است.

گفتنی است «جهان بزرگ‌تر از ۵ است» اصل اردوغان برای اصلاح سازمان ملل متحد بوده که در زمان حضور خود در کنفرانس‌ها و جلسات بین‌المللی، سعی در مطرح کردن آن دارد.

امروز مطالبه هسته‌ای اردوغان به چالشی برای او تبدیل شده است. سمت و سویی که او در این زمینه برخواهد گزید نه تنها آینده او و ترکیه، بلکه احتمالا آینده منطقه را نیز در این زمینه ترسیم خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

راه اندازی مراکز ترک اعتیاد به تلفن همراه در کره جنوبی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی از معتادان به تلفن همراه ساعت‌ها و شاید بیش از ده یا پانزده ساعت به صورت مستمر به کار با گوشی همراه مشغولند بدون آنکه خودشان متوجه باشند. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. از اینرو، کشوری همانند کره جنوبی تلاش‌هایی را برای کاهش میزان اعتیاد به تلفن همراه شروع کرده است. کسانیکه به این مراکز ترک اعتیاد خاص می‌روند، روزانه دوازده ساعت بدون دسترسی به تلفن همراه خود سپری می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال دو هزار و هجده، نود و هشت درصد نوجوانان در کره جنوبی از تلفن همراه استفاده می‌کردند.
الفالف1 روز قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:
وانانیوزوانانیوز1 ساعت قبل
کنگره عظیم جهانی اربعین با شور و شعور خیل دلدادگان حسینی، مظهر اقتدار، اتحاد و اخوت مسلمین، نمایش قدرت عاشوراییان معاصر و نشانه اراده و ظرفیت جوامع بشری مشتاق حقیقت و تشنه معنویت برای مجاهدت و حرکت به سمت تشکیل تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی در عصر ظهور، تحت آموزه‌های قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است. بی شک این قدرت نمایی شگرف و معجزگون، محصول الطاف خفیه الهی و عنایات خاصه حضرت سیدالشهدا (ع) و مجاهدت‌ها و نقش آفرینی‌های سترگ و ماندگار دولت و ملت عراق است که تجلیل و سپاس از آن شکر به درگاه الهی محسوب می‌شود. در این رهگذر بر خود وظیفه می‌دانم به نمایندگی از مردم و بالاخص آحاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، با ابراز ارادت و تشکر از همت و همکاری‌های همه‌جانبه جنابعالی، از اهتمام مرجعیت معظم، ملت شریف، دولت برادر، موکب داران مکرم و آحاد نیروهای مسلح و حشد الشعبی شجاع عراق که بسترهای برگزاری و ثبت این آیین حماسی و پدیده بی نظیر و استثنایی تاریخی را با میزبانی شایسته و تامین امنیت پایدار و مستحکم، بسیج عمومی در خدمت رسانی به زائران حسینی در عرصه‌های مختلف اسکان، پذیرایی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرعت و سهولت در هرگونه عملیات امدادی فراهم آوردند، قدردانی و سپاسگزاری نمایم. پرواضح است به فضل خداوندی، جاذبه مغناطیس حسینی و اربعین با قدرت و بسیج کنندگی خود در آینده‌ای نه چندان دور، ندای «حب الحسین یجمعنا» را در اقصی نقاط عالم طنین انداز کرده و با گردآوری انسان‌های حق‌طلب حول این حقیقت ناب، فروپاشی امپراطوری زر و زور و تزویر را رقم خواهد زد و زمینه رهایی بشریت از سلطه مستکبرین و برقراری حاکمیت مستضعفین تحت لوای دولت کریمه مهدوی و تحقق وعده قرآنی، قرار خواهد داد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایرانسرلشکر پاسدار محمد باقریانتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مراسم دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیون دقایقی پیش در نهاد ریاست جمهوری آغاز شد. آغاز دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیونآغاز دیدار معاون اول رئیس جمهور با شماری از علما و روحانیونخبر تکمیل می‌شود …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در این دیدار که ائمه جماعت استان تهران، شماری از علمای استان‌های قم والبرز و رابطین امور روحانیت نهاد ریاست جمهوری در استان‌ها حضور دارند، درباره مهم‌ترین مسائل روز کشور بحث و گفتگو خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۳۰ مهرماه

خبری1 ساعت قبل

زلزله ۵٫۶ ریشتری «کوخرد» هرمزگان را لرزاند

خبری20 ساعت قبل

اظهارات امروز ظریف در مورد دیدار با عربستان و FATF

خبری20 ساعت قبل

کاهش خستگی با مصرف میان‌وعده‌های سالم

ایمنا12 دقیقه قبل

برنده افزایش قیمت زمین در کشور چه گروهی هستند؟

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

صدور حکم بدوی برای جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

فاجعه‌ای به نام «اصلاحات ارضی» و تاثیرات آن بر اشتغال در کردستان

ایسنا13 دقیقه قبل

سخنگوی قوه قضائیه: تاکنون به جز «روح‌الله زم» کسی از نهادها و دستگاه‌های دیگر دستگیر نشده است

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

اگر به دنبال مشارکت منافقین هستند قانون را اصلاح کنند/ شورای نگهبان محصول خود را حتی یک لحظه هم گارانتی نمی‌کند/ هیچ کاندیدای احراز صلاحیت شد‌ه‌ای گارانتی ندارد/ نهادهای تخصصی نیاز به انتشار مذاکرات ندارند

اعتمادآنلاین15 دقیقه قبل

آغاز برداشت مرکبات از باغات استان کرمانشاه

ایسنا15 دقیقه قبل