«خانه‌ای برای تو» نمایی از امید در بیماران در آستانه مرگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
«خانه‌ای برای تو» نمایی از امید در بیماران در آستانه مرگ

«خانه‌ای برای تو» نمایی از امید در بیماران در آستانه مرگ

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
هفتمین جلسه «فیلمنامه فیلم» از سلسله نشست‌های «سینماپاتوق» با موضوع نقد و بررسی فیلم مستند «خانه‌ای برای تو» به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی در حوزه هنری برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، هفتمین جلسه «فیلمنامه فیلم» از سلسله نشست‌های «سینماپاتوق» با موضوع نقد و بررسی فیلم مستند «خانه‌ای برای تو» با حضور مهدی بخشی‌مقدم کارگردان و مهدی شامحمدی تهیه‌کننده این فیلم در سالن اوستای حوزه هنری برگزار و این فیلم اکران شد.

در ابتدای این مراسم مهدی شامحمدی تهیه‌کننده فیلم مستند «خانه‌ای برای تو» در خصوص موضوعیت این فیلم گفت: موضوع «مرگ» یکی از دغدغه‌های همیشگی من بوده است که با کتاب‌های شهید آوینی به آن رسیدم. حس خودخواهی از زنده بودن و ناراحتی از مرگ رفتگان همیشه در بهشت زهرا همراه بوده است. در واقع حسی را تجربه کرده بودم که دوست داشتم مخاطب را نیز با آن آشنا کنم. مستند «خانه‌ای برای تو» الهامی از این احساس بوده است که ما را ترغیب کرد برای ساخت این فیلم سختی‌ها را تحمل کرده و مدت زمان تقریبا سه سال را صرف ساخت آن کنیم.

وی افزود: فیلم آمریکایی «آخرین گام‌های مرد محکوم به مرگ» و مستند «فصل هرس» همانند مستند «خانه‌ای برای تو» نمونه‌ای بی‌نظیر از موضوع «مرگ» هستند که در انتقال مفهوم بسیار موفق عمل کرده و به دنبال نشان دادن حال و احوال آدم‌های نزدیک به مرگ و انتقال آن به مخاطب بوده‌اند.

شامحمدی با اشاره به سختی‌های بسیار در ساخت مستند «خانه‌ای برای تو» اظهار داشت: مسئله نشانی که آدم از خود به جای می‌گذارند بزرگ‌ترین دغدغه انسان‌های نزدیک به مرگ است؛ اگر این انتظار در سن‌های پایین‌تر اتفاق افتاد با شرایط متفاوت‌تری روبرو بوده و منجر به خلق اثری محتوایی‌تر می‌شود؛ برای انتخاب سوژه این مستند ما به دنبال آدم‌هایی بوده‌ایم که در تنگنای مرگ و زندگی قرار دارند، بنابراین به سراغ بیماران سرطانی رفتیم، چرا که این افراد حس قابل انتقال‌تری از این ماجرا دارند.

این تهیه‌کننده با اشاره به موفقیت مستند «خانه‌ای برای تو» یادآور شد: این مستند با حضور در سی‌وهفتمین جشنواره ملی فیلم فجر، بخش رقابتی جشنواره کراکف لهستان و دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت موفق به کسب نشان فیروزه بهترین فیلم این جشنواره شد و در جشن مستقل سینمای مستند، عنوان بهترین فیلم را به خود اختصاص داد؛ این در حالی است که با وجود مهیا نبودن فضای مناسب برای نمایش مستند، این فیلم توفیقات خوبی در تاثیرگذاری بر مخاطب داشته است.

وی ضمن انتقاد به عدم وجود سالن‌های نمایش برای مستند اذعان کرد: فیلم‌های مستند با نبود سالن برای نمایش روبرو هستند که این امر منجر به کاهش تلاش فیلمسازان برای افزایش کیفیت محتوایی و ساخت فیلم در سطح اکران شده است. ما به دنبال ساخت فیلم‌های مستند بر پرده سینما هستیم و می‌دانم که این روند با سختی زیادی همراه است ولی احقاق آن نیاز به حمایت دارد تا به سطحی از کیفیت برسد که مخاطب را برای دیدن مجاب به پرداخت هزینه کند. امیدوارم روزی نمایش عمومی مستند برای مخاطب انجام شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

وی ضمن تاکید بر حفظ ریتم فیلم با بهره‌مندی از موسیقی گفت: قطعا موسیقی اینگونه فیلم‌ها باید متناسب با حال و هوای سوژه ساخته شود و تاثیرگذاری آن مستلزم تفکیک سکانس‌ها است ضمن اینکه برخی دیالوگ‌های مستند «خانه‌ای برای تو» نیاز به موسیقی داشت.

در ادامه این مراسم، مهدی بخشی مقدم کارگردان مستند «خانه‌ای برای تو» در خصوص این مستند گفت: ماجرای این فیلم کاملا واقعی و حکایتی از زندگی مرحوم احمد مرادخانی بوده است؛ در واقع فیلم در بستر سرطان روایت شده و ما به دنبال نشان دادن زندگی و مرگ متفاوت‌تر از آن چیزی بوده‌ایم که در اذهان عمومی نشان داده شده است؛ ساخت خانه توسط داوود برای همسرش، نمادی از سرانجام دادن به کارهای ناتمام اوست که بستری از امید و تلاش کردن برای زنده ماندن را به تصویر کشیده است که با وجود نمایش دردهای این بیماران، امید بعد از مرگ به انسان را نشان می‌دهد.

وی افزود: ساخت این مستند با دشواری‌های بسیاری همراه بود؛ ما برای فیلمبرداری سکانس‌های بستری داوود در بیمارستان و تطابق آن با مرگ کیارستمی با مشکلات زیادی روبرو شدیم؛ علاوه بر این با امید پزشکان به بهبودی کامل او احساس کردیم که سوژه به طور کامل بهبود پیدا کرده و به دنبال نشان دادن امید در انتهای فیلم بودیم، اما متاسفانه بعد از مدتی با پیشرفت بیماری و مرگ داوود روبرو شدیم؛ بنابراین تصمیم گرفتیم فیلم را با مرگ او آغاز کنیم.

بخشی مقدم خاطرنشان کرد: یکی از دلایل انتخاب زندگی داوود، غرور و محکم بودن او بود که هیچ ضعفی در شخصیت او دیده نمی‌شد، چرا که در مواقع احراز کامل بیماری و قطع امید از درمان، معمولا افراد در ناامیدی به سر می‌برند، اما سوژه ما در این فیلم با امید روزهای پایانی زندگی را به سر برد؛ در واقع ساخت خانه با دستان خالی، اوج امید در این فیلم بوده است.

وی در خصوص ضبط سکانس‌های حساس مستند «خانه‌ای برای تو» و حفظ بخش کمی از تصاویر در آن یادآور شد: ما برای ساخت این فیلم اتاق فکری داشتیم که بر اساس اطلاعات و شرایط زندگی داوود، تصمیم‌گیری نسبت به ضبط فیلم در آن انجام می‌شد؛ این در حالی است که برای پایان فیلم و مرگ داوود نیازی به نشان دادن برخی سکانس‌هایی از زندگی او نبود؛ در واقع از سناریوی فیلم آگاه بوده و به دنبال ضبط لحظات کلیدی زندگی کردن و نشان دادن او بوده‌ایم.

وی در پایان اذعان داشت: ساخت این فیلم بر روال رفاقت و دوستی با داوود ادامه داشته و این منجر به واقعیت گرایی فیلم شده است. همچنین باید تاکید کنم که مستند «خانه‌ای برای تو» کاملا رئال است و هیچگونه بازسازی در آن انجام نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما57 دقیقه قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
آقای سیدصادق امامیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت دسترسی به اینترنت ملی گفت: آنچه به سازمان تنظیم مقررات مربوط می‌شود استفاده مردم از سرویس‌های رسانه‌ای کشور (رسانه‌های صوتی و تصویری) است که برای به اشتراک گذاری ویدئوها، سرور‌ها و زیرساخت‌ها از طریق اینترنت ملی به راحتی فراهم است. وی با بیان اینکه اغلب مردم تاکنون به طور سنتی از طریق سرور جستجوگر بین المللی برای مراجعه به سایت‌های داخلی استفاده می‌کردند افزود: اکنون مردم می‌توانند با ارسال عدد ۱ به سامانه ۳۰۰۰۰۸۰۰ لینک آن را برای روی تلفن همراه دریافت و از طریق آن به سایت مورد نظر مراجعه کنند، همچنین با مراجعه با سامانه satra. ir به راحتی می‌توانند به سرویس‌های داخلی متصل و از ۲۰ سرویس شامل ایمیل، ​نقشه و خدمات متنوع بهره‌مند شوند. آقای امامیان تأکید کرد: جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و مردم به راحتی می‌توانند به سرویس‌ها داخلی متصل شوند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما حجت الاسلام کاویانی راد در نشست خبری گفت: جشنواره بین المللی «سرخ نگاران» با هدف ارزیابی علمی و پژوهشی محتوای کتاب‌های ژانر ایثار و شهادت، حمایت از آثار فاخر کیفی ناشران و نویسندگان حوزه ایثار و شهادت، انگیزه بخشی به نویسندگان نوقلم برای تولید محتوا در این حوزه و تدوین نقشه راه و سند راهبردی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. کاویانی راد «ادبیات ایثار و شهادت؛ محور توسعه فرهنگی» را شعار این دوره از جشنواره اعلام کرد و گفت: بنیاد شهید و امور ایثاگران تاکنون ۱۷۶۰ عنوان کتاب در زمینه خاطره، مستندنگاری و وصایای شهدا را در زمینه نشر ادبیات ایثار و شهادت تالیف کرده است و فرهنگ اعلام شهدا نیز در آینده نزدیک چاپ می‌شود. وی گفت: حرکت جهادی در زمینه جمع آوری خاطرات والدین شهدا را شروع کرده‌ایم تا بتوانیم سیره شهدا را از لابه لای این خاطرات استخراج و به نظریه‌های علمی مورد نیاز جامعه تبدیل کنیم تا در آینده خدشه‌ای به فرهنگ ایثار و شهادت وارد نشود، البته باید این فرهنگ را به اشتراک جهانی بگذاریم که جشنواره سرخ نگاران هم این هدف را دنبال می‌کند. وی مسائل مالی را از مشکلات پیش روی نشر ادبیات مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت بر شمرد و ابراز امیدواری کرد با تغییر رویه در تصدی‌گری تولید آثار بخشی از موانع حل شود. در این نشست همچنین از پوستر جشنواره بین المللی کتاب ایثار و شهادت با عنوان «سرخ نگاران» رونمایی شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفت کودک یهودی، هفت قطعه شعرگونه است که در هر فصل به صورت فشرده به هفت دوره مشخص از تاریخ معاصر قوم یهود از مهاجرت یهودیان تا تشکیل رژیم صهیونیستی اشاره می‌شود. مصطفی اسفندیاری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: نمایش هفت کودک یهودی، ​ تاریخ هفت نسل قوم یهود را از سال ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۹ و فاجعه بمباران غزه به نمایش درآورده است. وی اضافه کرد: ​در این نمایش سعی شده است با نگاه متفاوت‌تر از کار‌های قبل درباره قوم یهود ریشه ای‌تر عمل کنیم. این کارگردان جوان به سوءتفاهم‌هایی که گروه نمایشی در آغاز نمایش با آن مواجه بود اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه مسئولان ارائه مجوز نمایش در ابتدای امر گفتند اسم نمایش را عوض کنید چرا عنوان نمایش کارگردان نمایش هفت کودک یهودی است؟ و حتی برای اجرای نمایش هیچکدام از تماشاخانه‌ها و سالن‌های دولتی را به این نمایش اختصاص ندادند. کارگردان هفت کودک یهودی با تشکر از مدیر عمارت نوفل لو شاتو برای موافقت با اجرای این نمایش گفت:: بالاخره توانستیم نمایش هفت کودک یهودی را در سالن خصوصی اجرا کنیم و پس از اجرا، مسئولان کار را تائید کردند و به آن مجوز دادند و به مدت دو هفته این نمایش اجرا شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی؛ به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند، پیرو مصوبه شورای سنجش و پذیرش ثبت نام تکمیل ظرفیت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مقاطع کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته از امروز سه شنبه ۲۸ آبان آغاز و تا روز دوشنبه ۳۰ دی ادامه دارد، متقاضیان پذیرش در این مقاطع با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش به نشانی www. azmoon. net نسبت به دریافت دفترچه حاوی رشته/ محل‌ها اقدام کنند و مطابق تقویم زمانی اعلام شده برای تکمیل فرآیند ثبت نام به واحد‌های دانشگاهی مورد نظر خود مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ هایده هورسان و فرزانه گلبنی برای کتاب «مهارت بالینی مامایی در بلوک زایمان» برگزیده بخش پزشکی و دامپزشکی شدند، محمدهادی حاجی بیگلو برای ترجمه کتاب «یوهانس کلیماکوس» برگزیده بخش فلسفه، آقای، ولی الله کاووسی برای ترجمه کتاب «خوش نویسی اسلامی» برگزیده بخش هنر، آقای محسن کاظمی برای نویسندگی کتاب نقاشی قهوه خانه (خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس) برگزیده بخش تاریخ، خانم لیلا ورهورام برای نویسندگی کتاب «مدخل حماسه ملی ایران» برگزیده بخش ادبیات، خانم مینا حسینی برای نویسندگی کتاب «حقوق رقابت در آینه ساختار و تصمیمات شورای رقابت» برگزیده بخش حقوق و آقای مرتضی سلمان نژاد برای نویسندگی کتاب «رویکرد‌های نوین در حدیث پژوهی شیعه»، برگزیده بخش ویژه با موضوع علوم انسانی - اسلامی این دوره از جشنواره شدند. در مجموع ۵۱۸ اثر به دبیرخانه بیست و ششمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی رسیده است که نسبت به ادوار گذشته کاهشی حدود ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. تجلیل از آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد به عنوان استاد خادم کتاب و تقدیر از پایه گذاران کتابخانه فاطمه‌ها از بخش‌های ویژه مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره کتاب سال دانشجویی بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

توقف تحقیقات سوئد درباره جولیان آسانژ

ایلنا7 دقیقه قبل

خبرنگار مهر برگزیده بخش گفت‌وگوی هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه شد

مهر7 دقیقه قبل

سرمایه‌گذاری ۴۶ میلیارد دلاری ترکیه در آفریقا

ایبنا9 دقیقه قبل

مسئولیت ادامه همکاری با ویلموتس را می‌پذیرید؟

ایسنا10 دقیقه قبل

آخرین وضعیت ارزش سهام در بازارهای بورس آسیا

ایبنا11 دقیقه قبل