وعده راه اندازی بورس بین المللی مناطق آزاد تا دهه فجر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
وعده راه اندازی بورس بین المللی مناطق آزاد تا دهه فجر

وعده راه اندازی بورس بین المللی مناطق آزاد تا دهه فجر

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مشاور رئیس جمهوری از راه اندازی بورس بین المللی مناطق آزاد تا دهه فجر خبر داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرتضی بانک با اشاره به اهمیت نقش فناوری اطلاعات و تبادل و بررسی برنامه و ارتقاء برنامه‌های حوزه IT در مناطق آزاد کشور اظهار کرد: مهم‌ترین عامل توسعه اقتصادی مناطق آزاد سیستم مبادلات بانکی و جذب سرمایه است. پس این سه محور تکمیل کننده یکدیگرند و اگر در مناطق آزاد کشور پیشبرد فعالیت این سه محور به جد دنبال شود آثار مطلوبی را بر جای خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: امروزه فلسفه ایجاد مناطق آزاد اجرای برنامه‌های اقتصادی متفاوت با سرزمین اصلی است اما در ایران نمی‌توان بین قوانین مناطق آزاد با قوانین سرزمین اصلی تفکیک قائل شویم. قانون مناطق آزاد به مدیر منطقه اختیاراتی داده است که بتواند برنامه‌های خود را پیاده سازی کند. این موضعی است که در مناطق آزاد امارات و بنادر آزاد آن اجرا می‌شود و حاصل آن را می‌بینیم ولی مناطق آزاد ایران با چالش‌های متعددی بلحاظ قوانین و مقررات مواجه هستند.

وی رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی در جامعه بین المللی را توجه به توسعه ارتباطات دانست و افزود: فناوری ارتباطات و اطلاعات هم اکنون در دهکده جهانی حرف اول را می‌زند و روابط میان کشورها با کمترین تعارضات و تفاوت‌ها در حال تغییر، تبیین و تشخیص است؛ بنابراین روابط بین الملل و رسیدن به یک فهم مشترک نکته مهمی است و این دو لازم و ملزوم هم هستند.

به گفته وی، اگر تسلسل روابط سیاسی و اقتصادی به درستی تعریف نشود و نتوان با جهان ارتباط خوبی برقرار کرد باید گفت در توسعه اقتصادی موفق نخواهیم بود که این یک امر مهم است که باید به آن توجه داشت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درد ادامه با اشاره به اینکه این مناطق فارغ از هرگونه مقررات سختگیرانه باید با قوانین شفاف و روشن در حوزه‌های اقتصادی و به ویژه سرمایه گذاری فعالیت کنند گفت: خوشبختانه با توجه به چالش‌های اقتصادی و تحریم هایی که در کشور حاکم است، مناطق آزاد تاکنون موفق عمل کرده‌اند و میزان صادرات را از این مناطق (آزاد و ویژه) در سال گذشته به ۲۰ میلیارد دلار رسانده‌اند. این در حالی است که میزان صادرات کشور در همین سال کمتر از ۵۰ میلیارد دلار بوده است که سهم صادرات مناطق آزاد در این عدد، نشان دهنده موفقیت این مناطق در دوران تحریم است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

بانک ادامه داد: باید فرآیندهای صریح و روشنی در حوزه بانکی در مناطق آزاد تعریف شود تا مسیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری در این مناطق هموارتر شود. ایجاد مکانیسم‌های مالی همچون ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هم از دیگر مواردی است که به این فرآیند کمک می‌کند.

وی از راه اندازی بورس بین الملل در مناطق آزاد در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: بسیاری از فعالیت‌های بانکی در این مناطق به دلیل فقدان بانک‌های مستقل در مناطق آزاد از طریق بورس بین الملل انجام خواهد شد.

وی ایجاد صندوق ضمانت، شروع به کار رمزارزها به صورت پایلوت در مناطق آزاد و استفاده از برات الکترونیک یا مبادلات تهاتری در این مناطق را از جمله مکانیزم‌های جدید برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد عنوان کرد و افزود: این برنامه‌ها نیز در حال برنامه ریزی است تا با اجرایی شدن روند فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تسهیل شود. همچنین در بحث استفاده از سیستم، امکانات و خدمات الکترونیک هم تا پایان امسال ۳۰ خدمت به صورت یکپارچه در مناطق آزاد ایجاد می‌شود که امیدواریم تا پایان سال ۹۹ این سیستم به صورت کامل در تمامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پیاده سازی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

زنگ خطر مصرف بی رویه سوخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز، امروز ۲۰ آبان مصادف با روز کیش، نخستین اوراق صکوک مناطق آزاد در بورس کیش عرضه شد. این اوراق برای تامین منابع مالی ساخت فرودگاه کیش به مبلغ ۳هزار میلیارد ریال با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد بهمراه هیات همراه به میزبانی غلامرضا مظفری مدیر عامل و رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش عرضه شد. در این اتفاق که برای اولین بار در کشور صورت می‌گرفت با توجه به صف سنگین خرید، کل اوراق صکوک اجاره شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش به محض ارائه و دقیقا ساعت ۱۱:۱۷ صبح، بفروش رسید که در نوع خود بی‌سابقه محسوب می‌شود.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ذوب و ریخته‌گری شماره یک شرکت جهان فولاد سیرجان با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی بیلت با مقطع مربع با حجم سرمایه‌گذاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۷۵۰ و غیرمستقیم ۲۲۵۰ نفری، خط ۲ کارخانه احیاء مستقیم مگامدول (کوثر) شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر با ظرفیت تولید سالیانه ۲ هزار تنی آهن اسفنجی با حجم سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۲۰ و غیرمستقیم ۸۸۰ نفری و واحد بخار نیروگاه گل گهر شرکت گهر انرژی سیرجان با ظرفیت تولید ۱۶۰ مگاواتی با حجم سرمایه‌گذاری ۱۳۵ میلیون یورویی و اشتغال‌زایی مستقیم ۶۰ و غیرمستقیم ۱۰۰ نفری، ۳ طرحی هستند که در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر، تحت عنوان «رویش باورها در دل کویر» افتتاح شد. همچنین بصورت همزمان با افتتاح این سه طرح توسعه‌ای، طرح‌های صنعتی و معدنی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر نیز با حضور رییس جمهور به بهره‌برداری رسید که می‌توان به شرکت گهر زمین با سرمایه‌گذاری صد میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۳۰ و غیرمستقیم ۹۰ نفری، پست ۲۳۰ به ۳۳ کیلو ولتی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر با سرمایه‌گذاری ۶۹۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۰ و غیرمستقیم ۳۸ نفری، پست ۴۰۰ به ۳۳ کیلوولت شرکت جهان فولاد با سرمایه‌گذاری ۷۱۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۰ و غیرمستقیم ۶۰ نفری، پست ۴۰۰ به ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه سیرجان با سرمایه‌گذاری ۱۱۹۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۲۵ و غیرمستقیم ۶۰ نفری، کارخانه بریک‌سازی سرد شرکت جهان فولاد سیرجان باسرمایه‌گذاری ۵ میلیون یورویی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۰ و غیرمستقیم ۳۰ نفری، کارخانه بریک‌سازی سرد شرکت کاویان گهر سیرجان با سرمایه‌گذاری ۱۰۱۰ میلیارد ریالی و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۷ و غیرمستقیم ۴۰ نفری اشاره کرد. این در حالی است که طرح‌های انتقال آب، مواد و انرژی، بهبود کیفیت، تجهیزات نوین کنترلی، سنگ‌شکنی، احداث سد باطله مخازن آب و بازیافت آب شامل ۱۶ طرح، شرکت صنعتی، معدنی گل گهر با سرمایه‌ با مجموع سرمایه گذاری ۳۴۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی مستقیم ۱۲۸ و غیر مستقیم ۳۲۷ نفری از دیگر طرح‌های افتتاحی این شرکت است که به بهره برداری رسید.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
فقط وسع‌مان به تهیه برنج پاکستانی می‌رسید که ظاهرا از آن هم محروم شدیممرد میان‌سالی که به عنوان مشتری، در جست‌وجوی برنج پاکستانی است، می‌گوید: «سرپرست یک خانواده پرجمعیت هستم و به دلیل گرانی‌های اخیر، توانایی خرید برنج ایرانی برای مصرف روزانه را ندارم و با توجه به تفاوت قیمت برنج ایرانی و پاکستانی، مدت‌هاست خانوادگی برنج پاکستانی می‌خوریم. فروشندگان: عمده‌فروشان می‌گویند مرزها بسته و انبارها خالی‌اندیکی از فروشندگان قدیمی بولوار مصلی در این‌باره توضیح می‌دهد: «برنج پاکستانی درجه ۲ که کیفیت و تقاضای بسیار پایینی دارد، موجود است اما برنج پاکستانی درجه یک که طرفدار و تقاضای زیادی دارد، در بازار نایاب شده و باید گفت خدا بیامرزدش. هربار که سراغ برنج پاکستانی را از عمده فروشان تامین کننده برنج بازار می‌گیریم، می‌گویند انبارها خالی است و ابتدای زمستان ممکن است وارد بازار شود.» یک خرده فروش برنج هم می‌گوید: «طبیعتا بازار برنج در دست واردکننده و توزیع کنندگان عمده است و این‌ها می‌گویند فعلا مرزها را روی ورود برنج پاکستانی بسته‌اند؛ حالا یا برای اجبار مردم به مصرف برنج ایرانی است یا برای تشنه کردن بازار و گران کردن برنج پاکستانی است که تا حدی هم اتفاق افتاده است». ادعای عمده‌فروشان: گمرک جلوی واردات برنج پاکستانی را گرفته استدر ادامه پرس‌وجوهایم، به یکی، دونفر عمده‌فروش و توزیع کننده برنج پاکستانی برمی‌خورم که در این‌باره مدعی می‌شوند: «اگر اجازه واردات برنج پاکستانی را بدهند و برنج‌ها در گمرک نماند، ما که نگهشان نمی‌داریم. منتها به‌رغم این شرایط، گران‌فروشی برنج پاکستانی، یک تخلف آشکار است و آخرین قیمت مصوب برای برنج درجه یک پاکستانی، کیلویی هشت هزار و ۹۰۰ تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها