تنش در تنگه هرمز چه تاثیری در بازارهای کالایی داشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
تنش در تنگه هرمز چه تاثیری در بازارهای کالایی داشت؟

تنش در تنگه هرمز چه تاثیری در بازارهای کالایی داشت؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
تابستان امسال شاهد افزایش تنش در تنگه هرمز بودیم؛ این آبراه محل عبور یک سوم نفت عرضه شده به بازار جهانی است.

به گزارش افکارنیوز،

بر اساس گزارش روزنامه نیکی آسیای ژاپن نگرانی‌ها نسبت به امنیت در تنگه هرمز که یک آبراه مهم اقتصادی است نه تنها در حوزه امنیت انرژی رو به افزایش است بلکه صادرات برخی محصولات نظیر آلومینیوم و مواد پتروشیمی را تحت الشعاع قرار داده است.

اخبار اقتصادی- به گزارش این روزنامه طی سال‌های گذشته صادرات محصولات غیر مرتبط به حوزه انرژی از کشورهای حوزه خلیج فارس افزایش یافته است و بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۱۶ درصد کل آلومینیوم جهان در این کشورها تولید می‌شود.

از سوی دیگر تولید محصولات پتروشیمی در منطقه خاورمیانه شامل اتیلن که مصارف کشاورزی دارند به صورت مداوم در حال افزایش است و چین به تنهایی در سال ۲۰۱۸ معادل ۹٫۴ میلیارد دلار اتیلن از کشورهای خاورمیانه وارد کرده است. این در حالی است که ۱۰ سال پیش این رقم تنها ۱٫۴ میلیارد دلار بود.

به گزارش نیکی، ایران، عربستان، امارات متحده عربی و دیگر تولید کنندگان منطقه خلیج فارس ۴۵ درصد نیاز چین به اتیلن را تامین می‌کند.

شرایط مشابهی نیز برای مالزی و سنگاپور صدق می‌کند چراکه این دو کشور به ترتیب ۵۰ و ۷۵ درصد اتیلن مورد نیاز خود را از عربستان سعودی دریافت می‌کنند.

البته درباره دیگر محصولات پتروشیمی نیز اوضاع به همین منوال است که از جمله آنها می‌توان به آمونیاک اشاره کرد. این محصول پتروشیمی در کنار استفاده در تولید محصولات دارویی و شوینده در ساخت کود مورد استفاده قرار گرفته و خاصیت خنک کنندگی نیز دارد. آمونیاک همچنین در بسیاری از صنایع دیگر نظیر تولید پوشاک نیز کاربرد دارد.

هند برای واردات ۷۰ تا ۸۰ درصد آمونیاک مورد نظر خود به کشورهای خاورمیانه وابسته است.

به گزارش روزنامه ژاپنی هر قدر تنش در تنگه هرمز بیشتر طول بکشد شاهد خسارت بیشتری به تولید کنندگان این محصولات در خاورمیانه خواهیم بود چرا که خریداران آسیایی به سمت دیگر فروشندگان این محصولات خواهند رفت.

روزنامه نیکی ژاپن در گزارش خود می‌افزاید: تنش در خاورمیانه همچنین به بالا رفتن هزینه واردات از خاورمیانه برای مشتریان آسیایی منجر می‌شود چرا که هر چقدر تنش بیشتر باشد هزینه بیمه کشتی‌هایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند افزایش خواهد یافت و این بدین معناست که هزینه هم صادر کننده هم واردکننده بالا می‌رود.

ابعاد بحران در تنگه هرمز

پس از افزایش آتش‌افروزی‌های آمریکا و متحدانش در منطقه، تنش در تنگه هرمز از بهار امسال اوج گرفت چندین نفتکش‌ در ساحل بندر فجیره امارات در اواسط ماه مورد حمله قرار گرفتند.

در اواسط ماه ژوئن نیز همزمان با سفر آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن به ایران، دو کشتی ژاپنی در نزدیکی سواحل ایران مورد حمله قرار گرفتند.

آمریکا دو هفته بعد اعلام کرد که یک ناوگروه تهاجمی را به منطقه اعزام می‌کند. پس از چند روز شاهد آن بودیم که ایران یک پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی را پس از ورود به آسمان خود در نزدیکی تنگه هرمز منهدم کرد که این مسئله به تشدید تنش‌ها در منطقه منجر شد.

در ماه جولای و پس از آنکه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نفتکش متخلف انگلیسی را به دلیل نقض قوانین دریایی عبور از تنگه هرمز و همچنین عدم پاسخگویی به اخطارهای سازمان دریانوردی ایران در تنگه هرمز توقیف کرد، شاهد بالا گرفتن بیشتر تنش در منطقه بودیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

البته چند روز قبل از آن نیروی دریایی سلطنتی انگلیس یک سوپر نفتکش حامل نفت ایران را در ساحل جبل‌الطارق توقیف کرده بود.

پس از این اتفاقات انگلیسی‌ها تلاش کردند تا یک ناوگان دریایی متشکل از دیگر کشورهای اروپایی به منطقه اعزام کنند که البته ایران در این باره واکنش نشان داده و گفته کشورهای حوزه خلیج فارس توانایی کافی برای امنیت منطقه را دارند.

نگرانی بزرگان آسیا

اقتصادهای بزرگ آسیایی نظیر چین نسبت به تشدید تنش در منطقه خلیج فارس ابراز نگرانی کرده و اخیرا سفیر چین در ایران آمریکا را به اتخاذ سیاست‌های «قلدرمآبانه» علیه تهران متهم کرده است.

هند هم هفته گذشته گفت که قرار نیست برای تامین امنیت خلیج فارس از توان نظامی خود استفاده کند.

در آخرین شکل جدی شدن بحران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز شاهد آن هستیم که در حالی که انصارالله یمن یک تاسیسات بزرگ فرآوری نفت خام در عربستان را مورد حمله قرار داده و مسئولیت آن را به عهده گرفته است آمریکایی‌ها همچنان بدون ارائه سند در حال متهم کردن ایران به دست داشتن در این حمله هستند.

ایران هم تهدید کرده همه شناورها و پایگاه‌های نظامی آمریکا در شعاع ۲ هزار کیلومتری مرزهای خود را زیر نظر دارد.

ایران همچنین گفته سیاست آمریکا در قبال ایران از فشار حداکثری به دروغ حداکثری تغییر کرده و البته هر گونه دخالت در حمله یمن به تاسیسات سعودی را نیز رد کرده است.

دو روز پیش ارتش یمن با استفاده از ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی تاسیسات نفتی عربستان در منطقه البقیق را مورد هدف قرار دادند.

در این حمله بزرگترین تاسیسات فرآوری نفت جهان به شدت آسیب دید و وزیر انرژی سعودی اعلام کرد که این حمله به کاهش ۵٫۷ میلیون بشکه روزانه صادرات نفت این کشور منجر شده است.

این مسئله باعث شد تا قیمت نفت در ساعات اولیه مبادلاتی امروز حتی تا ۱۹ درصد افزایش یابد و هم اکنون در محدوده ۶۶ دلار در هر بشکه شاهد رشد ۱۰ درصدی قیمت نسبت به روز جمعه هستیم.

در واقع بحران در تنگه هرمز به قدری بر اقتصاد جهانی اثر گذار است که حتی می‌تواند به رکود در اقتصاد جهانی منجر شود.

بالا رفتن قیمت نفت از جمله عواملی است که بسیاری از فعالیت‌های تجاری را از محدوده صرفه اقتصادی و سود دهی خارج کرده و زیان ده کند.

آمریکا تلاش کرده با باز کردن در ذخایر استراتژیک نفت خود از التهاب بیشتر در بازار بکاهد.

در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش اخیر خود اطمینان داده است که عرضه نفت به بازار جهانی به میزان کافی انجام می‌شود اما شاهد آن هستیم که تنش در خاورمیانه و به خصوص خلیج فارس می‌تواند در چشم به هم زدنی تمام پیش‌بینی‌های معتبر بین‌المللی را نیز بی‌اعتبار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جزئیاتی از طولانی‌ترین پرواز جهان | نیویورک تا سیدنی بدون توقف

همشهریهمشهری1 روز قبل
بلومبرگ نوشت: این پرواز آزمایشی ۲۰ ساعته از رکورد پرواز سنگاپور به نیویورک که تاکنون طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بود، عبور خواهد کرد. این هواپیما که ساعت ۹ جمعه شب (به وقت شرق آمریکا) نیویورک را ترک می‌کند و ساعت ۷ صبح یکشنبه (به وقت استرالیا) به سیدنی می‌رسد، حامل شمار زیادی از پزشکان و دانشمندان خواهد بود. هواپیمایی کانتاس همچنین در نظر دارد پرواز دیگری را از لندن به سیدنی انجام دهد که یک ساعت بیشتر از پرواز نیویورک-سیدنی طول می‌کشد. در حال حاضر هیچ هواپیمایی قادر نیست چنین مسیرهای طولانی را بدون توقف و با ظرفیت کامل مسافران و بار طی کند. اما دو هواپیمایی که شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در حال تکمیل آن‌ها هستند، قرار است این توانایی را داشته باشند.

فیلم | فرمول محاسبه خسارت تصادفات چه تغییری کرد؟

همشهریهمشهری22 ساعت قبل

:: قاسم زاده- همایش فرصت‌های روابط بازرگانی ایران و انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، در نشست هیات اعزامی از اتاق بازرگانی ایران و انگلیس (متشکل از شرکت‌های ایرانی)، اعضای اتاق بازرگانی انگلیس و ایران (شرکت‌های انگلیسی)، شماری از بازرگانان ایرانی ساکن در انگلیس، ‌ نمایندگانی از وزارت تجارت بین الملل انگلیس و هیاتی از گروه تجارت وزارت خارجه، چالش‌های توسعه روابط بازرگانی دو کشور و چشم انداز آن را بررسی کردند. در این نشست که به دعوت حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس برگزار شد، هیات ایرانی متشکل ۳۵ شرکت در زمینه خوراک دام، طیور و آبزیان که برای همکاری با شرکت‌های انگلیسی به لندن سفر کرده است، در جریان سیاست‌های اقتصادی دو کشور قرار گرفت. -باصداها به ترتیب):۱ – لرد لامونت – رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۲- ریچارد دالتون – قائم مقام اتاق بازرگانی انگلیس و ایران۳ – حمید بعیدی نژاد – سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان

(تصاویر) گزارش رسانه خارجی از بیمارستان کودکان در ایران

19+
فراروفرارو1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسپر روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: هیچ یک از نیروهای زمینی آمریکا در اجرای منطقه امن مشارکت نخواهند کرد اما با ترکیه و «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) در ارتباط خواهیم ماند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد که خروج آمریکا از شمال شرقی سوریه ادامه خواهد یافت. ترکیه چهارشنبه ۱۷ مهرماه در عملیاتی با نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرد. آنکارا هدف از این اقدام را مقابله با حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و ایجاد منطقه امن برای بازگرداندن و اسکان آوارگان سوری عنوان کرده است. آمریکا و ترکیه به توافق رسیده‌اند تا طرف‌‌های درگیر در حمله شمال سوریه برای مدت پنج روز آتش‌ بس برقرار کنند.
صدا و سیماصدا و سیما24 دقیقه قبل
آقای ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه هر انس طلا امروز در بازار‌های جهانی ۱۴۹۰ دلار معامله شد افزود: امروز هرمثقال طلا یک میلیون و ۷۵۲ هزار تومان در بازار‌های داخلی به فروش رسید. وی با اشاره به تاثیر ثبات نرخ ارز در ثبات بازار طلا و سکه گفت: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون و ۹۶۸ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۳ میلیون ۹۶۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۸۳۰ هزار تومان معامله شد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۰۴ هزار ۵۰۰ تومان به فروش رسید.

نظرها

اخبار بیشتر