جنجال پوشش شبنم نعمت‌زاده در دادگاه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سلامت

جنجال پوشش شبنم نعمت‌زاده در دادگاه

فراروخبرگزاری فرارو |
یکی از نکات جنجالی دادگاه شبنم نعمت زاده پوشش متفاوت او در دادگاه بود. تصاویری که در گذشته از او در رسانه‌ها منتشر شده بود او را با پوشش مانتو نشان می‌داد. اما نعمت زاده امروز با پوشش چادر در دادگاه حاضر شد که بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

جنجال پوشش شبنم نعمت‌زاده در دادگاه - 1

شبنم نعمت زاده دختر محمد رضا نعمت زاده وزیر پیشین صنعت و معدن فرارو- اولین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، دختر محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم، روز دوشنبه ۲۵ شهریور در شعبه چهارم ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به‌شکل علنی برگزار شد.

به گزارش فرارو، در این جلسه نماینده دادستان در کیفرخواستی که خواند گفت شبنم نعمت‌زاده «متهم است به مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو به مبلغ یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ رالف با علم به موثر بودن در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی، مشارکت در تحصیل مال از طریق نامشروع به همان مبلغ ذکر شده و سواستفاده از جواز و امتیاز تعویض شده، مشارکت در اخلال نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی در استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق». احمدرضا لشگری‌پور نیز همین اتهامات را دارد. مدیرعامل شرکت توسعه دارویی رسا احمدرضا لشگری‌پور بود و شبنم نعمت‌زاده نیز عضو هیئت مدیره آن.

نماینده دادستان گفت: «متهمان از سال ۹۲ اقدام به خرید دارو کرده‌اند، اما چک‌های آن‌ها برگشت خورده و ۱۸۹ میلیارد تومان بدهی آن‌ها در آن سال بوده است. متهمان با فریبکاری سعی کرده‌اند به فعالیت دارویی خود ادامه دهند و مدیران دارویی را در خرید دارو با مشکل مواجه کرده‌اند و از طرفی باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند.»

به‌گفته او شرکت‌های داروسازی از جمله جابربن حیان، شرکت دارو پخش، شرکت پارس دارو، شرکت کاسپین، شرکت لابراتوار‌های رازک، شرکت فارابی، شرکت استراژن دارو، شرکت شفاطب پرتو دارو، شرکت ایران سرنگ، شرکت البرز دارو، شرکت فارماشیمی، شرکت داروسازی ریحانه اصفهان و برخی دیگر از شرکت‌های وابسته به هلدینگ شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) از شبنم نعمت‌زاده، لشگری‌پور و شرکت رسا شکایت کرده‌اند.

۱۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های شرکت رسا مربوط به شستا است و ۲۰۰ فقره چک بلامحل صادر شده است.

شبنم نعمت‌زاده در دادگاه گفت: «هیچ‌یک از اتهامات را قبول ندارد و شرکت رسا به دلیل سوء مدیریت دارای بدهی تجاری است و از او سوء استفاده شده است.» او در واقع شریکش را متهم کرد. ادعایی که از سوی نماینده دادستان رد شد.

نعمت‌زاده افزود: «من فعالیتم نه به‌واسطه رانت بوده و نه چیزی. من از صفر شروع کردم این اتفاق بخشی از امتحان یا چیزی است.»

او با تاکید بر این که پدرم وزیر بود، اما ۵ سال بیکار بودم، اظهار کرد: «واردات دارو‌های فوریتی را شروع کردم و، اما ارز دولتی نگرفتم، در مناقصه‌ها برنده می‌شدم و کاملا قانونمند کار کرده‌ام.»

به‌گفته او، پدرش «هیچ دخالتی در کار، تحصیل و زندگی» او نداشته است.

شبنم نعمت‌زاده افزود: «من نمی‌توانم خیلی چیز‌ها را بگویم، چون مردم باور نمی‌کنند.»

محمدرضا نعمت زاده پدر شبنم در دولت اول حسن روحانی وزیر صنعت، معدن و تجارت بود. او پیش از آن نیز در دولت‌های مختلف سمت‌های مهمی در وزارتخانه‌های نفت و صنایع و … داشت.محمد رضا نعمت زاده چند روز پیش درباره اتهام دخترش گفته بود: «بیش از یک سال است که فروش شرکت متوقف شده اما برخی با شیطنت‌هایی، مسائل را سیاسی می‌کنند. مساله این است که دخترم بدهکار است و باید کار کند تا بدهی‌ را پرداخت کنند.»

جنجال پوشش شبنم نعمت‌زاده در دادگاه - 14

قاضی مسعودی مقام قاضی پرونده در جلسه دادگاه در پاسخ به ادعای نعمت زاده به دخترش گفت: «برای ما مهم نیست شما از چه خانواده‌ای هستید و پدرتان چه کسی است. پدر شما در محافل مختلف دستگاه قضایی را متهم به سیاسی کاری می‌کند، اگر سیاسی کار بود تمامی روند دادرسی و مراحل آن در پرونده شما طی نمی‌شد.»

شبنم نعمت زاده ۱۷ شهریور ماه با تبدیل قرار وثیقه بازداشت شد. قاضی مسعودی مقام در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده گفت: «به دلیل بیم فرار و اختفای شما و موضوع اسناد وثیقه گذاشته شده، قرار بازداشت موقت صادر شد.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

قاضی تصریح کرد: «سندی که گذاشته بودید از طرف فردی به نام امیر بارانی متولد ۷۳ است و وی در دادگاه حضور نیافت، اما بیست میلیارد اسناد ارایه کرده است.»

مسعودی مقام به شبنم نعمت زاده گفت: «ضمانت نامه بانکی پدرتان رو به پایان بود و به دلیل این مسائل قرار بازداشت موقت شما صادر شد.»

جنجال پوشش شبنم نعمت‌زاده در دادگاه - 20

شبنم نعمت زاده در دو نما؛ راست: در دادگاه، چپ: در بیرون از دادگاه

پوشش بحث برانگیز شبنم نعمت زاده در دادگاه

اما یکی از نکات جنجالی دادگاه شبنم نعمت زاده پوشش متفاوت او در دادگاه بود. تصاویری که در گذشته از او در رسانه‌ها منتشر شده بود او را با پوشش مانتو نشان می‌داد. اما نعمت زاده امروز با پوشش چادر در دادگاه حاضر شد که بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

اظهار نظر‌های مختلفی درباره پوشش شبنم نعمت زاده مطرح شده است. حجت الاسلام مرتضی روحانی مدیر مسئول نشریه ترجمان در توئیتر خود به تندی از پوشش نعمت زاده انتقاد کرد.

او نوشت: «زن محجبه انقلابی اگر واقعا نگران حرمت چادرش است و می‌خواهد از حریم حجاب و عفاف دفاع کند، به جای آن همایش مسخره در شیرودی با اجرای آن دلقک بی‌تربیت باید جلو قوه قضاییه تحصن کند و اجازه ندهد شبنم نعمت زاده با پوشش دروغینش وارد دادگاه شود و مردم را نسبت به این پوشش بدبین کند.»

بسیاری از کاربران معتقد بودند که برای صیانت از چادر و حجاب باید شبنم نعمت زاده با همان پوششی که مرتکب تخلف شده در دادگاه حاضر شود. این عده پوشش نعمت زاده را تبلیغی منفی برای حجاب چادر دانستند.

کاربری در این باره نوشته است: «کاش در کنار لغو قانون استفاده اجباری از چادر برای بانوان متهم، قانونی جهت صیانت از این نماد ملی و ارزشمند تصویب می‌شد. حداقل اگر متهم بنا دارد از پوشش چادر استفاده کند، چادر فرم با یک رنگ خاص به عنوان پوشش متهم طراحی، تهیه و در اختیار گذاشته شود.»

یا کاربر دیگری عنوان کرده «مگه قرار نبود هر کس با پوششی که بیرون داشته تو دادگاه حاضر بشه؟ چرا شبنم نعمت‌زاده اجازه داشته چادر سر کنه و شبیه خانوم‌های حزب اللهی رو بگیره؟ من به عنوان یه چادری از ایشون شکایت دارم. ایشون علاوه بر کارای دیگش یه چادر هم از ما دزدیده.»

بسیاری از کاربران از اصطلاح «خانم جلسه‌ای» برای توصیف پوشش نعمت زاده استفاده کرده‌اند.

تقی دژاکام روزنامه نگار اصولگرا در این باره نوشته است: «حالا دختر وزیر روحانی رو با همون حجاب عرفی توی عکسهاش نمیارین دادگاه، حداقل یک جوری باشه که معلوم بشه شبنم نعمت زاده است نه خانوم جلسه‌ای! "

برخی هم به طنز پرسیده‌اند که آیا نعمت زاده مادربزرگش را به جای خود به دادگاه فرستاده است؟

در میان انتقادات این بحث مطرح بود که پوشش چادر به اجبار قوه قضائیه است. اما محمد فراهانی سردبیر خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در توئیتی نوشت: «انتخاب نوع حجاب در اختیار متهم است و به قوه قضاییه ارتباطی ندارد. دستگاه قضا به شبنم نعمت زاده در مورد نوع پوشش توصیه‌ای نداشته است.»

سردبیر خبرگزاری میزان در توییت دیگری همچنین تاکید کرد: «آیت الله رئیسی پیشتر در نشست با صاحب نظران و نخبگان حوزه حقوق زنان گفته بود: متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند. پیش از این ق. ق. به متهمان زن برای شرکت در دادگاه چادر میداد که این چادر‌ها چادر مشکی نبودند، اما در دادگاه امروز شبنم نعمت زاده وی چادر مشکی به سر کرده و انتخاب نوع پوشش با خود متهم بوده است.»

در همین رابطه مسعودی مقام قاضی پرونده نیز درباره پوشش نعمت زاده گفت: «وی در زمانی که کیفرخواست نیز ابلاغ شد با چادر بود و امروز نیز با خواست خودش با چادر حاضر شد و الزامی نداریم، اگر بخواهند با مانتو هم حاضر شوند باز ایرادی نداریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین اظهارات و تصاویر روح الله زم بعد از دستگیری: نباید به فرانسوی‌ها اعتماد می‌کردم

عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
از اعتماد به دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم. عصر ایران - روح الله زم در نخستین اظهاراتش که از تلویزیون ایران پخش شد، از اعتمادی که به دولت فرانسه داشت، ابراز پشمانی کرد. -از اعتمادبه دولت‌ها بخصوص فرانسه پشیمانم. فرانسه ابتدا از من حفاظت کرد ولی دستگیر شدم که فکرش را نمی‌کردم.

فیلم | حیرت کارشناس شبکه ایران اینترنشنال از عملیات دستگیری روح الله زم

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک1 روز قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.

نخستین تصاویر از حضور رهبر انقلاب در دانشگاه امام حسین (ع)

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم | اسکورت پوتین در عربستان سعودی | پوتین پس از ۱۲ سال وارد ریاض شد

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر