متهمان آردهای آلوده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
متهمان آردهای آلوده

متهمان آردهای آلوده

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
اضافه‌کردن ضایعات، شن، خاک و فضولات حیوانی به گندم و فروش آن به سیلوهای دولتی یکی از شگردهایی است که سودجویان برای بالا‌بردن وزن گندم و کسب سودهای یک‌شبه در پیش گرفته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، حالا این رویه به‌قدری آشکار و فراگیر شده که صدای کارخانه‌های آرد را نیز درآورده است. فرایند غیراستاندارد تعیین عیار گندم در مراکز خرید تضمینی، متهم ردیف اول بروز این وضعیت است که سرجمع سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن ضایعات را به نام گندم وارد چرخه نگهداری سیلوهای دولتی می‌کند. هزار میلیارد تومان، در ازای خرید همین ضایعات از بیت‌المال به سودجویان پرداخت می‌شود. براساس استانداردهای جهانی، تعیین عیار گندم باید با توری‌های ۲ در ۲۰ میلی‌متر انجام شود تا همه ناخالصی‌های گندم از آن جدا شود اما، وزارت جهادکشاورزی برای تعیین عیار گندم از توری ۲ در ۲ میلی‌متر استفاده می‌کند که عملا گندم‌های شکسته و ضایعات درشت را عبور نمی‌دهد.

به نام کشاورزان، به کام سودجویان

سیدمحمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران می‌گوید: توجیه وزارت جهادکشاورزی در استفاده از توری‌های غیراستاندارد، جلوگیری از زیان به کشاورزان است درحالی‌که کشاورزان عموما گندم را ‌به‌صورت خالص به سیلو می‌فرستند و این دلالان هستند که در میانه فرایند برداشت و تحویل گندم، وارد عمل می‌شوند و به‌دنبال سودجویی هستند. مرتضوی تأکید می‌کند: این اقدام وزارت جهادکشاورزی فقط راه را برای سودجویی دلالان هموار کرده است. او با اشاره به فیلم‌هایی که از افزودن ضایعات و فضولات به گندم در استان گلستان منتشر شده، می‌گوید: در اینگونه موارد، قبلا با متصدیان دولتی تحویل گندم هماهنگی به عمل می‌آمد تا در تعیین عیار گندم به حجم ضایعات توجهی نشود و محموله‌ها به نام گندم پاک به سیلوهای نگهداری گندم ارسال شود.

گردش ضایعات در چرخه گندم

آمارهای رئیس انجمن صنایع غذایی ایران نشان می‌دهد سالانه تا ۷۰۰ هزار تن ناخالصی وارد چرخه نگهداری و فرآوری گندم می‌شود. مرتضوی می‌گوید: این ناخالصی‌ها سرانجام باید در کارخانه‌های آرد از گندم جدا شوند و به همین واسطه کارخانه‌های آرد مجبورند میلیاردها تومان برای تجهیز خطوط بوجاری گندم هزینه کنند. او می‌افزاید: درنتیجه بوجاری گندم‌ سیلوهای دولتی، حداقل ۷درصد کل محموله به ظرف ضایعات ریخته می‌شود که اغلب برای تولید خوراک دام فروخته می‌شود اما در کمال تعجب، این ضایعات که متشکل از خاک، چوب، گندم شکسته و دیگر ناخالصی‌هاست، به‌دست دلالان می‌افتد و دوباره در فصل برداشت گندم با اضافه‌شدن به محموله‌های برداشت‌شده، وارد چرخه می‌شود. به گفته او، هر کیلو از این ضایعات ۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد اما با برگشتن به چرخه، دولت علاوه بر اینکه باید به ازای آن، معادل قیمت گندم پول بپردازد، مجبور است هزینه حمل‌ونقل و نگهداری آن را نیز به جان بخرد.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

کیفیت آرد قربانی تقلب

به گفته سیدمحمدرضا مرتضوی، این حجم تقلب کیفیت گندم را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده و گاهی آن را بلااستفاده می‌کند. رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران می‌گوید: در شرایط فعلی عملیات بوجاری و پاک‌کردن گندم به کاری پرهزینه برای کارخانه‌های آرد تبدیل شده، اما از یک‌سو برخی از آلودگی‌ها پاک‌شدنی نیست و از سوی دیگر مخلوط ضایعات و گندم در سیلوها محیط مناسبی برای رشد آفت‌های نباتی و پوک‌شدن مغز گندم فراهم می‌آورد و به همین واسطه باید راهکار عاجلی برای آن اندیشیده شود.

مشکل بزرگ، راهکار ساده

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران معتقد است تنها راهکار حل این معضل، استانداردسازی فرایند تعیین عیار گندم است که فقط با تغییر‌دادن غربال‌های توری مورد استفاده در مراکز تحویل گندم انجام می‌شود و سالانه از زیان مستقیم هزار میلیارد تومانی دولت‌ و زیان غیرمستقیم جلوگیری می‌کند. او می‌افزاید: دلالان در فصل برداشت، گندم کشاورزان را می‌خرند و روی زمین دپو می‌کنند و بعد از اضافه‌کردن ناخالصی به دولت می‌فروشند، درحالی‌که در ایران ۲۰ میلیون تن سیلوی مدرن و مجهز داریم، دولت باید تمهیدی بیندیشد که گندم از محل برداشت یکسره به سیلو برود و فرصتی برای سوءاستفاده باقی نگذارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.
ایبناایبنا3 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

تعیین قیمت برق مصرفی رمز ارز‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رجبی مشهدی با بیان اینکه مراکز استخراج رمز ارز معاف از پرداخت هزینه انشعاب عمومی هستند ادامه داد: این مراکز می‌توانند از تخفیف‌های مشخص شده نیز در صورت متمرکز و مجتمع بودن استفاده کنند که این تخفیف‌ها تا ۳۵ درصد است. وی با اشاره به اینکه در پروانه فعالیت این مراکز، محل و میزان مصرف و نحوه تامین برق مشخص شده است، گفت: شرایط تامین برق نیز توسط شرکت‌های برق در سراسر کشور مشخص خواهد شد تا در مسیر تولید برق پایدار برای مشترکین شبکه سراسری اختلالی ایجاد نشود. سخنگوی صنعت برق فعالیت مراکز استخراج رمز ارز بدون مجوز وزارت صمت و انعقاد قرارداد با صنعت برق را تخلف دانست و افزود: اگر این مراکز بدون مجوز از شبکه سراسری برق استفاده کنند و خسارتی به مشترکین برق وارد شود جریمه مصرف بدون مجوز، خسارت وارده به مشترکین و حتی ایجاد تغییر در کنتور بصورت جداگانه دریافت می‌شود که البته این جریمه قابل توجه خواهد بود. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

مراسم‌ اختتامیه مسابقات گلف قهرمانی کشور برگزار شد

تسنیم1 روز قبل

«تعطیلی مدارس» بر کاهش آلودگی هوا چه تاثیری دارد؟

ایسنا15 ساعت قبل

وزیر خارجه اردن: الباقوره منطقه‌ای اردنی است

افکارنیوز1 روز قبل

واکنش وزیر صنعت به انتشار اسنادی درباره فساد در وزارت صمت

نامه‌نیور3 ساعت قبل

بوکس خوزستان به دنبال تکرار قهرمانی در کشور

ایسنا2 ساعت قبل

پیگیریم انجمن شرکت‌های دانش بنیان کرمانشاه تا پایان سال راه‌اندازی شود

ایسنا7 ساعت قبل

داشتن اطلاعات اقتصادی به معنای سرک کشیدن به زندگی مردم نیست

فارس5 ساعت قبل

حقوق ۳۳ میلیونی و اضافه‌کاری ۱۹ میلیونی مدیران همشهری +سند

مشرق‌نیوز1 روز قبل

دست اروپا در کشاندن پای ایران به شورای امنیت باز نیست/ اروپایی‌ها امیدوارند با تهدید، ایران را وادار به تجدیدنظر کنند/ آژانس کاملا تحت نفوذ آمریکا و اروپاست

ایلنا8 ساعت قبل

قاچاقچی ۱۸ دستگاه ماینر در دام تعزیرات حکومتی قزوین

رکنا1 روز قبل