ایمنی هسته‌ای همواره از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
ایمنی هسته‌ای همواره از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده است

ایمنی هسته‌ای همواره از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده است

ایمناخبرگزاری ایمنا |
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایمنی هسته‌ای، همواره یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده و همه تدابیر ایمنی تاسیسات اتمی ما به‌طور دقیقی تحت نظارت محکم نهاد نظام ایمنی هسته‌ای ‌ایران بوده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از سازمان انرژی اتمی ایران، علی‌اکبر صالحی که برای شرکت در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده است، با حضور در این نشست و ارائه سخنرانی، ضمن تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در چرخه‌های مختلف زندگی و دستاوردهای جمهوری اسلامی در این حوزه، و همچنین انتقاد از اجرا نشدن تعهدات طرف‌های باقیمانده در برجام، نسبت به یک‌جانبه گرایی و اقدامات مخرب آمریکا در ضربه به چندجانبه‌گرایی و دستاوردهای مهم دیپلماسی در چند دهه گذشته هشدار داد.

صالحی در ابتدای سخنرانی خود با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی حساس برای موضوع چندجانبه گرایی، نشست جاری کنفرانس عمومی فرصتی منحصر به فرد جهت بررسی چالش‌ها و تعیین جایگاه اعضا برای رسیدگی به این چالش‌ها می‌باشد، به تشریح دیدگاه ملی کشورمان در این خصوص پرداخت و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران اهداف منطقی را برای گسترش برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود و استفاده از فناوری هسته‌ای در حوزه تولید انرژی، بهداشت و کشاورزی در پیش گرفته و پیشرفت‌ها و موفقیت‌های معقولانه‌ای را در این خصوص به دست آورده است؛ جمهوری اسلامی همچنین بر مبنای ظرفیت‌های گسترده خود، به‌ویژه دانشمندان جوان و بسیار با استعدادش، از تعامل با شرکای علاقه‌مند به فناوری استقبال می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به موضوع ایمنی هسته‌ای، گفت: ایمنی هسته‌ای، همواره یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما بوده و همه تدابیر ایمنی تاسیسات اتمی ما از جمله نیروگاه اتمی بوشهر، به‌طور دقیقی تحت نظارت محکم نهاد نظام ایمنی هسته‌ای ‌ایران بوده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته «تیم بررسی ایمنی عملیاتی آژانس»، طی ماموریتی یک بررسی دقیق را از نیروگاه اتمی بوشهر به همراه یک جمع‌بندی قابل‌قبول انجام داد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای، به‌طور کامل با دولت‌ها بوده و تدابیر و ابتکاراتی که با هدف تقویت آن‌ها انجام می‌شود، نباید به‌عنوان بهانه و یا اهرمی برای نقض، انکار و یا محدود کردن حقوق غیرقابل تغییر کشورهای در حال توسعه برای تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای جهت اهداف صلح آمیز بدون تبعیض، قرار گیرد.

صالحی با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای ایران در بحث ایمنی هسته‌ای، خاطرنشان کرد: ایران پیشرفت‌هایی را در تأسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به‌عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد. همچنین، ایران از نزدیک در حال بررسی و نظارت بر تحولات در حوزه کنوانسیون‌های هسته‌ای می‌باشد و مجلس ما اخیرا لایحه الحاق به کنوانسیون مشترک در مورد ایمنی مدیریت سوخت‌های هسته‌ای مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماندهای رادیواکتیو را تصویب نموده که به‌محض تائید نهایی، به سرانجام خواهد رسید.

وی همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه ایمنی هسته‌ای نیز را مورد تأکید قرار گرفت و تصریح کرد: ایران تاکید ویژه‌ای در ایجاد شبکه‌های منطقه‌ای مربوط به افزایش ایمنی هسته‌ای و رسیدگی به وضعیت‌های اضطراری دارد و به‌واسطه تجربیات، دانش و ظرفیت‌های گسترده، آمادگی خود را برای همکاری مشترک با همه کشورهای منطقه اعلام می‌کند. جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا امنیت مطلوب را برای مواد و تاسیسات هسته‌ای خود فراهم نموده و اخیرا میزبان یک «کارگاه منطقه‌ای در مورد معرفی معماری تشخیص امنیت هسته‌ای» در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جولای ۲۰۱۹ بوده است.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع برجام گفت: یک اتفاق‌نظر وسیع میان تمامی دولت‌های عضو وجود دارد و آن این است که برجام، یک نقطه عطف حقیقی در تاریخ چندجانبه گرایی و به‌عنوان یک دستاورد بین‌المللی مهم است.

صالحی افزود: ایران برخی محدودیت‌های موقت را بر روی برنامه هسته‌ای خود قبول کرد و سطح بی‌سابقه‌ای از نظارت و دسترسی را برای آژانس در زمینه تعهدات جدید ذیل پروتکل الحاقی و برجام در برابر برداشتن تحریم‌های مرتبط هسته‌ای ارائه کرده است؛ در همین رابطه، قابل‌ذکر است که ایران با داشتن تنها سه درصد تاسیسات هسته‌ای جهان، تقریبا حدود ۲۰ درصد از تمامی دسترسی‌ها را برای آژانس فراهم کرده است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه ایران همواره این نکته را شفاف بیان کرده است که اکتساب، تولید، ذخیره، و استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی نه ذیل اصول دینی ما مشروعیت دارد و نه در دکترین دفاعی ایران تعریف ‌شده است، خاطرنشان کرد: در میان چنین رکورد بی‌سابقه‌ای از راستی آزمایی و شفافیت در تاریخ آژانس و موضع اصولی ایران در مورد سلاح‌های هسته‌ای، توافق هسته‌ای از سوی دولت ایالات‌متحده آمریکا بدترین توافق تاریخ آن کشور خوانده‌شده است.

وی گفت: ایالات‌متحده آمریکا تمامی انواع سلاح‌های کشتارجمعی، شامل سلاح‌های هسته‌ای را توسعه و حتی از آن علیه دیگران استفاده کرده و در «بازبینی موقعیت هسته‌ای» خود نیز دیگران را تهدید به استفاده از سلاح‌های اتمی می‌کنند.

صالحی با بیان اینکه برجام به‌عنوان یک دستاورد بارز از سال‌ها تلاش دیپلماتیک مورد ستایش واقع شده است، اضافه کرد: با این حال، دولت‌های مربوطه به غیر از ابراز تاسف از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل توسط عضو آمریکا، کار دیگری انجام نداده‌اند درنتیجه خروجی این توافق برای ایران هم‌اکنون تبدیل به تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی علیه تجارت، اقتصاد و سرمایه‌گذاری خارجی در تضاد آشکار با مقررات برجام و قطعنامه شورای امنیت شده است و متاسفانه این تحریم‌ها بر روی بخش‌هایی مانند غذا، دارو، محصولات رادیو دارویی و حتی نهاد نظام ایمنی هسته‌ای ایران نیز اثر گذاشته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن تاکید بر اینکه برجام یک توافقنامه چندجانبه است که دربرگیرنده حقوق و مسئولیت‌هایی برای همه طرفین هست، اظهار کرد: بنابراین اجرای چنین توافقی توسط فقط یک عضو آن، نه یک انتظار مشروع و نه یک امکان عملی می‌باشد.

وی خطاب به اعضای حاضر در جلسه گفت: اجازه بدهید از شما یک سؤال بپرسم و آن اینکه با چنین همکاری گسترده ایران با آژانس، که فراتر از تعهدات استاندارد ذیل موافقت‌نامه جامع پادمان، است و اجرای کامل تعهداتمان ذیل توافق هسته‌ای بدون به دست آوردن مزایای آن، عکس‌العمل ما بباید چه می‌بود؟ آیا هنوز هم منصفانه است که ایران به اجرای یک‌جانبه این توافق ادامه دهد؟ بااین‌حال و بعد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، ایران برای بیش از یک سال از خود صبر استراتژیک نشان داد تا به باقیمانده اعضای برجام اجازه دهد که اثرات این خروج را جبران کنند.

صالحی با اشاره به همه تلاش‌هایی که تاکنون از سوی برخی کشورها با هدف حفظ برجام صورت گرفته و ضمن احترام به آن‌ها، افزود: متأسفانه ما کماکان دور از تحقق اهداف پایه‌ای این توافق و تحقق خواسته‌های مشروع ایران هستیم؛ ازاین‌رو هیچ گزینه دیگری برای ایران به‌غیر از توسل به مقررات مربوطه ذیل برجام برای توقف بخشی از تعهداتش با هدف ایجاد پنجره جدیدی در دیپلماسی برای حفظ این توافق باقی نماند. باید ذکر شود که توقف جزئی تعهدات ایران در صورت اجرای مؤثر و کامل برجام توسط اعضای باقیمانده در این توافق، قابل‌برگشت می‌باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: حفظ برجام، مسئولیت مشترک همه اعضای جامعه بین‌المللی بوده و ضمن هشدار در مورد اینکه اگر جامعه بین‌المللی در نجات فوری برجام کوتاهی کند، در این صورت، چندجانبه گرایی کارایی خود را از دست خواهد داد، هرگونه حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات به چالش کشیده خواهد شد، و درنهایت شرایط در راستای منافع جنگ‌طلبان خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که شامل اعمال تحریم‌های غیرقانونی یک‌جانبه و اعمال فرا سرزمینی قوانین ملی به دیگر کشورها توسط آمریکا است، در حال به خطر انداختن رویه‌های دیپلماسی ایجادشده در دهه‌های گذشته می‌باشد، افزود: به‌منظور بازگرداندن نظم به وضعیت به‌هم‌ریخته کنونی که چندجانبه گرایی با آن مواجه می‌باشد، تلاش‌های فردی و جمعی ما نه‌تنها بایستی معطوف به کسب دستاوردهای جدید باشد، بلکه باید همچنین معطوف حفظ دستاوردهایی باشد که در گذشته برای رسیدن به آن تلاش‌های سختی انجام‌شده است؛ بدین منظور رفتار مخرب ایالات‌متحده آمریکا و پیگیری تروریسم اقتصادی از سوی دولت این کشور علیه دیگر کشورها، باید از سوی جامعه بین‌المللی محکوم و رد شود. کد خبر ۳۸۹۷۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین23 ساعت قبل
پیام خوزستان - دزفول- امام جمعه گتوند با اشاره به پیاده‌روی میلیونی عزاداران اربعین حسینی گفت: حماسه پیاده‌روی اربعین تجلی و نمایش زیبای جلوه‌ای از ظهور است. حجت الاسلام اسماعیل اسدپور در خطبه‌های نماز جمعه گتوند در مصلای امام خمینی (ره) این شهرستان با اشاره به حرکت عظیم پیاده روی اربعین حسینی افزود: این پیاده روی و پذیرایی مردم از زائران جلوه‌ای از جمال حسینی است که مردم در این عرصه می‌بیند. وی گفت: موکب شهدای شهرستان گتوند با حضور و خدمت رسانی مردم تمام مناطق گتوند، صالح شهر، ترکالکی، جنت مکان، سماله و روستاهای شهرستان به زائران مایه دلگرمی و افتاخار است که امیدواریم این همدلی در اربعین برای توسعه و پیشرفت شهرستان نیز ادامه داشته باشد. وی اضافه کرد: راه مذاکره ایران و عربستان از یمن می‌گذرد، اگر آنان می‌خواهند مذاکره کنند دست از کشتار زنان و کودکان یمنی بردارند. حجت الاسلام اسدپور در پایان با اشاره به پوشش مناسب رویدادها و برنامه‌های شهرستان گتوند در رسانه‌ها افزود: آیین پیاده روی اربعین حسینی تا امامزاده محمد بن زید (ع) نیز در این شهرستان متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود.

فیلم | آمدنیوز و دلایل گسترش فیک نیوز

همشهریهمشهری1 روز قبل
همشهری آنلاین: فیک نیوزها چرا به وجود می‌آیند؟ چرا فعالیت آنها ادامه می‌یابد و چرا با از بین رفتن یکی از آنها دیگری سربرمی‌آورد و چه رویکردهایی در فعالیت حرفه‌ای رسانه‌ای و امنیتی می‌تواند آنها را در افواه و افکار عمومی به حاشیه براند؟ دریافت ۱۲ MB متن: احسان صفاپورتدوین: مهدی کشوریان و محمود دانش آموزتصویر: ساتیار امامی کاوش، بررسی و تحلیل اخبار روز از نگاه همشهری تی‌وی کد خبر ۴۵۹۳۶۱
الفالف1 روز قبل
مسکن مشارکتی، عامل تحقق نیافتن هدف وزارت راهبر مبنای جزئیات ارائه شده از سوی متولیان بخش مسکن، تولید انبوه واحدهای مسکونی قرار است در قالب طرح اقدام ملی پیگیری شود. یک از اساسی‌ترین اهداف وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی، تکمیل واحدهای ساخته شده این طرح تا پایان سال ۱۴۰۰ است. در همین خصوص شیوۀ مد نظر وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، شیوۀ مسکن مشارکتی است. بر اساس این شیوۀ ساخت، متقاضیان ساخت مسکن، هزینه ساخت را به انبوه‌ساز پرداخت می‌کنند، انبوه‌ساز نیز، ساخت مسکن را در زمین متعلق به وزارت راه آغاز می‌کند. در این شیوۀ ساخت مسکن، انبوه‌ساز، مالک واحدهای تکمیل شده نخواهد شد و در نتیجه انگیزه‌ای برای طولانی کردن زمان پروژه ندارد.

فیلم/ گزارش جدید صداوسیما در مورد روح الله زم

انتخابانتخاب13 ساعت قبل
بخش خبری ۲:۳۰ امشب گزارش جدیدی داشت از دعوای بین ادمین دوم کانال آمدنیوز شیرین نجفی، مسئول فنی این کانال و چند نفر دیگر در ارتباط با روح الله زم بر سر نحوه بازداشت او.

فیلم/ وصف رهبر انقلاب از جاماندگان اربعین: گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

ترامپ: ترکیه همسایه ماست!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، گاف جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هنگام بیان اظهاراتی در خصوص توافق آتش بس ترکیه در شمال سوریه گفت ترکیه قدرت نظامی بزرگی دارد. ترکیه دوست ما است. ترکیه همسایه ما است!! و عضوی از ناتو است..

نظرها

اخبار بیشتر