ایراد دوباره به طرح ساماندهی خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. تکنولوژی

ایراد دوباره به طرح ساماندهی خودرو

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : شورای نگهبان اصلاحیه‌های طرح ساماندهی صنعت خودرو ازسوی نمایندگان مجلس را وارد ندانست و طی نامه‌ای نظر شورای نگهبان را در این ارتباط به اطلاع مجلس رساند.در نامه ارسال شده از سوی عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به رئیس مجلس ایراد چگونگی واگذاری سهام خودروسازان کماکان به قوت خود باقی است.

نمایندگان مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو، دولت را مکلف کرده بودند که الباقی سهام خود را در دو شرکت بزرگ خودروساز واگذار کند. این مساله با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد. این شورا با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی معتقد است دولت باید سهام خود را در شرکت‌های خودروساز حفظ کند و همچنان در این صنعت حضور داشته باشد. نمایندگان این ماده را اصلاح کردند. در اصلاحیه نمایندگان آمده است:

دولت موظف است طی مدت سه سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون با اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن و سیاست‌های کلی تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، زمینه رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که دولت صرفا اقدامات نظارتی و سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری را انجام دهد. اما این اصلاحیه باز هم مورد موافقت شورای نگهبان قرار نگرفت.

در ادامه تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو، نمایندگان مجلس به دنبال این بودند که شرکت‌های خودروساز را مکلف به پذیرش مسوولیت مدنی خود در قبال خسارات ناشی از تصادفات کنند. شورای نگهبان ابتدا به این ماده ایراد گرفت و اعلام کرد: در ماده ۷ با عنایت به اینکه مشخص نیست مبدأ دوره پنج‌ساله چه زمانی است، ابهام دارد؛ در ادامه شورای نگهبان تاکید کرده که همچنین اطلاق مسوولیت تولیدکننده در جایی که خریدار عالم به عیوب بوده است، خلاف موازین شرع شناخته می‌شود. در ادامه نمایندگان در اصلاحیه خود تلاش کردند ابهام مطرح‌شده و همچنین ایراد شرعی شورای نگهبان را برطرف کنند. تلاشی که از سوی نمایندگان ناکام ماند و شورای نگهبان این ماده را نیز تایید نکرد.

خبری: اخبار تکنولوژی ایران و جهان | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

ایرادات شورای نگهبان این است که تعیین زمان ۵ ساله از اولین شماره‌گذاری، در صورتی که با گذشت این زمان نیز خسارت و تلفات حادثه، قابل انتساب به شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی یا واردکننده خودرو باشد خلاف موازین شرع است. شورای نگهبان همچنین تاکید کرده از جهت اینکه مشخص نیست شناسایی مسوولیت مدنی برای شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی یا واردکننده نافی مسوولیت کیفری است یا خیر، ابهام دارد. در ادامه شورای نگهبان اعلام کرد درخصوص میزان تاثیر هر کدام از اسباب در حادثه و مسوولیت آنها، نظر فقهای شورای نگهبان متعاقبا اعلام می‌شود. با توجه به ایرادات وارد شده ازسوی شورای نگهبان به اصلاحیه ارسال شده از سوی نمایندگان در ارتباط با طرح ساماندهی صنعت خودرو مشخص است که از مجموع چهار ایراد شورای نگهبان دو ایراد که ذکر آن رفت همچنان به قوت خود باقی است و دو ایراد دیگر که در ارتباط با استفاده از عناوین لاتین بوده توسط مجلس برطرف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
با شمارش ۹۹ درصدی آراء، حزب سوسیالیست به ۱۲۰ کرسی رسید که سه کرسی کمتر از نتایج آن در انتخابات پارلمانی ۲۸ آوریل است. حزب محافظه‌کار مردم (PP) ۸۷ کرسی به دست آورد که نسبت به ۶۶ کرسی آن‌ها در انتخابات ماه آوریل رشد نشان می‌دهد. اما گروه راست ‌افراطی بکس (Vox) رشد فوق‌العاده‌ای نشان داد و توانست کرسی‌های خود را از ۲۴ به ۵۲ برساند و سومین حزب بزرگ در پارلمان اسپانیا شود. با اعلام نتایج، آلبرت ریورا، رهبر حزب راست میانه سیودادانوس اعلام کرد خواستار نشست اضطراری برای بررسی آینده این حزب می‌شود. انتخابات روز یکشنبه، چهارمین انتخابات پارلمانی اسپانیا ظرف چهار سال گذشته بود.

طرحی برای بومی گزینی در استخدام‌های دولتی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
بومی گزینی در استخدام‌های دولتی، موضوع طرحی بود که نمایندگان به فوریت بررسی آن رای مثبت دادند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بومی گزینی در استخدام‌های دولتی، موضوع طرحی بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فوریت بررسی آن رای مثبت دادند.

فیلم | لیزر در برابر پهپاد؛ لاکهید مارتین قدرت سلاح لیزری‌اش را نشان می‌هد

همشهریهمشهری1 روز قبل
این سیستم آزمایشی لیزری که «آتنا» (ATHENA) (وسیله پیشرفته آزمایشی با انرژی بالا) نام دارد، چندین لیزر فیبرنوری با قدرت کمتر را ترکیب می‌کند و آنها را به صورت یک شعاع منفرد لیزری پرقدرت در می‌آورد. سیستم جدید لاکهید مارتین می‌تواند شعاع منفرد لیزری با توان حدود ۶۰ کیلووات ایجاد کند که به گفته شرکت سازنده برای لیزرهایی از این نوع یک رکورد محسوب می‌شود. لاکهید مارتین می‌گوید در آزمایش اخیر سیستم آتنا با نیروی هوایی آمریکا این سیستم لیزری توانسته است روی چندین پهپاد کوچک، هم از نوع بال ثابت و هم از نوع بالگردان قفل کند و آنها را سرنگون کند. شرکت لاکهید سیستم آتنا را در دنباله نمونه قبلی سلاح لیزری‌اش به نام ADAM ساخته است که قبلا توانایی‌اش را در نابود کردن موشک‌های نظامی در حال پرواز و قایق‌های کوچک در فاصله نزدیک نشان داده است. ناپایداری و ضعف ایجاد شده در بدنه وسیله مهاجم باعث متلاشی شدن یا از کار افتادن سیستم هدایت یا سایر سیستم‌های آن می‌شود.

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

فیلم | اظهارات روحانی درباره فساد دانه درشت‌ها و کنایه به قوه قضاییه

همشهریهمشهری1 روز قبل
رئیس جمهور در یزد گفت: با چند نفر را به دادگاه بردن و سر و صداها کردن سر مردم کلاه نمی‌رود. اظهارات رئیس جمهور را در این ویدئو ببینید. دریافت ۱۰ MB کد خبر ۴۶۲۵۲۵
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، ریس جمهور در ادامه سفرهای استانی کاروان تدبیر و امید به استان‌های کشور، لحظاتی قبل وارد شهرستان رفسنجان شد و در فرودگاه این شهرستان از سوی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و سایر مقامات محلی مورد استقبال قرار گرفت. صبح امروز رییس جمهور با همراهی برخی وزراء و تعدادی از مسئولان کشوری وارد شهرستان رفسنجان شد و در بدو ورود در ورزشگاه تختی شهرستان رفسنجان با مردم این شهرستان دیدار خواهد داشت. افتتاح کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه بصورت ویدئو کنفرانس، افتتاح فاز اول کارخانه احیاء استیل شهرستان بافت با سرمایه گذاری ۶۰۰۰ میلیارد ریال و آغاز عملیات فاز دوم این کارخانه با اعتبار ۲۵۰ میلیون یوروی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در فاز نخست و ۲٫۵ میلیون تن گندله در فاز دوم در سال، افتتاح ۳ طرح بزرگ توسعه‌ای شامل کارخانه ذوب و فولاد سازی شماره ۱ و واحد تولید اکسیژن شرکت جهان فولاد، خط ۲ کارخانه احیا مستقیم مگامدول (کوثر) در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر و واحد بخار نیروگاه گل‌گهر شرکت گهر انرژی سیرجان با اعتباری بالغ بر بیش از ۸۲ هزار میلیارد ریال و افتتاح بیش از ۵۰ پروژه دولتی و خصوصی به صورت ویدئو کنفرانس از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه دکتر روحانی به استان کرمان است. حضور در جلسه شورای اداری استان کرمان و نشست خبری با خبرنگاران استان کرمان از دیگر برنامه‌های سفر کاروان تدبیر و امید به استان کرمان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها