نارضایتی از ضعف خدمات دولتی در قم؛ وقتی تعدد قوانین و عدم پاسخگویی صدای مردم را در می‌آورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
نارضایتی از ضعف خدمات دولتی در قم؛ وقتی تعدد قوانین و عدم پاسخگویی صدای مردم را در می‌آورد

نارضایتی از ضعف خدمات دولتی در قم؛ وقتی تعدد قوانین و عدم پاسخگویی صدای مردم را در می‌آورد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ضعف خدمات دولتی و عدم رضایتمندی مردم موضوعی است که با آمارهای ارائه‌شده دولتی در این زمینه قدری فاصله دارد و پرداختن به ریشه و جوانب این موضوع امری اجتناب‌ناپذیر در جهت اصلاح روند نظام اداری کشور است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، شهریورماه سال جاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جشنواره شهید رجائی از بررسی ٢٢ دستگاه اجرایی سال گذشته خبر داد که خدمات اصلی به مردم ارائه می‌کردند و ۶٩ درصد افراد از این خدمات ارائه‌شده رضایت داشتند و سازمان ثبت احوال، شرکت‌های گاز استانی و شرکت‌های توزیع برق استانی بالاترین رضایتمندی را در این بین از آن خود کردند که استان‌های قزوین، سمنان و خراسان جنوبی از نظر مراجعه‌کنندگان بیشترین رضایتمندی را به خود اختصاص دادند.

جمشید انصاری همچنین سال ٩۶ را در حوزه اجرای حقوق شهروندی در کل دستگاه‌ها با ۴٧ درصد تحقق اهداف عنوان کرد که سال گذشته، رشد ۵ درصدی داشته است و بر اساس ارزیابی‌ها به ۵٢٫٩ درصد رسیده است که این رقم در سطح استانی به‌صورت چشمگیری از رقم ١٨درصد در سال ٩۶ به ۵۴ درصد در سال گذشته رسیده است.

عدم رضایت در بخش‌های مختلف خدمات دستگاه‌های دولتی در قم

اما نظر مردم در گزارش‌های میدانی نسبت به این موضوع، خلاف نظر فوق بوده و حاکی از عدم رضایت در بخش‌های مختلف خدمات دستگاه‌های دولتی در قم است و این موضوع منهای اعداد و ارقام و گزارش‌های دولتی که در جای خود باید بررسی شود، ‌ ریشه‌هایی دارد که پی بردن به آن‌ها برای مردم و دولت قطعا مهم و مؤثر خواهد بود.

مریم کیالی مادر یک دانش‌آموز قمی با اشاره به مشکلات ثبت‌نام نوآموزش می‌گوید: مدرسه مورد نظرشان با منزلشان تنها یک خیابان فاصله دارد، اما مدیر مدرسه می‌گوید که مدرسه مورد نظر خارج از محدوده است و امکان ثبت‌نام دانش‌آموز در آن وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: ضعف قوانین سبب شده که مدیران مدارس با سلیقه‌ای برخورد کردن سبب نارضایتی والدین شوند که این موضوع حتی در اداره کل نیز به عینه قابل‌مشاهده است و خلأهای قوانین بسیار دست و پاگیر و دست‌انداز هستند.

رضا ایرانی جانباز ۵۰ درصد نیز با گلایه از قراردادهای بیمه جانبازان با داروخانه‌ها و مراکز درمانی می‌گوید: بنیاد یا با خیلی از مراکز دیگر قرارداد ندارد و یا اگر دارد هرکدام نسبت به پرداخت هزینه‌ها یک حرف می‌زنند و رفتار متفاوت دارند.

به گفته وی اگر بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها قرارداد بسته، تنها ارائه کارت جانبازی و ثبت مشخصات آن‌ها باید برای دریافت خدمات کافی باشد و آن‌ها خودشان با مراکز تسویه کنند، اما این در حالی است که برای بیمه طلایی وضع بسیار بدتر است و باید مدت‌ها منتظر ماند تا پس از تأیید، تازه‌وارد پروسه طولانی‌مدت پرداخت شود.

سعید علیزاده شهروند قمی از رفتار برخی کارکنان دولت گلایه دارد که این پرسنل دولتی پاسخگویی مناسبی ندارند و در بسیاری از موارد حتی جواب سلام را هم نمی‌دهند و به علت کم نظارتی هرکسی بر اساس منش خود با مردم رفتار می‌کند.

برخی کارمندان دولت از موضع بالا به پایین با مردم برخورد می‌کنند

به گفته وی این موضوع در بخش‌های مختلف دولتی قابل‌مشاهده است که برخی کارمندان دولت از موضع بالا به پایین با مردم برخورد می‌کنند و به‌قول‌ معروف جواب سربالا می‌دهند؛ درحالی‌که در بخش خصوصی با همین ارباب‌رجوع به‌مراتب بهتر رفتار می‌شود.

این‌ها تنها گوشه‌ای از مشکلات مردم به‌واسطه قوانین دست و پاگیر و خسته‌کننده بین دستگاهی است که در کنار ایجاد نارضایتی سبب طولانی شدن رسیدگی‌ها و بررسی درخواست‌های مردم از دستگاه‌ها شده است.

این در شرایطی است که بهرام سرمست استاندار قم در نشست شورای اداری استان برای چندمین بار از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواسته که میز خدمت و ملاقات بی‌واسطه و منظم با شهروندان را جدی بگیرند و در این زمینه تأکید کرد: دستگاه‌های اجرایی باید برنامه‌هایی برای ملاقات مردمی بدون وقت قبلی داشته باشند، همچنین مسئولان مربوطه باید از وضعیت پاسخگویی مدیران اجرایی گزارشی را به استانداری ارائه دهند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

استاندار قم گفت: باید در استان قم بتوانیم بر اساس معیار و برنامه به این نائل شویم که میز خدمت و پنجره واحد برای مردم قرار دهیم و خدمت‌گزار خوبی برای آن‌ها باشیم.

کاهش کیفی و کمی خدمات در دستگاه‌های دولتی به علت افزودن قوانین

موضوع را برای بررسی بیشتر و دریافت پاسخی روشن از دلایل ضعف خدمات دولتی با محمود نوربخش رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم مطرح کردیم تا او به‌عنوان مسئول دستگاه برنامه‌ریز و ناظر درون دولت، ‌ که در ارزیابی رفتار سازمانی و خدمات نظام اداری، نقش جدی دارد، ‌ پاسخگوی این باشد که باوجود بودجه‌ها و امکانات فراوان، ‌ چرا همچنان مردم باید از خدمات دولتی گلایه‌مند باشند و شاهد ارائه خدماتی که رضایت آن‌ها را به همراه داشته باشد، نباشیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی حسب وظایف و مأموریت‌ها و رسالت‌هایی که برایشان تعریف‌شده، یک سری امکانات، ابزار و نیروی انسانی در اختیارشان قرار دارد، اظهار داشت: تشکیلاتی که برای دستگاه‌ها می‌بیند، معمولا ثابت است اما به‌مرور زمان برخی از وظایف به دستگاه اضافه می‌شود که سبب کاهش کیفیت کیفی و کمی در دستگاه می‌شود و قدرت پاسخگویی لازم را از آن می‌گیرد که در نتیجه، برخی از وظایف یا مغفول می‌ماند یا با کیفیت لازم انجام نمی‌شود.

محمود نوربخش اضافه کرد: به همین دلیل، نوع خدماتی که در بین دستگاه‌های خدماتی باید به شهروندان ارائه شود، کیفیت لازم را ندارد و علاوه بر این، برخی از قوانین و مقرراتی که وجود داشته به دلیل تعدد منابع قانونی، ممکن است بستر لازم را از نظر قانونی برای انجام برخی از وظایف دستگاه‌ها فراهم نکند.

تعدد قانون و پاسخگویی به بخش‌های نظارتی کار را سخت می‌کند

به گفته نوربخش، دستگاه‌ها به دلیل تعدد قوانین نمی‌توانند بستر لازم را برای انجام وظایفشان در بعد قانونی داشته باشند و پاسخگویی در این زمینه‌ها برای دستگاه‌ها کار را مشکل می‌کند و دستگاه‌ها در برخی موارد راحت‌ترند که به آن نپردازند، چون پاسخگویی بعدی در بخش‌های نظارتی کار را سخت می‌کند.

وی با بیان اینکه به دلیل وجود مسائل و مشکلاتی که به‌مرور زمان به وجود می‌آید، دستگاه‌ها در کوتاه‌مدت نمی‌توانند همه مسائل را برطرف کنند و پاسخگوی تعهدات، قوانین و مقررات باشند، تصریح کرد: به همین دلیل نیازمند زمان طولانی‌تری برای پاسخگویی هستند، اما به دلیل تغییرات مدیریتی، ممکن است برنامه‌های تدوین‌شده تداوم پیدا نکند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قم معتقد است به دلیل تغییر رویکردها در دستگاه، گسستگی به وجود می‌آید و همین باعث می‌شود که نتایج مورد نظر حاصل نشود.

به نظر می‌رسد توجه به یکپارچه‌سازی قوانین و مقررات خدمات نظام اداری کشور و برنامه محور بودن دستگاه‌ها و حرکت جدی به سمت دولت الکترونیک که سهولت، ‌ دقت، ‌ نظارت و کاهش هزینه دولت و مردم را به دنبال دارد، جدی‌ترین اقداماتی است که باید در جهت رضایتمندی بیشتر شهروندان و تحقق حقوق شهروندی انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش جمهوری اسلامی پاکستان که در صدر یک هیئت بلندپایه نظامی-امنیتی در ایران حضور دارد، ظهر امروز (سه‌شنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار طرفین در خصوص روابط همه‌جانبه دو کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیت مرزهای دو کشور، وضعیت باقیمانده مرزبانان ایرانی ربوده شده توسط گروهک‌های ترویستی، همکاری‌های مشترک منطقه‌ای، تحولات جاری در منطقه ازجمله در افغانستان و سایر موضوعات مورد علاقه گفتگو و رایزنی کردند.
الفالف16 ساعت قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اداره کل زندان‌های استان تهران است

ایسنا7 دقیقه قبل

وزیر خارجه بحرین به مسکو سفر می‌کند

مهر8 دقیقه قبل

جزئیات طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال ۹۸

تسنیم8 دقیقه قبل

آمریکا و اروپا از ایران نترسیدند

ساعت ۲۴9 دقیقه قبل

زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد

ساعت ۲۴9 دقیقه قبل