پرواز قلم موهای سرخ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

پرواز قلم موهای سرخ

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |

صبا کریمی/

این روزها موزه هنرهای دینی امام علی (ع) میزبان نمایشگاه‌های متنوعی از خوشنویسی، تصویرگری و نقاشی با محوریت عاشورا و ایام محرم است که آثار آن توسط هنرمندان بنام و سرشناسی خلق شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. برای اطلاع بیشتر از کم و کیف برپایی این نمایشگاه‌ها با این گزارش همراه شوید.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، طبقه همکف موزه به آثار دو بخش نقاشی و خوشنویسی مزین شده و در بدو ورود و نگاه اول با آثار خوشنویسی زیبایی روبه‌رو خواهید شد که به قلم استاد علی شیرازی، کتیبه‌نویس معروف با اشعاری از محتشم کاشانی از بزرگ‌ترین شاعران مرثیه‌سرای شیعه به رشته تحریر درآمده است. ترکیب‌بند معروف «باز این چه شورش است که در خلق عالم است» مرثیه‌ای حماسی است که در سوگ سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) سروده شده است. اشعار محتشم کاشانی از ابتدا تاکنون نشانه و سمبل مراسم سوگواری شهیدان کربلا در ایام محرم بوده است.

استاد علی شیرازی که در قلم جلی (کتیبه) از شناخته شده‌ترین خوشنویسان ممتاز و معاصر است، پروژه نوشتن کتیبه‌های عاشورایی را از سال ۱۳۸۴ شروع و پس از اتمام، در سال ۱۳۸۶ آن را به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پیشنهاد کرد که با استقبال مدیریت وقت سازمان خریداری و در گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی (ع) قرار گرفت. تذهیب این آثار زیر نظر سه تیم حرفه‌ای هر کدام به مدیریت یکی از استادان رامین مرآتی، محسن آقامیری و داریوش جلیلیان در مدت ۶ ماه انجام شد و در مراسم باشکوهی به همراه برپایی چندین کارگاه با حضور مسئولان، مذهبان، استادان خوشنویس و صاحبنظران رونمایی شد.

کتیبه‌نویسی یکی از اشکال و گونه‌های ارائه خوشنویسی است که در تزئینات معماری، به‌ خصوص در دوره اسلامی رواج داشته است. در کتیبه‌نویسی بیشتر از خطوط عربی و کوفی استفاده می‌شد، اما تقریبا از دوران صفویه به‌بعد، کتیبه‌نویسی نستعلیق آغاز شد و ادامه پیدا کرد. آثاری که در این نمایشگاه نیز به نمایش درآمده، به خط نستعلیق است.

کتیبه نویسی ماندگار در دید عموم

آنچه در کتیبه‌نویسی مهم است، ترکیب‌بندی و اجراست؛ نکته مهمی که در آثار شیرازی به‌خوبی دیده می‌شود و با چنان مهارت و ظرافتی خطوط درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که نقشی زیبا و چشمنواز را پیش روی دیدگان مخاطب قرار می‌دهند. این آثار طبق سنت خوشنویسی روی کاغذهای دست‌ساز خلق شده و در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. نظم و ترتیب خطوط از مهم‌ترین ویژگی این آثار است که نشان از مهارت کار این هنرمند دارد و با نگاهی کوتاه به آثار به‌خوبی می‌توان ردپای قلم و مرکب را روی کاغذ دید.

کتیبه نویسی‌های شیرازی از شهرت بسیاری در سطح بین‌الملل نیز برخوردار است. ویژگی مهمی که کتیبه نویسی‌های این هنرمند را منحصر به فرد کرده اندازه و ترکیب دقیق و بی‌بدیل آن است که همه خطوط با ترکیبی ویژه و در اندازه‌های مشخص و یکسانی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که کشیدگی‌های خطوط مانند هم و به ‌صورت یکسان خلق شده و به شکل حیرت‌آوری یک‌ اندازه است.

دقت در آفرینش منظم این خطوط به حدی بالاست که دو سال پیش هجمه‌هایی علیه علی شیرازی و کپی بودن آثارش شکل گرفت تا جایی که برخی ادعا می‌کردند تابلوهای کتیبه علی شیرازی پوستر است و به صورت کپی و پرینت ‌شده تولید شده‌اند و اساسا نمی‌توان با خوشنویسی و کار دست آثاری به این دقت و در اندازه‌های یکسان خلق کرد. همین ماجرا سبب شد تا به خواسته شیرازی آثار کتیبه‌نویسی‌اش از گنجینه موزه خارج شد و از نزدیک در معرض دید عموم قرار گرفت. از سویی دیگر هنرمندان سرشناس عرصه خوشنویسی نیز مراتب حمایت خود را از شیرازی اعلام کردند. این روزها نمایش دوباره این آثار در موزه امام علی (ع) فرصت بسیار خوبی برای علاقه‌مندان به هنر خط است که یکی از کم نظیرترین کتیبه نویسی‌های تاریخ خوشنویسی را از نزدیک ببینند و از آن لذت ببرند.

در این نمایشگاه ۱۵ تابلو از اشعار محتشم خوشنویسی شده و دیوارهای طبقه همکف موزه امام علی (ع) مزین به پیچ و خم این خطوط زیبا و اشعار ماندگار شده است. ابیاتی مانند «سرهای قدسیان همه در زانوی غم است»، «نگرفت دست دهر گلابی به غیر اشک؛ زآن گل که شد شکفته به بستان کربلا»، «زان تشنگان هنوز به عیوق می‌رسد؛ فریاد العطش ز بیابان کربلا» و … از مجموعه ترکیب‌بندهایی است که به خط علی شیرازی به رشته تحریر درآمده است.

در کنار این تابلوهای خوشنویسی، نمایشگاه تصویرسازی عاشورا از نگاه هنرمندان معاصر در طبقه همکف جای‌گذاری شده است. نمایشگاه «عاشورا از نگاه هنرمندان نقاش معاصر ایران» با حضور ۲۷ نفر از هنرمندان برجسته نقاش برپا شده و در این نمایشگاه تعداد ۳۰ اثر با موضوع عاشورا به هنرمندی اسفندیار احمدیه، آنه محمد تاتاری، محمد پازوکی، مهدی پرستار، حمید جعفری شکیب، کاظم چلیپا، خسرو خسروی، احمد خلیلی‌فرد، جمشید حقیقت‌شناس، علی ذاکری، محمدحسین ذبیحی، پرویز رستگار، مجید زارعی، حسن سلطانی، رزیتا شرف جهان، رضوان صادق‌زاده، حبیب‌الله صادقی، کامیار صادقی، رضا لواسانی، مهدیه ملکی، همایون موسوی، بهروز مهربخش، جواد نوبهار، اکبر نیکان‌پور، احمد وکیلی، رضا هدایت و حسن یاقوتی به نمایش درآمده است.

این نقاشی‌ها عموما در ابعاد ۲۹ در ۲۹ با تکنیک‌های مختلفی همچون آکرلیک روی مقوا، آبرنگ و قلم فلزی، ترکیب مواد، کلاژ، آبرنگ، آکولین و مواد روی مقوا و … طراحی شده‌اند.

این نمایشگاه با هدف توجه به حماسه عاشورا از منظر هنر تصویرگری برنامه‌ریزی شده و به وقایع نگاری عاشورا می‌پردازد. آثار ارائه شده، جدا از متن و به صورت تصویرسازی مستقل خلق شده‌اند. برخی از هنرمندان با الهام گرفتن از تصاویر عامیانه، نگارگری و چاپ سنگی، جامه نوینی بر پیکره سنت تصویرسازی عاشورایی پیشینیان پوشانده‌اند و برخی نیز با رویکردهای معاصر و جدید، تصاویر خود را خلق کرده‌اند. با این حال آنچه نقطه اشتراک میان این تصاویر به شمار می‌آید، روایتی خلاقانه و بدیع از نبرد خیر و شر است.

المان‌هایی که سال‌هاست به عنوان نماد و نشانه‌های مختص به واقعه عاشورا در اغلب آثار هنری دیده می‌شود در این مجموعه آثار به صورت سمبلیک با ترکیبی از مواد، رنگ و کلاژ به تصویر درآمده و هر کدام از این تابلوها تصویرگر روایت‌های قیام عاشورا، شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، بر سر نیزه کردن سرهای شهدا و ۷۲ تن از یاران امام، عزاداری و مویه‌های زنان کنار خیمه‌ها و پیکر شهدا، شهادت طفل شیرخواره اباعبدالله حضرت علی اصغر (ع)، خلق تصاویری از ذوالجناح اسب باوفای امام حسین (ع) و … از تمثیل‌هایی است که در این آثار به تصویر درآمده است.

گنجینه نیایش

اما در طبقه دوم موزه آثار «گنجینه نیایش» همچنان در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد. آثار هنری که در این بخش از موزه به نمایش درآمده، به مناسبت ماه مبارک رمضان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) قرار داده شده است. این نمایشگاه شامل آثار نقاشی و خوشنویسی با مضامین دعا و نیایش و حضرت علی (ع) برپا شده و علاقه‌مندان می‌توانند ضمن بازدید از آثار ویژه ماه محرم سری هم به این بخش از موزه بزنند و از نزدیک نقاشی‌ها و آثار خوشنویسی ارزنده‌ای را با محوریت حضرت امام علی (ع) تماشا کنند.

در این نمایشگاه آثار هنرمندانی چون حسین قوللر آغاسی، حسن اسماعیل‌زاده (نقاشان قهوه خانه)، حبیب آیت‌اللهی، مهدی حسینی، حبیب‌الله صادقی، کاظم چلیپا، صداقت جباری، ناصر پلنگی، غلامعلی طاهری، مصطفی گودرزی، آنه‌محمد تاتاری، جمشید حقیقت‌شناس، غلامحسن امیرخانی، احمد فلسفی، نصرالله افجه‌ای، جواد بختیاری، احمدعبدالرضای، غلامرضا ماهرویی، الهه خاتمی، ازهار شرکاء، مهدی فلاح، معین الکتاب و … حضور دارد.

تابلوهای خوشنویسی «گنجینه نیایش» اغلب اشعاری در مدح حضرت علی (ع) و آیات و روایتی به خط نستعلیق، سیاه مشق و شکسته نستعلیق است. همچنین تابلوهای نقاشی با تکنیک ترکیب مواد، باتیک و کلاژ، و رنگ روغن تصویر شده‌اند و روایت‌هایی همچون عید غدیر، خلافت حضرت علی (ع)، به مسجد رفتن امیرالمؤمنین (ع) در سحرگاه نوزدهم رمضان، حال و هوای کوفه، داستان جوانمرد قصاب در قالب نقاشی قهوه خانه‌ای، مباهله، داستان بخشیدن انگشتری و … از سوژه‌هایی است که نقاشان برای به تصویر کشیدن و خلق اثر خود انتخاب کرده‌اند.

عاشورا از نگاه هنرمندان نقاش معاصر

اما طبقه سوم موزه به نمایشگاه «عاشورا از نگاه هنرمندان نقاش معاصر ایران» اختصاص پیدا کرده که در این نمایشگاه آثار ۲۷ نفر از هنرمندان نقاش به تصویر درآمده است. در این نمایشگاه آثاری از چند نسل هنرمندان نقاش ایران به چشم می‌خورد که هرکدام از زاویه نگاه خود به واقعه عاشورا و حوادث پیرامون آن پرداخته‌اند. تعدادی از این افراد به شکل مستقیم اتفاقات روزهای عاشورا و تاسوعا را سوژه کار خود قرار داده‌اند و عده‌ای دیگر به تأثیرات این واقعه در زندگی افراد و زنده کردن یاد آن پرداخته‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در این نمایشگاه آثاری از اسفندیار احمدیه، آنه محمد تاتاری، محمد پازوکی، مهدی پرستار، حمید جعفری شکیب، کاظم چلیپا، خسرو خسروی، احمد خلیلی فرد، جمشید حقیقت‌شناس، علی ذاکری، محمدحسین ذبیحی، پرویز رستگار، مجید زارعی، حسن سلطانی، رزیتا شرف جهان، رضوان صادق‌زاده، حبیب‌الله صادقی، کامیار صادقی، رضا لواسانی، مهدیه ملکی، همایون موسوی، بهروز مهربخش، جواد نوبهار، اکبر نیکان پور، احمد وکیلی، رضا هدایت، حسن یاقوتی به نمایش درآمده است.

پرویز رستگار تابلویی را به عرض و طول ۲۰۰ در ۳۰۰ با تکنیک رنگ و ترکیب مواد نقاشی کرده که در این تابلو جنگ و نبرد امام حسین (ع) را در ظهر عاشورا با سپاه یزید به تصویر کشیده و یاران امام و کودکان و خیمه‌های به آتش کشیده شده در این اثر به خوبی قابل تشخیص است، گرچه در نگاه اول شاید آمیخته شدن و در هم تنیدن رنگ‌ها جلب توجه کند و سبک آن بیننده را به یاد آثار کوبیسم بیندازد، اما با کمی دقت می‌توان داستان را از پس تصاویر درهم و خلق شده دریافت. بازی با رنگ‌ها و به کارگیری آن‌ها به عنوان نماد خیر و شر از ویژگی‌های بارز این تابلوی نقاشی است.

تابلوی دیگری اثر کاظم چلیپا با عنوان عاشورا و تکنیک رنگ و روغن نیز در ابعاد ۲۰۰ در ۲۵۰ طراحی شده که در این تابلو بر سر نیزه شدن سر مبارک حضرت امام حسین (ع) به تصویر درآمده است. رنگ غالب در این اثر سفید و کرم مایل به طلایی است که به نوعی عروج را به نمایش درآورده است.

رزیتا شرف جهان با چند اثر در این نمایشگاه حضور دارد و یکی از آثارش با عنوان تابلوی عاشورا در ابعاد ۲۰۰ در ۲۵۰ طراحی شده است. این تابلو با تکنیک اکریلیک در سال ۱۳۸۲ خلق شده است. در این تابلو از نماد و نشانه‌های بسیاری استفاده شده و سرهای بر نیزه، دستان بریده، شمشیرهای آخته و پرچم‌های افراشته نشانگر و نمادی از قیام روز عاشوراست. «سبز، قرمز و سفید» به عنوان نمادی از «امام حسین (ع)، خون و عروج» رنگ‌های غالب این تابلوی نقاشی است.

احمد وکیلی با یک تابلوی انتزاعی در این نمایشگاه حضور دارد. تابلوی عاشورا با تکنیک اکریلیک روی بوم به تصویر کشیده شده است. وکیلی در این اثر سعی در خلق فضای اسطوره‌ای و حماسی داشته است. قرمز و سایه‌های تیره رنگ‌های غالب به کار رفته در این نقاشی است که یادآور خون و جنگ است. دستان بریده طلایی رنگی که سمبل دستان حضرت ابوالفضل (ع) هستند در میانه تصویر دیده می‌شود و در گوشه آن شمایلی از یک سر و صورت را می‌بینیم که بریده و خونین است. حضور هیبتی بزرگ نیز اشاره به نیروهای خیر و شر دارد. در بالای تصویر در دستان این هیبت پرنده‌ای طلایی رنگ دیده می‌شود که رو به سوی نور گرفته شده است.

تابلوی دیگری با عنوان عاشورا نیز توسط رضا هدایت در این نمایشگاه وجود دارد که البته اثری دوگانه است و دو تابلو در کنار یکدیگر روایتگر داستان عاشورا هستند. هدایت این اثر را با طرحی انتزاعی و با تکنیک رنگ روغن در ابعاد ۱۰۰ در ۱۵۰ خلق کرده است. این تابلو به وضوح پرده‌ای از قیام عاشورا را به تصویر می‌کشد و رنگ غالب این اثر قرمز آمیخته به رنگ سیاه است.

همچنین هدایت در تابلوی دیگری با ترکیب مواد و به صورت انتزاعی یک علم را به تصویر درآورده که در گوشه گوشه این علم نمادهای عاشورا و قیام حسینی (ع) کشیده شده و جمعیتی هم زیر علم قرار گرفتند و یادآور یکی از سنت‌های قدیمی عزاداری در ایام محرم است.

احمد خلیلی فرد نیز تابلوی عاشورا را با تکنیک اکریلیک به تصویر درآورده است. این اثر یک نقاشی را درون نقاشی دیگری نشان می‌دهد، در پس زمینه اثر یک تابلو به چشم می‌آید که در آن اسب سفیدی با سری فروافتاده که استعاره‌ای از ذوالجناح است در بیابانی دیده می‌شود. خورشید خونین رنگی در آسمان این تابلو دیده می‌شود که غم اسب را کامل می‌کند. در بیرون از این تابلو مردی سبزپوش با چهره‌ای آکنده از اندوه در حال نواختن نی است. این تابلو اشاره به غم و عزاداری پس از قیام عاشورا دارد.

اکبر نیکان‌پور اما روایتی معاصر از عاشورا را به تصویر کشیده و در تابلویی که با رنگ روغن خلق شده مردی را زیر علم و هیئتی را در حال عزاداری نشان می‌دهد. این اثر یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های ایام محرم یعنی دسته‌های عزاداری، سینه زنان حسینی و بلندکردن علم را نشانه می‌دهد و رنگ غالب و تند زرد مایل به طلایی و سبز تند فضای درخشان و نورانی به این اثر بخشیده است.

در میان آثار این نمایشگاه، اثری از هنرمند مشهور معاصر حبیب الله صادقی با عنوان حوض کوثر دیده می‌شود که با تکنیک رنگ روغن و در ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ طراحی شده است. این تابلو به روشنی تصویری از حوض کوثر را بازنمایی کرده است که در قرآن هم به آن اشاره شده و اهل بیت پیامبر (ص) گرد آن نشسته‌اند. در این تابلو استعاره‌ای از حوض کوثر را در میانه کربلا و ظهر عاشورا می‌بینیم که خاندان امام حسین (ع) آنجا حضور دارند و بازی صادقی با رنگ‌ها و نور، تضادی تماشایی در تقابل خیر و شر و لشکر یزد و یاران امام حسین (ع) ایجاد کرده است.

حسن سلطانی با تابلوی عاشورا و رنگ روغن، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را به تصویر کشیده که خطوط پرپیچ و خم و شکسته در اثر بیش از همه چیز به چشم می‌آید که در نهایت توانسته با خط‌های ممتد و شکسته تصاویری دیدنی بیافریند. در این تابلو امام‌حسین (ع) سوار بر اسبشان نمایش داده شده و گرچه باصلابت در حال عبورند اما پیکر حضرت و بدن اسب آغشته به خون است. خطوط سیاه پررنگ با قدرت در تابلو رها شده‌اند و طرح آفریده‌اند. در دو طرف تابلو پرچم‌های سیاه عزاداری که به چشم هر بیننده‌ای آشناست دیده می‌شود که خبر از عزا و عاشورا می‌دهد.

مهدی پرستار نیز تابلوی عاشورا را با اکریلیک در ابعاد ۸۰ در ۱۰۰ تصویر کرده است. مقاتل مختلف قیام روز عاشورا را شرح می‌دهد که یکی از معتبرترین آن‌ها، داستان به شهادت رسیدن حضرت علی اصغر (ع) را این گونه نقل می‌کند که حضرت امام‌حسین (ع) طفل را رو به قوم ستمکار گرفتند که به جای آب، تیری بر گلوی طفل بی‌گناه زدند.

مهدی پرستار نیز با هنر خود پرده‌ای تماشایی و تأثیرگذار از این واقعه تاریخی را روایت کرده است. این تابلو به شهادت علی‌اصغر (ع) و اصابت تیر حرمله به گلوی مبارک این حضرت اشاره دارد. در پس زمینه اثر فرشته‌ای بلند بالا را می‌بینیم که پیکر مبارک حضرت علی اصغر (ع) را در حالی که تیری به گلویش فرو رفته در آغوش گرفته است. اگر قدری به میانه تابلو دقیق‌تر شویم دایره‌ای را می‌بینیم که استعاره از مرکزیت قیام خونین روز عاشورا در زمین دارد. سراسر تابلو آغشته به قرمزی خونین رنگ است و بیننده را در آن ذوب می‌کند اما کم کم رنگ قرمز جای خود را به حضور رنگ و نور می‌دهد که از فرشته و پیکر حضرت علی‌اصغر (ع) ساطع می‌شود و هرچه به سمت بالای تابلو نگاه می‌کنیم رنگ‌هایی که مظهری از نور و درخشش ابدیت است، بیشتر می‌شود. وقتی چشم به تماشای این اثر عادت می‌کند آنچه توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، درخشش فرشتگان و عروج حضرت علی‌اصغر (ع) است.

علاقه‌مندان برای بازید از نمایشگاه «عاشورا از نگاه هنرمندان نقاش معاصر ایران» و نمایشگاه «تصویرسازی عاشورا» می‌توانند تا ۳۰ مهر روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۷ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳ به نشانی خیابان ولیعصر، بولوار اسفندیار، شماره ۳۵، موزه هنرهای دینی امام علی (ع) مراجعه کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۱۰ تا از بهترین فیلم‌های فانتزی تمام دوران

7+
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
ایسناایسنا3 ساعت قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا12 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

شبی با دانشجویان دانشگاه شریف

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در خوابگاه شهید مصطفی احمدی روشن، پای صحبت‌های دانشجویان نشست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دانشجویان در این دیدار‌ها از دغدغه‌هایشان گفتند و می‌خواهند پاسخ شان قول پیگیری باشد؛ از دغدغه‌های فرهنگی گرفته تا موضوع‌های سیاسی و اقتصادی که جای آن در دانشگاه‌هاست.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشامین حیایی بازیگر باسابقه سینما هم اکنون دو فیلم سینمایی «درخونگاه» به کارگردانی «سیاوش اسعدی» و «چشم و گوش بسته» ساخته فرزاد موتمن را روی پرده نقره‌ای دارد، آثاری که با وجود حضور ستاره دهه هشتاد سینما جمعا به ۲ میلیارد تومان فروش رسیده‌اند. اخبار فرهنگ و هنر - حیایی که شاید در دهه گذشته سینما به عنوان عنصری برای فروش بیشتر یک اثر سینمایی محسوب می‌شد، این روز‌ها مخاطبان سینمایی خود را از دست داده است، هرچند این بازیگر سینما طی سال‌های گذشت سعی در گزیده کاری و انتخاب‌های درست سینمایی داشته، اما انتخاب‌های وی در اوایل دهه نود هنوز در یاد مخاطبان مانده است. اما امین حیایی طی سال‌های گذشته حضور متفاوتی در سینما داشته و نسبت به قبل در آثار متمایزی به ایفای نقش می‌پردازد، شاید این حضور گیشه حیایی را نسبت به قبل کم رمق‌تر کرده، اما برای وی اعتبار بیشتری را در بازیگری به همراه آورده است. دیگر فیلمی که به نوعی انتخاب متفاوت حیایی در بازیگری محسوب می‌شود، فیلم سینمایی درخونگاه است، اثری که با المان‌های گیشه ساخته نشده و جنبه‌های هنری فراوانی نسبت به آثار سایر گیشه محور دارد، هر چند این فیلم هم با فروش بسیار کمی نسبت سایر آثار گیشه روبرو شده است. حال حیایی بار دیگر انتخاب خوبی در سینما داشته و طی همکاری مجدد با حمید نعمت الله در فیلم سینمایی «قاتل و وحشی» به ایفای نقش خواهد پرداخت، فیلمی که به احتمال فراوان می‌تواند بازخورد خوبی در جشنواره فیلم فجر در دوره سی و هشتم داشته باشد.
برترین‌هابرترین‌ها12 ساعت قبل
خبرگزاری صبا: شهاب مظفری خواننده موسیقی پاپ برای اجرای تور کنسرت‌های خود به اروپا می‌رود. اجرای این تور کنسرت از آلمان در تاریخ ۲۰ دسامبر مصادف با جمعه ۲۹ آذر ماه در برلین آلمان آغاز می‌شود. در ادامه این اجراها، مظفری در تاریخ‌های ۲۲ دسامبر در هامبورگ، ۲۵ دسامبر در فرانکفورت، ۲۶ دسامبر در کپنهاگ، ۲۷ دسامبر در بندر آرهوس، ۲۸ دسامبر در کلن و ۲۹ دسامبر در وین به دیدار طرفداران خود می‌رود. مظفری در صفحه مجازی خود در اینستاگرام نوشت: در حال هماهنگی با شهرهای بیشتر برای اجرای این تور کنسرت هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر