انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. بین‌المللی
انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است

انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت:حمله‌ارتش یمن به تاسیسات نفتی آرامکو نشان می دهد که عربستان با ناامنی مواجه شده .

در ساعت ابتدایی بامداد روز شنبه (۱۴ سپتامبر) نیرو‌های یمنی در واکنش به ادامه جنایت‌های ائتلاف متجاوز علیه مردم این کشور، تاسیسات آرامکوی عربستان را هدف حمله پهپادی قرار دادند. این حمله موجب کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت این کشور شد.

محمد رضا مرادی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: برای بررسی این مسئله ابتدا باید این موضوع را باز کنیم که چه منطقه‌ای هدف قرار گرفته است و چرا بازار نفت را متلاطم کرد، در حقیقت انصارالله با ۱۰ پهپاد به صورت همزمان ۲ منطقه بقیق و خریص در نزدیکی ظهران را مورد هدف قرار داد، انصارالله قبلا هم از این جنس حملات داشته و حتی دورتر از این منطقه را هم بار‌ها مورد هدف قرار داده است به عنوان مثال منطقه الدمام در شرقی‌ترین نقطه عربستان هم مورد هدف حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت.

او افزود: سوال این است که چرا حمله آخر یمن به عربستان سر و صدای زیادی داشته و منجر به واکنش کاخ سفید شد و حتی برخی از سناتور‌های آمریکایی هم اعلام کرده‌اند که برای جبران این حمله باید به تاسیسات ایران حمله کنند، در واقع آرامکو قلب تپنده صنعت عربستان است، بدون آرامکو ریاض تقریبا از لحاظ ذخایر ارز و در آمد‌های ارزی حرفی برای گفتن ندارد.

مرادی اضافه کرد: نزدیک به ۹۰ درصد درآمد‌های ارزی عربستان وابسته به نفت است و شرکت ملی نفت آرامکو عربستان هم اردو‌ دار تمام چاه‌های نفتی در ریاض است.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: منطقه بقیق که مورد هدف قرار گرفته است روزانه نزدیک به ۷ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد، علاوه بر این بزرگترین پالایشگاه نفت عربستان هم در این منطقه قرار دارد، این بدان معنی است اگر این پالایشگاه به درستی کار نکند، عربستان هر مقدار هم نفت تولید کند، نفتی برای صادر کردن ندارد، چراکه این نفت باید از طریق این پالایشگاه‌ها به خارج ارسال شوند.

او ادامه داد: در حقیقت تولید ۷ میلیون بشکه نفت در روز مورد وقفه قرار می‌گیرد، طبق اظهارات وزیر انرژی عربستان حدودی نیمی از کل تولیدات نفت عربستان یعنی حدود ۵ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز متوقف شده است و طبق گزارش رسانه‌های خارجی بعید است که در هفته‌های آینده این آسیب‌هایی که منطقه بقیق متحمل شده است برطرف شود، چراکه هجم خسارات بسیار زیاد بوده است و انصارالله با یک کارشناسی و اطلاعات مناطق حساسی در پالایشگاه آرامکو مورد هدف قرار داده است.

مرادی خاطر نشان کرد: در واقع امروز تصاویری در رسانه‌های انگلیسی منتشر شد که بر روی مناطق مورد هدف انصارالله ماه‌ها مطالعات میدانی و اطلاعاتی انجام شده تا آن منطقه شناسایی شد، به فرض انصارالله نرفته است انبار کالای پالایشگاه را هدف قرار دهد.

او افزود: انصارالله دقیقا مناطقی را مورد هدف قرار داد که می‌دانست می‌تواند تولید نفت را متوقف کند، در واقع کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت عربستان به این معناست که بازار نفت در دنیا یک بازار ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای ۱۰ روزه است، ۵ درصد سهم خود را از دست داد و این یک شوک بسیار بزرگ است.

مرادی گفت: در حقیقت ۵ درصد از تولید نفت کل دنیا با استفاده از این حملاتی که صورت گرفت متوقف شد، طبیعتا این موضوع می‌تواند بازار نفت را متلاطم کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ درصد قیمت نفت افزایش پیدا کرده است، خاطر نشان کرد: دیروز اعلام شده بود که تا ۱۰ دلار قیمت نفت احتمالا افزایش پیدا می‌کند، اما امروز اعلام شد که حدود ۲۰ درصد قیمت نفت افزایش یافته و طبیعتا اگر نتوانند این مشکل صادر نفت عربستان را حل کنند قطعا قیمت نفت بالاتر خواهد رفت.

او افزود: یک نشریه معتبر پیشبینی کرده است که در صورت تداوم کاهش تولید نفت عربستان قیمت نفت سه رقمی شود و بالای ۱۰۰ دلار هم افزایش شود، در نتیجه این ضربه بسیار مهلک بوده است و واکنش‌های کشور‌های دیگر هم نشان از مهلک بودن این مسئله دارد، به عنوان مثال آمریکا به سرعت اعلام کرد که ما مشکل کاهش تولید نفت عربستان را در بازار حل و آن ۵ میلیون بشکه را جایگزین خواهیم کرد.

مرادی ادامه داد: کارشناس‌ها بر این باورند که آمریکا با توجه به ذخایری که در اختیار دارد نهایتا می‌تواند تا ۵۲ روز کاهش تولید نفت عربستان در بازار را تامین کند، این ۵۲ روز هم به سرعت می‌تواند به اتمام برسد و خسارت‌هایی که انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان وارد کرده حل نشود و در آن صورت می‌بینیم که قیمت نفت بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در حال حاضر یک انتظاری دربازار وجود دارد که کشوری مانند آمریکا یا عربستان از طریق ذخایر استراتژیکی که در اختیار دارد بتواند کاهش تولید نفت خود را جبران کند، بنابراین ممکن است در این مقطع بازار آن واکنش شدید به بحث کاهش تولید نفت را نداشته باشد و قیمت نفت زیاد بالا نرود، اما اگر آن بازه زمانی احتمالی کارشناسان (۵۲ روز) بگذرد و ذخایر استراتژیک عربستان نتواند جوابگوی بازار نفتی شود، در آن صورت باید نفت بالای ۱۰۰ دلار را انتظار داشت و این بزرگترین شوک برای کشور‌های غربی است.

او افزود: صنعت کشور‌های غربی به نفت وابسته است و آمریکا بلافاصله اعلام کرد باید به ایران حمله کنیم و برخی از کارشناس‌های واشنگتن هم گفتند که ما همیشه نگران مورد هدف قرار گرفتن پالایشگاه نفتی بقیق در شرق عربستان به عنوان بزرگترین پالایشگاه جهان بودیم، در نتیجه می‌توان گفت که مسئله چقدر بزرگ بوده که آمریکا همواره منتظر و نگران این اتفاق بوده است، چراکه کاخ سفید به خوبی می‌دانست که تبعات این اقدام از سوی انصارالله به چه صورت خواهد بود.

مرادی تصریح کرد: در شرایط فعلی انصارالله توانست با ۱۰ پهپاد از رادار‌های سامانه‌های دفاعی عربستان که ساخت آمریکا بود بگذرد و بار دیگر نشان داده شد که در درجه اول انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است و در درجه دوم هم بیش از ۶۷ میلیارد دلار هزینه‌های نظامی عربستان بی فایده بوده است و تسلیحاتی خریداری کرده‌اند که نمی‌توان از ان استفاده کنند و جنس‌های غیر کارآمد از سوی آمریکا به آن‌ها فروخته شده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: عملیات یمن نشان داد که انصارالله فصل جدیدی در جنگ این کشور باز کرده است و خودشان این عملیات را عنوان عملیات بازدارند ۲ را به آن داده‌اند، علاوه بر این متغییر مهم دیگری که وارد معادلات شده است این بود که انصار الله اعلام کرده که آزاده‌گانی از عربستان با ما همکاری کرده‌اند، این موضوع بسیار خطرناک‌تر است چراکه در صورت صحت این موضوع یعنی ریاض از درون هم باید بجنگد و نیرو‌هایی که مخالف خاندان سعودی هستند از درون در حال جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به انصارالله و چه بسا دیگر دشمنان عربستان هستند و این یک خطر بسیار راهبردی برای ریاض است که می‌تواند در تصمیم عربستان برای ادامه جنگ مفید باشد.

او ادامه داد: عملیات پهپادی انصارالله نشان داد که تلاش‌های عربستان و امارات در جنوب یمن که به دنبال تجزیه هستند با واکنش قاطع انصارالله مواجهه خواهد شد که عربستان و امارات که نتوانستند در ۵۳ ماه گذشته در عرصه میدانی انصارالله را شکست دهند اکنون در جنوب یمن به دنبال تجزیه این کشور هستند، اما واکنش انصارالله به این معناست که او گزینه‌های استراتژیکی در نظر گرفته که می‌تواند این دو کشور را پشیمان کند و سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن هم اعلام کرد که آن ۳۰۰ نقطه‌ای که در بانک اطلاعاتی ما برای حمله قرار دارد روز به روز گسترش می‌یابد و این خود به عنوان یک خطر بزرگ برای عربستان محسوب می‌شود.

مرادی خاطر نشان کرد: این حمله‌های یمن تاثیر مستقیم بر سند ۲۰۳۰ عربستان دارد و حتی می‌تواند رویا‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را بر باد دهد، در واقع محمد بن سلمان اخیرا خالد الفالح را به دلیل اختلاف نظر در خصوص سند ۲۰۳۰ به خصوص مخالفت الفالح با واگذاری ۵ درصد از سهام آرامکو از سمت وزیر انرژی عربستان برکنار کرد. فروش ۵ درصد از سهام آرامکو در بازار بورس به ارزش بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار رکن اساسی این سند است.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: انتصاب عبدالعزیز بن سلمان، فرزند پادشاه سعودی به سمت وزیر انرژی با هدف رفع موانع واگذاری سهام آرامکو انجام گرفت، اما حمله‌های پهپادی انصارالله می‌تواند واگذاری بخشی از سهام آرامکو را با مشکل مواجه کند و یا آن را به تعویق اندازد، علاوه بر این محمد بن سلمان جذب سرمایه گذاری خارجی را برای بخش نفتی عربستان یکی از اهداف اصلی خود به خصوص در سند چشم انداز ۲۰۳۰ تعیین کرده است، اما سرمایه گذاری خارجی بیش از هر چیز به امنیت نیاز دارد.

او تاکید کرد: حمله‌های پی در پی انصارالله و ارتش یمن به تاسیسات نفتی آرامکو و به خصوص حمله بزرگی نظیر آنچه که اخیرا رخ داد، به معنای این است که عربستان با ناامنی مواجه شده و محیط این کشور برای سرمایه گذاری مناسب نیست. کارشناسان امور نفت و انرژی معتقدند که حمله اخیر انصارالله یمن به غول نفتی آرامکو عربستان که ستون فقرات اقتصاد و محور چشم‌انداز توسعه ولیعهد این کشور به شمار می‌رود، در بلندمدت با تأثیر بر عرضه پنج درصد از سهام آرامکو در بازار‌های جهانی و قیمت آن و همچنین کاهش جذابیت سهام این شرکت برای سرمایه‌گذاران، آینده نفتی عربستان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ چگونه پادشاه عربستان را مسخره کرد؟ + فیلم

الفالف23 ساعت قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از توصیف کردن عربستان به «گاو شیرده» این بار در جمع انتخاباتی در حضور گسترده‌ای از هوادارانش ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی را مسخره کرد. گروه جهان الف، ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۹ ۳۹۸۰۷۲۲۰۳۹به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به سبک کارتونی که نوعی مسخره کردن ملک سلمان، پادشاه سعودی بود لحن او را تقلید کرد. او با مسخره قصه تماس تلفنی بین خودش با پادشاه عربستان را در پی به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنون پایتخت رژیم صهیونیستی روایت کرد. ترامپ تلاش کرد اینگونه القا کند که رهبران عرب افراد تیزهوش و بافراستی نیستند. ترامپ در مناسبت‌های جداگانه‌ای افشا کرد که قبل از اعلام به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رهبران عرب را نادیده گرفت و به بهانه‌های مختلف از تماس‌های تلفنی‌شان طفره رفت که از جمله آنها ملک سلمان بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان به موضع گیری درباره نفت کش ایرانی پرداخت. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان نفت کش ایرانی را هدف قرار داده است، مدعی شد: قطعا خیر، ما از این کارها نمی‌کنیم. ما در این کارها (حمله به نفتکش ایرانی) دخیل نیستیم. شرکت نفت ملی نفت ایران می‌گوید که هدف قرار نگرفته است و فرد دیگری می‌گوید که هدف قرار گرفته است و یکی دیگر می‌گوید که نفت نشت کرده است. به ادعای مرزبانی سعودی، در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.

ترامپ، هفت‌تیرکش و بزن‌بهادر + فیلم

ایسناایسنا22 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این ویدیو، منتقدان ترامپ و اعضای رسانه‌های خبری همچون اهالی کلیسا به تصویر کشیده شده‌اند که در حال فرار از دست دیوانگی نفرت‌انگیز او هستند. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، این فیلم اخیرا در کنفرانس «اولویت آمریکایی‌» در تفرجگاه دورال میامی ترامپ به نمایش درآمد. ما از خشونت چشم‌پوشی نمی‌کنیم.» صحنه این خشونت‌ها «کلیسای اخبار جعلی» است؛ اشاره‌ای آشنا به سخنان دونالد ترامپ علیه مطالب و سازمان‌های خبری که از نظر او اخبار جعلی هستند. در این ویدیو تصویر سر ترامپ روی هیکل یک قاتل کار شده است که به صورت مردم شلیک می‌کند یا آن‌ها را هدف ضرب و شتم قرار می‌دهد. سی‌ان‌ان، واشنگتن پست، بی‌بی‌سی، پی‌بی‌اس، ان‌بی‌سی و پولیتیکو جزو رسانه‌های خبری هستند که قربانی این خشونت ساختگی ترامپ می‌شوند.

المیادین: ارتش سوریه وارد منبج شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، ارتش سوریه برای به دست گرفتن ابتکار عمل در درگیری‌های شمال این کشور، وارد شهر «منبج» واقع در ریف شرقی حلب شد. شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع کرد گفته که نیروهای ارتش سوریه یکشنبه شب وارد شهر منبج شدند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودهمزمان، تلویزیون دولتی سوریه نیز از حرکت ارتش سوریه به سمت شمال این کشور برای مقابله برای تجاوزات ارتش ترکیه خبر داد. نیروهای ارتش سوریه برای مقابله با تجاوزات ارتش ترکیه به سمت شمال شرقی سوریه حرکت کرده‌اند. ساعتی قبل، یک مسئول ارشد منطقه تحت کنترل کردها در شمال شرقی سوریه به شبکه روسیاالیوم گفته بود که ارتش سوریه امشب وارد شهر کوبانی (عین‌العرب) خواهد شد.

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو1 روز قبل
تابناکتابناک23 ساعت قبل
یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. یک منبع آگاه ارشد اطلاعاتی به نشریه «میدل ایست آی» اظهار کرده که طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچکتر ولیعهد این کشور، طی یک مأموریت مخفی با هدف کاهش تنش و بحران در خلیج فارس ۴۸ ساعت را در تهران گذرانده است. نشریه میدل ایست آی با دفتر رسانه‌ای سفارت امارات متحده عربی در لندن تماس گرفته تا از جزئیات این ملاقات اطلاعات کسب کند اما تا زمان انتشار خبر پاسخی دریافت نکرده است. همچنین هنگامی که انگلیس، آلمان و فرانسه تلاش کردند تا با تلاشهای ایالات متحده برای افزایش درگیری نظامی در خلیج فارس مقابله کنند، انور قرقاش، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی از تلاش‌های دیپلماتیک آنها تمجید کرد. قرقاش گفت: «امارات متحد عربی به هر ترتیب از درگیری با ایران جلوگیری کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر