تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - هرساله به علت عدم وجود جاده‌های ایمن و مناسب شاهد مرگ ومیرهای زیادی هستیم حادثه‌ای که در مسیرهای کوهستانی با ریزش سنگ بر روی ماشین‌ها رخ می‌دهد بسیار ناراحت کننده و دلخراش است.

مطمئنا هر مسافری که با خودرو خود یا مسافربری قصد سفر به شمال را دارد، تنها به خاطرات زیبای سفر فکر می‌کند نه اتفاقات ناگوار اما متاسفانه یکی از خطرات جاده‌های کوهستانی منتهی به مازندران ریزش سنگ از کوه است که می‌تواند برای هر کسی رخ دهد.

به گزارش ایسنا مازندران، جاده هراز مهم‌ترین جاده تهران-مازندران است که از دره رود هراز می‌گذرد و نزدیک‌ترین راه اصلی به قله دماوند است. این جاده یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین جاده‌های جهان است که به انتخاب مردم ایران در سال هشتاد و نه زیباترین جاده ایران انتخاب شده‌است.

جاده هراز؛ یکی از ۴ مسیر دسترسی تهران به نوار ساحلی دریای خزر و البته کوتاه‌ترین مسیر است که در کنار ویژگی‌هایی چون کوتاهی و جذابیت‌های گردشگری بسیار، با مخاطرات گاه به گاه ریزش سنگ و کوه در طول سال و ریزش بهمن در فصل زمستان مواجه است و حوادث تلخی را برای مسافران عبوری رقم می‌زند، گرچه مسئولان مازندرانی از چهاربانده کردن این جاده قدیمی و رفع تمام مخاطرات آن تا طی چند سال آینده خبر می‌دهند.

*تغییرات آب و هوایی اثر مستقیم با ریزش سنگ از کوه دارد

علیرضا قدمی رییس پلیس راه مازندران در گفت وگوبا ایسنا، با اشاره به اینکه در تمامی جاده‌های کوهستانی این استان امکان ریزش سنگ وجود دارد، اظهار کرد: جاده هراز، کندوان و گاهی اوقات سوادکوه در هنگام بارش باران و برف سقوط ریزش سنگ افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه تغییرات آب و هوایی اثر مستقیم با ریزش سنگ از کوه دارد، تصریح کرد: فروردین ۹۸ به دلیل شدت بارندگی در جاده‌های کوهستانی و پایین دست و جاری شدن سیل ریزش کوه در محورهای مواصلاتی رخ داد که البته این اتفاق سالهاست که تکرار می‌شود.

رییس پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه ریزش سنگ از کوه که حوادثی را به دنبال داشته باشد از دسته حوادث طبیعی است، خاطرنشان کرد: همکاران پلیس راه بلافاصله مانند دیگر اتفاقات جاده‌ای در محل حضور پیدا می‌کنند و اقدامات لازم چون بررسی محل و انتقال مصدوم و پاکسازی راه و اعلام به دستگاه‌های دیگر در صورت نیازانجام می‌شود.

* ساختن گالری مانع ریزش سنگ و خسارت احتمالی می‌شود

قدمی افزود: پس از ریزش سنگ از کوه اگر باعث انسداد مسیر شود گره ترافیکی را به دنبال دارد و حتی ممکن است اتفاقات دیگری را رقم بزند و به همین دلیل سریعا همکاران راهنمایی اقدامات لازم را جهت بازگشایی مسیر انجام می‌دهند.

رییس پلیس راه مازندران با بیان اینکه در قسمت هایی از مسیرهای کوهستانی که حادثه خیز هستند، می‌توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد، بیان کرد: ایجاد تونل در نقاط حادثه خیز، تزریق بتن و نصب فنس‌های فولادی، ساختن گالری یا شبه تونل که نوعی سرپناه محسوب می‌شود می‌تواند مانع ریزش و خسارت احتمالی شود.

قدمی ادامه داد: مردم هم با عدم توقف در قسمت هایی از مسیرکه احتمال ریزش وجود دارد و پرهیز از بوق زدن در داخل تونل‌ها می‌توانند کمک کنند تا حوادث به حداقل خود برسد.

وی یادآورشد: مردم از سفرهای غیرضروری خصوصا هنگامی که ارتفاعات با بارش باران و طوفان همراه است جهت جلوگیری از بروز حادثه، پرهیز کنند تا شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ - 18

*احداث گالری تنها راه ایمن سازی مناطق پرخطر

علی رمضان زاده جانشین پلیس راه مازندران در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پدیده ریزش سنگ از کوه از زمان احداث جاده وجود داشته که گاهی اوقات انعکاس وسیع و زمانی هم نه به آن شدت بلکه فقط خانواده متوفی از موضوع اطلاع پیدا می‌کنند، اظهار کرد: قطعا تهدیداتی در جاده کوهستانی وجود دارد و نمی‌توان با یک جاده کویری وجاده جلگه‌ای مقایسه کرد.

وی با بیان اینکه بعضی از مکان هایی که مستعد ریزش سنگ است، پلیس در جریان بوده و آنها را منعکس کرده است، تصریح کرد: طی این سالها بخشی از مسیرها را اداره راهداری و وزارت راه برطرف کردند به طور مثال گالری پیچ شیطان که همین نقطه در سالهای دور و اخیر ریزش سنگ زیاد وجود داشت که متاسفانه منجر به فوت هموطنان زیادی شده بود.

جانشین پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه درسال‌های اخیرگالری‌های بتنی خیلی مستحکم احداث شده است، خاطرنشان کرد: حادثه دلخراشی که برای اتوبوس بابلسر رخ داد و بسیاری ازهمشهریان ما به پایین سقوط کرده بودند، در پی انعکاس خبری آن احداث گالری اتفاق افتاد و در حال حاضر آن منطقه از تهدید خارج شده است.

* کل طول محور هراز مستعد حادثه است

رمضان زاده با بیان اینکه کل طول محور هراز مستعد حادثه است، افزود: اخیرا در مسیر مناطق پرخطر مانند ابتهاج و تکاوران شناسایی شد و علت انسداد در روزهای اخیر به جهت تراشه زدن بود تا پس از تامین اعتباربا احداث گالری ضریب ایمنی را بالاتر ببرد و پلیس پیگیری خود را دنبال کرده و امیدوار است که راهداری هم پیگیری بیشتری انجام دهد.

وی با اعتقاد بر اینکه احداث گالری تنها راه و مطمئن‌ترین راه ایمن سازی مسیر‌های خطرناک است، گفت: یک دوره کوهنورادان با رهاسازی سنگ‌های معلق که شل بودند خواستند ایمن سازی انجام دهند که متاسفانه پس از رهاسازی به سنگ هایی که محکم بودند، برخورد کرد و بعدها باعث ریزش همان سنگ‌ها شد.

*منابع طبیعی مقصر نیست

جانشین پلیس راه مازندران با اشاره به اینکه در خصوص ریزش سنگ از کوه گاهی اوقات منابع طبیعی رو مقصراعلام می‌کنند، بیان کرد: منابع طبیعی نه راهساز است و نه اینکه واقعا این استعداد را دارد که بتواند ایمن سازی کند و آن سنگ‌های معلق را راهاسازی کند بلکه اداره کل راهداری و وزارت راه بخاطر حفظ جان مردم ضرورت را بیشتر احساس و نسبت به ایمن سازی آن اقدام کنند.

رمضان زاده با بیان اینکه تغییرات آب و هوایی نقش تاثیر گذاری در ریزش سنگ ایفا می‌کند، افزود: زمانی که آب به درز و فضای متخلل سنگ نفوذ می‌کند با انبساط و انقباض ایجاد شده باعث ترکیدن سنگ ورها شدن آن می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات هم ریزش و رانش سنگ ناشی از تردد حیوانات وحشی آن منطقه و همچنین زمین لرزه‌های بسیار خفیف یا شدید و سیلاب‌ها و باران هایی که گل‌ها رابا خود شسته و می‌برد باعث ریزش سنگ شده است.

گزارش از: زینب تذکاری خبرنگار ایسنا مازندران

انتهای پیام

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ - 33

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | کدو تنبل غول‌آسا؛ سنگین‌تر از میتسوبیشی

همشهریهمشهری1 روز قبل

فیلم/ حجت‌الاسلام رئیسی: نام امام حسین (ع) رمز وحدت مسلمان‌ها است

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

ادامه بارش در مناطق شمالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در استان مازندران بارش‌ها شدید هستند و احتمال بالا آمدن آب رودخانه‌ها و گرفتگی معابر در استان‌های ساحلی وجود دارد و هوای نسبتا سرد در شمال کشور ماندگار است. وی گفت: در غرب، شمال غرب، شمال شرق و همچنین در دامنه‌های البرز بارش‌های پراکنده همراه با رعد و برق و وزش باد را پیش بینی می‌کنیم. در آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، بخش‌های شمالی استان لرستان، مرکزی و بخش‌هایی از استان قم و دامنه‌های جنوبی البرز از جمله قزوین، البرز، تهران و سمنان برای امروز احتمال بارندگی وجود دارد. کارشناس هواشناسی افزود: در شمال شرق مانند خراسان شمالی و نواحی شمالی خراسان رضوی بارندگی پیش بینی شده است این شرایط تا سه شنبه ادامه دارد. خانم احمدی گفت: در بخش جنوبی نیز از جمله بخش‌هایی از استان کرمان، نواحی جنوبی استان هرمزگان و جنوب و جنوب شرق استان فارس و بوشهر احتمال بارندگی به شکل رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی شده است. وی افزود: در شرق کشور نیز وزش باد پدیده غالب است و آسمان تهران نیز همراه با بارش خفیف پیش بینی شده و دما امروز به حدود ۲۴ درجه می‌رسد.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری پلیس، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موفقیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دستگیری روح الله زم یکی از عناصر خودفروخته و مزدور و دست نشانده استکبار جهانی را در پیامی تبریک گفت. متن پیام بدین شرح است: ضربه کاری و عملیات حرفه‌ای و هوشمندانه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پی دستگیری روح الله زم سرشبکه سایت ضد انقلاب «آمدنیوز» و مهمترین شبکه نفوذ و براندازی، نشان از اقتدار و عظمت این نهاد انقلابی دارد و بار دیگر دشمنان امت اسلامی مقهور صلابت سربازان گمنام امام زمان (عج) شدند؛ این حرکت مقتدرانه سپاه مشت محکمی بر دهان یاوه گویان است. اقدام پرصلابت و با اقتدار فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شکست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و اروپا با یک عملیات پیچیده و حرفه‌ای زمانی بهتر درک می‌شود که می‌دانیم روح الله زم در کنترل امنیتی این سرویس‌های اطلاعاتی به زعم خود قدرتمند بوده است و بدون اینکه آن‌ها متوجه عملیات فریب شوند، سپاه پاسداران این عنصر پلید و مزدور را به دام انداخت، دست مریزاد به پاسداران گمنام امام زمان (عج). نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به خاطر موفقیت اطلاعاتی و عملیات هوشمندانه این نهاد انقلابی و سربازان گمنام امام زمان (عج) که همواره در تمامی عرصه‌ها خوش درخشیده‌اند و در راستای حراست و پاسداری از آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی ایران اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌اند، مراتب تقدیر، تشکر و قدردانی صمیمانه خود را اعلام می‌دارد. خداوند قادر، متعال و مقتدر را شاکریم که این عنصر وابسته و مزدور که با حمایت‌های ضدانقلاب خارج نشین و عوامل داخلی آن‌ها، به دنبال دروغ پردازی، ایران هراسی و فراهم سازی زمینه‌های خشونت بار و تروریستی و ایجاد ناآرامی در کشور بود، در دام سربازان گمنام امام زمان (عج) افتاد و این حماسه عظیم که لرزه بر اندام دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انداخته است، به عنوان برگ زرین دیگری در کارنامه درخشان سپاه به ثبت رسید و یقین داریم که ملت شریف و عاشورایی ایران اسلامی، ملت قهرمان و شهیدپرور شاهد استمرار این قبیل موفقیت‌ها و پیروزی‌ها که مایه شعف، غرور و سربلندی ایران اسلامی است، از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهند بود. ان شاءالله در دستگاه عدالت قضایی و در چارچوب قوانین به جرایم این دست نشانده استکبار جهانی رسیدگی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر