ضرورت وجود لایه اوزون و اقلیم سالم برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
ضرورت وجود لایه اوزون و اقلیم سالم برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار

ضرورت وجود لایه اوزون و اقلیم سالم برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی حفاظت از لایه اوزون، ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹ برابر ۲۵ شهریورماه جاری گفت لایه اوزون و اقلیمی سالم برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار ضروری است.

به گزارش سلامت نیوز متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

هفته آینده، جهان در مقر سازمان ملل متحد برای شرکت در اجلاس سران برای اقدام اقلیمی گردهم می‌آید تا وضعیت اضطراری اقلیمی را بررسی کند. یک سال دیگر که در آن شاهد امواج گرما، طوفان‌های عظیم و اختلالات اقلیمی بودیم به ما ثابت کرد که انتخابی نداریم جز این که پیش از آنکه خیلی دیر شود اقدام کنیم.

در حالی که برای این جلسه بسیار مهم آماده می‌شویم، باید به یاد داشته باشیم که پروتکل مونترال نمونه‌ای الهام بخش است که چگونه بشریت قادر به همکاری برای مقابله با چالش‌های جهانی است وسندی اساسی برای حل مشکل بحران اقلیمی امروز به شمار می‌رود. طبق این معاهده بین المللی ۳۲ سال است که ملت‌ها تلاش کرده‌اند تا استفاده از موادی که موجب نابودی لایه اوزون می‌شود را کاهش دهند، بخش عمده این مواد در صنعت خنک کننده‌ها به کار می‌رود. در نتیجه این تلاش‌ها، لایه اوزون که از ما در مقابل اشعه ماوراءبنفش مضر خورشید محافظت می‌کند، در حال بهبودی است.

پروتکل مونترال می‌تواند از طریق اصلاحیه کیگالی نقش بسیار مهمی را در حل تغییرات اقلیمی ایفا کند، این اصلاحیه گازهای هیدروفلوروکربن (HFC) را هدف قرار داده که همچنان در سیستم‌های خنک کننده‌ها استفاده می‌شوند. پایان دادن به استفاده از این گازها می‌تواند گرمایش جهانی را تا ۰٫۴ درجه سانتیگراد در این قرن کاهش دهد. در حالی که صنعت، لوازم خانگی را به گونه‌ای طراحی می‌کند که گازهای هیدروفلوروکربن جایگزین شوند، ضروری است تا آن‌ها از لحاظ بازده انرژی نیز تقویت شوند که تاثیر آن‌ها بر اقلیم را بیش از پیش کاهش دهند.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

موفقیت پروتکل مونترال مرهون حمایت همگانی و جهانی ازآن است. اینجانب از ۸۱ دولتی که اصلاحیه کیگالی را تصویب کرده‌اند قدردانی می‌کنم و سایر دولت‌ها را نیز تشویق می‌نمایم تا آن را تصویب کنند.

در حالی که به درستی عزم خود را برای مقابله با تغییرات اقلیمی جزم کرده‌ایم باید مراقب باشیم که از لایه اوزون غافل نشویم و نسبت به خطر استفاده غیرقانونی از گازهای تخریب کننده لایه اوزون هشیار باشیم. کشف اخیر انتشار یکی از این گازها یعنی گاز CFC-۱۱ به ما یادآوری می‌کند که به نظام نظارتی و گزارشی مستمر و مقررات بهبودیافته و لازم الاجرا نیاز داریم. رهبری شرکت‌های پیشگام برای تحقق این رویاها حیاتی است.

اجرای اصلاحیه کیگالی در مرکز و جبهه اقدامات اقلیمی قرار خواهد داشت. از تمام کشورها درخواست داریم تا برنامه اقدام ملی خود را برای صنعت خنک کننده‌ها طراحی کنند که پر بازده و پایدار باشد و خدمات حیاتی برای محافظت از زندگی از قبیل فرصت‌های شغلی و غذا برای همه انسان‌ها را مدنظر قرار دهند. ما صنایع را به اتخاذ اقدامات منسجم و تقویت یافته فرا می‌خوانیم.

لایه اوزون و اقلیمی سالم برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار ضروری است. پروتکل مونترال به حفاطت از انسان‌ها و کره زمین ادامه می‌دهد. اجازه دهید روز بین المللی حفاظت از لایه اوزون امسال، الهام بخش همتی بلندتر برای کاهش گازهای تخریب کننده لایه اوزون در صنعت خنک کننده‌ها همچنین در اجلاس سران برای اقدام اقلیمی و فراتر از آن باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعت۲۴-متخصصان تغذیه راز حفظ جوانی را در تغذیه درست با این مواد غذایی می‌دانند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از مقاله منتشر شده در نشریه ایتالیایی Notizie Leccco، متخصصان ایتالیایی باور دارند که تغذیه نقش خاصی در حفظ جوانی دارد. متخصصان تصمیم گرفتند دلیل ماندگاری و سلامتی ایتالیایی‌ها را پیدا کنند. بر اساس این تحقیق مشخص شد که ساکنان این کشور مدیترانه‌ای به ویژه به کیفیت مواد غذایی خود حساس هستند. رژیم غذایی آنها سرشار از پروتئین، ویتامین‌های A و C، اسیدفولیک و آنتی اکسیدان‌ها است.

گزارش تکمیل خواهد شد …شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی

5+
ایسناایسنا2 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صد و سیما، رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفتگو با پایگاه خبری پلیس از کشف ۴۰ کارتن سیگار قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در مرکز پایتخت خبر داد. سرهنگ رسول محبت گفت: دیروز خبری مبنی بر اینکه فردی در انبار مغازه‌ای در مرکز پایتخت مقدار فراوانی سیگار‌های قاچاق انبار کرده و مشغول خرید وفروش کالای قاچاق است، دریافت شد و گروهی از ماموران پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند. وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیسی مشخص شد که خبر صحت دارد، افزود: با هماهنگی‌های قضایی، گروه عملیات این پایگاه برای دستگیری متهم و بازرسی از محل انبار محموله قاچاق به نشانی اعلامی اعزام و موفق شدند متهم را در مغازه‌اش دستگیر و در بازرسی از انبار این مغازه ۴۰ کارتن بزرگ سیگار حاوی ۵۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق را کشف کنند که فاکتور و مجوز گمرگی نداشت. رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه کالای قاچاق کشف شده به همراه متهم تحویل پلیس آگاهی پایتخت برای تحقیقات تکمیلی شد، اضافه کرد: انبار هم با دستور قضایی پلمب شد. وی تاکید کرد: هر واحد صنفی که کالای قاچاق را خریداری و در بازار مصرف عرضه کند، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
شهردار تهران با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر وزارت بهداشت برای کنترل پسماندهای بیمارستانی گفت: امروز ۷۰ درصد یکی از پادگان‌های بزرگ تهران برای شهر تهران گرفته شد. وی افزود: در روند کیفیت هوای تهران بین سال‌های ۹۰ تا۹۷ با اقداماتی که انجام شد، تعداد روزهای خطرناک از نظر هوا در تهران کاهش یافت. باید توجه کرد که موتورسیکلت‌های کاربراتوری تاثیر بسیار زیادی روی آلودگی هوا دارند همچنین در تهران ۲۲ درصد از وانت‌ها، ۹ درصد از خودروهای مسافری و پنج درصد از تاکسی‌ها دارای موتور کاربراتوری هستند که در آلایندگی تهران تاثیرگذارتر هستند. شهردار تهران درباره برنامه‌های شهرداری تهران اظهارکرد: موضوع کاهش آلودگی هوا، ترافیک و … در دستور کار است. حناچی همچنین گفت: امروز اتفاق خوبی افتاد و حدود ۷۰ درصد یکی از بزرگترین پادگان‌های شهر تهران را در شورای عالی شهرسازی، در یکی از ارزشمندترین نقاط شهر با حمایت نیروهای مسلح برای شهر تهران گرفتیم که خبر بسیار مهمی است.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در این همایش گفت: شاخص‌های اساسی حوزه سلامت در ایران بهبود یافته است و نظام بیمه‌ای ما بیش از ۹۱ درصد جمعیت را تحت پوشش دارد. وی افزود: ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان برای شاخص پوشش خدمات سلامت با پوشش ۷۱/۷ درصد جزو کشورهای برتر است و در شاخص رخداد هزینه‌های سلامت هم در هزینه‌های فقرزای سلامت، ۳۳/۵ درصد کاهش داشتیم. حریرچی گفت: پرداخت از جیب، روند کاهشی داشته و هزینه‌های کمرشکن سلامت ما کاهش چشمگیری داشته است. وی افزود: سازمان بهداشت جهانی، برای ایران در سال ۲۰۲۳ پیش بینی کرده است که شاخص پوشش خدمات به ۸۰ درصد می‌رسد اما هزینه‌های کمرشکن سلامت تا سال ۲۰۲۳ برای ایران در این پیش بینی کاهشی نداشته است. حریرچی گفت: برنامه‌های ما برای مسیر آینده باید به سمت کاهش هزینه‌ها سوق پیدا کند و نیز طرح‌های پیشگیری را ارتقا دهیم، همچنین اجرای برنامه‌های پزشک خانواده و پرونده الکترونیک نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر