بیانیه کانون وکلا در مورد توقیف و فروش اموال ایران توسط دولت کانادا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
بیانیه کانون وکلا در مورد توقیف و فروش اموال ایران توسط دولت کانادا

بیانیه کانون وکلا در مورد توقیف و فروش اموال ایران توسط دولت کانادا

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
کمیسیون امور بین الملل کانون وکلای دادگستری مرکز در مورد توقیف و فروش دارایی های ایران توسط دولت کانادا بیانیه داد.

به گزارش افکارنیوز،

در این بیانیه آمده است: اصل مصونیت دولت به عنوان یکی از اصول دیرپای حقوق بین‌الملل که دارای ریشه کهن در عرف بین‌المللی بوده و در دوران معاصر نیز در معاهدات دوجانبه و چندجانبه دولتها مورد تاکید قرار گرفته است، از جمله اقتضائات و ضرورتهای انکارناپذیر برای تضمین حسن عملکرد و منافع دولتها در جامعه بین المللی است که نقض یا نادیده گرفتن قواعد مربوط به آن می‌تواند به ایجاد خلل در مناسبات بین المللی و ضرورتهای عملکردی دولتها منجر شود.

اخبار اجتماعی-اقدام اخیر دولت کانادا در مورد توقیف و به دنبال آن به فروش رساندن دارایی‌های ایران که هیچ گونه شائبه‌ای در مورد برخورداری آنها از مصونیت قضایی و اجرایی وجود ندارد، قطع نظر از تضییع حقوق مردم ایران به عنوان صاحبان حقیقی اموال مزبور، نقض این اصل شناخته شده حقوق بین الملل و زمینه ساز بدعتی ناروا در خصوص زیرپا گذاردن قواعد شناخته شده حقوق بین الملل است. این واقعیت آشکار که هیچ دولتی نمی‌تواند به استناد مقررات داخلی خود قواعد شناخته شده حقوق بین الملل را نقض کند، توجیه اقدامات دولت کانادا و معدودی از کشورهای دیگر که اقدام به تفاسیر نابجا، موسع و تبعیض آمیز استثنائات وارد بر اصل مصونیت دولت نموده و با توسل به ادله قابل مناقشه در محاکم داخلی اقداماتی را به دولتهای دیگر منتسب می‌سازند را دشوار می‌نماید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این استثنائات هم با کنوانسیون مورخ ۲ دسامبر ۲۰۰۴ ملل متحد در خصوص «مصونیت صلاحیتی دولتها و اموال آنها» (که ماحصل مطالعه طولانی و تدوین عرفهای شناخته شده بین المللی در خصوص مصونیت دولت است) و هم با رویه‌های مورد پذیرش و عمل دولتها و سازمانهای بین المللی متعارض است و اعمال تبعیض‌آمیز آن نسبت به معدودی از دولتها که غالبا با انگیزه‌های سیاسی و توسط قضات ناآشنا با مبانی حقوق بین‌الملل صورت می‌گیرد نیز ماهیت نامشروع آن را تشدید می‌نماید.

کمیسیون امور بین الملل کانون وکلای دادگستری مرکز با توجه به این واقعیت که آرای صادره از محاکم داخلی کانادا با اشکالات حکمی و موضوعی عدیده و با نقض مصونیت حاکمیتی دولت ایران صادر شده است از دولت کانادا و به خصوص وزارت امور خارجه این کشور می‌خواهد مانع از نقض آشکار قواعد حقوق بین الملل شده و اقدام عاجل در خصوص توقف این روند غیرقانونی به عمل آورد. بدیهی است در صورت صلاحدید مسؤولان ذی صلاحیت، جامعه وکلای دادگستری کما فی السابق آمادگی ارائه مشاوره حقوقی در خصوص موضوعات بین‌المللی مرتبط با منافع ملی کشور را دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ قرائت زیارت اربعین در محضر رهبر انقلاب توسط حنیف طاهری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

فیلم/ مرثیه‌خوانی میثم مطیعی در محضر رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

فیلم/ بیانات منتشرنشده رهبرانقلاب درباره نقش سردار سلیمانی در عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بیروت , جنبش امل لبنان در بیانیه‌ای در بیانیه‌ای با اشاره به برگزاری اعتراض‌های مستمر مردمی در مناطق مختلف کشور، اظهار کرد، این اعتراض‌ها نشانه این درد و رنج است، جنبش امل، بر خود لازم می‌داند که موضع ثابت خود را درقبال این اعتراض‌ها اعلام و تاکید کند که از مردم در دستیابی به خواسته هایشان حمایت می‌کند. در این بیانیه آمده است که "جنبش امل در سایه تاکید بر پایبندی به آزادی‌ها و تضمین آزادی بیان و تظاهرات، اگرچه طی آن، برخی حد و حریم‌ها زیر پا گذاشته شده و به رهبران و مسئولان آن اهانت شده است، جنبش امل از هر کسی که خواهان برگزاری تحرکات برای اعلام همبستگی برای محکومیت در تعرض به نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان در شهر صور شده، تشکر می‌کند. بر اساس این بیانیه، جنبش امل، مخالفت خود را با دست به سلاح شدن در خیابان‌های شهر صور اعلام می‌کند، بلکه خواهان انجام تحقیقات برای شناسایی عاملان حوادث و اتخاذ تدابیر لازم است و از سرویس‌های امنیتی ذیربط می‌خواهد که به وظیفه خود در حمایت از شهروندان از جمله تظاهرکنندگان عمل کند.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
مدیر اجرایی ستاد اربعین گفت: با ارسال پیامک زائرین را همراهی می‌کردیم. وی ادامه داد: گزارش‌های لحظه به لحظه از مرزها داده می‌شد. توسط گروه بازرسی لحظه به لحظه گزارش‌ها بررسی می‌شد. مدیر اجرایی ستاد اربعین گفت: حضور موکب داران ما که به عدد ۲۷۰۷ موکب رسیده بود و همکاری و هماهنگی با دولت عراق شرایط را برای زوار راحت‌تر کرد. وی گفت: با توجه به آمار و ارقام که در سامانه‌ها داشتیم مردم عزیز را با ارائه پیامک همراهی کردیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ساعت قبل
دعای ماه صفر: یا شدید القوی‏ ویا شدید المحال یا عزیز یا عزیز یا عزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی‏ شر خلقک یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا لا اله الا انت سبحانک انی‏ کنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم وکذلک ننجی المؤمنین وصلی الله علی‏ محمد و اله‏ الطیبین الطاهرین

نظرها

اخبار بیشتر