بزرگ آقا در سریال‌ها تکثیر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

بزرگ آقا در سریال‌ها تکثیر شد

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
به نظر می‌رسد وجود شخصیتی همچون بزرگ آقا "شهرزاد" در سریال‌های شبکه نمایش خانگی به یکی از ارکان اصلی قصه تبدیل شده است.

ایران آرت: پس از سریال «شهرزاد» و خلق کاراکتری با شمایل و منش «بزرگ آقا» که البته خود او هم از کاراکتر «پدرخوانده» معروف در هالیوود گرفته شده بود، انگار حضور چنین شخصیتی در آثار مختلف نمایش خانگی، تبدیل به یکی از ارکان اصلی قصه و اپیدمی شد. رئیس یک گروه مافیایی که با قدرت و ثروتش حکمرانی می‌کند و در هر اتفاقی حکم دست‌های پشت پرده را دارد.

بزرگ آقا در سریال‌ها تکثیر شد - 2

این الگوی کلی شخصیت «بزرگ آقا» ست که پس از «شهرزاد»، در سریال‌هایی مانند «ممنوعه» و «رقص روی شیشه» تکرار شد و این تکرار به تازگی با سریال «مانکن» و «آقازاده» نیز ادامه یافته است. به بهانه ورود شخصیت «آقا اخگر» به قصه سریال «مانکن»، درباره کاراکترهای مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی نوشته‌ایم.

گفتیم شخصیت «بزرگ آقا» در سریال «شهرزاد» شبیه «پدرخوانده» است. او فرد ثروتمند و بانفوذی بود که ابهت خاصی داشت، قانون‌هایی را که مورد تأیید خودش بود تعیین و اجرا می‌کرد، اجازه نمی‌داد کسی به قدرت برسد و جایگاه او را تصاحب کند. افراد زیادی زیر دست این شخصیت کار می‌کردند و همه آن‌ها منتظر بودند تا او دستور انجام کار خاص، جنایت یا قتلی را صادر کند. این کاراکتر پشت‌پرده تمام اتفاقاتی بود که در قصه سریال می‌افتاد، یک سر همه حوادث و ماجراها به او می‌رسید و سرنوشت همه شخصیت‌های مهم در دستان او بود.

شخصیت «تجنگی» در سریال «ممنوعه» هم نسخه به‌روزشده کاراکتر «بزرگ آقا» بود! او شخصیت جدی، سخت‌گیر و بدجنسی بود که فرزندش «سامی» را مجبور به ادامه زندگی با زنی کرده بود که علاقه‌ای به او نداشت و از طرفی هم اجازه نمی‌داد با «برکه» دختری که به او علاقه مند شده بود ازدواج کند. دقیقا مانند «بزرگ آقا» که «قباد» و «شهرزاد» را مجبور به ازدواج با یکدیگر کرد. «تجنگی» حتی مانند «بزرگ آقا» که پدر واقعی «قباد» نبود، پدر اصلی «سامی» نبود! او از لحاظ ظاهری هم بی‌شباهت به «بزرگ آقا» نبود و عصایی در دست داشت.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

کاراکتر «میرخان» در سریال «رقص روی شیشه» هم یکی دیگر از شخصیت‌هایی بود که ما را به یاد «بزرگ آقا» می‌انداخت. او هم رئیس پیر یک گروه شبه مافیایی بود که اموال زیادی داشت و کافی بود دستور دهد تا دارودسته‌اش کلک کسی را که می‌خواهد بکنند. او مانند دیگر شخصیت‌های قدرتمند پشت پرده، دشمنان زیادی داشت و اموالش در خطر بود. «میرخان» مانند «پدرخوانده» خانواده‌ای داشت که همه از او حساب می‌بردند، طوری که وقتی دستوری صادر می‌کرد، فرزندانش چاره‌ای جز مخالفت نداشتند و اطاعت، تنها کاری بود که انجام می‌دادند.

تازه‌ترین نمونه شخصیت «بزرگ آقا»، «آقا اخگر» در سریال «مانکن» است. این شخصیت تازه وارد قصه شده و نقش او را محمدرضا فروتن بازی می‌کند. «آقا اخگر» مرد بسیار ثروتمندی ا‌ست که حضورش کافی‌ است تا رقیبان را از میدان به در کند. او مانند «بزرگ آقا» کلاه بر سر نمی‌گذارد و عصا به دست نمی‌گیرد، اما تیپ مشکی می‌زند، پالتوی بلندی به تن دارد و دستکش‌های چرم می‌پوشد؛ با شباهت‌هایی واضح به «ویتو کورلئونه» در «پدرخوانده». «اخگر» به نوچه‌هایش دستور قتل کسی را داده و با دادن پول به خانواده‌اش اجازه شکایت به آن‌ها نمی‌دهد و به شیوه خودش عدالت را اجرا می‌کند.

تازه‌ترین نسخه «بزرگ آقا»، شخصیت «حاج حسن» در سریال «آقازاده» است. هرچند که هنوز خبر آغاز فیلم برداری این سریال منتشر نشده اما طبق اخبار و اطلاعاتی که از سریال منتشر شده است جمشید هاشم‌پور در این مجموعه نقش شخصیت قدرتمند، چهره‌ای خاص و در سایه را دارد که رد پا و اثرش پشت‌پرده همه اتفاقات دیده می‌شود. هنوز «آقازاده» و کاراکتر حاج‌حسن را ندیده‌ایم، اما به نظرتان این ویژگی‌ها راه و رسم چه نوع شخصیتی را در ذهن تداعی می‌کند؟! علاوه بر این‌، نام سریال هم حاکی از این است که بزرگ آقای تازه‌ای در راه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشگاه لیزر و فوتونیک ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پست جنجالی مهناز افشار بعد از طلاق به محمدرضا گلزار + فیلم و عکس

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار زیر پست آخر مهناز افشار در صفحه شخصی اش در اینستاگرام کامنتی جالب و جنجالی نوشته و با ایمان قلب که همین موضوع باعث شده که کاربران فضای مجازی شروع به شایعه سازی در مورد علاقه گلزار به مهناز افشار کنند. محمدرضا گلزار و مهناز افشار از بازیگران پرکار و محبوب سینمای ایران هستند که بازی‌های مشترک زیادی با هم دارند. مهناز افشار و محمدرضا گلزار در عشق تعطیل نیستمهناز افشار و محمدرضا گلزار در سریال عاشقانهمهناز افشار و محمدرضا گلزار در فیلم زهر عسلبازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کمابازی محمدرضا گلزار و مهناز افشار در آتش بسعکس مشترک محمدرضا گلزار و مهناز افشار در کلاغ پرپاسخ اینستاگرامی گلزار به منتقدان کنسرتشمحمدرضا گلزار، در پستی اینستاگرامی، پاسخ منتقدان کنسرتش در لس‌آنجلس را داد. آماری عجیب از تعداد بلیتهای فروخته‌شده کنسرت محمدرضا گلزار در مهمترین سالن کنسرت دنیا منتشر شده است. انتقادی که (نکاتی درباره سلیقه مخاطب در آمریکا گفته بود) بنا به گفته بسیاری به دور از شان بود جزئیات ممنوع الکاری مهناز افشار مهناز افشار نمی‌داند در ایران ممنوع‌الفعالیت است یا نه اما می‌گوید با اینکه رسما چیزی در این باره به او اعلام نشده اما از برخی صاحبان فیلم‌ها شنیده که ممنوع‌الفعالیت است.
قدس آنلاینقدس آنلاین16 ساعت قبل
«رشد» باید از تلویزیون شجاع‌تر باشداین عضو هیئت انتخاب عنوان کرد: به نظرم باید درست دیدن و شنیدن به بچه‌ها آموزش داده شود. جشنواره رشد نیازمند تبلیغات و آگاهی بخشی بیشتری استسجادی حسینی در پایان یادآور شد: ما نیاز داریم تبلیغات گسترده‌تری نسبت به این جشنواره صورت بگیرد و فقط صرف برگزاری جشنواره مدنظر نباشد. خوشبختانه امسال جشنواره نگاه تشریفاتی ندارد و دبیر جشنواره فردی هنرمند است و فضای سینما را می‌شناسند و همین مسئله هم در روند اجرایی آن تاثیرگذار است. چیزی که من از بیرون می‌شنوم این است که جشنواره رشد، رویداد مهمی نیست در حالی که معتقدم اتفاقا جشنواره رشد بسیار مهم است و باید مهم‌تر هم باشد و به همین دلیل نیازمند حمایت است. دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برگزارکننده این رویداد بین‌المللی به‌دبیری وحید گلستان است.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، بر اساس روایات، عصر حکومت و پادشاهی امام عصر (عج) همراه با بهترین ثمرات و برکات مادی و معنوی است. حضور ملائک برای خدمت‌رسانی به مؤمنان، درختانی با میوه‌های چهار فصل، نمایان شدن گنج‌های زمین، نزول برکت‌های آسمانی و زمینی و زدوده شدن غم‌ها و بیماری‌ها تنها گوشه‌ای از این برکات است. به عنوان مثال امام محمد باقر علیه‌السلام در روایتی با اشاره به آخرین خطبه امام‌حسین (ع) در روز عاشورا و به نقل از آن حضرت، با اشاره به برخی مصادیق برکت‌های آسمان و زمین در عصر ظهور می‌فرماید «(در آن دوران) در روى زمین شخص نابینا و زمین‌‏گیر و مبتلایى نخواهد بود مگر اینکه خداوند به وسیلۀ ما اهل‌‏بیت بلا را از او برطرف مى‌‏کند و به قدرى برکت از آسمان به سوی زمین نازل مى‏‌شود که شاخه درخت از زیادى میوه مى‌‏شکند! میوه زمستانى در تابستان و میوه تابستانى در زمستان خورده مى‌‏شود‌؛ و لا یبقى على وجه الأرض أعمى و لا مقعد و لا مبتلى إلا کشف الله عنه بلاءه بنا أهل البیت و لینزلن البرکة من السماء إلى الأرض حتى إن الشجرة لتقصف بما یزید الله فیها من الثمرة و لتأکلن ثمرة الشتاء فی الصیف و ثمرة الصیف فی الشتاء» (الخرائج و الجرائح قطب راوندی، ص۸۴۸) همچنین پیامبر گرامی اسلام (ص) در دیگر روایت اشاره دارند: «در میان واپسین امتم، مهدى ظهور مى‌کند. انتهای‌پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
***خسرو معصومی که با پرویز پرستویی در «خرس» همکاری کرده بود، با لحن خاصی درباره فیلمی مثل مطرب ابراز تاسف می‌کند. خسرو معصومی که با پرویز پرستویی در «خرس» همکاری کرده بود، با لحن خاصی درباره فیلمی مثل مطرب ابراز تاسف می‌کند. درباره فروش فیلم «مطرب» که صدرنشین جدول اکران سینمای ایران در این روزهاست، با علیرضا رئیسیان و خسرو معصومی گفت‌وگو کردیم. از آن طرف این پرستویی که فیلم «مطرب» را بازی می‌کند، با آن پرستویی‌ای که در فیلم «خرس» بازی می‌کند، زمین تا آسمان فرق دارد. در فیلم مطرب حرف‌های رکیک و جنسی وجود دارد، ولی در فیلم اجاره‌نشین‌ها به‌عنوان تماشاچی، شما یک فلسفه و جهان‌بینی از فیلم‌ساز را نگاه می‌کنید و درعین‌حال دائم درحال خنده هستید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها