مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد

مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای معاصر در آستانه برنامه حذف و انحلال مؤسسات وابسته به وزارت ارشاد می‌گویداو تابع تصمیمات دولت است و نگرش او بر پایه سلسله مراتب است. او می‌گوید در صورتی که دولت به موسسه تابعه‌اش کمکی نکند، این موسسه دیگر وجود نخواهد داشت.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی تسنیم، این روزها داستان تغییرات در ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار داغ است و به دلیل نبود شفافیت لازم در این موضوع، گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی این برنامه به سمت و سویی رفته است که شک و شبهه‌ها را بیشتر می‌کند. یکی از نکات نامعلوم این طرح آینده مؤسسه توسعه هنرهای معاصر است. مؤسسه‌ای که بازوی مالی معاونت هنری به حساب می‌آید و عملا مجاری مالی مهمترین رویدادهای فرهنگی این معاونت از این مؤسسه می‌گذرد.

مهدی افضلی که مدیریت طولانی مدتی در این مؤسسه داشته در گفتگویی تلاش می‌کند واقعیت این مؤسسه را روشن کند و درباره آینده مؤسسه و خودش سخن بگوید. آقای افضلی که به زودی مدیرعامل بنیاد رودکی می‌شود، چشم‌اندازی از اهدافش در این بنیاد را مطرح می‌کند. آنچه می‌خوانید قسمت دوم این گفتگوی مفصل است:

***

یکی از مشکلات آقای بهداروند هم همین دست‌به‌دست شدن‌ها بود.

افضلی: خوب، مشکلاتش را شما بگو من مزایاش را به شما گفتم.

مزایای این وضعیت چیست؟

افضلی: گفتم خدمتتان مزایایش چیست.

تجمیع کردید؟

تمامی کمک‌ها به موسسات و انجمن‌هاتجمیع شد تا من پاسخگو باشم

افضلی: تمامی کمک‌ها به موسسات و انجمن‌هاتجمیع شد تا من پاسخگو باشم و تمام این جدول‌ها از یک جا یعنی موسسه توسعه هنرهای معاصر آماده می‌شود. علاوه بر این، از محل تمرکز امور پشتیبانی صرفه‌جویی زیادی می‌شود.

ولی فشار روانی این قضیه برای مدیر انجمن است. هنرمند دفتر او را می‌شناسد. شما می‌گویید من پاسخگو هستم؛ ولی شما پاسخگوی هنرمند نیستید.

در مسائل مالیاتی من تمام پرونده‌ها را دنبال می‌کنم، چون انجمن‌ها درگیرش نمی‌شوند، ما منظم می‌کنیم

افضلی: : من تفکیک کردم و گفتم دو بخش است. یک بخش محتوایی و یک بخش پشتیبانی است. ۵۰ تا ۶۰ درصد جشنواره‌ها پشتیبانی است از این محل مراجعه‌ای به انجمن‌ها نیست. به انجمن‌ها بابت مسایل مربوط به محتوا مراجعه می‌کنند که البته به موسسه هم مراجعه می‌کنند. این چه ایرادی دارد که با این تمرکز نظام مالی کمک‌ها در موسسه شفاف می‌شود و امور مالیاتی متمرکز از موسسه پیگیری و انجام می‌شود؟ در مسائل مالیاتی من تمام پرونده‌ها را دنبال می‌کنم، چون آنها که درگیرش نمی‌شوند. ما منظم می‌کنیم و با هماهنگی انجمن‌ها می‌فرستیم. چه ضرری متوجه یک موسسه و انجمن شده است که با آمدن پول به آنجا - به قول شما که نوشتید – باید سر کج ‌کنند.

خوب وقتی بودجه دست شما باشد، یقینا شما حق برتری را خواهید داشت.

افضلی: ممکن هست ولی سعی می‌کنیم تأثیری بر کارها نداشته باشد.

از هر زاویه‌ای که به این ماجرا نگاه می‌کنید اصلا شما چه در این موسسه باشید یا نه کلیت ماجرا برای انجمن‌ها سخت است.

افضلی: می‌خواهم بگویم این اعتماد باید وجود داشته باشد. وزارتخانه این اعتماد را دارد. سابقه و پیشینه آدم‌هایی که اینجا هستند این اعتماد را به وجود می‌آورد؛ اما شما بگو ایراد این چیست؟

مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد - 19

ایراد اصلیش را که گفتم. طبق قانون یک جشواره باید به مناقصه گذاشته شود و برنده مناقصه برگزارکننده باشد، نه خود دولت.

جشنواره فجر غیرقابل واگذاری به بخش خصوصی است، حداقل تا به امروز نگاه دولت این چنین بوده است

افضلی: خوب این حرف دیگری است. جشنواره فجر یک رویداد حاکمیتی و غیرقابل واگذاری به بخش خصوصی است، حداقل تا به امروز نگاه دولت این چنین بوده است.

ولی شما در مناقصه برنده نشدید.

افضلی: قبل از این اشاره کردم جشنواره فجر حاکمیتی است و یک مدل‌سازی فرهنگی هنری است و این قابل واگذاری نیست ممکن است بشود بخش‌هایی از اجرا و پشتیبانی را به بخش خصوصی داد. هر زمان تصمیم به مناقصه گرفته شد تبعیت می‌کنیم.

بریم سراغ همان سؤالی قبلی و بحثی که می‌کردیم. حس من نسبت به موسسه این است که با جسارت عرض می‌کنم، مثل یک فرزندی می‌ماند که چهارده سال است آن‌قدر بزرگ و تنومندش کرده‌اند که هر وزیری که می‌آید دیگر زورش به آن نمی‌رسد. این بالاخره باید به این ماجرا تن بدهد. به همین خاطر است در گزارش آن روزم اسم آقای شاه‌آبادی را نوشتم. اسم آقای حسینی و اسم معاون هنری قبلی آقای مرادخانی هم نوشتم.

این موسسه آنقدرها هم اهمیتی ندارد که کسی زورش به آن نرسد

افضلی: اینجا که میدان زورآزمایی نیست، به دلیل عملکرد موسسه این اعتماد به وجود آمده است و به راحتی می‌توانند وضعیت را تغییر بدهند، این موسسه آنقدرها هم اهمیتی ندارد که کسی زورش به آن نرسد.

یعنی شما تمام گزارش‌ها را به معاونت مالی هنری دادید؟

اعتماد بین موسسه و وزارت ارشاد دو طرفه بوده است

افضلی: بر اساس گزارش‌ها و نتیجه حسابرسی‌ها این اعتماد بین موسسه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وجود آمده است، این تصور که آنقدر این موسسه بزرگ شده که نمی‌توانند آن را تغییر دهند درست نیست، اعتماد بین موسسه و وزارت ارشاد دو طرفه بوده است.

شما الان با تعریفی که کردید این موسسه، موسسه‌ای است که از بودجه دولتی به خودکفایی رسیده است. اگر بودجه را ندهند شما خودتان کار خودتان را می‌کنید؟

در صورتی که کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود عملا تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد

افضلی: بله، یک اشاره اول عرایضم کردم اگر از همین لحظه تصمیم بگیرند که کمکی به موسسه نکنند این طور می‌شود، هدف اصلی و تمرکز موسسه اجرای سیاست‌های وزارت ارشاد است؛ اگرچه فعالیت‌های فرابخشی هم دارد، اما در صورتی که کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود عملا تعریفی برای فعالیتش وجود ندارد و قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

با این تعریفی که دارید می‌کنید تجمیع موسسه چه فایده می‌تواند داشته باشد؟

تجمیع افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌های مدیریتی و بالاسری موسس‌های تابعه را باعث می‌شود

افضلی: دراین طرح‌ تاکید شده که از تجمیع ظرفیت‌ها، منابع و اموال منقول و غیرمنقول موسسه‌ها استفاده موثرتری شود، از سویی این تجمیع افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌های مدیریتی و بالاسری موسس‌های تابعه را باعث می‌شود. همچنین این ادغام چابکی تشکیلات موسسات را به دنبال خواهد شد، از یک جنبه بسیار مهم هم به نظارت فراگیر در حوزه‌های مالی ختم خواهد شد.

جسارتا من کلا با ذات این موسسه مشکل دارم. اصلا برایم قابل باور نیست. چون بخش خصوصی واقعی باید ضعیف بماند. چرا باید موسسه شما بدین اندازه بزرگ شود؟

افضلی: قبلا در باب اهمیت جشنواره‌ها اشاره کردم،تا جشواره دولتی داریم این است و بیشتر فعالیت‌های عمده ما این جشواره‌هاست. جمع بزنید و ببینید بیشتر اعتبارات صرف چندین جشواره می‌شود.

چرا در همین جدول‌ها نمی‌نویسید هزینه برگزاری تئاتر فجر از کانال موسسه توسعه بدین مقدار بوده است؟ چرا چنین وضعیت انتزاعی آفریده می‌شود؟

افضلی: این را باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سوال کنید.

در فهرست کمک‌های ارشاد اسم شما را با قید ردیف بودجه ۱۰۴۰۰۰۱ آمده است. در برابر این ردیف‌ها صرفا نوشته شده‌ است برای برپایی جشنواره ولی مشخص نیست کدام جشنواره.

افضلی: در پیوست آمده است.

در شرح اقدامات هنرهای نمایشی هر سه بند شبیه به هم هستند. به نظر باید کمی جزئیات این بندها نیز درج شود.

افضلی: بله درست می‌گویید؛ ولی پیوست هم دارد. اگر پیوست‌ها را هم ببینید متوجه می‌شوید اینها با جزئیات است.

مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد - 45

ولی پیوست‌ها منتشر نمی‌شوند.

افضلی:در طرح شفاف سازی این طور مقرر هست که اعلام کمک‌های دولتی محدودیتی دارد و می‌توان جزییات کمک‌گیرنده را در صورتی که مبلغ کمک از مبلغ تعیین شده کمتر باشد اعلام نکرد.

این رویه باعث عدم شفافیت در بودجه می‌شود.

افضلی: البته در پیوست‌ها طرح توجیهی ارائه شده است. پیوست به جزئیات اشاره دارد که اگر این برآورد را ارایه نکنیم اصلا کمک‌ها واریز نمی‌شود. مثلا در برآورد می‌آید برای جشواره امسال ۶ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز است. این مبلغ یک روکش دارد که کلیات در آن نوشته شده و پیوست جزئیات هم ارایه می‌شود. در برخی مواقع به دلیل تورم و نوسان قیمت‍‌ها هزینه‌های قطعی انجام شده با برآورد تفاوت دارد مثلا همین امسال بودجه مورد نیاز جشنواره بیش از شش میلیارد تومان برآورد شده بود؛ در حالی که هزینه قطعی‌اش از هفت میلیارد تومان بیشتر بود. این مسائل هم پیش می‌آید.

یکی از برنامه‌های که شما دارید برگزاری اکسپوهای جهانی است. در سال ۹۳ اکسپوی میلان را داریم و پاویونی که به داماد آقای نعمت‌زاده داده شد. شما در این واگذاری نقشی داشتید؟

افضلی: متولی پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپوهای جهانی وزارت صنعت و شرکت نمایشگاه‌هاست.

شما برگزار کردید؟

افضلی: مسئولیت کمیته فرهنگ و هنر با موسسه بود و دخالتی در مدیریت پاویون و معماری آن نداشتیم.

بودجه‌اش را کی می‌دهد؟

افضلی: خود وزارت صنعت متولی امر نمایشگاهی کشور است.

یعنی متولی این کار وزارت صنعت بوده و وزارت ارشاد در هیچ یک از این اکسپوها دخالتی نداشته است.

افضلی: نه موسسه توسعه هنرهای معاصر در یک قرارداد با شرکت نمایشگاه‌ها اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری پاویون ایران را برعهده گرفت.

چرا جایی که قرار است اتفاقات هنری رخ بدهد به وزارت صنعت متصل می‌کنند؟

افضلی: از این منظر می‌توانید بررسی کنید. البته ما هم اصرار داریم تا به بخش فرهنگی‌ اکسپو توجه بیشتری شود. اتفاقا از جهت متولی هم معتقدم با توجه به اینکه ذات اکسپو فرهنگی است باید در زمره فعالیت‌های وزارت ارشاد قرار بگیرد ولی قانون‌گذار اینطور پیش‌بینی کرده مسئولیت هر رویداد نمایشگاهی داخلی و خارجی با شرکت نمایشگاه‌های کشور است که زیر مجموعه وزارت صمت قرار دارد.

شما در جریان بودید داماد نعمت‌زاده اکسپو را به دست آورده است؟

افضلی: بله، ببینید ما هم می‌شنویم. سایت معماری‌نیوز این موضوع را مطرح کرد.

آقای یاشار سلطانی منتشر کردند.

افضلی: بله یاشار سلطانی این گزارش‌ها را کار می‌کرد. نمی‌دانم مطالب را ایشان می‌زد یا کس دیگری در اختیارش می‌گذاشت. چون تخصصم نیست قضاوت نمی‌کنم.

مهدی افضلی: کمک‌های وزارت ارشاد قطع شود تعریفی برای فعالیت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر وجود ندارد - 64

طرح تجمیع این موسسه به نظر شما چقدر برای پیشرفت وزارت ارشاد مفید خواهد بود؟

افضلی: هدفشان فقط شفاف‌سازی نیست. شفاف‌سازی یکی از اولویت‌ها است. مطالبات مختلفی را مد نظر دارد.

فرمودید شانزده سال را برای انجام کارهایی گذاشتید که خیلی زیاد است. حالا اینها دیگر کارایی ندارد؟

مسئولیت وزارت ارشاد سیاست‌گذاری است نه اجرا

افضلی: : نه می‌گویم که از سال ۸۲ این پایه را گذاشتند. از بدو تأسیس این نهاد بذرش را کاشتند و پرورشش دادند، شاید اگر من هم نمی‌آمدم این کار را می‌کردند. ابتدای عرضم هدف از بنیان این موسسه را اشاره کردم. غرض این بود که مجموعه پاسخگوتر و چابک‌تر به عنوان بازوی اجرایی فعالیت کند. بازوی اجرایی با سیاست‌گذاری متفاوت است. مسئولیت وزارت ارشاد سیاست‌گذاری است نه اجرا. سیاست‌گذاری برای اینکه مدل‌سازی کنند و جشنواره را برگزار کنند. آن روز هدفشان از ایجاد موسسه این بود.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

یعنی برویم از آقای وزیر و حسینی بپرسیم؟

انجمن‌های تخصصی در سیاستگذاری و موضوعات محتوایی نقشی ندارند که با این تجمیع ضرری متوجه بخش هنری از این حیث شود

افضلی: در این خصوص تیم کارشناسی و بر اساس خرد جمعی تصمیم‌گیری می‌کنند و در صورتی که به موسسات ابلاغ شود قطعا همراهی می‌کنیم. با تجمیع موسسات نظارت بیشتر می‌شود، از سویی شفافیت بیشتری خواهند داشت و همچنین هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. انجمن‌های تخصصی در سیاستگذاری و موضوعات محتوایی نقشی ندارند که با این تجمیع ضرری متوجه بخش هنری از این حیث شود، شما مثلا از رئیس انجمن نمایش بپرس چقدر در محتوای این حوزه نقش دارید؟

چقدر نقش دارد؟

افضلی: در محتوای جشنواره‌ها و امور نمایشی نقش زیادی ندارد و مدیر کل نمایشی بیشترین تاثیر را دارد.

آقای نیلی تهیه کننده تئاتر دینی هستند و اگر بخواهند کاری کنند آن کار را می‌کنند.

افضلی: آقای نیلی دوست من است من در مورد جایگاه انجمن صحبت می‌کنم.

حرف از انجمن‌ها زدم.

در صورت ادغام اتفاقا نقش انجمن‌ها حداقل در موضوعات اجرایی و پشتیبانی تقویت می‌شود

افضلی: در موضوعات محتواییتصمیم‌گیری و اختیارات با مدیرکل مربوطه است و مثلا دبیر جشنواره اجازه نمی‌دهد کسی به محتوای جشنواره ورود کند. در حوزه پشتیبانی نیز امروز نقش انجمن کمرنگ است؛ ولی در صورت ادغام اتفاقاً نقش انجمن‌ها حداقل در موضوعات اجرایی و پشتیبانی تقویت می‌شود.

ولی موسیقی و تئاتر اختلاف اجرایی بسیار زیاد دارند و از منظر فرایند تولید هم قابل قیاس نیستند.

افضلی: پشتیبانی آنها چه فرقی دارد؟

الان تئاتری‌ها باید سالن‌داری کنند؛ در حالی که در حوزه موسیقی سالن داری نداریم.

افضلی: کی گفته سالن داری نمی‌کنند؟

در حوزه موسیقی انجمن سالنی مانند تئاتر شهر یا تالار هنر ندارد.

افضلی: سالن ندارند ولی تیم اجرایی سالن در ایام جشنواره دارند.

برای ایام جشنواره منظورم نیست. برای کل سال تنها تئاتری‌ها هستند که مدیریت سالن می‌کنند.

افضلی: بله انجمن موسیقی سالن‌داری نمی‌کند.

در حوزه تولید هم موسیقی ورود نمی‌کند؛ مگر سفارشی شود که مثلاً در حوزه فرهنگ انقلاب یک اپرا تولید شود. انجمن نمایش این گونه نیست. انجمن کار تولید می‌کند و سالن‌داری می‌کند و این ادغام در این حوزه اصطکاک ایجاد می‌کند. در نهایت سیستم بودجه حوزه‌ها هم کاملاً متفاوت است و نکته آخر اینکه آیا تئاتری‌ها با این وضعیت از دولت کمک هزینه می‌گیرند؟

 افضلی: نمی‌تواند یک طرح جامعیت داشته باشد و نقاط ضعف و قوت را با هم دارد. ولی مهندسی و شیوه جدید به میزان کمک‌های دریافتی از دولت ارتباطی ندارد و البته حتما از محل صرفه‌جویی‌های انجام شده، کمک‌های دولت بیشتر خواهد شد.

نقاط ضعف بنیادیش زمانی اتفاق می‌افتد که متولی این کار می‌آید و می‌گوید موسیقی برای من خیلی بیشتر سود دارد، پس تمرکز بودجه را روی موسیقی می‌گذارد و به نظر من این اتفاق خواهد افتاد. یعنی عمیقاً سعی می‌کند تمرکزش را روی موسیقی بگذارد؛ چون برایش سودآوری دارد و عملاً تئاتر کنار می‌رود چون سودآوری نخواهد داشت.

مدیر فرهنگی، فرهنگی است و برایش تئاتر با موسیقی تفاوتی ندارد

افضلی: ببینید شما یک چیز را نادیده می‌گیرید. نظارت دولت جدی است. از طرفی مدیر فرهنگی، فرهنگی است و برایش تئاتر با موسیقی تفاوتی ندارد.

تجربه نشان داده دولت در این بخش خیلی ناموفق بوده است.

من مواظب هستم ببینم دولت چه می‌خواهد

افضلی: من آن بخشش را دیگر نمی‌دانم؛ چون من موسسه خصوصی هستم. به قول شما من که دارم کار انجام می‌دهم نگاهم به دولت است. می‌بینم دولت از من چه مطالبه‌ای دارد. من مواظب هستم ببینم او چه می‌خواهد؛ بنابراین اگر به من بگوید من مایل هستم تئاتر به این شیوه در جریان باشم و در این دوره جشنواره به این شیوه برگزار شود من نهایت تلاشم را می‌کنم رضایت دولت را جلب کنم؛ چون سیاست‌گذار اوست، وگرنه می‌تواند کمک را قطع کند.

یکی از فعالیت‌های شما اعزام گروه‌های مختلف به خارج از کشور است. چند گروه موسیقی و چند گروه تئاتر در سال ۹۷ به خارج از کشور اعزام کردید؟

من هم مثل شما علاقه و و توجهم به تئاتر است

افضلی: این بستگی دارد. ببینید من هم مثل شما علاقه و و توجهم به تئاتر است؛ اما وقتی از من می‌خواهند که چند تا گروه موسیقی بفرستم، من گروه موسیقی اعزام می‌کنم.

چون سود‌آوری بیشتر دارد؟

ما گروه پاپ را اعزام نمی‌کنیم، دولت هم نمی‌فرستد

افضلی: این سوالاتی که می‌پرسید انحرافاتی به وجود می‌آید. اصلا ما گروه پاپ را اعزام نمی‌کنیم. دولت هم نمی‌فرستد. واژه درآمدزا برای گروه پاپ است، از طرفی برنامه‌های اجرا شده مناسبتی و در قالب روابط فرهنگی بین کشورهاست و بلیت‌فروشی ندارد که بخواهد درآمدی داشته باشد. تاامروز اغلب گروه‌هایی که اعزام شده‌اند گروه‌های موسیقی نواحی بوده‌اند. از آن طرف اگر از من گروه تئاتر بخواهند حتما اعزام می‌کنیم کمااینکه تاکنون بارها حمایت کرده‌ایم. مساله اینجاست چون بنده در هیچ‌یک از این هنرها ذی‌نفع نیستم هیچ رانتی ایجاد نمی‌شود و برای من همه هنرها یکی هستند. تلاشم را می‌کنم که اگر فرصتی ایجاد شود برای همه عدالت‌محور باشد.

شما برنامه آقای معتمدی در بوستان آب‌وآتش را تهیه کردید؟

افضلی: بله.

چقدر به معتمدی دادید؟

در برنامه آب و آتش، ما هیچ پولی به آقای معتمدی ندادیم و به جز نوازنده‌ها که دستمزد گرفتند

افضلی: سوالتان از آن سوال‌ها است که یک مرتبه اعلام شد و گفتیم ما هیچ پولی به خواننده ندادیم و به جز نوازنده‌ها که دستمزد گرفتند کسی پولی نگرفت.

آقای معتمدی مبلغی دریافت نکردند؟

افضلی: در آن بخش هیچ مبلغی نگرفت.

پنجاه میلیون نگرفت؟

افضلی: نه چنین چیزی اصلا نبود. ما شرطمان این بود که برای ایجاد فضای شاد و نشاط‌آور برای مردم کنسرت رایگان برگزار کنیم و کسی دستمزدی هم نگیرد که آقای معتمدی هم همراهی کرد و خواست سهیم باشد.

اسم شما برای مدیریت این موسسات تجمیع شده مطرح است؟ آیا گزینه مدیریت بنیاد رودکی هستید؟

افضلی: برای بنیاد رودکی.

می‌پذیرید؟

علاقه‌مندم به دور از حاشیه فعالیت کنم؛ بنیاد رودکی یک سری حواشی دارد که گویا از آن گریزی نیست

افضلی: شاید. تا حالا نمی‌پذیرفتم. من علاقه‌مندم به دور از حاشیه فعالیت کنم. بنیاد رودکی یک سری حواشی دارد که گویا از آن گریزی نیست. از اینکه قرار باشد هر روز درگیر موضوع رسانه‌ای باشم گریز داشتم.

آقای صفی‌پور هم در رسانه‌ها نبود. به واسطه تصمیمات مطرح می‌شدند.

آقای صفی‌پور خدمات ارزنده‌ای انجام دادند

افضلی: آقای صفی‌پور خدمات ارزنده‌ای انجام دادند.

بعد از شما موسسه جمع می‌شود؟

افضلی: دو تا فرض وجود دارد. بر اساس بیانیه‌ای که از سوی وزارت ارشاد اعلام شد، قرار است هر معاونتی دو بازوی اجرایی داشته باشد. بنیاد رودکی به عنوان یک بازوی اصلی و یک موسسه دیگری هم که این حوزه‌های تخصصی را مدیریت ‌کند.

موسسه ایرانیان؟

افضلی: تاکنون من در این جلساتی که بودم اسم ایرانیان را نشنیده‌ام. گفتند موسسه‌ای باید پایه‌گذاری شود که توان اداره هر چهار حوزه هنر را داشته باشد.

تئاتر شهر به دستور آقای جنتی قرار بود جزئی از بنیاد رودکی شود. آیا شما تلاش می‌کنید تا تئاتر شهر جز بنیاد شود؟

افضلی: الان که چنین مباحثی مطرح نیست.

به هر حال آقای صفی پور هم سراغش نرفت.

افضلی: مطلع نیستم تاکنون سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است یا خیر.

این گمانه هم وجود دارد که شما هنرآنلاین را می‌برید جز بنیاد رودکی می‌کنید.

افضلی: در حال بررسی‌ام هنوز تصمیم نگرفته‌ام.

منحلش که نمی‌خواهید بکنید؟

من روحیه انحلالی ندارم

افضلی: نه من روحیه انحلالی ندارم.

این توانایی را دارد که زیر نظر بنیاد باشد؟

بدنه بنیاد رودکی را نباید سنگین کرد

افضلی: بدنه بنیاد را نباید سنگین کرد.

یعنی خودتان سراغ تئاتر شهر و موزه هنرهای معاصر و سنگلج نمی‌روید که مخل این چابکی شود؟

افضلی: وظیفه هر مدیری اجرای قانون است البته در حال حاضر که چنین مباجثی مطرح نیست.

به هر حال در یک دوره‌ای تکلیف شده است.

افضلی: اطلاعی ندارم.

در دوره آقای جمالی اتفاق افتاد که پس از اعتراض هنرمندان عقب نشینی کردند.

افضلی: در این موضوع اطلاعات کاملی ندارم.

هنرمند فکر می‌کند با ادغام تئاتر شهر در بنیاد رودکی سالن اصلی می‌شود مثل وحدت و باید شبی ۵ میلیون تومان اجاره بدهد.

افضلی: من رویکردم اصلا در حوزه هنر اقتصادی نیست. می‌توان از اعتبار فرهنگی هنری سایر سازمان‌ها و نهادها برای مشارکت در فعالیت‌ها استفاده کرد.

این رویه از دوره آقای پارسایی رخ داد و بنیاد رودکی به سمت یک بنیاد معاملاتی رفت.

به درآمدزاییاعتقادی ندارم

افضلی: اساسا به درآمدزاییاعتقادی ندارم.

آقای افضلی آن‌قدر اسمتان مطرح است که می‌گویند آقای افضلی معاونت را هدایت می‌کند.

افضلی: اصلا این طور نیست و کاملا سلسه مراتب بر اینجا حاکم است.

به هر حال پول دست شما است.

من اعتقاد به سلسله مراتب دارم حالا رئیسم هر کس که می‌خواهد باشد

افضلی: نه اصلا ارتباطی ندارد. من اعتقاد به سلسله مراتب دارم حالا رئیسم هر کس که می‌خواهد باشد؛ اتفاقا آقای حسینی هم هوشمند و هم کارشناس خبره هنری است. در این حوزه از دانش خوبی برخوردار است و آن‌قدر که می‌گویید جوان‌گرایی خوب ایشان یک جوان است و باید به ایشان کمک کنیم.

به نظرتان کارنامه آقای حسینی نسبت به مدیران قبلی مثبت‌تر بوده است؟

افضلی: هر کدام ویژگی خاص خود را داشتند و به حوزه فرهنگ و هنر کمک کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| توهین و تمسخر علی دایی در صداوسیما

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نزدیک شدن رونالدو به رکورد آقای گلی جهان علی دایی، بهانه توهین دو مجری صداوسیما در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه به اسطوره فوتبال ایران شده است.

محمدرضا گلزار در خاک آمریکا شکست خورد / احتمال لغو کنسرت! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محمدرضا گلزار قرار است که در دالبی تیاتر طی هفته‌های آینده کنسرت برگزار کند و شبکه‌های فارسی زبان لس‌آنجلس بشدت در حال تبلیغات شبانه‌روزی برای کنسرت محمدرضا گلزار هستند. هواداران این بازیگر با ارسال لینکی برای کافه سینما، از مسیر خرید بلیت برای حضور در سالن، این خبر را به‌چالش کشیده‌اند. گروهی محمدرضا گلزار خواننده‌ای استاندارد نمی‌دانند و با اذعان به فالش‌خوانی وی در کنسرت‌های که اخیرا روزنامه جام جم بدان مفضل پرداخت بود را دلیل شکست محمدرضا گلزار در برگزاری این برنامه می‌دانند. این آمار برای خرید کنسرت محمدرضا گلزار در آمریکا به اندازه یک کلوب صد نفری بی‌سابقه است. البته بوقچی‌هایی هم هستند که سعی می‌کنند برگزاری این مراسم را در سالن مراسم اسکار جلوه دهند.

فیلمی که باعث شد تا علی دایی بگوید قوه قضاییه با کارچاق‌کن‌های صداوسیما برخورد کند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در زمانی که همه مردم ما از فساد گریزان و ناراحت هستند و کمر خیلی‌ها را فساد شکسته بهتر است سالم سازی را شروع کنیم. ان‌شاءلله قوه قضاییه این مورد را بررسی کند و شورای سیاست گذاری صدا و سیما هم شعار ندهد و عمل کند تا مردم بدانند کسانی که فساد را در صدا و سیما رواج و آموزش می‌دهند چه کسانی هستند. ان‌شاءالله مملکت ما روزی عاری از فساد و این گونه افراد باشد. من فقط زندگیم را می‌کنم و با کسی کاری ندارم.

فیلم | اعتراض و پیاده نشدن مسافران پرواز نجف_تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، امضاء کنندگان این نامه که در یکی از ستون‌های روزنامه لوموند منتشر شده با خطاب قرار دادن امانوئل ماکرون درخواست خود را اینگونه مطرح کرده‌اند: «ما (…) از دولت فرانسه و از رئیس جمهوری می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد تعرض قرار گرفته است را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند.» این نامه همچنین برچسب زدن، ترد کردن و تمسخر شهروندان مسلمان تنها به دلیل عمل به دستورات دینی مربوطه را محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است. ماجرا به روز جمعه گذشته باز می‌گردد، زمانی که ژولین ادول، عضو دفتر مرکزی حزب راستگرای افراطی «اجتماع ملی» از مادر محجبه یک دانش آموز که فرزندش را در گردش جمعی خارج از مدرسه برای بازدید از شورای منطقه‌ای «بورگونی-فرانش-کنته» همراه می‌کرد، خواست که برای ورود به سالن حجاب از سر بردارد. در پی این اقدام نماینده راستگرای فرانسه، این مادر محجبه مجبور به ترک محل شد. شخصیت‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری فرانسه در نامه‌ای که به امضای ۹۰ نفر رسیده این حرکت را که تصاویر ویدیویی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر و واکنش گسترده کاربران را به همراه داشته مصداق بارز «نفرت» و «خشونت بی سابقه» توصیف کرده‌اند. به نوشته یورونیوز، عمر سی، بازیگر شناخته شده و برنده جایزه سزار، سلین سیاما، کارگردان زن فرانسوی، کن ساماراس، خواننده رپ فرانسوی ملقب به «نکفو» و تعدادی از خبرنگاران و ورزشکاران از ۹۰ امضاء کننده این نامه محسوب می‌شوند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر