جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. بین‌المللی

جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
برخی کارشناسان با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای معتقدند که موشک‌های کروز تاسیسات نفتی را منفجر کرده‌اند. برخی هم این حملات را ترکیبی از پهپاد و موشک می‌دانند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، می‌گوید که در تلاش است با همکاری متحدانش دریابد حمله به تاسیسات نفتی کار چه کسی بوده است. در همین حال دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، صبح روز دوشنبه (۲۵ شهریور) در بیانیه‌ای کوتاه گفت که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، امروز با او تماس تلفنی گرفته اما به موضوع گفتگو اشاره‌ای نکرد.

جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟ - 1

به گزارش عصر ایران، حوثی‌های یمن (انصارالله) می‌گویند با دریافت «اطلاعات» از داخل عربستان با استفاده از «ده پهپاد» این عملیات را انجام داده‌اند. آمریکا ادعا کرده است هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این عملیات از خاک یمن انجام شده باشد و این حملات کار ایران است. ایران می‌گوید آمریکا «دروغ» می‌گوید.

بی بی سی در گزارشی نوشت: بجز اینکه تاسیسات نفتی عربستان هدف قرار گرفته و به تولید نفت این کشور لطمه خورده، بقیه ماجرا، عامل حمله، نحوه عملیات و انگیزه در ابهام است. از این رو، در نبود اظهارنظرهای روشن رسمی، گمانه‌زنی‌ها و ارزیابی‌های متفاوتی مطرح شده‌اند.

از کجا؟

برخی رسانه‌های عراق خبر داده‌اند که حملات از خاک عراق انجام شده. دولت کویت گفته درباره گزارش‌های دیده شدن یک پهپاد بر فراز خط ساحلی شهر کویت تحقیق می‌کند و نیروهایش را به حال آماده‌باش در‌آورده است.

نخست وزیر عراق اما روز یک شنبه تکذیب کرد که حمله از خاک عراق انجام شده باشد. در همین حال، برخی رسانه‌های خاورمیانه ادعا کرده‌اند که پهپادها را نیروهای حشدالشعبی از جنوب عراق به پرواز در‌آورده‌اند.

چطور؟

بجز ابهام درباره عامل این حملات، درباره نحوه حملات هم اختلاف نظر وجود دارد. حوثی‌ها (انصارالله یمن) می‌گویند با پهپاد هدف را زده‌اند و عربستان هم گفته تاسیساتش با پهپاد هدف قرار گرفته‌اند. اما برخی کارشناسان با اشاره به تصاویر ماهواره‌ای و شواهد دیگر معتقدند که موشک‌های کروز تاسیسات نفتی عربستان را منفجر کرده‌اند.

تحلیلگرانی هم هستند که این حملات را ترکیبی از پهپاد و موشک می‌دانند؛ که پهپادهایی برای پارازیت و اختلال در سامانه موشکی پاتریوت وارد فضای هوای عربستان شده و به این ترتیب موشک‌های کروز از رادارهای پاتریوت توانسته‌اند بگذرند.

این کارشناسان می‌گویند که گذر ده پهپاد از سامانه پاتریوت محتمل به نظر نمی‌رسد. نقطه اشتراک این تحلیل‌ها این ادعا است که چه پهپاد و چه موشک آن را «ساخت ایران» می‌دانند.

جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟ - 11

چرا؟

در باره انگیزه‌های این عملیات نیز هر نوع گمانه‌زنی وجود دارد. برخی می‌گویند این پیام ایران به آمریکا و متحدانش بوده که اعمال «حداکثر فشار» محدود به ایران نخواهد ماند و کل منطقه بی‌ثبات می‌شود.

برخی دیگر این حملات را انتقام حملات پهپادی اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان حشد شعبی در عراق می‌دانند. حدود سه هفته پیش چند پهپاد «اسرائیل» یکی از مواضع تیپ ۴۵ حشد شعبی در ۱۵ کیلومتری مرز سوریه را هدف قرار دادند.

حشد شعبی در آن زمان گفت از «تمام ابزاری که در اختیار دارد» برای مقابله استفاده خواهد کرد و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، در مورد «حملات مشکوک» به مراکز حشد شعبی در عراق گفته بود «ایران در هیچ کجا مصون نیست.» به همین قیاس برخی می‌گویند این تصور که ایران در قبال حملات اسرائیل به پایگاهش در سوریه خاموش و منفعل است اکنون می‌تواند محل تردید باشد.

برخی دیگر نیز معتقدند تصمیم آرامکو، شرکت نفت عربستان و بزرگترین کمپانی دنیا برای فروش سهام در بازارهای بین‌المللی سهام، مخالفان داخلی دارد و همان‌ها به حوثی‌ها اطلاعاتی داده‌اند که بتوانند با این حملات جلوی این کار را بگیرند.

جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟ - 17

چه می‌شود؟

برندگان سیاسی یا درازمدت این تحول هنوز مشخص نیستند. توانایی دفاعی عربستان و سلاح‌ها و سیستم‌های دفاعی مدرن آن نیز از سویی اکنون زیر سوال رفته و آسیب‌پذیری آن به زعم برخی از تحلیلگران آشکار شده است.

محصول آن آیا خرید هر چه بیشتر سلاح خواهد بود؟ آیا این کشور فشار حملاتش را بر یمن افزایش خواهد داد یا بیشتر از قبل نگران هزینه‌هایش خواهد شد؟ آیا این حملات بر برنامه تحول استراتژیک اقتصادی موسوم به چشم‌انداز ٢٠٣٠ اثر خواهد گذاشت؟

آیا آمریکا که این حملات را کار ایران می‌داند و تلافی‌ می‌کند یا دونالد ترامپ ترجیح می‌دهد تا انتخابات ریاست جمهوری که سال دیگر برگزار می‌شود به تحریم ایران بسنده کند؟ آیا این حملات باعث می‌شود دونالد ترامپ در اعمال «حداکثر فشار» نرمش به خرج می‌دهد یا اینکه از آن برای نشان چهره‌ای مقتدر، به شدت عمل روی خواهد آورد؟

و این تحول عمده، بر انتخابات اسرائیل که امروز برگزار می‌شود چه تاثیری خواهد گذاشت؟

جزئیات حمله به تاسیسات نفتی عربستان: چطور و چرا؟ - 23

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اژدر حوت؛ قاتل متجاوزان به مرزهای دریایی ایران +فیلم و تصاویر

رکنارکنا1 روز قبل
در سال‌های اخیر، نیروی دریایی ماموریت‌های بسیار مهمی را علاوه بر آب‌های دریایی کشورمان در آب‌های آزاد و بین المللی به انجام رسانیده که یکی از این ماموریت‌ها مبارزه با دزدان دریایی در آب‌های بین المللی است. البته نیروی دریایی سپاه نیز یکی از پیشگامان خودکفایی در امر بومی سازی دستاوردهای دفاعی در کشور به شمار می‌رود. باید توجه داشت که طبق گفته دریادار پاسدار علی فدوی فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه اژدر حوت سریع‌ترین اژدر دنیا در آن زمان و حتی در حال حاضر است. شواهد به وضوح نشان می‌دهد که شناور‌های متوسط و بزرگ‌تر از متوسط هیچ شانسی برای فرار از اژدر حوت ندارند؛ بنابراین با شلیک دو اژدر حوت و باصرف هزینه دو میلیون دلار می‌توان به آمریکا، چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار ضرر زد، یعنی ۹۰۰ برابر. با غرق شدن یک ناو هواپیما بر تمام ناوگان پشتیبانی آن آسیب پذیر می‌شوند و این دقیقا یعنی همان بلایی که نیروی دریایی ما در جنگ هشت ساله بر سر نیروی دریایی عراق آورد.

(ویدئو) اولین پیاده‌روی فضایی زنانه دو فضانورد آمریکایی

فراروفرارو1 روز قبل
دو فضانورد آمریکایی به نام‌های «کریستینا کوخ» و «جسیکا میر» امروز جمعه اولین پیاده‌روی فضایی تمام زنانه را انجام دادند. به گزارش بی بی سی، «استفانی ویلسون» از مقام‌های ناسا از دو فضانورد زن خواست تا در این پیاده‌روی یکی از باتری‌های ایستگاه فضایی را تعویض کنند. قرار بود این پیاده‌روی فضایی زنانه ماه مارس انجام شود اما از آنجایی که ناسا تنها یک لباس سایز متوسط برای فضانوردهای زن داشت این پیاده‌روی به تعویق افتاد. کوخ مهندس برق است و این چهارمین پیاده‌روی فضایی وی به شمار می‌آید. میر نیز برای اولین بار است که پیاده‌روی فضایی انجام می‌دهد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همانطور که رهبری فرمودند، راه مذاکره ایران و عربستان از یمن می‌گذرد و برای این مذاکره ایران همچنان به طرح چهار ماده‌ای خود برای پایان درگیری در این کشور استوار است. نکته سوم از بیانات رهبری مبنی بر این است که با تهدید نمی‌شود به جایی رسید و هر کسی بخواهد تهدید کند، پشیمان خواهد شد. امروز سعودی‌ها برای خروج از باتلاق یمن، دست به دامان جمهوری اسلامی ایران شدند. سعودی‌ها باید از مواضع جنگ طلبانه و مغرورانه خود دست بردارند تا بتوانند با کشور قدرتمند ایران وارد مذاکره شوند. بنابر گزارش مهر، وی اقدام خصمانه حمله به نفتکش ایرانی توسط عربستان سعودی نوکر جیره خوار آمریکا و اسرائیل در منطقه را محکوم و بیان کرد: یقینا چنین اقداماتی بی پاسخ نخواهد ماند و سعودی‌ها باید منتظر سیلی محکم و خشن جمهوری اسلامی باشند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه‌نیوز گزارش می‌دهداز دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. از دید مقامات آمریکایی و اروپایی، توافق جدید باید دربرگیرنده دغدغه‌های منطقه‌ای، موشکی و هسته‌ای آنها باشد. سال ۲۰۱۷ میلادی، نقطه آشکارساز پیوستگی راهبردی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران محسوب می‌شود. برجام دفرمه شده، حفظ تعهدات هسته‌ای ایران، خروج آمریکا از برجام، مهار قدرت موشکی ایران، متزلزل‌کردن قدرت منطقه‌ای ایران اجزا و قطعات کلان این پازل را تشکیل می‌دهند. با این حال اتحادیه اروپا قصد ندارد همان ۲۰ درصد ظرفیت اقتصادی دولتی خود را نیز در ساختار اینتسکس به گردش در آورد.
الفالف16 ساعت قبل
یافته‌های میدانی شبکه سی ان ان حاکی است سلاح‌های آمریکایی که برای مقابله با حوثی‌های یمن به متحدان آمریکا در این کشور عربی فروخته شده بود، اکنون علیه متحدان واشنگتن از جمله دولت تحت الحمایه عربستان در یمن استفاده می‌شود. این در حالی است که توزیع سلاح‌های آمریکایی بین این گروه‌ها، برخلاف توافقات نظامی بین واشنگتن و متحدان آن است. این جدایی طلبان هم اکنون از سلاح‌های آمریکایی برای مبارزه با نیروهای تحت الحمایه عربستان استفاه می‌کنند. سی ان ان می‌افزاید توانسته است از تعداد زیادی تجهیزات ضد مین موسوم به MRAP که جدایی طلبان از آن استفاده می‌کردند، تصویربردار کند. جنگ یمن در سال ۲۰۱۵ با تهاجم عربستان و متحدانش به این کشور عربی و به بهانه مقابله با انصارالله یمن آغاز شد.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین فلاح جوشقانی اظهار داشت: تعرفه‌های رومینگ بسیار گران است و به همین منظور اپراتور‌ها برای تماس با کشور عراق در ایام اربعین تعرفه‌های ویژه گذاشته‌اند. رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: تماس از ایران چه با سیمکارت ایرانی و چه عراقی دقیقه‌ای ۲۱۰۰ و همچنین تماس با ایران از طریق سیمکارت ایرانی در عراق که از رومینگ استفاده می‌کند ۳۲۰۰ تومان است. وی ادامه داد: تعرفه هر مگابایت اینترنت برای سیمکارت ایرانی هم که از رومینگ استفاده میکند به صورت آزاد ۸۵۰ تومان است ولی این رقم برای مشترکانی که از بسته استفاده می‌کنند به ازای هر گیگ ۱۵۰ هزار تومان است. فلاح جوشقانی تصریح کرد: هر کسی که با چنین تخلفی مواجه شد از طریق سامانه ۱۹۵ به سازمان تنظیم مقررات گزارش بدهد. وی در خصوص کندی اینترنت در عراق هم اظهار داشت: در عراق محدودیت هایی برای اینترنت در نظر گرفته شد ولی مشکل خاصی در سرعت اینترنت مشاهده نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر