درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که متوقف کردن فعالیت یک پروتئین در سلول‌های انسان می‌تواند ویروس سرماخوردگی را بی‌اثر کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی نیواطلس، مقابله با سرماخوردگی کار دشواری است، زیرا ویروس‌های متعددی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. اما یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه‌های استنفورد و کالیفرنیا انجام شده است، نشان می‌دهد که تنها دستکاری و متوقف کردن فعالیت پروتئین SETD۳ در سلول‌های انسانی می‌تواند ویروس سرماخوردگی را از فعالیت بیاندازد. استفاده از این روش حتی از استعمال واکسن‌های سرماخوردگی نیز مفیدتر است، زیرا ویروس‌های سرماخوردگی به مرور در برابر واکسن‌ها هم مقاوم می‌شوند.

محققان در این مطالعه ابتدا سلول‌های انسانی را در محیط آزمایشگاه کشت دادند سپس این سلول‌ها را در معرض دو نوع ویروس مختلف قرار دادند؛ یکی از این ویروس‌ها RV-C۱۵ که می‌تواند موجب بروز آسم در انسان‌ها شود و دیگری ویروس EV-D۶۸ بود که بیماری شبیه فلج اطفال به نام فلج شل حاد (Acute Flaccid Paralysis) را ایجاد می‌کند. سپس محققان با از فعالیت انداختن سیستماتیک ژن‌ها موفق شدند مشاهده کنند که ویروس‌ها برای آلوده کردن سلول‌ها به چه پروتیینی متکی هستند. آنها متوجه شدند که بسیاری از ژن‌ها زمانی که از فعالیت می‌افتند تنها می‌توانند جلوی یک ویروس را از آلوده کردن سلول‌ها بگیرند اما تنها تعداد بسیار کمی از آنها توانستند هر دو این ویروس‌ها را به یکباره از فعالیت بیاندازند.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

یکی از ژن‌های بسیار امیدوارکننده در این زمینه SETD۳ نام دارد. محققان در تحقیق دیگری سلول‌های انسانی فاقد ژن SETD۳ را در محیط آزمایشگاه کشت داده و سپس آنها را در معرض ویروس‌های سرماخوردگی قرار دادند. محققان متوجه شدند که سرماخوردگی برای ایجاد آلودگی در بدن تنها بر این پروتئین خاص تکیه دارد. به همین دلیل هیچ یک از ویروس‌های سرماخوردگی بدون پروتئین SETD۳ قادر به تکثیر نبودند. تحقیقات نشان می‌دهد که این پروتئین سرعت تکثیر انواع ویروس‌های سرماخوردگی را ۱۰۰ برابر می‌کند؛ بنابراین محققان در تلاشند تا روشی برای از کار انداختن این پروتئین بیابند.

این مطالعه در مجله Nature Microbiology منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا1 روز قبل
کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت بوشهر گفت: علل ایجاد کننده کبد چربد الگوی نامناسب غذایی و مصرف زیاد قند‌ها و کربوهیدرات‌های ساده است. سن ابتلا به بیماری کبد چرب کاهش یافته استپوربهی تصریح کرد: از راه‌های تشخیص کبد چرب می‌توان به آزمایش خون، بررسی سطوح آنزیم‌های کبدی و همچنین بررسی وضعیت کبد با سونوگرافی اشاره کرد که امروزه سن ابتلا به این بیماری کاهش یافته و حتی در افراد جوان نیز مشاهده می‌شود. او عنوان کرد: وجود مقادیر کم و جزئی از چربی در کبد طبیعی است، اما اگر مقدار آن بیشتر شود می‌تواند مشکلاتی را برای بدن ایجاد کند. مصرف فست فود و غذا‌های سرخ کردنی برای مبتلایان به کبد چرب ممنوع استاو یادآور شد: مصرف غذا‌هایی با چربی زیاد مانند کله‌پاچه، لبنیات پرچرب، ته دیگ، غذا‌های سرخ کرده و فست فود در بیماران مبتلا به کبد چرب ممنوع است. پوربهی عنوان کرد: توجه به سلامت و پیگیری درمان کبد چرب بسیار ضروری است به این دلیل که اگر کبد چرب به درجات شدیدتری رسیده و درمان نشود می‌تواند منجر به هپاتیت و در نهایت سیروز کبدی شود.
الفالف1 روز قبل
از این رو انتخاب برنج مرغوب همراه یکی از دغدغه‌های افراد است. زمانی که قصد داریم درباره نوع شکر مصرفی تصمیم‌گیری کنیم، انتخاب بین شکر سفید و شکر قهوه‌ای یکی از بزرگترین دغدغه‌های موجود است. در کنار این موضوع، در نظرگیری نکات کلیدی کشک بادمجان مجلسی برای خوشمزگی بیشتر و ظاهر دلپذیرتر این غذا توصیه می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌های مزه‌ای انواع کشک بادمجان، در نحوه مصرف بادمجون‌ها در این غذاست. همه این موارد در کنار هم می‌توانند باعث تغییر مزه کشک بادمجون بشوند.
ایسناایسنا1 روز قبل
رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: سیستم مراقبت‌های اولیه سلامت در ایران یکی از بهترین‌ها در منطقه است، زیرا به همه مردم خدمات سلامت را فارغ از محل زندگی و گروه‌های سنی ارائه می‌کند و این سیستم یکی از بهترین نظام‌های مراقبت اولیه سلامت در منطقه محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، احمد المنظری بامداد یکشنبه در بدو ورود به تهران جهت شرکت در شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی افزود: در این اجلاس بین المللی نه تنها از کشورهای منطقه، بلکه از سایر کشورها نیز متخصصانی شرکت می‌کنند و فرصتی برای ایران محسوب می‌شود که موفقیت‌ها، تجربه‌ها و چالش هایش را ارائه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارد. بنا بر اعلام وبدا، وی بیان کرد: سندهای اصلی اجلاس، جلسه‌های جانبی اجلاس و سایر موارد در این اجلاس مطرح می‌شود. شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی با حضور ۲۱ کشور منطقه از ۲۲ تا ۲۵ مهر ۹۸ به مدت ۳ روز در تهران برگزار می‌شود. انتهای پیام
الفالف1 روز قبل
۱۰ اکتبر یا ۱۸ مهر روز جهانی سلامت روان نیز هست و این فرصتی است برای بررسی وضعیت سلامت روان در ایران. بی مسوولیتی نظام سلامت کشور درباره سلامت روانسلامت روان یکی از ابعاد چهارگانه سلامت است که در کنار سلامت جسمی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی مطرح است. وزارت بهداشت تقریبا هیچ برنامه‌ای برای ارتقای سطح بهداشت روان و آموزش عمومی برای بهبود شاخص‌های سلامت روان ندارد. این کار نیازمند داشتن یک شبکه و نیروی انسانی گسترده و البته همکاری رسانه‌های کارآمد است که وزارت بهداشت فاقد آن است. حالا وزارت بهداشت بدون برنامه مانده است با ۱۲ تا ۱۴ میلیون فرد افسرده، مضطرب و دچار اختلال روانی که نیازمند خدمات سلامت روان هستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، آسیه الفت بخش، روز یکشنبه در نشست خبری دهمین کنگره سرطان پستان، افزود: توده‌ای که در نقطه از پستان قابل لمس باشد و در جاهای دیگر وجود نداشته باشد، به عنوان علامت شایع سرطان پستان است که معمولا درد ندارد و متحرک نیست. همچنین تغییرات پوستی و زخم و ملتهب شدن نوک سینه به همراه ترشح خونی، از علائمی است که فرد با مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کند. وی گفت: ممکن است فرد با مشاهده توده در ناحیه زیر بغل و یا ورم دست، به پزشک مراجعه کرده باشد که می‌تواند علامت هایی از سرطان پستان را در بر گیرد. این جراح پستان با اشاره به متفاوت بودن سن غربالگری سرطان پستان در کشورهای مختلف، افزود: غربالگری با توجه به بودجه‌ای که هر کشور اختصاص می‌دهد، متفاوت است. اما، در کشور ما توصیه می‌شود زنان بعد از ۴۰ سالگی ماموگرافی انجام دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی در دیدار آقای احمید بن عمر در محل وزارت بهداشت خطاب به وزیر بهداشت لیبی گفت: همچنین ما آمادگی پذیرش بیماران شما را با بهترین کیفیت در کشورمان داریم. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تا زمانی که بستر امن در لیبی برقرار شود می‌توانید با سرمایه گذاری در ایران به ساخت و تولید دارو و تجهیزات مشترک بپردازیم. نمکی همچنین به اهمیت روابط ایران و لیبی اشاره کرد و گفت:: امیدواریم در لیبی یکپارچگی و وفاق ملی بتواند در اشاعه سلامت و سیاست‌های پایدار در این کشور موثر باشد. وی در تشریح دستاورد‌های نظام سلامت ایران افزود: در سال‌های پس از انقلاب در نظام اسلامی دستاورد‌های حائر اهمیتی داشته‌ایم از آن جمله که با توسعه مراکز بهداشتی، درمانی و خانه‌های بهداشت در روستا‌ها و توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت توانستیم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر را کاهش دهیم. وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به فعالیت ۶۶ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در کشور گفت:: ما می‌توانیم همه درمان‌ها را در داخل کشور انجام دهیم و نیاز به اعزام هیچ بیماری به خارج از کشور نداریم.

نظرها

(1)

ای کاش تلگرام را فیلتر نمی کردید تا امکان به اشتراک گذاشتن خبرهای خوب را داشتیم

3 هفته قبل

اخبار بیشتر