تعیین میراث دار شعر و ادب فارسی را باید به «داوری زمان» سپرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. فرهنگ

تعیین میراث دار شعر و ادب فارسی را باید به «داوری زمان» سپرد

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
تعیین میراث دار شعر و ادب فارسی را باید به «داوری زمان» سپرد - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - یک دکترای تخصصی زبان و ادب فارسی در دانشگاه کردستان می‌گوید با همه احترمی که برای شهریار قایل است، اما «روز شعر و ادب فارسی» باید با تکیه بر اعتبار جهانی شاعران نامور پارسی گوی ایران انتخاب شود.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، روز ۲۷ شهریور ماه، سالروز مرگ شهریار شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب ایران نامیده شده است و این انتخاب تا کنون منتقدان زیادی داشته است.

به عقیده دکتر «نجم الدین جباری»، دکترای تخصصی زبان و ادب فارسی در دانشگاه کردستان سالروز تولد و یا مرگ رودکی و یا فردوسی برای انتخاب این روز بسیار مناسب‌تر از سالروز مرگ شهریار است؛ زیرا که در سراسر جهان از رودکی بە عنوان پدر شعر فارسی و از فردوسی بە دلیل خلق شاهنامە کە دارای ٥٤ هزار بیت بوده و در دل ملت ایران ریشە دوانیدە است، بە عنوان پدر معنوی ادب فارسی نام می‌برند.

او، پیشنهاد داد که سالروز مرگ فردوسی برای انتخاب روز شعر و ادب فارسی بسیار مناسب است زیرا آثار فردوسی از حوادث روزگار جان سالم بەدر بردە و همە آثارش در دسترس هستند. به عقیده این صاحب نظر ادبیات فارسی، ملاک نامگذاری این روز باید بر اساس تاثیرگذاری شاعر در ادب فارسی باشد، و چە کسی بهتر و مناسب‌تر از فردوسی کە بزرگترین تاثیر را در شاعران ادب فارسی داشتە و حتی حافظ و سعدی را تحت تاثیر خود قرار دادە است.

این استاد دانشگاه کردستان می‌گوید، اگر معیار دیگری را برای انتخاب این روز در نظر بگیریم، بە لحاظ فراگیری و گستردگی ادب فارسی هیچ شاعری در دنیا وجود ندارد کە دارای شهرت و عظمت خیام باشد، زیرا خیام شاعری است کە اشعارش بە همەی زبان‌های دنیا ترجمە شدە است؛ پس چە شاعری بزرگتر و عظیم‌تر از خیام کە شایستگی این را داشتە باشد کە این روز بە نام او بە ثبت برسد.

وی در باره ضرورت ارایه این پیشنهاد به تصمیم گیران گفت: «شهریار از خود دو دیوان شعری به زبان‌های فارسی و ترکی به‌جا گذاشته است کە اشعار ترکی وی بە گفتە ترک زبانان بسیار فصیح و بلیغ هستند، اما در مورد اینکە آیا اشعار فارسی او هم فصاحت و بلاغت اشعار ترکی او را دارند باید گفت کە هرچند اشعار فارسی وی بسیار روان و دلنشینند اما نمی‌توانیم بگوییم کە به لحاظ ادبی از شعرهای بهار سرتر و برتر هستند.»

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

از نظر دکتر جباری اینکە در تقویم کشور و در بین این همه شاعر نام آوازه روزی بە اسم شهریار ثبت شدە است، دست کم سوال برانگیز است، چه اینکه به زعم او امکان دارد در انتخاب این روز یکی از مریدان شهریار دخیل بودە باشد و برای ارادت بە شهریار و زبان ترکی این روز را بە نام شهریار ثبت کردە باشد؛ زیرا ما از‌ شاعران هم عصر شهریار می‌توانیم بە فرخی یزدی، ایرج میرزا، ملک الشعرای بهار، نیما و پروین اعتصامی اشارە کنیم کە ارزش ادبی اشعار این شاعران کمتر از شهریار نیست.»

وی در پاسخ بە این سوال کە آیا شاعران کلاسیک برای این روز مناسب ترند یا شاعران معاصر؟ گفت: «داوری زمان، داوری بسیار بیرحمی است و هرکس کە شایستگی لازم را نداشتە باشد از صفحە روزگار پاک خواهد کرد، بە همین دلیل اکنون در زمان حال نمی‌توانیم دربارەی شاعران معاصر قضاوت کنیم و باید آنها را بە داوری زمان سپرد تا مشخص شود چە کسی همچنان در اوج باقی مانده و چە کسی رو بە افول می‌گذارد.»

جباری ادامه می‌دهد: از میان شاعران معاصر، شاملو تنها شاعریست کە با گذشت سال‌ها همچنان در اوج مانده و می‌توانیم روز شعر و ادب معاصر فارسی را بە نام وی نامگذاری کنیم اما برای اینکە روز ملی شعر و ادب فارسی بە نام شاملو ثبت شود باید آزمون و تجربەی زمان را پشت سر بگذارد. در میان شاعران کلاسیک هم از فردوسی، خیام، سعدی، مولوی و حافظ بە عنوان ستون اصلی شعر و ادب فارسی یاد می‌کنیم کە نام و آوازەی آنها جهان را درنوردیدە و نە تنها در ادب فارسی بلکە در ادبیات جهان تاثیر بسزایی داشتەاند.

وی راجع بە مخالفت عدەای مبنی بر تغییر این روز بە سالروز فردوسی خاطر نشان کرد: آنهایی کە با نامگذاری این روز بە نام شهریار موافق هستند بە طور کلی به دو گروە تقسیم می‌شوند کە گروە اول شامل آن دستە از افرادی است کە ارادت خاصی بە شهریار دارند و دستەی دوم منتقدان فردوسی در ایران هستند؛ زیرا امروزە جامعەی ایرانی، جامعەی عرفان زدەای است و عرفان بە شدت مخالف حماسە است بە همین خاطر با تغییر این روز بە نام فردوسی مخالف هستند و بر این باورند اگر قرار بر این باشد کە این روز بە نام شاعر دیگری ثبت شود حافظ و مولوی بە دلیل عارف مسلک بودنشان مناسب‌تر هستند.

انتهای پیام

تعیین میراث دار شعر و ادب فارسی را باید به «داوری زمان» سپرد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
آقای سیدصادق امامیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت دسترسی به اینترنت ملی گفت: آنچه به سازمان تنظیم مقررات مربوط می‌شود استفاده مردم از سرویس‌های رسانه‌ای کشور (رسانه‌های صوتی و تصویری) است که برای به اشتراک گذاری ویدئوها، سرور‌ها و زیرساخت‌ها از طریق اینترنت ملی به راحتی فراهم است. وی با بیان اینکه اغلب مردم تاکنون به طور سنتی از طریق سرور جستجوگر بین المللی برای مراجعه به سایت‌های داخلی استفاده می‌کردند افزود: اکنون مردم می‌توانند با ارسال عدد ۱ به سامانه ۳۰۰۰۰۸۰۰ لینک آن را برای روی تلفن همراه دریافت و از طریق آن به سایت مورد نظر مراجعه کنند، همچنین با مراجعه با سامانه satra. ir به راحتی می‌توانند به سرویس‌های داخلی متصل و از ۲۰ سرویس شامل ایمیل، ​نقشه و خدمات متنوع بهره‌مند شوند. آقای امامیان تأکید کرد: جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و مردم به راحتی می‌توانند به سرویس‌ها داخلی متصل شوند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما حجت الاسلام کاویانی راد در نشست خبری گفت: جشنواره بین المللی «سرخ نگاران» با هدف ارزیابی علمی و پژوهشی محتوای کتاب‌های ژانر ایثار و شهادت، حمایت از آثار فاخر کیفی ناشران و نویسندگان حوزه ایثار و شهادت، انگیزه بخشی به نویسندگان نوقلم برای تولید محتوا در این حوزه و تدوین نقشه راه و سند راهبردی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. کاویانی راد «ادبیات ایثار و شهادت؛ محور توسعه فرهنگی» را شعار این دوره از جشنواره اعلام کرد و گفت: بنیاد شهید و امور ایثاگران تاکنون ۱۷۶۰ عنوان کتاب در زمینه خاطره، مستندنگاری و وصایای شهدا را در زمینه نشر ادبیات ایثار و شهادت تالیف کرده است و فرهنگ اعلام شهدا نیز در آینده نزدیک چاپ می‌شود. وی گفت: حرکت جهادی در زمینه جمع آوری خاطرات والدین شهدا را شروع کرده‌ایم تا بتوانیم سیره شهدا را از لابه لای این خاطرات استخراج و به نظریه‌های علمی مورد نیاز جامعه تبدیل کنیم تا در آینده خدشه‌ای به فرهنگ ایثار و شهادت وارد نشود، البته باید این فرهنگ را به اشتراک جهانی بگذاریم که جشنواره سرخ نگاران هم این هدف را دنبال می‌کند. وی مسائل مالی را از مشکلات پیش روی نشر ادبیات مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت بر شمرد و ابراز امیدواری کرد با تغییر رویه در تصدی‌گری تولید آثار بخشی از موانع حل شود. در این نشست همچنین از پوستر جشنواره بین المللی کتاب ایثار و شهادت با عنوان «سرخ نگاران» رونمایی شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفت کودک یهودی، هفت قطعه شعرگونه است که در هر فصل به صورت فشرده به هفت دوره مشخص از تاریخ معاصر قوم یهود از مهاجرت یهودیان تا تشکیل رژیم صهیونیستی اشاره می‌شود. مصطفی اسفندیاری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: نمایش هفت کودک یهودی، ​ تاریخ هفت نسل قوم یهود را از سال ۱۹۴۵ تا ۲۰۰۹ و فاجعه بمباران غزه به نمایش درآورده است. وی اضافه کرد: ​در این نمایش سعی شده است با نگاه متفاوت‌تر از کار‌های قبل درباره قوم یهود ریشه ای‌تر عمل کنیم. این کارگردان جوان به سوءتفاهم‌هایی که گروه نمایشی در آغاز نمایش با آن مواجه بود اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه مسئولان ارائه مجوز نمایش در ابتدای امر گفتند اسم نمایش را عوض کنید چرا عنوان نمایش کارگردان نمایش هفت کودک یهودی است؟ و حتی برای اجرای نمایش هیچکدام از تماشاخانه‌ها و سالن‌های دولتی را به این نمایش اختصاص ندادند. کارگردان هفت کودک یهودی با تشکر از مدیر عمارت نوفل لو شاتو برای موافقت با اجرای این نمایش گفت:: بالاخره توانستیم نمایش هفت کودک یهودی را در سالن خصوصی اجرا کنیم و پس از اجرا، مسئولان کار را تائید کردند و به آن مجوز دادند و به مدت دو هفته این نمایش اجرا شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی؛ به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند، پیرو مصوبه شورای سنجش و پذیرش ثبت نام تکمیل ظرفیت پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مقاطع کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته از امروز سه شنبه ۲۸ آبان آغاز و تا روز دوشنبه ۳۰ دی ادامه دارد، متقاضیان پذیرش در این مقاطع با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش به نشانی www. azmoon. net نسبت به دریافت دفترچه حاوی رشته/ محل‌ها اقدام کنند و مطابق تقویم زمانی اعلام شده برای تکمیل فرآیند ثبت نام به واحد‌های دانشگاهی مورد نظر خود مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ هایده هورسان و فرزانه گلبنی برای کتاب «مهارت بالینی مامایی در بلوک زایمان» برگزیده بخش پزشکی و دامپزشکی شدند، محمدهادی حاجی بیگلو برای ترجمه کتاب «یوهانس کلیماکوس» برگزیده بخش فلسفه، آقای، ولی الله کاووسی برای ترجمه کتاب «خوش نویسی اسلامی» برگزیده بخش هنر، آقای محسن کاظمی برای نویسندگی کتاب نقاشی قهوه خانه (خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس) برگزیده بخش تاریخ، خانم لیلا ورهورام برای نویسندگی کتاب «مدخل حماسه ملی ایران» برگزیده بخش ادبیات، خانم مینا حسینی برای نویسندگی کتاب «حقوق رقابت در آینه ساختار و تصمیمات شورای رقابت» برگزیده بخش حقوق و آقای مرتضی سلمان نژاد برای نویسندگی کتاب «رویکرد‌های نوین در حدیث پژوهی شیعه»، برگزیده بخش ویژه با موضوع علوم انسانی - اسلامی این دوره از جشنواره شدند. در مجموع ۵۱۸ اثر به دبیرخانه بیست و ششمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی رسیده است که نسبت به ادوار گذشته کاهشی حدود ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. تجلیل از آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد به عنوان استاد خادم کتاب و تقدیر از پایه گذاران کتابخانه فاطمه‌ها از بخش‌های ویژه مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره کتاب سال دانشجویی بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

لیگ بسکتبال چین| پنجمین باخت نانجینگ در حضور بازیکنان ایرانی

فارس15 دقیقه قبل

تحقیقات سوئد درباره «آسانژ» متوقف شد

مهر16 دقیقه قبل

نصف تسهیلات بانکی به صنعت و معدن رسید

ایسنا16 دقیقه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اصلی است

مهر16 دقیقه قبل

هلی برن نظامیان آمریکایی در حومه حسکه

مهر17 دقیقه قبل