توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین حسینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین حسینی

توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین حسینی

مهرخبرگزاری مهر |
کرمانشاه_ معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توصیه های بهداشتی را به زوار اربعین ارائه کرد.

ابراهیم شکیبا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره توصیه‌های بهداشت محیطی به زائران حسینی اظهار داشت: علاوه بر ضرورت رعایت بهداشت فردی و شستن دست با آب و صابون قبل از دست زدن به غذا زوار باید از نگهداری غذای آماده به مصرف به صورت رو باز خود داری کنند.

وی افزود: نباید از ظروف یکبار مصرف گیاهی یا آلومینیومی برای نگهداری غذای داغ استفاده کرد و به منظور مصرف نوشیدنی داغ شامل چای، آب جوش، قهوه و شیر از لیوان یکبار مصرف گیاهی استفاده شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه باید از خرید و مصرف پنیر‌های محلی خودداری شود، گفت: قوطی‌های کنسرو سالم باید فاقد هر گونه بادکردگی و زنگ زدگی، فرو رفتگی و ضرب دیدگی باشند.

این مسئول با تاکید بر اینکه آب سالم، دست تمیز و غذای سالم ضامن سلامتی است، عنوان کرد: تخم مرغ‌های شکسته و ترک خورده بیشتر در معرض آلودگی هستند بنابراین خطر بهداشتی دارند همچنین غذاها باید از دسترس حشرات، جوندگان و سایر جانداران دور نگه داشته شود.

زائران از خرید مواد غذایی از فروشندگان دوره‌گرد پرهیز کنند

شکیبا با بیان اینکه باید از خرید هر نوع مواد خوراکی و مواد غذایی از فروشندگان دوره گرد خودداری شود، گفت: غذا باید به طور کامل پخته شود و همچنین غذای پخته باید گرم مصرف شود.

وی با اعلام اینکه در صورت تمایل به خوردن بستنی از بستنی دارای پروانه بهداشتی استفاده شود، بیان داشت: از حمل مواد غذایی پخته در طول سفر که بیش از دوساعت زمان می‌برد خود داری شود زیرا غذاهای پخته شده نباید بیش از دو ساعت در دمای محیط نگهداری و بیشتر از یکبار گرم شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده به تاریخ تولید، تاریخ مصرف و پروانه ساخت آن توجه داشته شود، عنوان کرد: زائران باید از خرید و مصرف شیرینی جات و تنقلات حاوی رنگ‌های مصنوعی به شدت پرهیز کنند.

شکیبا با بیان اینکه استفاده از کیسه‌های پلاستیکی سیاه بازیافتی جهت بسته بندی مواد غذایی و غیر بهداشتی ممنوع است، عنوان کرد: از مصرف مجدد روغن حرارت دیده خوداری شود، همچنین روغن مایع باید در محل خنک دور از نور و هوا نگهداری شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید نمک کم مصرف شود و آن هم از نوع تصفیه شده ید دار باشد، درباره مصرف میوه و سبزی افزود: برای پیشگیری از بیماریهای روده‌ای حتما میوه و سبزیجات با محلول گندزدا بعد از شستن گندزدایی شود.

وی خاطرنشان کرد: سالم سازی سبزیجات شامل ۴ مرحله پاکسازی از گل و لای، انگل زدایی با مایع ظرفشویی، گندزدایی و شستشو با آب است.

پرهیز از خرید و مصرف گوشت دام‌هایی که به صورت غیر مجاز کشتار می‌شوند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اینکه بهتر است در هنگام سفر به همراه غذا ماست، لیموترش یا آبلیمو مصرف شود، ادامه داد: بطری‌های پلاستیکی آب نباید در فریزر برای انجماد قرار گیرند، زیرا این کار باعث آزادسازی سم دیوکسین از ظروف پلاستیکی می‌شود.

این مسئول گفت: باید از خرید و مصرف گوشت دام هایی که به صورت غیر مجاز کشتار می‌شوند مانند گوشت‌های قطعه شده فاقد مشخصات، گوشت چرخ کرده آماده و لاشه‌های فاقد مهر کشتارگاه خودداری شود.

وی با بیان اینکه غذای کنسروی مطئمن‌ترین غذا در طول سفر است، افزود: کنسروها پس از اطمینان از تاریخ مصرف آن و دارا بودن مجوز وزارت بهداشت باید به مدت ۲۰ دقیقه قبل از مصرف جوشانده شوند.

شکیبا با اعلام اینکه برای حمل گوشت، مرغ و ماهی حتما از یخدان استفاده شود البته نباید مواد غذایی خام با پخته تماس داشته باشد، خاطرنشان کرد: در صورت عدم دسترسی به یخچال یا یخدان از مصرف مجدد غذایی که بیش از ۲ ساعت از طبخ آن می‌گذرد خودداری شود.

زائران از رستوران‌های فاقد مجور بهداشتی غذا تهیه نکنند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه بسته غذایی باید بر روی یخ قرار گیرد، گفت: در هنگام سفر غذا باید آخرین وسیله‌ای باشد که همراه برده می‌شود و تا آخرین لحظه در یخچال نگهداری شود.

این مسئول با بیان اینکه غذاهای پخته شده باید از غذاهای خام جدا شود، عنوان کرد: برای رفع انجماد گوشت، مرغ و ماهی نباید بیرون از یخچال، ماشین یا فضای باز بیرون یا منزل قرار گیرند همچنین دستها و تمام سطوح و وسایل آماده سازی غذا باید با مایع ظرفشویی و آب گرم قبل و بعد از تماس با گوشت مرغ و ماهی خام شسته شود.

وی افزود: زمانی که در بیرون از منزل کباب پخته می‌شود باید از ظروف تمیز برای کباب‌های پخته استفاده شود و هیچوقت ظروفی که در آنها گوشت خام قرار داشته و هنوز شسته نشده برای کباب‌های پخته استفاده نشود.

شکیبا با تاکید بر اینکه باید از مصرف مواد غذایی در رستوران و غذاخوری‌های نامطمئن یا خرید مواد غذایی از دستفروشان خودداری شود، گفت: در صورتی که در سفر غذاهای گوشتی همراه است باید قبل از مصرف آن کاملا حرارت داده شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

لزوم رعایت بهداشت فردی در سفر اربعین

وی بیان کرد: شیر و فرآورده‌های آن حتما به صورت پاستوریزه مصرف شود همچنین بهتر است سبزیجات به صورت پخته مصرف شوند افزون بر این بهترین میوه‌هایی که برای مسافرت می‌توان همراه داشت میوه‌هایی مانند موز، سیب و پرتقال هستند که برای مصرف باید پوست آنها کنده شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: رعایت بهداشت فردی از جمله شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب گرم و صابون و کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها به حفظ سلامت کمک می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه برنج بعد از پختن سریعا باید مصرف شود، افزود: گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ تنها باید از مراکز مجازی که زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور هستند تهیه شوند.

شکیبا با اعلام اینکه برای طبخ و مصرف غذا از ظروف تمیز استفاده شود، گفت: در هنگام خرید مواد غذایی به تاریخ استفاده و نحوه نگهداری نوشته شده بر روی بسته آن دقت شود همچنین از مصرف خوراک هایی مانند لواشک، آب میوه‌های سنتی مانند آب زرشک و آب آلو خودداری شود.

وی عنوان کرد: در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی، مراتب به سامانه رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت با شماره ۱۹۰ اطلاع داده شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همچنین درباره توصیه‌های بهداشت آب، گفت: پیش از استفاده از آب آشامیدنی در پارک‌ها، کنار جاده‌ها و تفرجگاه‌ها به تابلوهای هشدار دهنده آن دقت شود و آب تنها از منابع مطمئن تهیه یا از آبهای بطری شده استفاده شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید از خوردن آب بطری شده یخ زده خودداری شود، افزود: همچنین یخ باید از مراکز مطمئن تهیه شود و باید از مصرف یخ‌هایی که در شرایط غیر بهداشتی و روی زمین نگهداری یا خرد می‌شوند خودداری شود.

از لیوان‌های یکبار مصرف و شفاف برای نوشیدنی‌های گرم استفاده نشود /خودداری از مصرف یخ غیربهداشتی

شکیبا با بیان اینکه نباید از لیوان‌های یکبار مصرف و شفاف برای نوشیدنی‌های گرم استفاده شود، گفت: باید از مصرف آب‌های سطحی، چشمه‌ها و دریاچه‌ها خودداری و آب مصرفی از منابع مطمئن و شبکه‌های آبرسانی تهیه شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از مصرف یخ غیر بهداشتی خودداری شود، افزود: باید از آب لوله کشی یا جوشیده یا ضدعفونی شده استفاده شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی درباره توصیه‌های مربوط به منع مصرف دخانیات با بیان اینکه متوسط سن اولین مصرف سیگار در کشور به ۱۲ سالگی کاهش یافته، گفت: نیکوتین موجود در قلیان ۱۰ برابر بیش از هروئین اعتیاد آور است همچنین میزان دود وارد شده به ریه در هر وعده مصرف قلیان معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.

این مسئول با بیان اینکه توتون مورد استفاده در قلیان حاوی مقادیر بسیار زیادی از سموم و مواد سرطان زا است، افزود: سیگار ۴ هزار ماده سمی و ۴۰ عنصر سرطانزا دارد.

شکیبا همچنین درباره توصیه‌های لازم درباره پسماند گفت: باید از ریختن زباله در معابر و محل تردد و اسکان در فضای باز، محیط، جوی و نهرها خودداری شود.

وی با بیان اینکه باید از پتو یا ملحفه شخصی در طی سفر استفاده شود، گفت: برای جلوگیری از نفوذ حشرات و جوندگان موذی، آشغال و زباله در ظروف دربدار قابل شستشو جمع آوری شود.

زائران در هنگام بروز گرد و غبار از ماسک استفاده کنند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی درباره توصیه‌های بهداشت هوا نیز عنوان کرد: در هنگام بروز گرد و غبار حتما" با ماسک مناسب و در صورت در دسترس نبودن از پارچه یا دستمال مناسب جلوی دهان و بینی گرفته شود.

وی افزود: به منظور رعایت هوای مطلوب در داخل وسایل نقلیه عمومی و مراکز اسکان و استراحت دسته جمعی، رعایت بهداشت پا و جوراب ضروری است.

این مسئول با تاکید بر اینکه داشتن هوای مطلوب داخل مراکز اسکان ضروری است، گفت: در زمان استراحت و خواب در چادرهای مسافرتی از روشن کردن گاز پیک نیک و والور در داخل چادر جلوگیری شود همچنین استفاده نامناسب از وسایل گرمایشی در محیط‌های سربسته مثل کمپ‌های اقامتی و چادرها یکی از دلائل گاز گرفتگی با منوکسید کربن است.

شکیبا با تاکید بر اینکه در هنگام وقوع پدیده ریزگردها بر روی مواد غذایی پخته شده و آب آشامیدنی، پوشش مناسب قرار داده شود، افزود: هنگام سرماخوردگی یا هر بیماری مشکوک به بیماری تنفسی، از ماسک مناسب استفاده شود.

وی درباره بهداشت پرتوهای خورشیدی نیز گفت: به منظور جلوگیری از صدمات پرتوهای طبیعی خورشیدی در طول سفر از کرم ضد آفتاب مناسب و دارای مجوزهای بهداشتی لازم و عینک مناسب آفتابی استفاده شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: استفاده از کلاه سایه دار و پوشش صورت و دست‌ها در هنگام سفر در زیر آفتاب لازم و ضروری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
، علایمی که هنگام سکته مغزی به سراغ همه می‌آید و اگر اطرافیان متوجه آن شوند می‌توانند کمک کنند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم سن سکته مغزی کاهش یافته و ممکن است هنگامی که از عرض خیابان عبور می‌کنیم جوانی در کنارمان به زمین بیفتد و سکته کند. نکته مهم دیگر این است که سکته مغزی همچنان به عنوان علت مهم و اصلی ناتوانی‌ها در کشور شناخته می‌شود. کاهش سن سکته مغزیهم اکنون سکته‌های مغزی در سنین ۴۰ سال و در بعضی موارد زیر ۴۰ سال هم دیده شده است. اگر در کمتر از چهار ساعت بتوانیم بیمار سکته مغزی از نوع بدون خون ریزی‌دهنده را به بیمارستان برسانیم، حتما می‌توانیم اقدامات خیلی خوبی برایش انجام دهیم.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "

علت کمبود انسولین دولتی در کشور چیست؟

مهرمهر1 روز قبل
دکتر جهانپور درباره علت کمبود انسولین دولتی گفت: به علت سود کم در انسولین قلمی بسیاری از داروخانه‌ها آن را نمی‌فروشند. یک سری داروخانه‌ها مشخص شده‌اند که همه می‌توانند از آن‌ها بگیرند.
الفالف1 روز قبل
علائم ذات الریهعلائم ذات الریه می‌تواند از خفیف تا مرگ آور متفاوت باشد. برخی از این ویروس‌ها شامل ویروس آنفلوانزا، ویروس همگام تنفسی (RSV)، ویروس عامل سرماخوردگی یا رینو ویروس‌ها هستند. درمان ذات الریهدرمان ذات الریه به نوع و شدت آن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد. داروهای تجویزیپزشک ممکن است برای کمک به درمان ذات الریه دارو تجویز کند. سایر نکات پیشگیریعلاوه بر واکسیناسیون، موارد دیگری وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ذات الریه به کار ببندید.

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر