تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
کبریت چند سالی پس از اختراعش به ایران آمد و ابتدا در لوکس‌فروشی‌ها و بعدها در سیگارفروشی‌ها فروخته و عرضه شد. کبریت در قدیم با چوب شاهدانه ساخته می‌شد و یک یا دو سرش آغشته به گوگرد مذاب بود و هنگام برخورد با جسم مشتعل روشن می‌شد. کبریت‌های معروف به سایشی در سال ۱۸۲۸ میلادی (۱۲۰۵ خورشیدی) اختراع و شش سال بعد به ایران آورده شدند.

خبرگزاری فارس: کبریت چند سالی پس از اختراعش به ایران آمد و ابتدا در لوکس‌فروشی‌ها و بعد‌ها در سیگارفروشی‌ها فروخته و عرضه شد. کبریت در قدیم با چوب شاهدانه ساخته می‌شد و یک یا دو سرش آغشته به گوگرد مذاب بود و هنگام برخورد با جسم مشتعل روشن می‌شد. کبریت‌های معروف به سایشی در سال ۱۸۲۸ میلادی (۱۲۰۵ خورشیدی) اختراع و شش سال بعد به ایران آورده شدند.

از جمله مهم‌ترین کارخانه‌های کبریت‌سازی می‌توان به کارخانجات توکلی، ممتاز، زنجان و همدان اشاره کرد که بعد‌ها و با افزایش کارخانجات کبریت‌سازی سندیکای کبریت‌سازان نیز در سال ۱۳۳۰ خورشیدی شکل گرفت. در جریان مبارزات مشروطیت یک کارگاه ابتدایی توسط حاج میرزا حسین واعظ در شهر تبریز دایر شد که روی قوطی‌های آن شعار‌های ملی چاپ می‌شد. مدتی بعد از آن خانواده‌های توکلی و خوئی بطور جدی نسبت به اقدام کارخانه و تولید کبریت با کیفیت مرغوب اقدام کردند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 4تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 5تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 6تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 7تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 8تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 9تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 10تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 11تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 12تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 13تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 14تصاویر «کبریت‌سازی» در تبریز - 15

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای افزود: این مواد مخدر از حاملان مواد در پوشش مسافر کشف شد. جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ همچنین از دستگیری ۱۸۱ جیب بر در ایستگاه‌های مترو پایتخت در شش ماهه اول امسال هم خبر داد و گفت: سارقان در ساعات اوج حضور مسافران در ایستگاه‌های مترویی که از قبل نشانه رفته بودند، حاضر می‌شدند و با توجه به شلوغی محیط؛ برای سرقت تلفن همراه، وجوه نقد و جیب بری از شهروندان اقدام می‌کردند. متهمان شیوه‌های خاص مانند حواس پرانی و هل دادن مسافران اقدام به انجام سرقت می‌کردند. سرهنگ موقوفه‌ای تصریح کرد: تمام سارقان با تلاش عوامل گشت محسوس و نامحسوس پیاده در ایستگاه‌های مترو دستگیر شدند.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
از همین‌ رو تمامی دستگاه‌های کشور پای کار آمده‌اند تا تسهیلات و خدمات لازم برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم و همچنین رفاه حال زائرین اربعین حسینی فراهم آورند. وی افزود: سپاه پاسداران برخی کارهای زیر ساختی مانند تعریض، آسفالت و بهینه سازی راه‌ها را پیش از آغار مراسم راهپیمایی انجام داده است و بار انجام این کار بیشتر به دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و یگان‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه بوده است. همچنین سپاه پاسداران برای کمک بیشتر به رفاه حال زائران عزیز ۲۲ موکب با ظرفیت خدمت رسانی به ۱۱۵ هزار زائر را نیز در خاک عراق احداث کرده است. سخنگوی سپاه گفت: در حوزه کمک به تامین اقلام فرهنگی و تبلیغات محیطی نیز سپاه پاسداران اقدامات خوبی انجام داده است که چاپ و توزیع ۲۰۰ هزار عکس شهدا نمونه‌ای از آن است. همچنین سپاه پاسداران مبادرت به سازماندهی و اعزام ۵۰۰۰ نفر خادم شامل برای خدمت در مواکب کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
اعتمادآنلاین|‌ کامران زنگیشه با اشاره به برپایی ۵۰ باب چادر توسط سازمان بهشت زهرا (س) گفت: این چادرها در منطقه «حولی» نجف تحت نظارت و مدیریت ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت می‌کنند و روزانه تا سقف ۱۰ هزار نفر برای اسکان در این چادرها پذیرش می‌شوند. وی اظهار کرد: دو دستگاه خودروی اطفای حریق و ۴۰ نفر از پرسنل آتش نشانی با تجهیزات انفرادی نیز نسبت به پوشش ایمنی صحن حضرت زهرا (س)، آشپزخانه‌های زیر صحن و موکب اسکان استانداری تهران اقدام می‌کنند. زنگیشه تصریح کرد: همچنین شهرداری تهران به منظور کمک به همکاران عراقی خود، تجهیزاتی شامل ۴۰۰ عدد انواع مخزن پسماند، ۲۷ تن کیسه پسماند و سایر موارد نظیر انواع جارو و فرغون در قالب ۴ تریلی از تهران به نجف منتقل کرده که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
نماینده ولی فقیه در استان فارس، پروژه متروی شیراز و خصوصا روند اجرای پروژه ایستگاه وکیل را نمایشی از توان مهندسی متخصصان ایرانی در شیراز دانست. آیت‌الله لطف‌الله دژکام چهارشنبه ۲۴ مهر ضمن بازدید از پروژه ایستگاه وکیل در خط یک متروی شیراز، گفت: آنچه در این بازدید دیدم نمایشی از توانمندی‌های فنی و هنرمندی‌های ویژه گروه‌های مهندسی شیراز است که در ساخت این ایستگاه قطارشهری به کار گرفته شده است. امام جمعه شیراز افزود: تلاش مجموعه متروی شیراز در ساخت ایستگاه متروی بازار وکیل با وجود معماری زیبا و سختی‌های اجرایی آن قدر می‌دانیم و ارج می‌نهیم. گفتنی است خط یک متروی شیراز که فاز یک آن بیش از ۵ سال قبل و فاز دوم آن دو سال پیش راه‌اندازی شد، در مسیری ۲۴ کیلومتری روزانه بیش از ۱۰۰ هزار مسافر را جابه جا می‌کند. نماینده ولی فقیه در استان فارس را در بازدید پروژه ایستگاه وکیل، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همراهی می‌کردند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمعاون پرورشی و فرهنگی از همکاری مدارس و مناطق در مسیر راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی خبر داد و گفت: پیاده روی باشکوه مردم مومن تهران همزمان با راهپیمایی میلیونی مسلمانان و شیعیان جهان در عتبات عالیات، برگزار خواهد شد تا آنانی که توفیق و امکان حضور در نجف شریف و کربلای معلی را نداشته‌اند بتوانند از نعمت اربعین حسینی برای خود ره توشه‌ای بردارند. اخبار اجتماعی- عبدالرسول کریمی با اعلام حضور فعال آموزش و پرورش در ستاد اربعین در تهران بیان کرد: همانطور که امام راحل (ره) فرمودند «ما هرچه داریم از محرم و صفر است» این ایام گرانقدر و منتعم از شور عاشورا و اربعین باعث شده است حتی کسانی که امکان حضور و راهپیمایی در سرزمین عشق کربلا را نداشته‌اند در تهران بزرگ به یاد هموطنان و مسلمانان سراسر جهان در راهپیمایی نمادین جاماندگان اربعین شرکت کنند. نماینده آموزش و پرورش شهر تهران در ستاد اربعین افزود: این مراسم راهپیمایی از صبح زود در میدان امام حسین (ع) با برنامه قرائت زیارت اربعین، روضه خوانی و مداحی آغاز و پس از طی مسیر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و همزمان با اقامه نمازظهر پایان خواهد یافت. کریمی همچنین اظهار داشت: در طول مسیر راهپیمایی ۷۷ موکب با همکاری دستگاه‌های مربوطه به ویژه شهرداری تهران راه اندازی می‌شود. مدارس مناطق ۷-۱۲-۱۳-۱۴-۱۵-۱۶ و ۱۹ که در مسیر این راهپیمایی قرار گرفته‌اند برای استفاده از امکانات عمومی فعال بوده و برخی از این مدارس پس از عبور کاروان راهپیمایان همراه با هیات عزاداری دانش آموزی در این مراسم شرکت خواهد نمود.

خطا در حذف یارانه بگیران، کمتر از ۷ درصد

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حذف یارانه برخی از یارانه بگیران افزود: اگر در این خصوص اشتباهی صورت گیرد، تلاش می‌کنیم به حداقل ممکن کاهش یابد ضمن اینکه این اشتباهات قابل جبران است. وی با بیان اینکه حذف یارانه مربوط به چند درصد از دهک‌های بالای درآمدی است که در این دوره اتفاق افتاد، گفت: در این خصوص گزارش‌های به ما رسیده است که آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و بعد از بررسی‌ها هر خطا و اشتباهی باشد، رفع می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اما این درصد کم و ضریب خطای پایینی که وجود دارد نشان می‌دهد که دولت با استفاده از همه امکاناتش با دقت بیشتری عمل می‌کند تا هیچ خطایی سر نزند. وی گفت: همان طور که اشاره شد دولت با درک صحیح از شرایط جامعه و فشار نظام سلطه بر ایران با دقت کامل تلاش می‌کند با حداقل انحراف فقط نسبت به حذف یارانه افراد متمکن که دارای درآمد‌های بالا هستند اقدام کند و به هیچ وجه دولت و مجلس قصد حذف یارانه هیچ یک از افرادی را که دارای زندگی متوسط هستند، ندارد. آقای شریعتمداری با بیان اینکه تلاش ما این است که با دقت کامل عمل کنیم، گفت: یارانه ۱۶۶ هزار خانوار که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر می‌شود حذف شده است که آن‌ها نیز با بررسی‌های متعددی که صورت گرفته است، دارای تمکن مالی مناسبی هستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدت زمان رسیدگی به شکایت افرادی که یارانه ان‌ها حذف شده است اشاره کرد و افزود: خطا‌های صورت گرفته بر اساس شکایت‌های رسیده کمتر از ۷ درصد از کل افرادی بودند که یارانه آن‌ها حذف شده است. ضمن اینکه به شکایت آن‌ها نیز رسیدگی می‌شود و معمولا ظرف یک ماه و نیم تا دو ماه به شکایت افراد جواب داده می‌شود، اما این آمار پایین نشان از دقت بالا دارد. وی درباره اصلاح برخی از مواد قانون تجارت نیز گفت: امیدوار هستیم با اجرای این قانون و نظارت بر آن رتبه جمهوری اسلامی در فضای کسب و کار حداقل ده رتبه افزایش پیدا کند.

نظرها

اخبار بیشتر