راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان

کجاروخبرگزاری کجارو |

صوفیه، پایتخت بلغارستان، یکی از بهترین شهرهای این کشور، برای خرید کردن است و فرصت‌های زیادی برای خرید سوغات و محصولات دیگر دارد.مقاله‌های مرتبط:وارنا کجاست؟راهنمای سفر به صوفیه، بلغارستان

در صوفیه، پایتخت بلغارستان، فرصت‌های زیادی برای خرید کردن خواهید داشت. در تور بلغارستان می‌توانید سری به مراکز تجاری و بازارهای شهر بزنید.تور زمینی بلغارستان

این شهر چندین خیابان و محله‌ی تجاری دارد که سرتاسر آنها پر از مغازه و بوتیک و مرکز خرید مدرن است. البته این خیابان‌ها به خرید محصولات خاصی اختصاص ندارند و تقریبا همه‌چیز در آنها پیدا می‌شود. در ادامه این مناطق تجاری و بازارهای صوفیه را معرفی می‌کنیم.

بولوار ویتوشا (VITOSHA BOULEVARD)

یکی از مهم‌ترین مناطق و خیابان‌های خرید در شهر صوفیه، بولوار ویتوشا است. البته با ورود مراکز خرید مدرن، این خیابان شهرت خود را به عنوان یک مرکز تجاری مهم، از دست داد ولی هنوز هم میزبان تعدادی از بهترین فروشگاه‌های شهر است. البته امروزه بیش از هر چیز، کافه و رستوران روباز دارد. بلوار ویتوشا، یک خیابان مخصوص عابرپیاده است. در این خیابان، قدم به قدم کافه و رستوران افتتاح شده و محلی برای گشت‌وگذار و تفریح گردشگران و اهالی شهر است.

به غیر از اسنک و بستنی و خوراکی، از فروشگاه‌های اطراف این خیابان می‌توانید محصولات مختلفی از فروشگاه‌های اختصاصی بخرید. یکی از مهم‌ترین فروشگاه‌های این خیابان، فروشگاه Refan & Rose است که لوازم آرایشی و بهداشتی بلغاری می‌فروشد.

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان - 7

خیابان GRAF IGNATIEV

خیابان بلند GRAF IGNATIEV را به اختصار Grafa می‌نامند. این خیابان هم تقریبا همه‌چیز را در کنار هم دارد ولی هر کدام در حد مغازه‌ها و فروشگاه‌های محدود. از فروشگاه‌های کوچک لباس و کفش گرفته تا یک بازار کوچک خیابانی میوه و سبزی. همچنین یک بازارچه‌ی کتاب روباز در این خیابان قرار دارد.

خیابان SHISHMAN

خیابان باریک SHISHMAN از ساختمان پارلمان تا خیابان Graf Ignatiev ادامه دارد و میزبان گالری‌های کوچک و تعداد زیادی کافه و رستوران است. راه رفتن در پیاده‌روهای باریک خیابان، سخت است ولی مطمئنا ارزش امتحان کردن دارد.

خیابان PIROTSKA

در خیابان PIROTSKA تعدادی فروشگاه اختصاصی و تعداد زیادی فروشگاه‌های کیف و کفش ارزان وجود دارد. در انتهای غربی خیابان، یک بازارچه قرار گرفته که میوه و سبزی و خرده‌ریز می‌فروشد. در انتهای دیگر خیابان هم ایستگاه مترو و بازار مرکزی قرار دارد.صوفیه از آن شهرهایی نیست که در آن بتوانید از صبح تا شب در خیابان‌های پرزرق و برق، خرید کنید

صوفیه از آن شهرهایی نیست که در آن بتوانید از صبح تا شب در خیابان‌های پرزرق و برق خرید قدم بزنید و خرید کنید. در واقع آن را به عنوان شهری مناسب برای خرید نمی‌شناسند ولی به عنوان پایتخت یک کشور، امکانات تجاری زیادی دارد از جمله چندین مرکز خرید بزرگ که بعضی از آنها ادعا می‌کنند که بزرگترین و محبوب‌ترین مرکز خرید در منطقه‌ی بالکان هستند. به غیر از مرکز خرید، این شهر تعداد زیادی بازارچه و فروشگاه‌های کوچک و بوتیک‌های مستقل دارد. هنرمندان محلی، در گالری‌های سراسر شهر، آثار تماشایی خود را عرضه می‌کنند و خاص‌ترین صنایع دستی را می‌فروشند.

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان - 15

ساعت کار فروشگاه‌ها در صوفیه

فروشگاه‌ها و مغازه‌ها در صوفیه معمولا از ۱۰ صبح تا ۷ و ۸ شب باز هستند و معمولا در زمان ناهار، تعطیل نمی‌کنند. بیشتر فروشگاه‌ها هفت روز هفته کار می‌کنند ولی روزهای یکشنبه، زودتر تعطیل می‌کنند. در مراکز خرید، فروشگاه‌ها در روزهای یکشنبه و دوشنبه تا ۱۰ شب باز می‌مانند. بازارچه‌های روباز قبل از تاریک شدن هوا تعطیل می‌شوند. شنبه، روز شلوغی برای بازارچه‌ها است. بیشتر سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها، هفت روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز باز هستند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

سایز و واحدهای اندازه گیری در بلغارستان

در بلغارستان از سیستم متریک برای اندازه‌گیری غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود و برای لباس و کفش، از سایزبندی استاندارد اروپایی استفاده می‌کنند.

چانه زدن در بلغارستان

با وجود اینکه این کشور فاصله‌ی کمی تا ترکیه دارد، ولی چانه زدن در آن رواج ندارد ولی کاملا مودبانه و یک بار، می‌توانید از فروشنده درخواست تخفیف کنید. ولی اصرار نداشته باشید و امیدی هم به گرفتن تخفیف نداشته باشید.

حراج و تخفیف در بلغارستان

حراج‌ها در بلغارستان از قانون خاصی پیروی نمی‌کنند. معمولا حراج‌هایی برای کریسمس، قبل و بعد از کریسمس برپا می‌شود. حراج‌های آخر فصل و میان فصل، به بهانه‌های مختلف وجود دارد.

محصولات تقلبی در بلغارستان

در بلغارستان افراد زیادی را خواهید دید که لباس‌ها و کیفی و کفش مارک پرادا دارند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند. در نتیجه، به نظر می‌رسد که بلغارستان با اجناس فیک و کالاهای تقلبی غریبه نیست. بنابراین در فروشگاه‌ها اگر محصولات با برند خاصی را دیدید که با قیمت‌های بسیار کمی به فروش می‌رسد، ذوق‌زده نشوید. مگر اینکه در فروشگاه‌های رسمی و اختصاصی آن برند باشد که تخفیف قابل توجهی در نظر گرفته است. همچنین، برندهای معتبر زیادی در بلغارستان دوخته و تولید می‌شوند که گاهی مورد تایید کارخانه قرار نمی‌گیرند ولی به فروشگاه‌های ارزان اطراف برای فروش واگذار می‌شوند.

بهترین کار این است که از برندهای داخلی خرید کنید. برندهای داخلی هم حال‌وهوای بومی‌تری دارند و هم قیمت آنها بسیار مناسب‌تر است.

بهترین بازارچه‌های صوفیه

در سرتاسر صوفیه، بازارچه‌های خیابانی زیادی برگزار می‌شود که همه جور محصولی می‌فروشند. از مواد غذایی گرفته تا اشیای قدیمی و عتیقه. بسته به علاقه‌ی خود، می‌توانید یکی از این بازارهای خیابانی را برای گشت‌وگذار و خرید انتخاب کنید.

بازارچه زنان (LADIES MARKET)

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان - 31

نام این بازارچه به معنای بازارچه‌ی زنان است و در زبان محلی به آن Zenski Pazar می‌گویند. البته به نظر می‌رسد که این اسم، ارتباط چندانی با بازار ندارد. در این بازارچه همه‌چیز از میوه و سبزی گرفته تا جوراب و لباس زیر به فروش می‌رسد. حتی انواع صنایع دستی و سوغات نیز در بعضی غرفه‌های آن به چشم می‌خورد.

فروشنده‌های میوه و سبزی، با صدای بلند، سعی دارند توجه مشتریان را جلب کنند و این بازارچه به همین دلیل، حال‌وهوای بازارهای عربی را دارد. یکی از دلایل این مسئله این است که این منطقه، در سال‌های اخیر مورد توجه عرب‌های مهاجر قرار گرفته است. بنابراین اگر قنادی‌های عراقی، فروشگاه‌های مواد غذایی سوری و رستوران‌های کردی در این منطقه دیدید، نباید تعجب کنید.

بازار مرکزی (CENTRAL MARKET HALL)

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان - 35

قدیمی‌ترین بازار سرپوشیده‌ی صوفیه، جای مناسبی برای آشنایی با سبک زندگی و رژیم غذایی بلغاری و خریدن سوغاتی است. انواع صنایع دستی و سوغات و شیرینی‌ها و مواد غذایی محلی را می‌توانید از غرفه‌های بازار مرکزی صوفیه تهیه کنید.

بازارچه کتاب میدان SLAVEYKOV

راهنمای خرید در صوفیه، بلغارستان - 38

از دهه‌ی ۹۰ میلادی، این میدان به خصوص شب‌ها به یک بازارچه‌ی روباز کتاب تبدیل می‌شود و هنوز هم این بازارچه مثل سابق به فعالیت خود ادامه می‌دهد. کتاب‌های جدید و قدیمی به همه‌ی زبان‌های ممکن، در این بازارچه پیدا می‌شود. اگر دنبال کتاب خاصی هستید، می‌توانید آن را سفارش دهید. بسیاری از فروشگاه‌های کتابفروشی این میدان، شروع به فعالیت کرده‌اند و بعد از مدتی فروشگاه را جمع کرده‌اند. ولی این بازار به نظر می‌رسد که قصد تعطیل شدن ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ هوشمندانه فریبا نادری به اتهام ریاکاری در سفرش با چادر به کربلا + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
فریبا نادری یکی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون که چند سال پیش در پیاده روی عظیم و باشکوه اربعین حسینی شرکت کرده بود در جواب سوال مهندسی شده خبرنگار، که به او گفت برای ریاکاری با چادر به این سفر رفته است پاسخ هوشمندانه‌ای داد و گفت: چادر را به حرمت امام حسین (ع) در آن مسیر به سر کردم. وی خطاب به مجری که به اصرار سعی دارد نیت این بازیگر از سفر اربعین را زیر سوال ببرد می‌گوید: شما انتظار دارید من چه لباسی بپوشم که ریا نشود اگر شینیون می‌کردم خوب بود؟ اینکه می‌گویید پوشیدن چادر یک شو بود برای من مهم نیست و شما را به خدا واگذار می‌کنم. این بازیگر سینما و تلویزیون همچنین گفت: امیدوارم فرصت این شو برای همه پیش بیاید و اگر شما به پیاده روی نرفته‌اید سعادت نصیبتان شود و به قول خودتان به این شو بروید؛ من اسم پیاده روی اربعین را شو نمی‌گذارم. حضور در پیاده روی اربعین فرصتی بود که خداوند به من عطا کرد تا اشتباهاتم را جبران کنم و تا جوانم بتوانم از اشتباهات خودم بازگردم و بار گناهانم را سبک کنم؛ این سفر یک موهبت الهی بود که نصیب من شد. فریبا نادری عنوان کرد: اگر نیت من ریاکاری و شو بود وقتی در کربلا بودم یک عکس سلفی می‌گرفتم و زیر آن می‌نوشتم من و امام حسین (ع) یهویی!

روستایی ۷ هزار ساله در ایران که باعث شگفتی جهانگردان اسپانیایی شد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دهکده صخره‌ای کندوان گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند و چند جهانگرد اسپانیایی پس از ورود به این مکان تلاش کردند تا با ساختن کلیپ، آن را به هم کشوری‌های خود و همینطور جهان معرفی کنند. کندوان روستایی هفت هزار ساله است که در سال ١٣٧٦ به ثبت ملى رسید. بیشتر بخوانید: پتانسیل بزرگترین جزیره ایران برای تبدیل شدن به قطب گردشگری جهانانتهای پیام/منطقه بی نظیر توریستی در ایران + فیلم

شهری کامل در مقیاسی بسیار کوچک در دانمارک + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از پارک‌های شادی دانمارک شامل شهری کوچک و کامل است که در این شهر خانه، خیابان، فرودگاه و … وجود دارد. این لگولند گردشگران زیادی را برای بازدید از سرتاسر جهان به دانمارک می‌کشاند. بیشتر بخوانید: تصاویر سازه‌هایی تاریخی که به شکل حیرت آوری انگار به تازگی ساخته شده‌اندانتهای پیام/تصاویری از لگولند دانمارک + فیلم

«اربعین آمد» با صدای سلیم موذن‌زاده اردبیلی+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رکنا: کاروان‌هایی با پای پیاده از شهرها و کشورهای مختلف در مسیر کربلا، به معنای واقعی «کل یوم عاشورا و کل عرض» کربلا را نشان دادند و امروز کربلا محل اجتماع خیل عظیمی از عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) است.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
تصویر گریه یک پرستار در بخش زنان زایمان توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد. این پرستار پس از شیفت‌های پیاپی و طولانی و البته دیدن شادی و غم مادران باردار خود نیز به شدت احساساتی شده بود. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، این پرستار که کاتی نیکسون نام دارد ۴ روز پیاپی شیفت داشت و سپس در پایان روز چهارم وقتی به خانه رسید روی صندلی کنار در خانه‌اش نشست و شروع به گریه کرد. این صحنه توسط خواهر این پرستار شکار شد و به سرعت به تصویر روز تبدیل شد. بسیاری تصور می‌کنند زایمان و شادی در بخش زنان و زایمان همیشگی است. انها با نوزادان نارس، مادران معتاد و بسیاری از موارد ناراحت کننده دیگر رو به رو می‌شوند. "
همشهریهمشهری1 روز قبل
دارویی اختصاصی برای از بین بردن ویروس‌های سرماخوردگی وجود ندارد و داروهای تجویز شده فقط علائم بیماری تسکین می‌دهند. در سرماخوردگی کودکان برای رفع بدن درد و تب بالا (بالای ۳۸ درجه سلسیوس) از داروی مسکن و تب‌بری مانند استامینوفن استفاده کنید. همچنین بهتر است از مصرف ایبوپروفن (با نام‌های تجاری ادویل یا موترین) در سرماخوردگی پرهیز کنید، چرا که احتمال دارد این دارو تکثیر «رینوویروس‌ها» (خانواده‌ ویروسی عامل شایع سرماخوردگی) را افزایش دهند. این داروها معمولا مخلوطی از چند دارو برای تسکین علائم گوناگون سرماخوردگی هستند. توجه داشته باشید که این داروها را برای سرماخوردگی کودکان زیر ۴ سال به کار نبرید.

نظرها

اخبار بیشتر