افزایش ۲۸درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. اقتصادی

افزایش ۲۸درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
افزایش ۲۸درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق - 0

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: میزان صادرات غیرنفتی خوزستان در پنج ماه نخست امسال به کشور عراق نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشی ۲۸ درصد افزایش داشته است.

عبدالرحمان ناصریان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این مدت میزان صادرات غیرنفتی از خوزستان به کشور عراق به لحاظ وزنی ۱٫۶ میلیون تن (کاهش ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال)، و به لحاظ ارزشی یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار برآورد شده است و عمده صادرات به عراق از مرزهای شلمچه و چذابه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: میزان صادرات غیر نفتی از مرز شلمچه به کشور عراق در این مدت نسبت به پارسال از لحاظ وزنی ۴۳۵ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۴۱۱ میلیون دلار (افزایش ۱۷۳ درصدی از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه پارسال) بود.

ناصریان ادامه داد: میزان صادرات غیر نفتی از مرز چذابه خوزستان به کشور عراق در این مدت نیز به لحاظ وزنی ۳۳۷ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۳۴۳ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد کاهش داشته است.

عوامل کاهش صادرات غیر نفتی از مرز چذابه

وی گفت: از جمله عواملی که از ابتدای امسال تاکنون باعث کاهش صادرات از مرز چذابه شده را می‌توان به وقوع سیل اخیر در خوزستان و بسته شدن ۲ ماه جاده ارتباطی به مرز چذابه، اعتصاب کامیون داران ایرانی به دلیل گران شدن قطعات یدکی و لاستیک، اعتصاب کامیون داران عراقی، ممنوعیت صدور برخی کالاها از طرف ایران و عراق و مشکلات در این مرز اشاره کرد.

وی ادامه داد: به دلیل این مشکلات در مرز چذابه، محموله‌های صادراتی از خوزستان از مرز شلمچه و سایر مرزها صادر شده و روند صادرات به کشور عراق از خوزستان یک روند صعودی بوده است.

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان افزود: بر اساس آمار ارایه شده توسط گمرک خوزستان در پنج ماه نخست امسال میزان صادرات غیر نفتی از خوزستان به لحاظ وزنی ۶٫۵ میلیون تن و به لحاظ ارزشی ۴٫۵ میلیارد دلار اعلام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی ۷۵ درصد رشد داشته است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

ناصریان ادامه داد: کل واردات به خوزستان در این مدت نیز به لحاظ وزنی ۷٫۶ میلیون تن و به لحاظ ارزشی ۲٫۹ میلیارد دلار اعلام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال به لحاظ وزنی ۶ درصد و به لحاظ ارزشی یک درصد رشد داشته است.

وی گفت: بر اساس آمار اعلام شده از سوی سایر گمرکات کشور، در پنج ماه امسال میزان صادرات غیر نفتی به عراق از خوزستان به لحاظ وزنی ۴۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۶ درصد کاهش یافته که این آمار مربوط به صادرات سایر استان‌های کشور از مرزهای خوزستان بوده و ارتباطی به میزان صادرات خوزستان ندارد، هر چند باید دلیل کاهش صادرات سایر گمرکات کشور به عراق از مرزهای خوزستان را بررسی کرد.

ناصریان بیان کرد: بر اساس برنامه راهبردی سال ۹۸ میزان صادرات غیرنفتی خوزستان ۹٫۳ میلیارد دلار پیش بینی شده که با توجه به تحقق صادرات غیر نفتی به میزان ۴٫۵ میلیارد دلار از خوزستان در پنج ماه نخست امسال پیش بینی می‌شود میزان صادرات غیر نفتی خوزستان از پیش بینی انجام شده بیشتر شود.

به گزارش ایرنا، خوزستان با داشتن ۲ مرز بین المللی چذابه و شلمچه و چندین بندر مهم تجاری از جمله بندر امام (ره)، بندر خرمشهر و آبادان و داشتن مرز زمینی با عراق و مرز دریایی با کشورهای حاشیه خلیج فارس از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای فعالیت‌های اقتصادی و صادراتی برخوردار است.

مرز چذابه در حوزه شهرستان دشت آزدگان در غرب خوزستان از مبادی تردد زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به عراق است و پارسال حدود ۵۵۰ میلیون دلار انواع کالاهای غیرنفتی از پایانه تجاری چذابه به عراق صادر شد.

همچنین روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دستگاه کامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی، شیلات، انواع روغن‌های صنعتی از مرز شلمچه به عراق صادر می‌شود، پایانه مرزی شلمچه نیز در ۱۵ کیلومتری خرمشهر و ۲۵ کیلومتری بصره قرار دارد.

۷۱۵۸ / ۶۰۳۷

افزایش ۲۸درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق - 21

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از افت ۱۰ هزار و ۹۰۰ واحدی شاخص بورس در روز سه شنبه، در ساعت‌های ابتدایی آغاز کار بورس در روز چهارشنبه (در لحظه تنظیم خبر) با رشد ۵۶۰ واحدی همراه شد. شاخص کل همچنان در کانال ۳۰۹ هزار واحدی قرار دارد. تا این لحظه پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها بیشترین تاثیر را در روند شاخص داشته است. نماد‌های پربیننده امروز تا لحظه تنظیم خبر بانکی‌ها و خودرویی‌ها هستند.

لزوم واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
وزیر صمت: شرکت‌های خودرو ساز به شخص واگذار نمی‌شوند، اما برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودور‌های پرتیراژ در دستور کار شرکت‌های خودرو ساز قرار دارد، افزود: از خانواده پراید و پژو خروجی خواهیم داشت، البته خودرویی مناسب، جایگزین آن خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه، شرکت‌های خودرو ساز، پیگیر اجرای این برنامه هستند گفت: ما نیز این موضوع را پیگیری و حمایت می‌کنیم، در مرحله نخست نیز خودرو پراید در مدلی که تعهدی برای آن وجود ندارد از چرخه تولید خارج می‌شود. وزیر صمت با اشاره به اینکه ما از همه کالا‌های تولید داخل حمایت می‌کنیم افزود: هم اکنون ساخت داخل و خوداتکایی در برخی کالا‌ها از جمله لاستیک سنگین و پارچه‌های مورد نیاز کشور، در اولویت حمایت‌ها قرار دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی آقای رحمانی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بخصوص شهرک‌های صنعتی اطراف تهران گفت: ما در بخش زیر ساخت‌های این شهرک‌ها، به ویژه در خصوص تامین برق با مشکل جدی مواجه هستیم البته در خصوص آب، خط انتقال در حال احداث و در مورد برق نیز نیاز به احداث پست است که وزارت نیرو به دلیل کمبود بودجه، امکان رفع این مشکل را ندارد.

اقتصاد ایران به اصلاح ساختار نیاز دارد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
فسادهای اقتصادی که به طور سریالی در کشور پدید می‌آید هم مورد توجه همگان است. مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکلات اقتصادی فعلی بیانگر ناتوانی در این بخش است گویا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حد یک شعار باقی مانده است. رسیدن به اهداف سیاست‌های مقاومتی یک شیوه حکمرانی منظم می‌خواهد که متاسفانه درکشور وجود ندارد و شیوه مورد استفاده ما درحال حاضر فاقد یک ساختار منسجم است. دیگر کشورهای دنیا قبل از ما به اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند و وام را به عرضه مسکن می‌دهند. آقای سعدوندی هم در سوی دیگر استودیو گفت: یکی از مشکلات بزرگ در ساختار نظام این است که کسانی که قرار است سیاست‌های اقتصادی را اصلاح کنند منادیان حفظ وضع موجودند.

مسابقه پرسرعت‌ترین ماشین‌های خورشیدی جهان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
این تصمیم گمرک به دنبال سوءاستفاده گسترده قاچاقچیان و سودجویان از این قانون گرفته شد. این موضوع درحالی رخ داد که تنها ٢,٥‌میلیون دستگاه موبایل توسط تاجران و از طریق رسمی به کشور وارد شده است. این معافیت ۸۰دلاری به اضافه حذف مالیات از موبایل مسافری، سودجویان را به فکر بهره‌برداری از شرایط انداخت. البته آن‌گونه که معاون فنی گمرک ایران اعلام کرده، براساس مصوبه ۲۲ مهرماه ستاد تنظیم بازار، معافیت ۸۰دلاری برای واردات گوشی مسافری از این بعد منتفی خواهد شد. به گفته آرام، مسافرهای کربلا درصورت واردات موبایل باید ٨٠دلار عوارض ورودی آن را پرداخت کنند.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون سابق مرکز ملی فرش ایران، تعاونی‌ها را پازل گمشده اقتصاد کشور دانست و گفت: با توجه به اینکه اکنون فصل بودجه‌نویسی برای سال ۹۹ کل کشور است، خوب است دولت نقش تعاونگران را در اقتصاد سال آینده جدی بگیرد. مجتبی فیض‌الهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به اهمیت تعاونی‌ها در قانون اساسی کشور گفت: یکی از اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی، جلب مشارکت و همکاری مردم در بخش‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بوده که به عنوان یک قانون بالادستی، باید در سایر قوانین و مقررات وضع شده از سوی دولت، مورد توجه قرار گیرد. معاون سابق مرکز ملی فرش ایران افزود: بر این اساس، در راستای تحقق این امر، شکل‌گیری بخش تعاونی و حضور پررنگ آن در اقتصاد کشور یک اصل به شمار آمده و از سوی قانونگذار، توجه به آن بارها و بارها مطرح شده است؛ به همین منظور هم در دهه ۷۰، وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اولویت‌دهی به نقش تعاونی‌ها تشکیل شد و طی سال‌های پس از آن نیز به نقش آفرینی در حوزه سیاست‌گذاری‌های این بخش پرداخته است. فیض الهی معتقد است که یکی دیگر از مزایای تعاونی‌ها به ویژه در میان قشر جوان کشور، تجمع افراد با تخصص‌های مختلف برای پیگیری یک هدف مشخص است که در نهایت می‌تواند بار اشتغالزایی را از دوش دولت برداشته و بیکاری را به خصوص در میان قشر تحصیل‌کرده کشور به حداقل برساند. این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: متاسفانه سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور نادیده گرفته شده و توجه مطلوبی به این حوزه تاکنون انجام نگرفته است؛ بنابراین جا دارد که دولت و مجلس، توجه ویژه‌ای را به حوزه نقش آفرینی تعاونی‌ها در اقتصاد دوران تحریم مبذول داشته و شرایطی را فراهم کنند که بتوان بخش تعاون را در بودجه سال ۹۹ کل کشور که برشی از برنامه‌های توسعه‌ای هم هست، پررنگتر از قبل دید.

نظرها

اخبار بیشتر