خوددرمانی سردرد، منجر به سردرد وابسته به دارو می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

خوددرمانی سردرد، منجر به سردرد وابسته به دارو می‌شود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مسئول واحد تحقیقات سردرد دانشگاه علوم پزشکی تهران: خوددرمانی و استفاده از مُسکن‌ها برای سردرد منجر به سردرد وابسته به دارو می‌شود که کنترل و درمان آن به مراتب سخت‌تر خواهد شد
خوددرمانی سردرد، منجر به سردرد وابسته به دارو می‌شود - 0

دکتر منصوره تقا، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب در حاشیه اعلام نتایج پژوهش‌های دانشگاه علوم پزشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به آمار بالای سردرد در کشور افزود: متاسفانه اولین علت ناتوانی در کشور سردرد است در حالیکه در دیگر کشور‌ها کمردرد اولین علت ناتوانی اعلام شده است.

وی گفت: متاسفانه خوددرمانی سردرد در کشور زیاد است و افرادی که سردرد دارند اگر تعداد زیاد مصرف مسکن داشته باشند دچار سردرد وابسته به دارو می‌شوند.

دکتر تقا افزود: سردرد وابسته به دارو بر حسب نوع دارو متفاوت است اگر کسی مسکن‌های ساده استامینوفن یا ژلوفن ساده را ۳ ماه متو الی بیشتر از ۱۵ روز در ماه مصرف کند و فرد مبتلا به سردرد باشد، امکان بروز این سردرد وابسته به دارو وجود دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: اگر کسی برای تسکین سردرد دارو‌های ترکیبی مثل نوافن، مگافن یا استامینوفن کدئین را ۱۰ روز در ماه برای مدت ۳ ماه مصرف کند احتمال بروز این خطر وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما این سردرد بسیار شایع است بطوریکه در کلینیک سردرد هر روز ۱۰ درصد مراجعان سردرد وابسته به دارو دارند هر چند آمار دقیق کشوری نداریم، اما پیشنهاد می‌کنیم همچون برخی کشور‌ها که روز و هفته و حتی ماه به نام سردرد دارند ما نیز در تقویم کشور روزی به نام روز سردرد داشته باشیم تا درباره علل پیشگیری و کنترل سردرد اطلاع رسانی کامل در کل کشور داشته باشیم.

در خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

دکتر تقا گفت: از مشخصات سردرد‌های وابسته به دارو این است که دو طرف سر را درگیر می‌کند درحالیکه سردرد‌های میگرنی معمولا یکطرفه هستند و برخلاف سردرد میگرنی در این نوع سردرد، تهوع یا استفراغ و نیز حساسیت به نور و صدا و بو از وضوح و شدت کمتری برخوردار است، ولی سردرد معمولا شدید و آزاردهنده است و عملکرد اجتماعی و شخصی فرد مبتلا را به طور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تقا گفت: یکی از راه‌های تشخیص سردرد وابسته به دارو این است که پس از قطع مصرف داروی مسکن مورد نظر، باید سردرد‌ها بهبودی قابل ملاحظه داشته باشند.

وی با تاکید بر ترک خوددرمانی با مسکن‌ها برای سردرد افزود: علاوه برخطر بروز سردرد‌های وابسته به دارو، عوارض گوارشی، کبدی و کلیوی به دنبال این خوددرمانی بروز می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا7 ساعت قبل
وزیر بهداشت با اشاره به برنامه‌ها و همچنین حمایت‌های ایران از سیاست‌های کاهش مصرف دخانیات، گفت: به دستور بنده به عنوان وزیر بهداشت کلیه ساختمان‌ها و اماکن تحت مدیریت وزارت بهداشت در کل کشور به عنوان ساختمان‌های عاری از دخانیات شناخته شده‌اند. مهار اپیدمی دخانیات در منطقه نیازمند همکاری همه کشورها و اولویت بخشیدن به اجرای کنوانسیون و پروتکل مربوطه است. وی افزود: از کشورهای منطقه که هنوز به عضویت پروتکل ریشه‌کنی محصولات دخانی نپیوسته‌اند، می‌خواهیم به این پروتکل ملحق شوند. خوشبختانه در این زمینه شورای نگهبان در روزهای گذشته حمایت کامل خود را از وزارت بهداشت و نظارت ما بر اماکن عرضه‌کننده محصولات دخانی اعلام کرده است که این موضوع نشان‌گر حمایت سیاسی و مذهبی دولت ایران از سیاست‌های کاهش مصرف دخانیات است. نمکی ادامه داد: به دستور بنده به عنوان وزیر بهداشت کلیه ساختمان‌ها و اماکن تحت مدیریت وزارت بهداشت در کل کشور به عنوان ساختمان‌های عاری از دخانیات شناخته شده‌اند.

انتقال هوایی ٤٤ بیمار و مصدوم از زائران اربعین حسینی از ایلام به تهران

11+
ایسناایسنا7 ساعت قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صد و سیما، رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در گفتگو با پایگاه خبری پلیس از کشف ۴۰ کارتن سیگار قاچاق به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در مرکز پایتخت خبر داد. سرهنگ رسول محبت گفت: دیروز خبری مبنی بر اینکه فردی در انبار مغازه‌ای در مرکز پایتخت مقدار فراوانی سیگار‌های قاچاق انبار کرده و مشغول خرید وفروش کالای قاچاق است، دریافت شد و گروهی از ماموران پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند. وی با بیان اینکه در تحقیقات پلیسی مشخص شد که خبر صحت دارد، افزود: با هماهنگی‌های قضایی، گروه عملیات این پایگاه برای دستگیری متهم و بازرسی از محل انبار محموله قاچاق به نشانی اعلامی اعزام و موفق شدند متهم را در مغازه‌اش دستگیر و در بازرسی از انبار این مغازه ۴۰ کارتن بزرگ سیگار حاوی ۵۰۰ هزار نخ سیگار قاچاق را کشف کنند که فاکتور و مجوز گمرگی نداشت. رئیس پایگاه هفتم پلیس امنیت عمومی پایتخت با اشاره به اینکه کالای قاچاق کشف شده به همراه متهم تحویل پلیس آگاهی پایتخت برای تحقیقات تکمیلی شد، اضافه کرد: انبار هم با دستور قضایی پلمب شد. وی تاکید کرد: هر واحد صنفی که کالای قاچاق را خریداری و در بازار مصرف عرضه کند، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

گزارش تکمیل خواهد شد …شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی

5+
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایلناایلنا11 ساعت قبل
از همکاران سازمان جهانی بهداشت و نهاد ریاست جمهوری و اعضای وزارت بهداشت نیز تشکر می‌کنم. همچنین ایران به تمام پیشنهادات سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد متعهد بوده است. وی در ادامه افزود: آقای تدروس شما به عنوان دبیرکل سازمان بهداشت جهانی یکی از والاترین مسندهای جهانی را برعهده دارید. تنها راه زمین گیر کردن بیماریها در پشت مرزهای کشورهای منطقه، انتقال تجارب با مدیریت سازمان جهانی بهداشت است. نمکی اظهار کرد: نظام سلامت ایران بدون هرگونه کمک خارجی توانست سیلابهای سال گذشته را اداره کند.

نظرها

اخبار بیشتر